خطبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۱

خطبه اول

تقوا

«تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِیعًا أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ» نور/۳۱

و ای اهل ایمان همه به درگاه خدا توبه کنید باشد که رستگار شوید.

در این آیه از همه مؤمنان خواسته شده تا صادقانه به سوی خدا بازگردند(توبه کنند) تا شاید به رستگاری واقعی نایل شوند.

توبه: یعنی بازگشت از گناه و راه انحرافی و توجه به خدا و مسیر مستقیم الهی.

اگر این توبه خالص(نصوح) باشد همه گناهان را محو می کند و انسان را پاک و پاکیزه می گرداند و او را لایق بهشتی شدن می نماید.

در حدیث آمده انسان تائب همانند کسی است که گناه نکرده است(اَلتّائِبُ مِنَ الذّنبِ کَمَن لاذَنْبَ لَهُ). ماه رمضان فرصت خوبی است برای توبه و انابه و بازگشت به سوی خدای متعال و درواقع این برنامه کاری اهل تقوا است. ما هم بکوشیم تا متقی باشیم و توبه کار.

ادامه تفسیر سوره ناس:

مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ ، از شر وسوسه خناس یا وسوسه گر خناس. وسوسه و وسواس به صدای آهسته می گویند مثل به هم خوردن زینت آلات که چندان مشهود نیست. این لفظ به خطورات و افکار بد و نامطلوبی که در دل انسان پیدا می شود گفته می شود. خناس به معنای جمع شونده و عقب رونده است چون شیطان برای فریفتن، به قلب انسان نزدیک می گردد اگر نام خدا برده شود او خود را جمع می کند و عقبگرد می کند.

الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ: همانکه در سینه های مردم ایجاد وسوسه می کند. کار شیطان وسوسه گری است به گونه ای کارش را ماهرانه انجام می دهد که آدمی متوجه نمی شود چون او بد را برایش خوب و زشت را زیبا جلوه می دهد و پیوسته هم وسوسه می کند و هیچ کس از دست او در امان نیست مگر به گفته خودش(إِلَّا عِبادَکَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصِینَ)، بندگان خالص و مخلِص و مخلَص خدا. نقل شده شیطان به نزد عیسی(ع) آمد و گفت مگر نمی گویی هرچه مقدر است همان به تو می رسد پس خودت را از بلندی به پایین پرت کن تا ببینی چه می شود، حضرت عیسی او را لعنت کرد و از خودش دور کرد.

روزی حضرت رسول‏الله (صلی الله علیه و آله) فرمودند: با هر یک از افراد بشر شیطانی است که او را دعوت به گناه می‏کند.

عرض کردند: ای رسول خدا آیا در وجود شما هم این شیطان موجود است؟ فرمود: بلی و لکن شیطانی اسلم بیدی.

آری! لکن شیطان من بدست من رام شده، و تسلیم و منقاد اوامر من گردیده‏.

در مورد خناس امام صادق(ع) فرموده اند: هنگام نزول آیه (وَالَّذِینَ إِذَا فَعَلُوا فَاحِشَهً أَوْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ ذَکَرُوا اللَّهَ فَاسْتَغْفَرُوا لِذُنُوبِهِمْ / ۱۳۵آل عمران)- شیطان بر بالای بلندی فریاد می زد تا همه سپاهش جمع شوند گفتند: لما دعوتنا یا سیدنا؟ گفت: این آیه پشت مرا شکست. ببینم شما چه چاره ای دارید؟ هرکس چیزی گفت ابلیس نپسندید. تا اینکه خناس گفت: من می گویم، آنها را فریب می دهیم گناه کنند و موقع توبه به آنها وعده می دهیم و مانع می شویم. شیطان گفت همین را اجرا کنید.

مِنَ الْجِنَّهِ وَالنَّاسِ ، هم جنی دارد و هم انسی باید از شر هردو نوع برحذر بود.

خطبه دوم

حدیث

عن مولانا الامام علی(ع) فی وصیته: أُوصِیکُمَا وَ جَمِیعَ وَلَدِی وَ أَهْلِی وَ مَنْ بَلَغَهُ کِتَابِی بِتَقْوَى اللَّهِ وَ نَظْمِ أَمْرِکُمْ وَ صَلَاحِ ذَاتِ بَیْنِکُمْ. (نهج البلاغه/نامه۴۷)

به شما حسن و حسین و همه فرزندانم و خویشاوندانم و همه کسانی که این نامه به آنها می رسد سفارش می کنم به تقوای الهی، نظم در کارها و ایجاد صلح و آشتی در میانتان.

مناسبت ها

  1. در آستانه شب قدر و شهادت امیرالمؤمنین(ع):

امیدواریم با پشت سر گذاشتن شب نوزدهم و درک شب های ۲۱ و ۲۳ رمضان بتوانیم به فضیلت شب قدر نایل بیاییم و از خداوند بخواهیم بهترین ها را برای ما مقدر فرماید که فرموده اند: شب نوزدهم شب تقدیر (اندازه گیری) است و شب ۲۱ شب ابرام (محکم کردن آن تقدیر) و شب ۲۳ شب تنفیذ(اجرای) آن تقدیر است. احتمال شب قدر بودن ۲۱و ۲۳ زیادتر است نسبت به شب نوزدهم.

پرسیدند در شب قدر چه چیزی بخواهیم؟ جواب فرموده اند: العافیه (سلامتی و عاقبت به خیری). سلامت در دین و عقیده و عاقبت به خیر شدن زندگی‌مان که با ایمان از دنیا برویم. حضرت یوسف(ع) که همه مراحل دشوار امتحان ها را طی کرده بود و به عزیزی مصر رسیده بود از خدا چنین درخواست می کرد (تَوَفَّنی‏ مُسْلِماً وَ أَلْحِقْنی‏ بِالصَّالِحینَ – خدایا مرا مسلمان بمیران و با صالحان محشورم فرما /یوسف/۱۰۱). بنابراین نباید از این قضیه غافل بشویم که سخت باخته ایم.

در مورد شهادت مولا باید گفت: تَهَدَّمَتْ وَ اللَّهِ‏ أَرْکَانُ‏ الْهُدَى – به خدا قسم پایه های هدایت در هم شکست و ریسمان محکم الهی از هم گسست. شخصیتی به دست شقی ترین مردم روی زمین به شهادت رسید که به تعبیر پیامبر(ص): همراه جلا نشدنی قرآن بود(عَلِیٌّ مَعَ القُرآنِ وَ القُرآنُ مَعَ عَلِیٍّ) و نیز همراه و همراز حق بود (عَلِیٌّ مَعَ الْحَقِّ وَالْحَقُّ مَعَ عَلِیٍّ). او کسی بود که محبت به حضرتش نشان ایمان و بغض و عداوت با او نشانه نفاق به شمار می رفت و در قیامت هیچ کس جز دارنده جواز محبت علی(ع) قدرت و حق عبور از صراط را ندارد. از امام صادق(ع) نقل شده علت این که به پیامبر، ابوالقاسم می گفتند این است که او پدر معنوی علی است که تقسیم کننده بهشت و دوزخ است و به قول امام شافعی(علی حُبُّهُ جُنَّه قَسیمُ النّارِ وَ الجَنَّه) محبت علی سپری است در برابر آتش و او تقسیم کننده بهشت و جهنم است. خودش فرمود: از وقتی که با حق آشنا شدم هرگز دچار شک و تردید نشدم و اگر پرده ها کنار زده شود هیچ بر یقین من افزوده نمی گردد. ما این روزها داغدار چنین شخصی هستیم که فرقش را شکافتند و جهانی را داغدار نمودند.

  • تداوم توطئه های دشمنان علیه ایران و اسلام:
  • پنجم اردیبهشت، سالروز حمله نظامی آمریکا به طبس در سال ۵۹ است که به شکست انجامید و هم چنان توطئه آمریکا در قالب تهدید و تحریم علیه ما در جریان است.

برای ایجاد دشمنی بین ما و همسایگان مثل افغانستان توطئه هایی در فضای مجازی و فضای واقعی در جریان است مثل حمله به کنسولگری ما در هرات.

  • وحشی گری های صهیونیست ها که اینروزها به شکلی دیگر علیه مسلمانان فلسطین و مسجد الاقصی در جریان است که آنان می خواهند جشن پسح را در قبله اول مسلمین بگیرند ولی فلسطینی های مقاوم اجازه آنرا ندادند و با شهید و مجروح و اسیر دادن از مسجد دفاع کردند.
  • درعراق شخصی به نام محمود الصرخی که زمانی جزء بعثی ها بوده و پس از چند سال از سقوط صدام ادعای مرجعیت کرد و خود را سید حسنی نامید و پیروانی پیدا کرد و در کربلا درگیریهای خونینی را به وجود آورد و اخیراً یکی از مریدهای او در مسجدی در استان نایل در نماز جمعه گفته که مراقد انبیاء و ائمه باید تخریب بشود که موجی از خشم و ناراحتی مردم را باعث شده است این هم توطئه ای دیگر.
  • اخیراً فرد اسلام ستیزی بنام «راسموس» که دانمارکی سوئدی است در ملاء عام با توهین به یک و نیم میلیارد مسلمان و عقاید آنان به قرآن توهین کرده و آنرا به آتش کشیده است که باعث خشم مسلمانان سراسر دنیا شده است.

این ها و مواردی مشابه که هر روز و شب در حال رخ دادن است. زنگ خطر را برای مسلمانان به صدا درآورده است و آنها را به بیداری و هشیاری فرا می خواند. به قول حضرت علی(ع) دشمن نخوابیده است شما هم خوابتان نبرد.

چند تذکر:

  1. باید برای حفظ عقیده و ایمان بر حق خودمان جدی تر باشیم.
  2. امسال روز قدس به یاری خدا پرشورتر و با جمعیت انبوهی در راهپیمایی باید شرکت کنیم تا صهیونیست ها یکبار دیگر غیرت دینی مسلمانان را ببینند.
  3. از مسئولان محترم می خواهیم هم چنان به کنترل و پایش بازار و قیمت ها بپردازند تا مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر آسیب نبینند.
  4. از همه مردم و به خصوص روزه داران و نمازگزاران تقاضامندیم از شب ها و روزهای باقیمانده این ماه کمال استفاده را ببرند.       

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*