خطبه ۲۹ مهر ۱۴۰۱

خطبه اول

تقوا

«فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ وَاسْمَعُوا وَأَطِیعُوا وَأَنْفِقُوا خَیْرًا لِأَنْفُسِکُمْ وَمَنْ یُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُولَٰئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ» تغابن/۱۶

(پس تا می توانید خود را از(خشم ) خدا حفظ کنید و (دستورهایش) را بشنوید و (از آنها) اطاعت کنید و انفاق کنید که برای خودتان بهتر است.(آری) فقط کسانی که از(شر) بخل و حرص(درون) خویش در امان بمانند به خواسته و مطلوب(حقیقی خود) دست می یابند).

در این آیه چندین دستور وجود دارد: ۱- تقوای الهی را در حد توان مشخص می گردد، ۲- شنیدن حقایق، ۳- اطاعت کردن و عملیاتی کردن فرمان، ۴- انفاق فی سبیل الله و در پایان می فرماید کسی که بتواند از بخل دوری ورزد اهل رستگاری و فلاح است.

سبک زندگی دینی

اشاره

گفتیم در بحث از سبک زندگی دینی، ما به چهار نوع تعامل برخورد کنیم: تعامل اول، تعامل با خود که طی دوازده اصل آنرا بررسی کردیم.

تعامل دوم، عبارت است از تعامل انسان با همنوعان که آنرا در چند فصل مورد بررسی قرار می دهیم:

الف: با خویشاوندان   ب: با همکیشان  ج- با بیگانگان   د: با مستضعفان  ه- با مهاجمان و دشمنان   و: با شهروندان.

این بخش هم گسترده است و هم شامل بحث های جالب و کاربردی است که به یاری خدا مطرح می کنیم و امیدواریم برای همه ی ما مفید واقع گردد.

پیوند با خویشاوندان یا صلۀ ارحام

بی تردید پیوند با خویشاوندان و نیکی به آنها به ویژه پدر و مادر، آثار و پیامدهای بسیار مثبت و شیرینی دارد چنانچه قطع رابطه با آنان آثار و پیامدهای منفور و منفی بسیاری دارد. در اینجا به نقل برخی از آیات و روایات در این خصوص می پردازیم: وَ اعْبُدُوا اللَّهَ وَ لا تُشْرِکُوا بِهِ شَیْئاً وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً وَ بِذِی الْقُرْبى‌ (نساء/۲۶)، در این آیه به صراحت دستور داده تا نسبت به والدین و خویشاوندان احسان و نیکی انجام پذیرد و این یعنی صله ی رحم داشتن.

پیامبر اکرم به یارانش فرمود: آیا شما را به برترین انسان های دنیا و آخرت از نظر اخلاق  راهنمایی نکنم؟

أَ لاَ أَدُلُّکُمْ عَلَى خَیْرِ أَخْلاَقِ أَهْلِ اَلدُّنْیَا وَ اَلْآخِرَهِ مَنْ عَفَا عَمَّنْ ظَلَمَهُ وَ وَصَلَ مَنْ قَطَعَهُ وَ یُعْطِی مَنْ حَرَمَهُ

او کسی است که با قطع کننده پیوند با وی بپیوندد. این جزء اخلاق کریمانه است.

از امام رضا(ع) نقل شده: خداوند سه چیز را قرین سه چیز ساخت، امر بالصلاه و الزکاه– کسی که نماز بخواند و اهل زکات نباشد نمازش قبول نیست، و امر بالشکر له و للوالدین– کسی که شکر والدین را بجا نیاورد شکر خدا را نکرده است، و امر باتقاءالله و صله الرحم فمن لم یصل رحمه لم یتق الله عز و جل– کسی که صله رحم را بجا نیاورد تقوای الهی نداشته است(الخصال/۱۵۶).

صله رحم موجب پاکی اعمال و رشد دارایی و دفع بلا و آسانی حساب و تأخیر اجل می شود(امام باقر«ع»/الکافی۲/۱۵).

حضرت موسی(ع) از خدا پاداش آنکه صله رحم می کند را می پرسد و پاسخ می شنود: اجلش را به تأخیر می اندازم، سکرات مرگ را بر او آسان می کنم و فرشتگان به او ندا می دهند( هَلُمّ إلینا فادخُلْ مِن أیّ أبوابها شئت – بیا به سوی ما و از هر دری که می خواهی وارد شو( روضه الواعظین/۳۷۰)، إنّ المرءَ لَیَصِلُ رَحِمَهُ و ما بَقِیَ مِن عُمُرِهِ إلاّ ثلاثهُ أیّامٍ فَیُنسِئُهُ اللّه ُ ثَلاثینَ سنهً ، و إنّ الرجُلَ لَیَقطَعُ الرَّحِمَ و قد بَقِیَ مِن عُمرِهِ ثَلاثونَ سَنَهً فَیُصَیِّرُهُ اللّه ُ إلى ثَلاثهِ أیّامٍ (عیاشی۲/۲۲۰).

خطبه دوم

حدیث

قال عیسی بن مریم(ع): طوبى لِلْمُصْلِحینَ بَیْنَ النّاسِ، اُولئِکَ هُمُ الْمُقَرَّبونَ یَوْمَ الْقیامَهِ. تحف العقول/۵۰

خوشا به حال اصلاح کنندگان میام مردم، اینان در روز قیامت مقربان اند.

بعضی از افراد به دنبال فساد در جامعه اند که اینان را باید مفسد نامید نقطه مقابل، برخی از مردم در پی صلاح و ایجاد اصلاح در بین مردم اند که اینان را مصلح می خوانند. خوشا به حال اینان که در دنیا نزد مردم محبوب اند و در آخرت از مقربان(نزدیکان) به خداوند به حساب می آیند بی تردید متقین از همین دسته اند.

مناسبت ها

 1. رهنمودهای مقام معظم رهبری: الف- در دیدار با شرکت کنندگان کنفرانس وحدت اسلامی فرمودند: منظور از عید دانستن ولادت پیامبر اعظم(ص) الگوگیری از آن حضرت است. رنج امروز امت اسلامی، با هم نبودن است. شیعه انگلیسی و اهل سنت آمریکایی نه یعنی آنها که در انگلیس و آمریکا هستند بلکه منظور کسانی هستند که دعوا و اختلاف درست می کنند.

ب- در دیدار با نخبگان کشور مطالب مهمی فرمودند از جمله:

 • نخبه یکی از مهترین ثروتهای کشور است جوانان نخبه هر کجا باشند امید، خلق می کنند. با انقلاب اسلامی نخبه پروری فراهم شد.
 • بعضی ها سنگ نخبه ها را به سینه می زنند اما در عمل نخبه را مأیوس می کنند.
 • نخبگان توانایی شان را در خدمت حل مسائل کشور قرار دهند.
 • آنها که ثمرات نخبگی خود را در اختیار دیگران و گاهی دشمنان قرار می دهند ناشکری می کنند و خیر هم نمی بینند.
 • دستگاهها باید زمینه جذب نخبه ها را متناسب به تحصیلاتشان فراهم کنند.
 • این که گفته می شود دنیا از صنعت هسته ای فاصله می گیرد دروغ است. اگر ما آنرا شروع نکرده بودیم باید الان شروع کنیم تا سی سال آینده نتیجه بدهد. دنیا در صدد توسعه صنعت هسته ای است.
 • درنگی کوتاه بر اتفاقات یک ماه اخیر: با فروکش کردن موج اغتشاشات رفته رفته ابعاد حادثه روشن تر می شود و تحلیل حضرت آقا به اثبات می رسد که پشت این اتفاقات، آمریکا و رژیم صهیونیستی است. بله اینها از انقلاب ضربه دیده و می بینند و لذا می خواهند انتقام بگیرند. آمریکا که روزی با کودتای ۲۸ مرداد توانسته بود انگلیس را از ایران بیرون کند و با تأسیس ساواک و بسط نفوذ رژیم صهیونیستی ۲۵سال حاکم مطلق در ایران باشد و حق توحش بگیرد و کاپیتولاسیون را تحمیل کند و با مخالفت امام در چهارم آبان سال ۱۳۴۳ مواجه شد با موجی از مخالفت مردمی روبرو شد و شاهد بسته شدن نطفه انقلاب شد از همانروز خشم و عصبانیت رهبر انقلاب و مردم انقلابی را به دل گرفت تا اینکه انقلاب پیروز شد و لانه جاسوسی اش تسخیر شد و اسناد مداخله آمریکا فاش گردید و رابطه اش با ایران را قطع کرد و در جنگ ۸ساله جانب صدام را گرفت و هزاران خیانت مرتکب شد و در ادامه آن همواره به توطئه علیه مردم و انقلاب مشغول بوده و هست و لذا حضرت آقا فرمود: آمریکا پشت این قضیه است.

پشتیبانی از اغتشاشگران با تبلیغات و کمک های مالی به آنان به اثبات رسید و همه فهمیدند که موضوع از چه قرار است هرچند به قول مقام رهبری عده ای نمی خواهند این را بپذیرند.

 • اشاره به گوشه هایی از جنایات آمریکا در سطح جهان:
 • آمریکا که ۲۲۳ سفارت و کنسول گری در دنیا دارد در همه جا بساط جاسوسی را گسترده و با جعبه سفید( اسباب جاسوسی) را در همه ی کشورها به راه انداخته است. چند سال پیش فاش شد از آنگلا مرکن صدر اعظم آلمان هم جاسوسی کرده است.
 • آمریکا ۸۵۰ پایگاه نظامی در ۳۹کشور دارد که بزرگترین آن در آلمان مستقر است با ۵۵هزار نیرو.
 • در یکصد کودتا و ۲۴۵ مداخله غیر قانونی در دنیا دست داشته است.
 • در ژاپن، کره جنوبی، لبنان، عراق، سوریه، افغانستان و … نیرو داشته و دارد. گفته شده در عراق، هتل هایی را برای باصطلاح گردشگران( از نوع بعثی و تکفیری و سکولار) با پول سعودیها اجاره کرده که در موقع لزوم، اوضاع عراق را ناامن کند.
 • هم اکنون در اربیل عراق هم پایگاه دارد و مشغول توطئه است. با این همه تا به حال از انقلاب شکست خورده و آبرویش بر باد رفته است و حالا خودش از یکسو با نوچه خودش عربستان ناخشنود است و از طرفی نگران از دست رفتن بازار وارداتش است و از سوی دیگر می بیند که هیمنه اش در حال از دست رفتن است و ان شالله به زودی شاهد فروپاشی هر وی آن خواهیم بود.

در پایان از بصیرت مردم به ویژه مردم شهرستان تشکر می کینم و از مسئولین می خواهیم بیشتر قدردان این ملت باشند و از مردم هم می خواهیم همچنان پاسدار خونهای شهدا باشند. 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*