خطبه ۴ مهرماه ۹۹

خطبه اول

تقوا

« و الّذین اهتدوا زادهم هدی و اتاهم تقویهم» محمد/۱۷

و کسانی که هدایت یافته اند(خداوند) بر هدایتشان افزوده آنها را(روح) پرهیزگاری متناسب حاشان بخشیده است.

کسانی که در مسیر هدایت و راه یافتگی حرکت کنند یک هدایت و پاداشی را هم دریافت خواهند کرد و خداوند به آنان خداترسی و تقواپیشگی را هم خواهد داد.

این آیه، حرکت اولیه و گام نخستین را به خود انسانها مربوط می داند. اگر گام اول را با ایمان و هدایت برداشتند خداوند هم لطفش را شامل حال آنان می کند و هدایتشان را افزون نموده و تقوایشان عطا خواهد کرد و بدیهی است چنین افرادی رستگار خواهند شد چرا که پرهیزگاران رستگارانند.

سبک زندگی دینی

[معاد/۸۴] از عوامل جهنمی شدن: ۶- تکبر و استکبار

احساس بزرگی کردن و خودبرتربینی، انسان را راهی جهنمی می کند که خود او ساخته است چه تکبر مقابل خدا باشد و چه در مقابل خلق او و چه در برابر حقایق، چرا که این حالت ناپسند، موجب غرور بی جای انسان می شود و خیره سری و سبک شمردن دیگران و حقوق آنها را در پی دارد و باعث رنجش خاطر دیگران می گردد و انسان را از انجام وظایف و تکالیف بندگی باز می دارد( و الّذین کذّبوا بایاتنا و استکبروا عنها اولئک اصحاب النّار هم فیها خالدون/۴۶اعراف و در آیه ۴۰ زمر آمده است که: الیس فی جهنّم مثوی للمتکبّرین.

در حدیث آمده که کبر و بزرگی از آن خداوند است. بنابراین دیگران را نسزد که بر سر آن منازعه کنند و در نقلی دیگر داریم: امام صادق(ع) فرمود: خداوند دو فرشته را مأموریت داده تا هرکس تکبر ورزد(وضعاه) او را پست نموده و سر جایش می نشاند و کسی که تواضع به خرج دهد(رفعاه) او را بلند مرتبه می گرداند. بله خدای متعال هر گردنکش و متکبر و جباری را سرکوب می کند چنانکه فرعون و نمرود و شداد و معاویه و یزید و صدام و دیگران را به ذلت کشاند چون اینان خدا را بنده نبودند( و خاب کلّ جبّار عنید/۱۵ابراهیم).

ای بشر از کبر دوری کن که خوارت می کند        گر طلا باشی به عالم کم عیارت می کند

خطبه دوم

حدیث

قال الامام المجتبی(ع): هلاک النّاس فی ثلاث: الکبر، الحرص، الحسد، الکبر به هلاک الدّین و به لعن ابلیس، الحرص عدو النّفس و به اخرج آدم من الجنّه، الحسد رائد السّوء و به قتل قابیل هابیل.( نور الابصار شبلبخی/۱۱۰)

هلاکت و نابودی مردم در سه چیز است: کبر، حرص، حسد. تکبر که به سبب آن دین از بین می رود و به واسطه آن ابلیس مورد لعنت قرار گرفت. حرص که دشمن جان آدمی است و به واسطه آن آدم از بهشت خارج شد و حسد که سر رشته بدی است و به واسطه آن قابیل هابیل را کشت.

مناسبت ها

  1. مناسبت هفتم تیر: بنا به روایتی معتبر، سالروز شهادت امام مجتبی(ع) است. ایشان در سن ۴۷سالگی در سال ۵۰ه.ق با دسیسه معاویه توسط همسرش جعده دختر اشعث با زهر به شهادت رسید که جا دارد تسلیت عرض کنیم و از خدا بخواهیم توفیق شناخت هرچه بیشتر این امام بزرگوار را به ما عنایت کند. یب توجهی ما در خصوص ایشان باعث شده تا موقعیت و جایگاه آن حضرت حتی در بین شیعیانش مخفی بماند که این ظلمی است بزرگ و ستمی آشکار به آن بزرگوار، چنانکه در تاریخ هم آمده که عده ای از شیعیان، ایشان را مذل المؤمنین خطاب کردند و یا به دروغ در تاریخ ادعا شده که امام(ع) زن های زیادی را می گرفت و پس از مدتی طلاق می داد که البته این نوع تبلیغ اثرات منفی زیادی را داشته است.

گفتنی است بنا به نقلی، امروز(۷صفر) زاد روز امام کاظم(ع) هم هست اما چندی است که در کشور و در تقویم ما روی شهادت امام مجتبی تکیه می شود. در هر صورت امیدواریم در جلساتی که برپا می شود توجه به مقام امامان و جایگاه امامت صورت پذیرد تا همگان بیشتر با آن بزرگواران آشنا بشویم و ارادت مان افزون گردد.

  1. هفته دفاع مقدس: یاد و نام همه مدافعان وطن و شهیدان دوران دفاع مقدس به ویژه شهیدان( کلاهدوز، نامجو، فکوری، فلاحی و جهان آرا) را که در بازگشت از جبهه به تهران هواپیمایشان دچار سانحه شد و به شهادت رسیدند گرامی می داریم. این اتفاق در ۷مهر سال ۱۳۶۰ روی دادو.

در این هفته در سراسر کشور مراسم هایی شکل گرفته و می گیرد که همه آنها به جا و شایسته و لازم است به خصوص مراسمی تحت عنوان تجلیل از یک میلیون رزمنده که با ارتباط گیری تصویری مقام معظم رهبری برگزار شد و معظم له مطالب مهمی را در خصوص جنگ(دفاع مقدس) بیان کردند مثل: چیستی و چرایی دفاع مقدس، نقش برجسته امام، حضور اقشار مختلف در اداره جنگ، ایثار و فداکاری خانواده به ویژه مادران، کمک های همه جانبه آمریکا و اروپا و شوروی ودیگر کشورها به صدام، رسوا شدن مدعیان حقوق بشر و ناکامی دشمنان در به سقوط کشاندن نظام اسلامی و پیروزی ما در این جنگ ۸ساله و در پایان هم نکته ای راجع به اربعین بیان فرمودند که باید نظر ستاد مقابله با کرونا لحاظ شود و مردم به مرزهای کشور برای رفتن به کربلا هجوم نیاورند و مسئله کرونا را جدی بگیرند. ما امیدواریم همه این رهنمودها مورد توجه مردم و مسئولین قرار بگیرد.

  1. تذکرات پایانی:

الف- در پرتو مقاومت ملت ایران بود که روز به روز آمریکا به عقب نشینی و شکست وادار می شود مثل ناکامی او در تداوم تحریم تسلیحاتی علیه ایران در سازمان ملل و شکست او در مکانیسم ماشه و فعال سازی تحریم های سازمان ملل علیه ما و این یعنی شکست دو سویه آمریکا.

ب- در سایه همین مقاومت ها بود که انصارالله یمن پس از ۵سال مقاومت (۶۰ماه) توانسته یک تنه در مقابل عربستان، امارات به آمریکا و سایر حامیان منصور هادی بایستد و حرف اول را بزند.

ج- روز آتش نشانی و ایمنی را به آتش نشانان تبریک می گوئیم و امیدواریم با آمادگی بیشتر و رفع نقایص تجهیزات، همواره آماده به خدمت برای مردم باشند.(دوشنبه ۷مهر روز آنان است).

د- دهم مهرماه روز سالمندان است. حرمت گزاری به اینان در نگاه عقل و شرع، ضروری است( الشّیخ فی اهله کالنّبی فی امّته).

اشاره ای به ساختمان ویژه آنان و کمک برای تکمیل این بنای ارزشمند چنانکه ضروری است پارک بانوان هم تکمیل شود، اگر در این مسیر گامهایی برداشته شود به نفع جامعه ما خواهد بود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*