خطبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۱

خطبه اول

تقوا

«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تُقَدِّمُوا بَیْنَ یَدَیِ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ سَمِیعٌ عَلِیمٌ» حجرات/۱

اى کسانى که ایمان آورده ‏اید! چیزى را بر خدا و رسولش مقدم نشمرید (و پیشى مگیرید)، و تقواى الهى پیشه کنید که خداوند شنوا و داناست.

دستور الهی به مؤمنان این است که از خدا و رسولش سبقت نگیرند، یعنی سعی کنند فرمان خداوند را به اجرا در بیاورند و نخواهند از خودشان نظر بدهند.

بله نشان تسلیم بودن مؤمن واقعی همین است که تابع فرمان خدا و رسول باشد و اگر و مگر نداشته باشد و از آنان جلو نزند. در ذیل آیه هشدار می دهد که در این خصوص تقوای الهی را در نظر آورند و بدانند هرچه بگویند او می شنود و هرچه انجام دهد او می‌داند، پس در گفتار و کردار باید مراقب و مواظب بود.

سبک زندگی دینی(تعامل انسان با خود)

عوامل بهداشت و سلامت قلب: همانگونه که انسان وظیفه دارد از تن خود محافظت نموده و بهداشت آن را رعایت کند و سلامتش را تضمین نماید، به همین سان هم وظیفه دارد تا از قلب خودش مراقبت کند و بهداشت و حیات و سلامت آنرا تضمین نماید.

اکنون جای این پرسش است که با چه ابزار و عواملی می توان به انجام این امور پرداخت؟ مثل همیشه در خدمت قرآن و عترت قرار می گیریم تا نسبت به این امور آگاه و واقف شویم.

برخی از عوامل و بهداشت و سلامت و حیات قلب:

 1. قرائت و تفقه در قرآن: قال علی(ع): تَعَلَّموا القرآنَ فإنَّهُ أحسَنُ الحَدیثِ ، و تَفَقَّهوا فیهِ فإنّهُ رَبیعُ القُلوبِ ، و استَشفوا بنُورِهِ فإنّهُ شِفاءُ الصُّدورِ. (نهج البلاغه/خطبه۱۱۰) (قرآن بیاموزید که بهترین سخن است و در آن دانا شوید که بهار دل هاست و از نور آن شفا جویید که شفاى سینه هاست).
 2. هم نشینی با صاحبان فضیلت ها: قال علی(ع)، مُعاشَرَهُ ذَوی الفَضائلِ حَیاهُ القُلوبِ. غرر/۴۲۹

همانطور که نشست و برخاست با نااهلان، باعث مرگ دل می‌شود هم نشینی با اهل فضیلت باعث زنده دلی است.

هم نشین تو از تو به باید     تا تو را عقل ودین بیفزاید

تو اول بگو با کیان زیستی    پس آنگه بگویم که تو کیستی

 • دیدار با نیکوکاران، خردمندان و اهل معرفت.

عن امیرالمؤمنین(ع): لِقاءُ أهلِ الخَیرِ عِمارَهُ القَلبِ. تحف/۸۰

لِقاءُ أهلِ المَعرفَهِ عِمارَهُ القُلوبِ. غرر/۴۳۰

عِمارَهُ القُلوبِ فی مُعاشَرَهِ ذَوی العُقولِ. غرر/۴۲۹

طبع انسان به گونه ای است که از دیگران اثر می پذیرد. حضرت(ع) در این رهنمودها به این مطلب اشاره دارد که اگر رفت و آمد با اینگونه افراد بود که زنده دل‌اند و دلی آباد دارند ایشان هم طبیعتاً اینگونه خواهند شد. مرحوم آیه الله مشکینی می فرمود: بروید در نزد بزرگان و زنده دلان بنشینید و از آنان بخواهید تا مطلبی برای شما بگویند و شما استفاده کنید.

 • موعظه و یاد خداوند: حضرت علی(ع) در نامه ۳۱ نهج‌البلاغه به فرزندش امام مجتبی(ع) می فرماید، أَحْیِ قَلْبَکَ بِالْمَوْعِظَهِ – با موعظه قلبت را زنده بدار. و نیز فرمود: تو را وصیت می کنم به اینکه: عِمَارَهِ قَلْبِکَ بِذِکْرِالله– با یاد خدا دلت را آباد گردان و آنرا با یقین نیرومند ساز و با یاد مرگ آنرا رام و تسلیم گردان. بله با امثال این امور می توان در بهداشت و سلامت و زنده نگهداشتن قلب موفق بود. دل اگر زنده و بالنده و سالم بود عرش خدا می شود. قَلْبُ الْمُؤْمِنِ عَرْشُ الرَّحْمَنِ. امام صادق(ع) فرمود: القلبُ حَرَمُ اللّه ، فلا تُسْکِنْ حَرَمَ اللّه غَیرَ اللّه.

خطبه دوم

حدیث

رسول الله(ص): ثَلاثٌ مَن کُنَّ فیهِ فَهُوَ مُنافِقٌ وَ اِن صامَ وَ صَلّى وَحَجَّ وَ اعتَمَرَ و َقالَ «اِنّى مُسلِمٌ» مَن اِذا حَدَّثَ کَذِبَ وَ اِذا وَعَدَ اَخلَفَ وَ اِذَا ائتُمِنَ خانَ – سه چیز است که در هرکس باشد منافق است اگرچه روزه دارد و نماز بخواند و حج و عمره کند و بگوید من مسلمانم کسی که هنگام سخن گفتن دروغ بگوید و وقتی که وعده می دهد تخلف نماید و چون امانت بگیرد و خیانت نماید. نهج الفصاحه/حدیث ۱۲۸۰

مناسبت ها

 1. در استقبال از ماه رمضان: اباصلت هروی گوید جمعه آخر شعبان خدمت امام رضا(ع) رسیدم ایشان فرمود: بسیاری از ماه شعبان گذشته و این آخرین جمعه از شعبان است. فتدارک فیما بقی منه تقصیرک: در باقیمانده از آن به جبران کوتاهی‌هایت بپرداز و سپس چند توصیه به ایشان فرمود:
 2. اهتمام به امور مفید و ترک امور بیهوده: عَلَیْکَ بِالْإِقْبَالِ عَلَی مَا یَعْنِیکَ وَ تَرْکِ مَا لَا یَعْنِیکَ.
 3. دعا و استغفار و تلاوت قرآن در حد زیاد: أَکْثِرْ مِنَ الدُّعَاءِ وَ الِاسْتِغْفَارِ وَ تِلَاوَهِ الْقُرْآنِ.
 4. توبه از گناهان: تُبْ إِلَی اللَّهِ مِنْ ذُنُوبِکَ.
 5. اداء امانات: لَا تَدَعَنَّ أَمَانَهً فِی عُنُقِکَ إِلَّا أَدَّیْتَهَا.
 6. کینه زدایی از دل.
 7. ترک گناه.
 8. رعایت تقوا، اتق الله.
 9. توکل بر خدا در امر ظاهری و باطنی. تَوَکَّلْ عَلَیْهِ فِی سِرِّ أَمْرِکَ وَ عَلَانِیَتِکَ.
 10. گفتن ذکر مخصوص:

اَللّهُمَّ اِنْ لَمْ تَکُنْ غَفَرْتَ لَنا فیما مَضى مِنْ شَعْبانَ فَاغْفِرْ لَنا فیما بَقِىَ مِنْهُ.

 1. امید به رحمت الهی و ذکر صلوات. وسائل الشیعه/باب الصوم/امالی صدوقی

امیدواریم با این آمادگی وارد ماه مبارک رمضان بشویم و با روزه داری و قرائت قرآن و افطار دادن و حضور در نمازهای جماعت و استماع مواعظ و … از گناهان پاک شویم و در روز عید فطر جشن بندگی خدا را بگیریم. ان شاء الله

 • با عبور از قرن چهاردهم و ورود به قرن پانزدهم: با حلول سال جدید وارد قرن جدید هم شدیم. قرن گذشته قرن زوال استبداد انگلیس و روس و آمریکا و رژیم پهلوی‌ها بودیم و در نیمه دوم آن شاهد برپایی جمهوری اسلامی -که امروز هم روز آن است- هستیم. هنوز ۵۰ روز از پیروزی انقلاب نگذشته بود که ۹۸٫۲% مردم رأی دهنده به جمهوری اسلامی، آری گفتند و نظام جمهوری اسلامی شکل گرفت و حالا درختی تنومند شده است که امیدواریم در قرن جدید که با پیام حضرت آقا آغاز شد شعار امسال (تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین) تحقق یابد و تحریم ها زدوده شود و اقتصاد، رونق بگیرد و باید مدیریت صحیح و کارآمد، مشکلات معیشتی مردم به حداقل برسد و هم چنین امیدواریم به پیروزی قاطع مستضعفین چنانکه طلیعه اش آشکار شده است. قدرت نمایی فلسطینی ها در به هم زدن نشست نقب اسرائیل که با حضور مسئولان ارشد امارات، مصر، بحرین و مراکش را شاهد بودیم و هم چنین تحمیل شکست سنگین یمنی ها به عربستان و قبولاندن آتش بس به مزدوران آمریکا به سرکردگی عربستان و امارات و قدرت فوق العاده یافتن حزب الله در لبنان و قدرت برتر منطقه شدن جمهوری اسلامی و … همه و همه نشان از قرن غلبه مستضعفین بر مستکبرین دارد و ان شالله طلیعه‌ای است برای ظهور حضرت مهدی(عج).

تقدیر و تشکر از همه نمازگزاران و تشکر ویژه از هیأت امنای مسجد موسی بن جعفر(ع).

 • تذکرات پایانی:

الف- بازگشایی مدارس و دانشگاهها از روز چهاردهم را به فال نیک می گیریم و امیدواریم خانواده ها همکاری لازم را در این خصوص با آموزش و پرورش داشته باشند و مسئولان امر تعلیم و تربیت هم ضمن رعایت شیوه نامه های بهداشتی و عمل به دستورالعمل های وزارتی، مراقب سلامت فرزندان این آب و خاک باشند و نگرانی خانواده ها را رفع کنند.

ب- وزارت کشاورزی و به تبع آن سازمان ها در مراکز استانها و ادارات در شهرستانها برای کنترل بازار در ایام عید حرکت قابل تحسینی داشتند و ما هم از آنان تشکر می کنیم البته خودشان گفته اند و ما هم مصرانه می خواهیم که برای تأمین نیازمندیهای مردم در ماه رمضان و کنترل قیمت ها هم چنان با جدیت به کارشان ادامه دهند تا مردم در تأمین اقلام معیشتی خود با مشکل روبرو نشوند.

ج- ضمن تشکر از همه دست اندرکاران امر خدمت رسانی به مسافران نوروزی، اعم از فرمانداری، شورا، شهرداری، میراث فرهنگی، نیروی انتظامی، پلیس، هلال احمر، راهور و آموزش و پرورش و دیگر ارگانها همانگونه که اصحاب رسانه هم بازتاب دادند باید تدبیری اندیشه بشود که مسافران به جایگاههای دیدنی با معیت نیروهای راهنمایی، هدایت و توجیه شوند تا خاطره خوشی از شهرستان داشته باشند. امیدواریم همگان موفق و مأجور باشند و ان شاالله سال جدید سالی خوش همراه با موفقیت برای همگان باشد.     

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*