خطبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۰

خطبه اول

تقوا

«فَمَا أُوتِیتُمْ مِنْ شَیْءٍ فَمَتَاعُ الْحَیَاهِ الدُّنْیَا وَمَا عِنْدَ اللَّهِ خَیْرٌ وَأَبْقَى لِلَّذِینَ آمَنُوا وَعَلَى رَبِّهِمْ یَتَوَکَّلُونَ» شوری/۳۶

آنچه به شما عطا شده متاع زودگذر زندگى دنیاست، و آنچه نزد خداست براى کسانى که ایمان آورده و بر پروردگارشان توکل مى‏کنند بهتر و پایدارتر است.

هر آنچه به شما مردم داده شده است متاع (وسیله بهره گیری) دنیا است و در دنیا می ماند و از دست انسان خارج می شود مثل مال و ثروت، مقام و مکنت، جایگاه اجتماعی و شهرت و … .

هیچ کس با خودش هیچ یک از این متاع ها را نمی برد و در دنیا و برای دنیا می ماند و حسرتش در دل دارنده اینها خواهد ماند اما آنچه در نزد خدا است مانند عقیده و عمل صالح، نیت پاک و خیرخواهی و خیر رسانی به دیگران که پاداشش بهشت است هم بهتر و هم ماندگارتر است البته برای آنانکه ایمان دارند و بر خدایشان توکل می کنند نظیر پرهیزگاران و دارندگان عقیده سالم و عمل صالح.

میلاد امام زمان(عج):

هزار و صد و هشتادو هشتمین سال تولد امام عصر(عج) گرامی باد. آن حضرت در سال ۲۵۵ در روز جمعه در سامرا از نرجس خاتون متولد شدند و چشم پدرشان امام عسکری(ع) و همه شیعیان را روشن کردند. حضرت امام صادق(ع) به زراره فرمودند: إِنْ أَدْرَکْتُ ذَلِکَ اَلزَّمَانَ أَیَّ شَیْ ءٍ أَعْمَلُ قَالَ یَا زُرَارَهُ إِذَا أَدْرَکْتَ هَذَا اَلزَّمَانَ فَادْعُ بِهَذَا اَلدُّعَاءِ ;اَللَّهُمَّ عَرِّفْنِی نَفْسَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی نَفْسَکَ لَمْ أَعْرِفْ نَبِیَّکَ اَللَّهُمَّ عَرِّفْنِی رَسُولَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی رَسُولَکَ لَمْ أَعْرِفْ حُجَّتَکَ اَللَّهُمَّ عَرِّفْنِی حُجَّتَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی حُجَّتَکَ ضَلَلْتُ عَنْ دِینِی (کافی۱/۳۳۷). شناخت امام به خصوص در دوران غیبت یک ضرورت است چرا که: من مات و لم یعرف امام زمانه مات میتتهً جاهلیه- کسی که بمیرد و امام زمان خود را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است. طبیعی است زندگی بدون شناخت امام، زندگی جاهلانه ای است که اگر تداوم یابد و به مرگ چنین انسانی ختم شود قطعاً جاهلانه خواهد بود. البته شناخت دقیق و عمیق امام برای همه کس میسر نمی شود پس باید هرکسی به قدر توان و ظرفیت خودش به معرفت نسبت به آن حضرت دست یابد. در اینجا مناسب است تا با توجه به دو کلمه موجود و موعود به شناخت آن حضرت بپردازیم. بر خلاف عده ای که اگر می گویند حضرت متولد نشده و بعداً به دنیا خواهد آمد، ما معتقدیم که او هم اکنون موجود است و الان ۱۱۸۸ سال از عمر شریفش می گذرد و ایشان موعود است. موعود همه امت ها و به ویژه موعود امت اسلامی(وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الأرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَلَیُمَکِّنَنَّ لَهُمْ دِینَهُمُ الَّذِی ارْتَضَى لَهُمْ وَلَیُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْنًا یَعْبُدُونَنِی لا یُشْرِکُونَ بِی شَیْئًا وَمَنْ کَفَرَ بَعْدَ ذَلِکَ فَأُولَئِکَ هُمُ الْفَاسِقُونَ) نور/۵۵٫ بنا به فرموده مفسران بزرگ، یکی از مصادیق و نمونه های عینی این وعده الهی، حضرت مهدی(عج) است. این آیه آینده جهان را اینگونه معرفی می کند:

  1. آمدن خیلفه الله و در دست گرفتن حکومت جهانی.
  2. استقرار یافتن دین مرضی خدا( اسلام راستین).
  3. فراگیر شدن امنیت در همه جا و برای همه کس.

 4- گسترده شدن فضای توحید و برچیده شدن بساط شرک.

بدیهی است تاکنون چنین اتفاقی با این گستردگی نیفتاده است و از طرفی این وعده الهی است که باید تحقق پیدا کند و حتماً به دست توانمند حضرت مهدی(عج) اجرایی خواهد شد. البته نه به سادگی، بلکه با سختی و دشواری و جهاد و کوشش فراوان. گفتنی است قبل از تحقق این وعده الهی، دنیا وضعی پیچیده و دشوار پیدا می کند و مردم، به خصوص منتظران واقعی، رنج فراوان خواهند دید و ناملایمات زیادی ملاحظه خواهند کرد.

در حدیث پیامبر(ص) آمده است: یَأتِی زَمانٌ یَذُوبُ فِیهِ قَلبُ الْمُوْمِنِ کَمَا یَذُوبُ الْمِلْحُ فِی الْمَاءِ قِیلَ: بِمَ ذَلِکَ؟ قَالَ: مَمَّا یَرَی مِنَ الْمُنْکَرِ لَا یَستَطِیعُ تَغییرَهُ. (حکمت نامه پیامبر۵/۴۰۱). و در نقلی دیگر می خوانیم: دینداری  در آخر الزمان همانند گرفتن پاره ای از آتش در دست است. البته صبر کردن در چنین مواردی پاداش فراوانی دارد. رسول خدا فرمود: زمانی بر مردم می آید که شکیبایی آنان بر دینشان پاداش پنجاه تن از شما را دارد. قالوا یا رسول الله أَجْرُ خَمْسِینَ مِنَّا؟ قَالَ: نَعَمْ أَجْرُ خَمْسِینَ مِنْکُمْ، قَالَهَا ثَلاثاً ( دانشنامه امام مهدی ۵/۳۹۸). آنچه مورد توجه است این که شیعیان در عصر غیبت باید با ارتباط گیری با حضرت و استغاثه به ایشان از خدا بخواهند مشکلاتشان را حل کند و قدرت تحمل به آنان عطا فرماید و در سختی ها امام زمان(عج) را به فریادشان برساند.

بزرگان می‌گویند برای حضرت، افرادی هستند که به هنگام مشکلات شیعیان برای رفع آن اقدام می کنند و در بعضی از مواقع هم خود حضرت دستگیری از مردم را بر عهده می گیرد نظیر کمک حضرت به دانشجوی خارج از کشور که در راه مانده بود و حضرت ماشین او را راه انداخت و به او یادآور شد به عهدش پایبند باشد و نماز اول وقتش را فراموش نکند.

خطبه دوم

حدیث

عن الامام الهادی(عج): اَمَّا الْحَوادِثُ الْواقِعَهُ فَارْجِعوُا فیها اِلی رُواهِ حَدیثِنا، فَاِنَّهُمْ حُجَّتی عَلَیْکُمْ وَاَنَا حُجَّهُ اللّهِ عَلَیْهِمْ (ابن بابویه، محمد بن علی، کمال الدین، ج۱، ص۴۸۵، ح۴)- در رخدادهای مهمی که به وقوع می پیوندد به راویان حدیث ما مراجعه کنید زیرا آنان حجت من بر شما هستند و من حجت خدا بر آنهایم. درواقع امام تکلیف مردم را در عصر غیبت مشخص کرده، آنان که اهل دین و تقوایند قطعاً از این سخن پیروی خواهند داشت.

مناسبت ها

  1. در آستانه سال جدید در قرن جدید: پیشاپیش مقدمش را گرامی داشته و تبریک عرض می کنیم. در روایتی آمده که اتفاقاتی در نوروز اقتاده و خواهد افتاد مانند: پیمان گرفتن برای توحید و عبودیت، اولین روز شروع حیات، اولین روز حاکمیت دین با رهبری حضرت نوح(ع)، روز بت شکنی ابراهیم، روز اتمام عمر کفر با بت شکنی حضرت علی(ع) که بر شانه رسول خدا(ص) قرار داشت، روز ولادت امیرالمومنین(ع)، روز پیروزی امام علی(ع) بر جبهه نهروان و روز ظهور حضرت ولی عصر(عج). (الیَومُ الَّذی یَظهَرُ فیهِ قائِمُنا أهلَ البَیتِ. «مستدرک ۶/۳۵۳»).

در دعای اول سال، خدا را با اسمهای نیکویش می خوانیم و از او می خواهیم که: « حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ ». به جد از او بخواهیم حالت ما را به بهترین حالت ها تغییر دهد و تحویل فرماید.

و اکنون چند تذکر: ۱- رعایت حلال و حرام در معاشرت ها و مسافرت ها  2- پرهیز از اسراف و ولخرجی  3- رعایت امور بهداشتی به خصوص در خوردنی ها  4- پرهیز از خودنمایی ها به ویژه بانوان بیشتر مراقب در پوشش باشند  5- تلاش و کوشش بیشتر برای خدمت  به خصوص مسئولان محترم  6- بیشتر به فکر همدیگر بودن  7- در پیش گرفتن زندگی قرآنی و اهل بیتی  8- ارتباط گیری معنوی در پرتو نماز و روزه و دعا و قرآن.

  • تذکرات پایانی:

الف- گرچه سال گذشته هم مشکلاتی داشتیم اما با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و ناکام ماندن دشمن و قدرت نمایی سپاه در کوبیدن لانه جاسوسی اسرائیل و کشف توطئه های دشمنان که قصد تخریب در فردو را داشتند و تلاش سربازن گمنام ولی عصر(عج) برای کشف توطئه ها، مردم ما امیدوارتر شدند و به آینده خوش بین تر؛ مخصوصاً که می بینند مبارزه با زیاده خواهان هم شروع شده است و قوای سه گانه هم اتحاد بیشتری دارند. البته خبرهای ناراحت کننده هم داشتیم مثل جنگ روسیه و اوکراین، اعدام ۸۱ نفر در عربستان (۴۱ شیعه، ۷یمنی و مابقی عربستانی) که هیچ صدایی از هیچ کس در اعتراض بلند نشد. در هر حال امیدواریم سال ۱۴۰۱ که در قرن پانزدهم آغاز می شود سالی پر خیر و برکت برای ملت وکشور باشد.

ب- تشکر و قدردانی می کنیم از عموم مردم و مسئولانی که بیشتر در فکر خدمت به مردم بودند و از همراهی مردم با پیشنهادهایی که به نفع منطقه است و از شهردار محترم که به مسئله اصلاح کشتارگاه ورود پیدا کرد و نیز از اداره دامپزشکی که برای سلامت جامعه طرحهایی دارد و نیز از کادر بهداشت و درمان که تلاش خوبی داشتند برای واکسیناسیون و مهار کرونا و نیروی انتظامی و از همه به خصوص از شما نمازگزاران.

ج- اداره دامپزشکی اردستان اعلان کرده طرح تشدید و نظارت بهداشتی ایام نوروز ۱۴۰۱ و ماه مبارک رمضان را از ۱۴/۱۲/۱۴۰۰ تا ۱۴/۲/۱۴۰۱ را با بازرسی ها خواهد داشت و از مردم خواسته است تا در رعایت مسائل بهداشتی حساس باشند و خلافکاری ها را با ۱۵۱۲ در میان بگذارند و پیشنهاد داده:

  1. از خرید گوشت های فاقد مهر بهداشتی خودداری کنند.
  2.  از خرید فراورده های دامی مثل گوشت قرمز، سفید، تخم مرغ، عسل و شیر فاقد هویت و تاریخ انقضاء و تولید خوداری کنند.
  3. از غذا دادن به حیوانات و سگ های ولگرد بپرهیزند چرا که ارتباط گیری با آنها گاهی موجب گزش آنها می شود و چه بسا انتقال بیماری کشنده هاری را به دنبال داشته باشد.

در پایان از همه کسانی که در طول سال گذشته در خدمت مردم بوده اند و برای سلامت، امنیت، بهداشت، تعلیم و تربیت، مسائل معنوی مثل نماز ودعا و توسل و خدمت رسانی به عموم مردم کوشش کرده اند قدردانی می کنیم و سالی خوش همراه با برکت و عزت و حکمت و مصلحت آرزو می کنیم و امیدواریم سال جدید سال ظهور مولایمان حضرت حجت بن الحسن العسکری(عج) باشد.    

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*