خطبه ۵ فروردین ۱۴۰۰

خطبه اول

تقوا

« و لقد اتینا لقمان الحکمه ان اشکرلله و من یشکر فانما یشکر لنفسه و من کفر فان الله غنی حمید» لقمان/۱۲

و همانا ما به لقمان حکمت دادیم که خدا را سپاسگزار  و هرکه را سپاسگزارد جز این نیست که به سود خودش سپاس می گزارد و هرکه کفران کند بی تردید خداوند بی نیاز ستوده است.

به لقمان، حکیم گفته می شود چون خداوند به او حکمت داده است و در آیه ای آمده است: به آنکس که حکمت داده شده خیر کثیری عطا شده است. بی تردید یکی از جلوه های حکمتف شکرگزاری است که خداوند می فرماید: ثمره و نتیجه آن به خود فرد شاکر بر می گردد وگرنه اگر همه مردم کفرپیشه شوند و کفران نعمت کنند به خدا آسیبی نمی زنند چرا که او بی نیاز ستوده است. انسانهای متقی شکرگزار حق اند.

احسن الحال

عرض تبریک به مناسبت حلول سال جدید(۱۴۰۰) و تقارن آن با با اعیاد شعبانیه در دعای تحویل سال، خدا را به چند اسم و وصف می خوانیم و از او یک درخواست مهم داریم یعنی احسن الحال.

از خدایی که دگرگون کننده دل ها و دیدگان است(یا مقلّب القلوب والابصار) یعنی اخیتار دل و دیده در دست اوست. دل ها را به هر سمت که بخواهد می گرداند و می چرخاند و از خدایی که تدبیر کننده شب و روز است که شب و روز و فصل و سال را می آورد  و می برد و باعث تغییر و دگرگونی در طبیعت می شود و از خدایی که تحویل برنده سال و دگرگون کننده حالات است می خواهیم که: حوّل حالنا الی احسن الحال- حال ما را به بهترین حالت ها تغییر داده و دگرکون سازد. از این دعا می آموزیم:

 • قبل از دعا کردن باید خداوند را با صفاتی شایسته و زیبا بخوانیم.
 • تنها او را همه کاره در هستی بدانیم و حل مشکلات را از او طلب کنیم.
 • همواره باید بهترین ها را طلب کنیم چرا که خودش بهترین ها را داراست.

بله او احسن الخالقین، احکم الحاکمین، اجود الاجودین، اکرم الاکرمین و ارحم الرّاحمین است پس بایستی از او بهترین حالت ها را درخواست نمود.

توضیح: ما سه حالت را می توانیم تصور کنیم، ۱- حالت مساوی با حال موجود   ۲- حالت بدتر  ۳- حالت بهتر و برتر. طبعاً سومی مطلوب ماست.

برای یافتن مصادیق و نمونه های احسن الحال می توانیم بگوئیم رو به رشد بودن(درجا نزدن و عقبگرد نداشتن) افزودن دین و دانش، محبت و احسان فراوانف خدمت بی منت داشتن، در مسیر بندگی و یاد خدا بودن، به کمالات معنوی اندیشیدن و عاقبت به خیری را بریا خود فراهم کردن و … نمونه هایی از احسن الحال است.

آقایی می گوید در حرم امام رضا(ع) از ۳ نفر عالم عامل جدگانه پرسیدم چه دعایی در این حرم داشته باشیم بهتر است؟ هرسه گفتند: عاقبت به خیری.

بعضی ها عاقبت به شرند و بعضی عاقبت به خیر. برخی ابتدا عاقبت به شرند و در پایان عاقبت به خیر می شوند مثل حرّ و بعضی برعکس مثل بلعم باعورا، قارون …

بکوشیم تا لباس گناه و ذلت نپوشیم تا به احسن الحال برسیم.

خطبه دوم

حدیث

 

عن مولاناالامام المهدی(عج): من احبّنا فلیعمل یعملنا و لیستعین بالورع فانّه افضل ما یستعان به فی امر الدّنیا و الاخره(تحف/۱۰۴).

هرکه ما را دوست دارد باید به کردار ما عمل کند و از پارسایی مدد گیرد چرا که آن بهترین مددکار امر دنیا و آخرت است.

در این حدیث وظیفه دوستان و ارادتمندان به اهلبیت بیان شده است: ۱- عمل طبق عمل معصومین داشتن   ۲- با ورع بودن چرا که همین بهترین مددکار انسان برای رسیدن به موفقیت است.

مناسبت ها

 1. در آستانه نیمه شعبان: عرض تبریک هزار و سیصد و هشتاد و هفتمین سال تولد حضرت مهدی(عج) و اینکه امسال ۲بار، تولد حضرت را جشن می گیریم. امام خمینی(ره) در مقایسه ای بین ماه رمضان و ماه شعبان فرمودند: ماه رمضان ماه نبوت است و ماه شعبان ماه امامت.

ماه رمضان لیله القدر دارد و ماه شعبان، نیمه شعبان دارد. ماه رمضان مبارک است چون نزول وحی در آن است و ماه شعبان ادامه همان معنویت ماه رمضان است.

ماه رمضان ماه ورود قرآن در آن است و ماه شعبان ادامه همان حقیقت است و ماه ورود ادعیه ائمه علیهم السلام است.

بله یکی از جنبه های مهم این ماه، ولادت حضرت قائم(عج) است. همان که همه انبیاء را محقق خواهد ساخت و اسلام را گسترش خواهد داد و ظلم و ستم را از یان خواهد برد و عدالت را برقرار می نماید. وظایف ما در این خصوص چند چیز است: ۱- معرفت(اللهم عرّفنی…)   ۲- محبت( قل لا اسئلکم علیه اجراً الّا المودّه فی القربی)  ۳- اطاعت(اطیعوالله …)  ۴- استغاثه به حضرت در موقع گرفتاری.

روز نیمه شعبان روز سربازان گمنام امام زمان(عج):

از جمله ویژگی های وزارت اطلاعات ما این است که نیروهایش بدون الگوگیری از سازمان های اطلاعاتی دنیا از متن انقلاب برخاستند و بدون آموزش دیدن از جای دیگر کارشان را آغاز کردند چرا که نیروی ساواک منحله یا فرار کردند یا دستگیر و مجازات شدند و این سازمان مخوف برچیده شد. نیروهای اطلاعاتی ما با ایمان کامل و با مسئولیت پذیری بیمانند در تحت توجهات حضرت ولی عصر(عج) کارشان را آغاز کردند و تداوم بخشیدند و حالا دارای تجربیاتی ارزشمند و نیروهای کارآمدند. حضرت امام خمینی(ره) اینان را سربازان گمنام امام زمان(عج) نامید و رهبر معظم انقلاب تلاشهای آنان را مجاهدتهای خاموش نامیدند و هر دو بزرگوار توصیه کردند که نیروهای وزارت اطلاعات بدون وابستگی جناحی و گروهی کارشان را ادامه دهند و در خدمت نظام اسلامی باشند. بحمدلله امنیت پایدار کشرمان مرهون بیداریهای این عزیزان است که خطرپذیرند و دشمن شناس و دشمن کوب. تعدادی از این عزیزان در شرایط دشوار به شهادت می رسند مثل ۳تن از آنان که در روزهای پایانی سال ۹۹ در مبارزه با اشرار و مفسدان اقتصادی به شهادت رسیدند.

 1. محورهای اصلی سخنان و پیام نوروزی مقام معظم رهبری:
 • ورود به قرن جدید(۱۴۰۰) که سال انتخابات هم هست(قرن پانزدهم).
 • تعیین شعار سال جدید(تولید، پشتیبانیها و مانع زدایی ها) و عدم تحقق کامل جهش تولید. هرچند تا حدودی عملیاتی و کاربردی شده است.
 • انتظار برای تحقق شعار سال با پشتیبانی کامل و مانع زدایی شایسته.
 • لزوم استفاده از ظرفیت های سرزمینی و استعدادهای موجود و انسانی.
 • سال گذشته سال شکست سیاست آمریکا و همپالکی هایش بود در فشار حداکثری.
 • تحسین مردم جهت تحمل مشکلات و تبدیل تحریم ها به فرصت های خوب.
 • گره کردن اقتصاد ایران به تحریم و تکیه بر توان داخلی برای حل مشکل اقتصادی.
 • جدی گرفتن انتخابات به خاطر تأثیرگذاری بر اقتدار ملی و مأیوس کردن و تحقق یکی از راههای قوی شدن، مشارکت در انتخابات است که دشمن می کوشد القا کند انتخابات مهندسی شده است یا ریاست جمهوری اختیاراتی ندارد.
 • باید فضای مجازی را کنترل کرد و نباید آنرا در اختیار دشمن قرار دارد.
 • توصیه ای به داوطلبان: به مسئولیت سنگین ریاست جمهوری توجه کنند.
 • لزوم حفظ وحدت برای خدمت بیشتر و شکست فشار حداکثری دشمن و برجام.
 1. سخن پایانی: انتظار ما این است که در سال جدید شاهد باشیم:
 • ظهور حضرت مهدی(عج) و برچیده شدن نظام سلطه در جهان.
 • حاکمیت یافتن اسلام و رهایی مستضعفین در سراسر عالم مثل مردم فلسطین، یمن، لبنان، سوریه و نابودی مستکبران مثل آمریکا، وهابیت و صهیونیسم.
 • انجام وظیفه کردن آحاد مسئولین در هر رده ای که هستند تا مردم ما از خدمات آنان بهره مند گردند و دشمنان مأیوس شوند به ویژه آنهایشان که با ارزاق عمومی ونیازهای مردم در ارتباط اند.
 • سر عقل آمدن افراد سودجو که آب به آسیاب دشمن می ریزند و یا سوء استفاده هایی از رانت ها و خلأ های قانونی، موجب ناراحتی مردم می شوند.
 • اتحاد و همدلی، احسان و نیکوکاری و گسترش امر به معروف و نهی از منکر در سطح جامعه.
 • حفظ عزت و حرمت همه شهروندان، تقویت پول ملی، روزافزون شدن اقتدار نیروهای مسلح و موفقیت همه خدمتگزاران.
 • امیدواریم این خواسته ها به بهترین وجهی تحقق پیدا کنند.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*