خطبه ۲۸ آبان ۱۴۰۰

خطبه اول

تقوا

«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا یَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ… وَلَا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ» حجرات/۱۱

ای اهل ایمان، مؤمنان هرگز نباید قومی قوم دیگر را مسخره کنند… و هرگز عیبجویی(از همدینان) خود مکنید.

نهی دوم این آیه این است که: شما مؤمنین مبادا یکدیگر را مورد طعن و عیبجویی قرار دهید. بعضی گفته اند لمز، عیبجویی در حضور است و همز عیبجویی در غیاب و نقل دیگر اینکه لمز، عیبجویی با اشاره است و همز، عیبجویی با زبان که در هر حال هر دوی این ها ناپسند و مذموم اند.

رسول خدا(ص) فرموده: در صدد عیبجویی از مؤمنان نباشید چه اینکه عیب‌جوی مؤمنان مورد تعقیب خدا قرار می گیرد و اگر در خانه اش هم باشد او را رسوا خواهدکرد(مشکاهالانوار/۱۰۷).

تعبیر به انفسکم، نشان می دهد که جامعه ایمانی همه از یکدیگرند عیبجویی از هر یک از مومنان عیب‌جویی از خود است.

nسبک زندگی دینی(تعامل با خود)

اصل دوم ( پرهیز از تکلف):

تکلف به معنای خود را به زحمت انداختن است. با توجه به اینکه اسلام دین ساده و آسانی است و با فطرت بشر سازگاری دارد می توان گفت: اساساً در اسلام تکلیف به معنای سختی غیر قابل تحمل، وجود ندارد. در احکام اسلام، انعطاف وجود دارد مثلاً کسی که آب برایش ضرر دارد به جای غسل و وضو می تواند تیمم کند و اگر نمی تواند ایستاده نماز بخواند آنرا نشسته یا خوابیده بخواند و اگر توان روزه گرفتن ندارد بر او روزه واجب نیست و برای ارتباط برقرار کردن با خداوند، زمان و مکان خاصی شرط نیست البته به استثنای احکام معین و مشخص که زمان و مکان خاصی دارند مثل نمازهای واجب و روزه ماه رمضان و حج تمتع و… در غیر این موارد هرجا که خواست و در هر زمانی که امکان داشت می تواند او را بخواند و عبادت کند مثل مسیحیت نیست که روز یکشنبه و تنها درکلیسا انسان بتواند با خدا مناجات کند و یا مثل بعضی از آداب پیشینیان نیست که اگر جایی از بدنشان نجس می شد باید آنرا قیچی می کردند و یا برای توبه باید یکدیگر را می کشتند. بله آسان گیری در اسلام یک اصل مهم است که در همه امورش جاری است.

خدای متعال در سوره ص آیه ۸۶ به پیامبرش می گوید: قُلْ ما أَسْئَلُکُمْ عَلَیْهِ مِنْ أَجْرٍ وَ ما أَنَا مِنَ الْمُتَکَلِّفینَ – بگو من از شما مزد رسالت نمی خواهم و از افرادی نیستم که دارای تکلف اند و خود را بیهوده به زحمت می اندازند و در بیانی دیگر به صراحت فرمودند: انی لَا أُحِبُ‏ الْمُتَکَلِّفِین(کافی/۲/۲۷۶).

حضرت علی(ع): أهنى العَیشِ اطِّراحُ الکُلَفِ. کافی۶/۴۷۸

امام صادق(ع): لا یَنبَغی للمؤمنِ أن یُذِلَّ نفسَهُ ، قیلَ لَهُ : و کیفَ یُذِلُّ نَفسَهُ ؟ قالَ : یَتَعَرَّضُ لِما لا یُطیقُ. کافی۵/۶۴

تکلف و خود را به زحمت انداختن در جاهایی خود را نشان می دهد مثل عروسی، عزا، مسافرت، هدیه دادن، میهمانی و … که می تواند بدون تکلف و زحمت برگزار گردد و می تواند پرهزینه و پرزحمت باشد.

سیره معصومه(ع) این بوده که در این موارد خودشان را به زحمت نمی انداختند مثلاً در میهمانی ها یکی به حضرت علی(ع) تعارف کرد فرمود: به سه شرط می پذیرم یک- خانواده ات را به زحمت نیندازی، دو- از بیرون چیزی تهیه نکنی، سه- هرچه در منزل هست همان را بیاوری،این یعنی خالی از تکلف بودن. به قول شاعر:

تکلف گر نباشد خوش توان زیست         تعلق گر نباشد خوش توان مرد

بعضی ها برای یک میهمانی ساده خود را به آب و آتش می زنند و با سختی و دشواری آنرا برگزار می کنند و برخی هم به سادگی و بدون تکلف آنرا برگزار می کنند، برخی بریا مسافرت زیارتی چقدر متحمل هزینه می شوند چه برای پذیرایی از واردین و چه برای هدایا و سوغاتی سفر و بعضی هم ساده و بی آلایش می روند و برمی گردند.

دو خاطره:

یک- پیرمردی حدوداً ۸۰ساله را دیدم که اقوامش گفتند مشهد نرفته چون مخارج سوغاتی و سوردادن منطقه شان بسیار زیاد است.

دو- یک رزمنده ای گفت در جبهه اعلان کردند شما می توانید به حج تمتع مشرف بشوید من رفتم و برگشتم وقتی به منزل آمدم جریان را به خانواده گفتم کسی باور نیم کرد تنها از سر تراشیده ام فهمیدند که من حاجی شده ام چون با یک ساک دستی که به جبهه رفته بودم با همان هم به مکه رفتم.

قال رسول الله(ص): لِلمُتَکَلِّفِ ثَلاثُ عَلاماتٍ : یُنازِعُ مَن فَوقَهُ ، ویَقولُ ما لا یَعلَمُ ، ویَتَعاطى ما لا یَنالُ – متکلف سه نشانه دارد: با ما فوق خود در نزاع است و چیزی را می طلبد که به آن نمی رسد و چیزی را که نمی تواند می گوید. تفسیر نمونه/ذیل آیه ۸۶ سوره ص

خطبه دوم

حدیث

قال رسول الله(ص): أقرَبُکُم غَدا مِنّی فی المَوقِفِ أصدَقُکُم لِلحَدیثِ ، و أدَّاکُم لِلأمانَهِ ، و أوفاکُم بِالعَهدِ ، و أحسَنُکُم خُلقا ، و أقرَبُکُم مِن النّاسِ (غرر الفصاحه/۱۸)- نزدیک ترین شما به من در قیامت، راستگوترین شما و امین ترین شما و وفادارترین شما به قراردادهایتان و اخلاقی ترین شما و نزدیک ترین شما به مردم است.

مناسبت ها

  1. رهنمودها و انتصابات اخیر رهبری:

حضرت آقا در دیدار روز چهارشنبه با جوانان نخبه کشور و شرکت های دانش بنیان مطالب مفیدی بیان کردند از جمله: با استعداد بودن جوانان ایرانی، استفاده دنیای غرب و شرق از افکار و آثار دانشمندان ایرانی، آینده روشن کشور با درخشش جوانان مستعد، خیانت بودن تحریک جوانان برای خروج از کشور و توصیه به استفاده از محصولات تولید داخل و سفارش به تولید کنندگان برای بالا بردن کیفیت و لزوم معرفی محصولات تولید داخل به دیگر کشورها.

در هفته ای که گذشت حضرت آقا اعضای حقوقی و حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی را با توصیه هایی به اعضا منصوب کردند که امیدواریم مسئله فرهنگ در کشور جدی گرفته شود و پیوست های فرهنگی مورد اشاره ایشان مورد توجه قرار گیرد و کشور به سمت نهادینه کردن فرهنگ صحیح در همه عرصه ها به پیش برود.

  • صد روزه شدن دولت سیزدهم:

چندی است که توجه به صد روزگی وارد ادبیات سیاسی کشور شده است و حالا هم که در آستانه صد روزگی دولت هستیم بد نیست به کارنامه دولت نگاهی داشته باشیم و انتظارات مردم را هم مورد توجه و مطالعه قرار دهیم تا برای همگان مفید باشد. از نقطه نظر رویکردی، روحی و انگیزشی(در میدان بودن) و عملکردی، نسبتاً کارنامه قابل قبولی دارد مثل: توجه به واکسیناسیون عمومی که در مرز یکصدمیلیون دز تزریق شده گذشته و پرداخت حقوق بدون خلق پول و استقراض ارزبانک مرکزی صورت گرفته و در کنترل قیمت سیمان و آهن موفق بوده و گام اول را در عرصه ساخت مسکن ملی برداشته که قابل تقدیر است اما از باب انتظارات و مطالبات باید گفت: کارهای زیادی باید انجام بگیرد مثل: جلوگیری از گرانی سرسام آور، هماهنگی بیشتر دستگاههای اقتصادی مسئولیت دار در دولت، عملی شدن وعده های انتخاباتی و وزیران محترم و تلاش برای خروجی محور کردن سفرهای استانی و کوشش برای رفع تحریم های ظالمانه و … که امیدواریم به زودی تحقق یابد.

  • انتظار از رئیس و اعضای کمسیون فرهنگی مجلس که قرار است در اردستان باشند که تشکر می کنیم از نماینده محترم مجلس و انتظار داریم با توجه به ظرفیت شهرستان و سابقه فرهنگی و برخورداری از آثار فرهنگی(میراث های کهن) توجه ویژه ای در اختصاص بودجه صورت پذیرد برای کارهای فرهنگی، تبلیغی، حفظ آثار میراثی، اتمام مصلی، بودجه برای استخر شنا و دیگر کارهای فرهنگی در سطح شهرستان. امیدواریم همه مسئولین در همه عرصه های کاری موفق باشند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*