خطبه ۱۱ تیر ۱۴۰۰

خطبه اول

تقوا

«ان تکفروا فان الله غنیّ عنکم و لا یرضی لعباده الکفر و ان تشکروا یرضه لکم و لا تزرا وازره وزر اخری» زمر/۷

اگر کفران کنید، پس(بدانید) خداوند از شما بی نیاز است و برای بندگانش کفران را نمی پسندد و اگر شکرگزار باشید آن را برای شما می پسندد و هیچ گناهکاری بار(گناه) دیگری را برنمی دارد.

حقیقت این است که کفرورزی و یا ایمان داری و شکرگزاری برای خداوند هیچ زیان و من منفعتی ندارد. بلکه این خود مردم اند که زیان می بینند اگر کفر بورزند و سودمند می شوند اگر ایمان آورده و شکرگزار باشند. بله شکرگزاری، رضایت خداوند را به دنبال دارد و هیچ کس بار دیگری را بر دوش نمی گیرد و هرکسی مسئول عمل خویش است.

سبک زندگی دینی

[معاد] عوامل جهنمی شدن ۱۲- کفران نعمت های الهی

در قرآن کریم برای شکر نعمت های الهی، توصیه ها و تشویق هایی به چشم می خورد مانند: لئن شکرتم لازیدنّکم و در روایات هم فراوان نسبت به این مسئله توجه شده است. در نسبت به کفران نعمت های پروردگار، هشدارهایی در قرآن و روایات وجود دارند مثل: و لئن کفرتم انّ عذابی لشدید، و مثل: الم تر الی الّذین بدّلوا نعمه الله کفراً و احلّوا قومهم  ا  دارالبوار جهنّم یصلونها و بئس القرار(ابراهیم/۲۹-۲۸)- آیا ندیدی کسانی را که نعمت خدا را تبدیل به کفران کردند و قوم خود را به دارالبوار کشاندند(دوزخی کردند) که آنها به آتش می سوزند و بد قرارگاهی است.

در اینکه منظور از نعمت خدا در این آیه چیست بین مفسران گفتگو است بعضی آنرا به وجود پیامبر تفسیر کرده اند و برخی هم به استناد حدیث امام صادق(ع) که فرمود: نحن والله نعمه الله الّتی انعم بها علی عباده و بنا یفوز من فاز، منظور اهل بیت می دانند و بعضی هم آنرا مطلق می دانند که البته فرد برجسته آن پیامبر و اهلبیت او می باشند. در هر حال کیفر کفران نعمت الهی، دوزخ و آتش سوزان است. افزون برآن از آیات دیگر هم استفاده می شود که در همین دنیا هم پیامد بدی در انتظار کفران کنندگان نعمت های الهی است.

چنانکه در آیه ۱۱۲ نحل تحت عنوان مثل یا نمونه آمده است: گروهی بودند که در کمال امنیت و اطمینان خاطر به تولید انواع و اقسام میوه ها و حبوبات اشتغال داشتند و بی نیاز بودند اما به خاطر کفران نعمت آنان، به ترس و گرسنگی و بدبختی دچار شدند با اینکه از نعمت هدایت پیامبر هم برخوردار بودند.

در تفسیر این آیه گفته شده در میان بنی اسرائیل این اتفاق افتاد، آنان در مقام ناسپاسی نسبت به مواد غذایی به آنجا رسیدند که گاهی خود را با آن پاک می کردند و آنها را دور می ریختند اما به خاطر گرسنگی مجبور شدند آنرا بخورند و بعضی گویند در مورد قوم سبا آمده است که در ناز و نعمت ها اعم از مادی و معنوی از آنها گرفته شد و آنان به ناامنی و گرسنگی و بدبختی دچار شدند.(تفسیر نمونه ذیل آیه)

خطبه دوم

حدیث

رسول الله(ص): ثلاثه معصومون من ابلیس و جنوده: الذّاکرون لله و الباکون من خشیه الله و المستغفرین بالاسحار. (ارشاد القلوب/۱۹۶)

سه گروهند که از گزند ابلیس و لشکریان او در امانند: ۱- کسانی که به یاد خدا هستند.

۲- کسانی که از خوف خدا گریانند.  ۳- آمرزش خواهان در سحرگاهان.

با ذکر و خوف و استغفار می توان از دام های ابلیس رهایی یافت.

مناسبت ها

نیم نگاهی به سخنان مقام معظم رهبری: ایشان در هفتم تیر در یدار با رئیس و جمهی از مسئولان قوه قضائیه، مطالبی را در خصوص نقش شهید بهشتی در انقلاب و کارهای انجام گرفته در این قوه و تلاشهای آقای رئیسی اشاره کردند و تداوم این فعالیت ها را خواستار شدند و حضور مردم در انتخابات ۱۴۰۰را حضور حماسی خواندند و در ضمن تحلیلی از آرا و مردم از برخورد مسئولان و کاندیداهای ریاست جمهوری تجلیل کردند و نسبت به موضع گیری آمرکایی ها در مورد انتخابات فرمودند: آنان که خودشان افتضاحاتی در انتخابات خودشان داشتند حق ندارند درباره ما صحبت کنند.

حضرت آقا این سخنان را چند روز بعد از دریافت واکسن داخلی کرونا بیان کردند که اصل آن قضیه بازتاب فراوانی در داخل و خارج داشت و موجب دلگرمی دانشمندان داخلی شد. هرچند دشمنان از همین موضوع هم باز به دروغ پردازی پرداختند و اصل دریافت واکسن ایرانی توسط آقا را زیر سوال بردند و به نوعی خواستند به لاپوشانی حقایق بپردازند که البته حنایشان رنگی نداشت.

اشاره ای به جنایات آمریکا و عوامل او: امروز(۱۱تیرماه) سالروز به شهادت رساندن آیه الله محمد صدوقی امام جمعه یزد در سال ۱۳۶۱ می باشد این حرکت توسط منافقان شکل گرفت که از عوامل آمریکای جنایتکار بوده و هستند و فردا (۱۲تیر) مصادف با شلیک به هواپیمای مسافری و کشتن زن و مرد و کودک بیگناه در حدود ۳۰۰نفر است که مستقیماً توسط آمریکا صورت گرفت و فرمانده اش را هم تشویق کردند و تازه همین ها مدعی رعایت حقوق بشر هستند و کشورهای دیگر را به نقض حقوق بشر محکوم می کنند. بله حقوق بشری ها آمرکایی و کانادایی ها که اخیراً رسوا شده اند جالب توجه است. صدها نفر از کودکان را در کانادا کشته اند که اخیراً گورهای دسته جمعی آنان پیدا شده است و بازهم طلبکارانه دیگران را محکوم می کنند. به قول امام، آمریکایی ها [ دولت آمریکا] وحشی ترین افرادند و همانها دیگران را وحشی می خوانند و حضرت آقا می فرمایند: آمریکایی ها به اصول و حقوق بین المللی اعتقادی ندارند. نمونه اش همین محاصره اقتصادی علیه ملت ما است که هنوز هم ادامه می دهند و به آن افتخار می کنند.

اشاره های پایانی

۲۳ذی القعده روز زیارتی امام رضا(ع) است و به نقلی روز شهادت ایشان.

۲۵ ذی القعده روز دحوالارض است و آداب خاصی دارد(گسترش زمین).

۱۴تیر (دوشنبه) روز شهرداری و دهیاری است. ما امیدواریم این دو تشکیلات اداری که خدمت رسانی را بر عهده دارند هم چون گذشته به خدمت رسانی خودشان ادامه دهند تا دهیاران و شهرداران جدید به خدمت اشتغال یابند و ما از همه نیروهای شاغل در این دو تشکیلات تقدیر و تشکر می کنیم به خصوص پاکبان ها کا کارشن قابل تقدیر است.

۱۵تیر روز مالیات است که البته باید در جای خود از آن ……کرد. ما امیدواریم در کشور فرار از مالیات نداشته باشند نه از تقسیم بیت المال ببخشند و خدای ناکرده از دریافت مالیات از اهلش صرف نظر کنند.

در خاتمه ما هم از حضور حماسی مردم به ویژه مردم شهرستان خودمان که حضور ۹۷درصدی داشتند تشکر می کنیم و امیدواریم مسئولان تصمیم گیر موقع تقسیم بودجه سهم این مردم را از یاد نبرند.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*