خطبه۱مهر۱۴۰۱

خطبه اول

تقوا


یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اذْکُرُوا اللَّهَ ذِکْراً کَثیراً وَ سَبِّحُوهُ بُکْرَهً وَ أَصیلا (احزاب/۴۲-۴۱)

در این آیه از مؤمنان خواسته شده تا خدا را بسیار زیاد یاد کنند و هر صبح و شام ذکر او را و تسبیح او را داشته باشند.

بنا به فرموده امام صادق(ع) هر چیزی حد و اندازه ای دارد مثل نماز وروزه و زکات و حج، اما ذکر خدا حد و اندازه ندارد. فرموده است: بسیار زیاد خدا را یاد کنید. بدیهی است هر مقدار یاد خدا در زندگی زیادتر باشد آرامش زیادتر خواهد بود و در واقع یاد خدا در همه ی احوال جزء صفات برجسته پرهیزکاران است.

دهه پایانی صفر

اشاره: دهه سوم صفر کم از دهه اول محرم نیست چرا که با اربعین آغاز می شود و به رحلت پیامبر(ص) و شهادت امام مجتبی و امام رضا(ع) ختم می شود. بنابراین مناسب است تا مختصری در این خصوص صحبت شود.

به لطف الهی اربعین امسال در کربلا و جای جای کشور خیلی پرشور برگزار گردید که باید از شرکت کنندگان و انفاق کنندگان سپاسگزار بود.

هرچند حادثه ی به این عظمت از سوی مدعیان طرفداری از اخبار آزاد بازتاب پیدا نکرد اما بالاخره جهانیان فهیمدند که حضور بیست و یک میلونی جمعیت از ابتدای صفر تا اربعین به چه معناست، این یعنی در اهتزاز بودن پرچم خونین شهادت و برافراشته بودن پرچم سبز انتظار که از مختصات شیعه اثنی عشری است.

 از این رویداد که بگذریم به حادثه ناگوار رحلت پیامبر اعظم(ص) می رسیم که ضمن عرض تسلیت اشاره ای داریم به آیه ی شریفه (لَکُمْ فی‏ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَهٌ حَسَنَه) و بیان چند خصلت برجسته آن حضرت با استفاده از زیارت روز شنبه که مختص ایشان است:

 1. تبلیغ کننده رسالت پروردگار: قد بلغت رسالات ربک
 2. نصیحت گر امت: و نصحت لامتک
 3. جهاد کننده در راه خدا با حکمت و موعظه: و جاهدت فی سبیل الله بالحکمه و الموعظه الحسنه
 4. ادا کننده حقی که بر عهده اوست: و ادیت الذی علیک من الحق
 5. مهربان به حال مؤمنان: و رؤفت بالمؤمنین
 6. شدید وتند علیه کافران: و غلظت علی الکافرین
 7. پرستش خداوند تا سر حد یقین

با استناد به آیۀ سوره احزاب، شایسته است تا هر اندازه که می توانیم در این مشخصات از آن حضرت الگوگیری کنیم تا بتوانیم ایشان را شفیع خود قرار دهیم و از ایشان بخواهیم که از خداوند برایمان آمرزش خواهی کند که خداوند تواب رحیم است.

فرزندانش( امامان معصوم) از جمله امام مجتبی(ع) و امام رضا(ع) همانند ایشان بودند در دارا بودن این صفات برجسته. به عنوان نمونه به تلاش و مجاهدت علمی و عملی امام هشتم اشاره می کنیم که ایشان را عالم آل محمد می خواندند و در بحث و مذاکرات علمی سرآمد همگان بود و در مدینه و مرو با علم و عمل، مروج مذهب و مکتب جدش بود. در نقل ها آمده که مردی از خراسان در مدینه از حضرت کمک خواست و امام(ع) وقتی مجلس خلوت شد از پشت پنجره پولی را به ایشان داد و فرمود لازم نیست برگردانید و چون علت را پرسید چرا از پشت پنجره دادید فرمود نخواستم نگاهش به من بیفتد و خجالت بکشد.

سالروز شهادت ایشان و امام مجتبی(ع) را هم تسلیت عرض می کنیم.

خطبه دوم

حدیث

 الامام الرضا(ع): شِیعَتُنَا الْمُسَلِّمُونَ لِأَمْرِنَا الْآخِذُونَ بِقَوْلِنَا الْمُخَالِفُونَ لِأَعْدَائِنَا فَمَنْ لَمْ یَکُنْ کَذَلِکَ فَلَیْسَ مِنَّا. (صفات الشیعه/۸۲)- شیعیان ما تسلیم فرمان ما هستند از سخن ما پیروی می کنند و با دشمنان ما مخالف اند پس هر که چنینن نباشد از ما نیست.

در این حدیث به صفات برجسته شیعیان اشاره شده که از یک سو داعیه ی پیروی از قول و عمل رهبران خود را دارند و از سوی دیگر با مخالفان ایشان هم مخالفند.

مناسبت ها

 1. هفته دفاع مقدس: چهل و دومین سال آغاز دفاع مقدس را با یاد و نام امام و شهیدان گرامی داشته و به روان پاک همه آنان که در قالب رزمنده شهید، جانباز سرافراز، آزاده ارجمند و ایثارگران بی نظیر ظاهر شدند و تلاش و مجاهدت کردند سلام و درود می فرستیم و برای آنانکه حیات دارند آرزوی سلامت و سعادت داریم.

همانگونه که مقام معظم رهبری در جمع پیشکسوتان فرمودند باید این عزیزان به گونه ای جنگ را روایت کنند تا دیگران که نبودند نیز بتوانند ترسیم خوبی از آن در ذهن داشته باشند. بنا به فرموده ایشان پیام بزرگ دفاع مقدس، مقاومت و استقامت در برابر دشمن بود نه تسلیم و پذیرش ذلت. در این عرصه یاد و نام شهیدان عملیات شکست حصر آبادان و فرماندهان شهید را در هفتم مهرماه سال ۶۰گرامی می داریم و تشکر می کنیم از ناحیه مقاومت سپاه که گردهمایی خاص پیشکسوتان را برگزار کرد.

 • روز وقف و بازگشایی مدارس: ۲۷صفر آغاز دهه وقف است امیدواریم متولیان وقف از موقوفات به خوبی محافظت کنند و برخورداران این سنت پسندیده را از یاد نبرند و از اموال خود برای آینده خود بهره بگیرند. و ان شالله اولیای محترم به کمک مسئولان آموزش و پرورش بیایند و زمینه تحصیل موفق را برای فرزندان خود مهیا کنند تا شاهد موفقیت های بیشتری در آینده باشیم که البته گفته اند موفقیت های جدی در این عرصه داشته ایم.
 • سفر ریاست جمهوری به نیویورک: جناب آقای رئیسی برای حضور و سخنرانی در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کردند که دیدار با رؤسای کشورها و شرکت در مصاحبه ها و سخنرانی در آن مجمع از جمله فرصت هایی است که می توان در آن به بیان مواضع کشورمان پرداخت و به بعضی از شبهه ها و دشمنی ها پاسخ داد. البته این حضور مؤثر بوده و خواهد بود.
 • یک ماجرا و صدها حاشیه: در چند روز اخیر که مهسا امینی در مکان توجیهی پلیس در تهران به ناگهان جان باخت دستمایه ای شد تا ضد انقلاب داخلی و عوامل خارجی و ساده لوحان سیاسی وارد میدان شدند و فضای کشور را ملتهب کنند و خساراتی به بار آورند و اقتدار کشور و نظام و پلیس مظلوم را بشکنند در حالی که موضوع مرگ او در دست بررسی است و مسئولان قول داده اند پس از شفاف سازی اگر قصوری یا تقصیری بوده با آن برخورد کنند.

این جریان ها که در همه جا امکان اتفاقش هست در هیچ کجا مثل کشور ما با آن برخورد نمی شود. فضای مجازی، نقل های محفلی، جریان های سیاسی همه و همه وارد میدان می شوند و فضا را تیره و تار می کنند. باید صبر کرد تا اصل موضوع روشن شود آنگاه مطالباتی صورت پذیرد. هیچ کس از این پیشامد خوشحال نیست مگر ضد انقلاب و سیاسیون ورشکسته و دشمنان خارجی که امیدواریم ختم به خیر گردد.

و حالا پس از گذشت چند روز از این حادثه شاهد هستیم که موج سوارانی از طیف مخالفان و ضد انقلاب با دستورگیری از اربابان خارج نشین اصل امنیت کشور را هدف گرفته اند و با تخریب و آتش زدن سرمایه های ملی و مردمی  و حمله به مردم کوچه و بازار و توهین به مقدسات و تضعیف نیروی انتظامی و مقابله با آن، سعی در گسترش دامنه اغتشاشات دارند که باید در مقابلشان ایستاد و از طریق قانون جلو آنها را گرفت و به همگان گوشزد کرد که تضعیف نیروی انتظامی، حمله به پرسنل خدوم آن و آتش زدن پلیس، درواقع شکستن خط دفاعی و امنیتی کشور است. پلیس حافظ امنیت و مدافع شهروندان است و در صف مقدم مبارزه با اشرار، قاچاقچیان، دزدان و ناامنی آفرینان است. اگر پلیس تضعیف شود یعنی امنیت و آسایش مردم در حال فشل شدن است. در هر صورت باید هر مسئله ای از طریق قانونی و مسیر طبیعی خودش دنبال شود و نباید اجازه داده شود تا خاطر مردم مکدر گردد که البته با آتش زدن دهها وسیله ی نقلیه آمبولانسی و چاقوزدن به خدمتگزاران عرصه سلامت و سوزاندن قرآن و مسجد و … احساسات مردم جریحه دار شده است و نیز با به شهادت رساندن تعدادی از شهروندان. پاسخ مردمی را امروز دریافت خواهند کرد و پاسخ قانونی را فردا.             

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*