خطبه ۱۶ مهر ۱۴۰۰

خطبه اول

تقوا

« إِنَّ اللهَ یَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَ الْإِحْسانِ وَ إیتاءِ ذِی الْقُرْبى وَ یَنْهى عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَرِ وَ الْبَغْیِ یَعِظُکُمْ لَعَلَّکُمْ تَذَکَّرُونَ » نحل/۹۰

همانا خدا[خلق را] فرمان به عدل و احسان می دهد و به بذل و عطاء خویشاوندان امر می کند و از افعال زشت و منکر و ظلم نهی می کند و به شما پند می دهد باشد که موعظه خدا را بپذیرید.

در اهمیت این آیه گفته شده که امام باقر(ع) هرگاه نماز جمعه می خواندند این آیه را در پایان خطبه تلاوت می کردند. در این آیه به صراحت آمده که خداوند به سه چیز امر می کند: عدالت، احسان و رسیدگی به خویشاوندان و از سه چیز نهی می فرماید: فحشاء، منکر و ستم کردن.

این ها موعظه های الهی است برای تذکر و پند شما مردم. عمل به این رهنمود و توصیه به این دستورالعمل از مصادیق تقوای الهی است.

هجرت پیامبر(ص)

اشاره: با عرض تبریک حلول ماه ربیع الاول که دارای اتفاقات فراوانی است مانند هجرت پیامبر، تولد آن حضرت، شهادت امام عسکری(ع) و سرآغاز امامت حضرت مهدی(عج) و … مناسب است تا در خصوص هجرت تاریخ ساز پیامبر اکرم(ص) مختصری صحبت کنیم.

در آیه ۳۰سوره انفال آمده است:

 (وَ إِذْ یَمْکُرُ بِکَ الَّذینَ کَفَرُوا لِیُثْبِتُوکَ أَوْ یَقْتُلُوکَ أَوْ یُخْرِجُوکَ وَ یَمْکُرُونَ وَ یَمْکُرُ اللهُ وَ اللهُ خَیْرُ الْماکِرینَ).

 یعنی کافران برای پیامبر اسلام نقشه بدی کشیدند آنان در محفل شبانه خود با مشورت به این نتیجه رسیدند که یا رسول خدا را زندانی کنند یا بکشند و یا تبعیدش کنند تا به گمان خود از ناحیه او آسوده خاطر گردند. پیک وحی، پیامبر را از این خبر و خطر آگاه کرد و او تصمیم گرفت تا با احتیاط کامل و به دور از چشم دشمن از مکه خارج شود. لذا به پسر عمویش علی پیشنهاد داد تا با خطرپذیری تمام، در بستر ایشان بخوابد تا بدین ترتیب کفار از خروج پیامبر مطلع نشوند و علی(ع) با اطمینان حاصل کردن از سلامت رسول خدا، این خطر را پذیرفت و در جای پیامبر به استراحت پرداخت. کافران که اوضاع را زیر نظر داشتند احساس کردند که پیامبر شب هنگام در حیاط منزل به استراحت مشغول است آنان بنا گذاشتند در وقت مناسب با هجوم چهل نفره شمشیر زن به پیامبر حمله کنند و او را از پا درآورند و بدین ترتیب همه در ریختن خون او شریک باشند تا خویشان پیامبر نتوانند قصاص کنند.

 کافران مکرپیشه از دیوار منزل بالا آمدند و نگاه کردند دیدند محمد بن عبدالله برد سبزرنگی روی خود کشیده و خواب است. با سر و صدای آنان دیدند که کسی از بستر برخاست اما او علی است و نه محمد. ناباورانه گفتند رفیقت کجاست؟ علی هم قرص و محکم فرمود خبرندارم مگر او را به دست من سپرده بودید؟ آنجا بود که فهمیدند رودست خورده اند و خداوند هم برای بیان عظمت روحی علی(ع) این آیه را نازل فرمود.(بقره/۲۰۷) وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یَشْری نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللهِ وَ أللهُ رَؤُفٌ بِالْعِبادِ. شیعه و سنی نوشته اند این آیه در شأن علی است که او حاضر شد جان خود را در معرض خطر قرار دهد تا عزیزتر از جانش سالم بماند و پیامبر مسیر هجرت را در پیش گرفت و هجرت او هم مبدأ تاریخ شد و هم تاریخ ساز. درود بر او و وصی اش باد.

خطبه دوم

حدیث

رسول الله (ص): إنَّ المَعصِیَهَ إذا عَمِلَ بِهَا العَبدُ سِرّا لَم تَضُرَّ إلاّ عامِلَها و إذا عَمِلَ بِها عَلانِیَهً و لَم یُغَیَّر عَلَیهِ أضَرَّت بِالعامَّهِ. (بحار/۱۰۰ص ۷۴)

هرگاه بنده، پنهانی گناه  کند تنها به خود زیان می رساند و هرگاه آشکارا گناه کند و دیگران برای تغییر آن اقدامی نکردند به همه مردم آسیب خواهد رساند.

باید نسبت به گناه حساس بود نه خود مرتکب شد و نه آنرا از سوی دیگران تحمل کرد.

مناسبت ها

  1. حلول ماه ربیع الاول با همه مناسبت هایش بر همگان مبارک باد امید که بتوانیم از فیوضات ماه ربیع المولود بیش از پیش بهره بگیریم.
  2. سخنان رهبری در ارتباط تصویری با دانش آموختگان نیروهای مسلح گرچه این سخنان کوتاه بود اما بسیار مهم و هدایت آفرین بود از تعابیر به کار رفته در این سخنرانی می توان رضایت معظم له را از نیروهای مسلح فهمید و نیز از تفریحات ایشان می توان دریافت که نیروهای مسلح ما که امنیت آفرین اند باید هموراه به دو عامل مادی(تجهیزات و امکانات) و معنوی(توکل و ایمان به خدا) تکیه داشته باشند. ایشان فرمودند امنیت ما عاریه ای نیست برخلاف امنیت دیگران، حتی اروپا که آنرا گره زده اند به قدرت آمریکا و اخیراً گفته اند باید مستقل باشیم وقتی اینها اینگونه باشند تکلیف دیگر کشورهای کوچک روشن است. حضرت آقا بر حسن همجواری با همسایگان تأکید کردند و فرمودند آنها که با تکیه بر بیگانگان می خواهند توطئه کنند بدانند که هرکس چاهی برای دیگران بکند خود در آن فرو خواهد افتاد. این اشاره است به حرکات مشکوک دولت آذربایجان که زمینه حضور صهیونیست ها و داعش را در این کشور فراهم آورده که مورد رضایت ایران نیست.    
  3. دهه وقف: از ۲۷ صفر آغاز می شود یک دهه ادامه دارد. وقف را میراث ماندگار می خوانند که با رفتن واقف از دنیا، آثارش هم چنان باقی است و خیراتش به او می رسد. پس چه خوب است: ۱- آنها که وضع مناسبی دارند بخشی از ثروتشان را وقف کنند تا خودشان بهره مند گردند. ۲- اداره اوقاف به عنوان مسئول اصلی نگهداری از موقوفات تلاشی گسترده برای کشف موقوفات باشد و در صدد حفظ و حراست از نیت واقفان. ۳- مردم ما هم باید به وقف و موقوفه ها اهمیت بیشتری بدهند تا مدیون نباشند و اجاره ها را سر وقت بپردازند تا مسئول نباشند. در هر صورت این دهه را به اهالی وقف اعم از واقفان وپاسداران این میراث ماندگار تبریک می گوئیم.
  4. هفته نیروی انتظامی: از شنبه(فردا) هفته این عزیزان آغاز می شود که امیدواریم تلاشها و کوشش های پاسداران نظم و امنیت در میدانهای مختلف دیده و قدر دانسته شود. این نیرو همه روزه درگیر با اشرار، قاچاقچیان، سوداگران مرگ، نامنی آفرینان هستند و هر روز مجروح و شهید می دهند. امید است با فراهم سازی بیشتر امکانات برای آنان و با همراهی بیشتر دیگران به خصوص آنانکه در عدلیه کار می کنند بتوانند در کارشان موفق تر باشند و مردم هم پلیس نیروی انتظامی باشند.
  5. اشارات پایانی:
  6. درخشش مدال آفرینان در عرصه ورزش را به اهالی ورزش و مردم ایران تبریک می گوئیم.
  7. امیدواریم از مانور قدرتمند ارتش در شمال غرب کشور پیام صلح و دوستی که برای همسایگان داشت و پیام هشدار برای دشمنان بود را همه دریافت کرده باشند.
  8. انتظار داریم از دولت سیزدهم ضمن تشکر از وفای به وعده در خصوص پرداختن به امر واکسیناسیون، به اولویت های دیگر هم مثل تثبیت قیمت ها، مبارزه با گرانی و تنظیم بازار موفق باشند تا مردم احساس آرامش بیشتری بکنند.
  9. هم چنین امیدواریم با تعیین استاندار جدید که انتصابش را تبریک می گوئیم ادارات کل واردات تابعه جانی تازه بگیرند و مردم بیش از پیش امیدوار بشوند و رخوت و سستی از ادارات و مدیران رخت بربندد و همه مسئولان خود را مسئول بدانند و با نشاط هرچه بیشتر کارشان را ادامه بدهند.
  10. ü     17مهر روز جهانی پست و روز جهانی کودک را گرامی می داریم و امیدمندیم همه کسانی که در هر میدانی به کار و تلاش مشغولند موفق باشند و در پایان از تلاش و کوشش همه علاقمندان به اهلبیت اعم از هیأتی ها و مداحان و سخنرانان و شرکت کنندگان در مراسم های مختلف تشکر و قدردانی می کنیم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*