خطبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰

خطبه اول

تقوا

« و من یعمل سوءً او یظلم نفسه ثم یستغفرالله یجد الله غفوراً رحیماً» نساء/۱۱۰

و هر که کار بدی کند یا به خود ستم کند سپس از خدا آمرزش بخواهد خدا را آمرزنده و مهربان خواهد یافت.

گرچه انجام عمل بد و ستم بر خود، کاری زشت و ناپسند است و خدا از آن ناخشنود می گردد ولی هرگز نباید عامل چنین کاری، از رحمت و آمرزش خدا مأیوس گردد. البته باید از انجام عملی آن چنان و ظلم به نفس خودش، شدیداً ناراحت باشد و از خدا آمرزش خواهی کند و بداند که خداوند آمرزشگر و مهربان است. درواقع چنین عکس العملی در برابر گناه، شیوه پرهیزگاران است یعنی توبه و استغفار و آمرزش خواهی.

معرفت امام حسین(ع)

۲- آیه تطهیر: انّما یریدالله لیذهب عنکم الرّجس اهل البیت و یطهّرکم تطهیراً(احزاب/۱۳۳). این آیه به صراحت دلالت دارد که اهلبیت پیامبر(ص) از مقام عصمت برخوردارند چرا که رجز به معنا یآلودگی و پلیدی است که خداوند اراده کرده است آنان را از این آلودگی، همواره و پیوسته پاک و مطهر نگاه دارد. بدین ترتیب می توان گفت: هیچ گونه اعتقاد باطلی و عمل زشت و نادرستی در آنان وجود ندارد چرا که آنان پاک و مطهرند. به طور یقین می توان گفت: یکی از آن اهلبیت، امام حسین(ع) است. گفته شده موقع نزول این آیه که حضرت در منزل ام سلمه بود علی و فاطمه و حسن و حسین را زیر جامه و عبای خود جمع کرد و عرض کرد: خدایا اینان اهلبیت من هستند تو آنان را از هرگونه آلودگی پاکشان فرما. ام سلمه عرض کرد آیا من هم جزء اینهایم؟ فرمود: انّک علی خیر(تو در مسیر خیر هستی) ولی جزء اهلبیت نیستی. نقل است پس از نزول آیه، ۶یا ۹ ماه، هر روز صبح پیامبر دم در خانه علی می ایستاد و می فرمود: اهلبیتی الصّلواه الصّلوه. و در زیارت حضرت می خوانیم: و جعلک من اهل البیت الّذین اذهب الله عنهم الرّجس و طهّرهم تطهیراً.

خطبه دوم

حدیث

قال الحسین(ع): انّ المؤمن لا یسبیء و لا یعتذر و المنافق کلّ یوم یسبیء و یعتذر.(تحف العقول)

انسان مؤمن نه بدی می کند و نه معذرت می خواهد و منافق هر روز بدی می کند و معذرت می خواهد.

یعنی مؤمن حواسش به کار خودش هست و تلاش می کند خطا نکند که معذرت خواهی کند ولی منافق اینگونه نیست هم خطا می کند و هم عذرخواهی.

مناسبت ها

  1. پیام مهم رهبری: ایشان در سخنرانی کوتاه تلوزیونی، ضمن ابراز نگرانی شدید از بحران و طغیان کرونا و تلفات زیاد آن و نیز ابتلای چند ده هزار نفری در هر روز، فرمودند: با توجه به این مسئله باید آرایش دفاعی ما هم متناسب با این اوج گیری باشد که در کل دنیا از جمله در کشور ما وجود دارد(حقیقتاً داغدار شدن بیش از ۵۰۰خانواده در هر روز ناراحت کننده و نگرانی آور است. بنابراین باید این هشدار را جدی گرفت و به هشدارها و تکلیف های جدید رهبری توجه کرد:
  • در خطاب به مسئولان اعم از مسئولان اداره کشور و سپاه و بسیج و ارتش، فرمودند همه باید جدی تر به میدان بیایند و برای کاهش این مشکلات تلاش کنند درست همانند روزهای اول شیوع کرونا و مسئله واکسیناسیون را جدی تر بگیرند.
  • در خطاب به مردم: همه باید با رعایت شیوه نامه ها به کاهش تلفات و خسارات کمک کنند و هیچ کس بی تفاوت نماند و همه باید به زحمات و مشکلات کادر درمان اعم از پزشک و پرستار و … توجه ویژه داشته باشند.
  • عزاداران هم مراعات کنند تا گفته نشود این عزاداریها موجب گسترش کرونا شد.
  • کمک مؤمنانه و مواسات را احیا کنند و به افراد نیازمند و آسیب دیده کمک کنند.
  1. اولویت دولت سیزدهم: با آغاز به کار رسمی ریاست جمهوری(حجه الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی) و مشخص شدن دورنمای کابینه دولت، مردم انتظار دارند تا بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری که فرمودند: اقتصاد کشور امروز مسئله اساسی است، به این مسئله اهتمام بیشتری داشته باشند و لازمه این توجه آن است که به انجام این امور بپردازند: ۱- تقویت تولید داخلی و مبارزه با قاچاق بی رویه. ۲- وارد کردن مردم در میدان اقتصاد با فعال سازی ظرفیت های مردمی و توسعه کارگاههای متوسط و کوچک صنعتی.  ۳- ایجاد اشتغال برای جوانان و رفع بیکاری آنان.  ۴- حفظ و تقویت ارزش پول ملی.  ۵- حل مشکل گرانی که واقعاً برای خانواده ها ایجاد مشکل کرده و می کند.

مطمئناً اگر ظرفیت های فراوان و امکانات زیادی که در کشور وجود دارد به کارگرفته شود می توان با یک مدیریت ضد فساد و قوی همراه با برنامه ای جامع در زمینه اقتصاد، بر مشکلات غلبه کرد. به این امید که این دولت در این عرصه بیش از دیگر دولت ها موفق باشد.

  1. شکست خیمه شب بازی لندن و توطئه صهیونیستها: حکومت های جائرغربی به ویژه آمریکا و انگلیس برای بحران سازی در منطقه، با بهانه کردن حمله به یک کشتی، صهیونیست ها سعی داشتند تا در آستانه تشکیل دولت جدید، ایران را وارد بحران کنند که تیرشان به سنگ خورد و خیانتشان رنگ باخت چرا که شورای امنیت زیر بار نرفت و مقامات کشور ما هم به تهدیدات، پاسخ دندان شکن دادند و در نتیجه توطئه شان خنثی شد چنانکه صهیونیست ها با گلوله باران کردن مناطق جنوب لبنان و دریافت پاسخ سریع و به موقع حزب الله، ماست ها را کیسه کردند و دست از تهدیدات برداشتند. اینها نشانه افول و زوال صهیونیسم و حامیانش است.
  2. امیدواریم بحران در افغانستان پایان یابد که این هم نتیجه دخالت بیگانگان به ویژه آمریکا است و مرزهای شرقی کشورمان در امنیت کامل باشد.
  3. امروز روز تشکل ها و مشارکت اجتماعی است و فردا روز مقاومت اسلامی و سه شنبه ۲۶مرداد سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی در سال ۶۹ است و ۲۸ مرداد هم که روز کودتا در سال ۱۳۳۲ می باشد جزء روزهای تاریخی کشورمان است. تاسوعا و عاشورا را گرامی می داریم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*