خطبه دوازدهم شهریور ۱۴۰۰

خطبه اول
تقوا
«وَ لَقَدْ آتَیْنا مُوسی‏ وَ هارُونَ الْفُرْقانَ وَ ضِیاءً وَ ذِکْراً لِلْمُتَّقینَ الَّذینَ یَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ بِالْغَیْبِ وَ هُمْ مِنَ السَّاعَهِ مُشْفِقُونَ» (انیباء/۴۹-۴۸)
آنچه به موسی و هارون (دوپیامبر الهی) داده شده؛ مثل فرقان و روشنایی و ذکر و یادآوری، مورد استفاده پرهیزکاران قرار می گیرد.

آنان دو ویژگی دارند: ۱- نسبت به پروردگارشان خشیت (ترس توأم با علم و آگاهی) دارند. ۲- نسبت به روز قیامت هراسناکند یعنی آنان (متقین شدیداً نسبت به روز قیامت حساس اند).
امیدواریم با توجه بیشتر به خدا و قیامت ما هم جزء آنان به حساب آییم.

امام حسین(ع) و قرآن
[همگامی امام حسین(ع) با قرآن در زمینه های فراوان] الف: در تحصیل شرایط برای بهره وری بیشتر
۱- طهارت و پاکیزگی، شرط تماس با قرآن است (لَا یَمَسُّهُ إِلَّا الْمُطَهَّرُونَ). بدون طهارت(وضو و یا غسل) مسّ قرآن جایز نیست. مراجع بزرگوار فتوا می دهند که اسم مبارک پیامبر و امامان معصوم و حضرت زهرا(س) بنا بر احتیاط نباید بدون طهارت مسّ گردد؛ چرا که اینان هم مثل قرآن پاک و مطهرند. در خطاب به امام حسین(ع) می خوانیم: أَشْهَدُ أَنَّکَ طُهْرٌ طَاهِرٌ مُطَهَّرٌ مِنْ طُهْرٍ طَاهِرٍ مُطَهَّرٍ – گواهی می دهم که تو پاک زاده و پاکیزه ای از پاک زاد(کامل الزیارهات/۱۹۵). طبیعی است کسانی می توانند با حقیقت قرآن و امام(ع) در تماس باشند و بهره مند که از طهارت روحی هم برخوردار باشند.
۲- قرائت قرآن باید با تأنّی و ترتیل باشد (وَرَتِّلِ الْقُرْآنَ تَرْتِیلا /۴مزمل)، ترتیل یعنی با تأنی و تأمل و دقت و آرام تلاوت کردن که قهراً در روان انسان اثر بیشتری می گذارد.
در زیارت امام حسین(ع) هم سفارش شده که با تأنی و با حالت شکستگی و تواضع و با آرامی انجام پذیرد(فَإِذَا أَتَیْتَ الْفُرَاتَ فَاغْتَسِلْ وَ عَلِّقْ نَعْلَیْکَ وَ امْشِ حَافِیاً وَ امْشِ مَشْیَ الْعَبْدِ الذَّلِیلِ /کامل الزیارت)، آری باید با غسل و پای برهنه و آرام آرام به زیارت امام حسین(ع) دقت یا بیشتر بهره‌مند شد.
۳- قرائت قرآن باید با حزن و اندوه باشد.
الصادق(ع): انّ القرآن نزل بالحزن فاقرؤوه بالحزن- قرآن با حزن نازل شده پس شما هم آنرا با حزن و اندوه بخوانید(وسائل/۴/۸۵۷).
إِذَا أَرَدْتَ زِیَارَهَ الْحُسَیْنِ ع فَزُرْهُ وَ أَنْتَ کَئِیبٌ حَزِینٌ شَعِثٌ مُغْبَرٌّ – او را با حالتی گرفته و اندوه بار و موهای ژولیده و درهم ریخته و غبارآلود زیارت نما.
۴- باید قرائت قرآن جزء برنامه روزانه مسلمانان باشد(کامل زیارت). امام صادق(ع): قرآن عهد خداوند است برای خلقش، پس سزاوار است که در آن نظر کند و پنجاه آیه را بخواند(کافی۲/۵۸۳). امام صادق خطاب به سدیر: تَزُورُ قَبْرَ الْحُسَیْنِ عَلَیهِ السَّلامُ فِی کُلِّ یَوْمٍ – هر روز بر او سلام بدهید.

خطبه دوم
حدیث
الامام زین العابدین(ع): کَانَ آخِرُ مَا أَوْصَى بِهِ الْخَضِرُ مُوسَى بْنَ عِمْرَانَ ع أَنْ قَالَ لَهُ لَا تُعَیِّرَنَّ أَحَداً بِذَنْبٍ.
آخرین وصیت خضر به موسی این بود که هرگز کسی را به خاطر گناهش مذمت و نکوهش نکن.
بله ممکن است نکوهش کننده خودش هم به گناهی یا همان گناه مبتلا بشود.
مناسبت ها
۱٫ شهادت امام زین العابدین(ع): بنا به نقلی حضرت علی بن الحسین(ع) در ۲۵ محرم سال ۹۴ یا ۹۵ ه.ق توسط زهری که به ایشان خوراندند مظلومانه به شهادت رسید. حیات طیّبه آن بزرگوار بعد از حادثه عاشورا هرچند با مشکلات فراوانی همراه بود ولی برای بازسازی عقاید مردم و معرفی امام حسین و یارانش و ترتیب شاگردانی بسیار، بسیار مؤثر و نقش آفرین بود. علاوه بر سیره عملی و دانش سرشار آن بزرگوار و سخنان آموزنده و نورانی شان، رساله الحقوق و صحیفه سجادیه از یادگارهای ماندگار ایشان اند که همه دعاهای این کتاب آموزنده و خواندنی است و به خصوص دعای هفتم آن که بنا به توصیه رهبری برای رفع غم و اندوه و بلا بسیار کارساز است. در هر صورت ما این شهادت را به محضر امام عصر و همه شیعیان تسلیت می گوئیم.
۲٫ توجه به یک توصیه مهم رهبری دولت جدید: اعتماد عمومی مردم آسیب دیده سعی کیند آنرا ترمیم کنید. راه ترمیم این سرمایه بزرگ، عمل به وعده ها یکی کردن حرف و عمل و دوری از تشریفات و ساده زیستی است. امیدواریم این یک توصیه عملیاتی شود.
۳٫ فرار افتضاح آمیز آمریکا از افغانستان: بلایی که در چند دهه قبل بر سر شوروی سابق در افغانستان آمده خیلی شدید تر از آن بر سر آمریکا آمده این هر دو به تعبیر بزرگان دو لبه یک قیچی بودند ولی با شکست مواجه شدند. آمریکا پس از ۲۰سال حضور غاصبانه و اشغال گرانه افغانستان را ترک کرد و با بیش از ۲۵۰۰ کشته و صدها و هزارها مجروح با روحیه ای باخته و برجای گذاشتن ۸۶میلیارد ادوات جنگی، به قول فوکویاما(نظریه پرداز پایان تاریخ) فرار افتضاح آمیز آمریکا یک نقطه عطف در تاریخ است. تقریباً همه مقامات آمریکا اعتراف به یان شکست می کنند و گناه را گردن یکدیگر می اندازند که فعلاً انتقادها متوجه جو بایدن دموکرات است و خواهان استیضاح یا برکناری او هستند. او هم دفاع می کند از کار خودش، می گوید اگر می ماندیم کشته هایمان هر روز زیادتر می شد و دلیل ندارد سربازان ما در جنگ داخلی افغانستان کشته شوند. او گفته: روزانه ۱۸ نفر از سربازان بازگشته از افغانستان به خاطر حالت بد روحی روانی خودکشی می کنند. در هر صورت موضع ایران همان است که رهبری فرمودند ما طرفدار ملت افغانستان هستیم.
۴٫ طرح جدید صهیونیست ها علیه ایران: در اولین دیدار بنت نخست وزیر اسرائیل با جو بایدن در کاخ سفید که با حالت به خواب رفتگی رئیس جمهور آمریکا همراه بود او گفت: باید طرح مرگ با هزار ضربه چاقو را برای ایران پیاده کرد یعنی با عملیات کوچک و ایذایی فراوان باید با ایران برخورد کرد و بایدن هم گفته که اگر مسیر دیپلماتیک جواب نداد گزینه دیگری را رو خواهیم کرد. یعنی همان غلطهای رؤسای پیشین آمریکا را تکرار کرد که هیچکدام به اهداف خود نرسیدند به لطف الیه ایران قوی تر از این حرف هاست که با این سخنان بایدن، عقب نشینی کند و زمین بازی را به نفع آنان خالی کند. آنها دیدند که معامله قرن ترامپ در فلسطین اشغالی با حمایت ایران از مقاومت، خنثی شد و جبهه مقاومت در عراق، سوریه، لبنان، یمن هر روز قوی تر می شود و عرصه را به همه ستمگران تنگ تر خواهند کرد.
۵٫ نکته پایانی: از شورای ششم شهر می خواهیم زمان از دست رفته را با کار و تلاش بیشتر جبران کنند و هرچه زودتر در مورد شهردار کارآمد، متخصص و طراح و اثرگذار به توافق برسند و خدمات شهری افزایش یابد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*