خطبه ۲۷ تیر ماه ۹۹

خطبه اول

تقوا

« … انّه من یتّق و یصبر فانّ الله لا یضیع اجر المحسنین» یوسف/۹۰

هرکس مراقب رفتارش باشد و صبر پیشه کند، باید بداند که خدا پاداش درستکارها را پایمال نخواهد کرد.

در این سخن زیبا و اثرگذار که از زبان حضرت یوسف(ع) در خطاب به برادرانش پس از شناسایی او در کسوت عزیزی مصر، نقل شده به این حقیقت اشاره گردیده که: صبر و تقوا دو عنصر مهم رهایی از مشکلات و برخورداری از عنایت های ویژه پروردگارند چرا که همین دو باعث شدند تا او از توطئه ها و دسیسه های مختلف در طول زندگی پر فراز و نشیبش رهایی یابد و امروز بر تخت عزیزی مصر تکیه بزند. بله خداوند اجر محسنان(نیکوکاران) را ضایع نمی کند چه اینکه نیکوکار کسی است که هم تقوا دارد و هم صبر.

سبک زندگی دینی/۱۴۰

[معاد/۷۹] نعمت های روحانی بهشت

۷- احساس خشنودی خدا: در میان نعمت های مادی و روحانی بهشت، هیچ نعمتی جذاب تر و با شکوه تر از رضایت و خشنودی خداوند نیست. همانکه خدای بزرگ در قرآن کریم از آن، به رضوان من الله یاد کرده است و آنرا بزرگتر از همه نعمت ها دانسته است( و رضوان الله اکبرذلک هو الفوز العظیم/۷۹توبه). پیروزی بزرگ همین است و راستی هم اینگونه است چه اینکه آدمی وقتی احساس کرد که رضایت مندی و خشنودی بزرگ را بدست آورده از همه نعمت های مادی و روحانی، برایش ازشمند تر و شکوه مند تر است به خصوص اگر این احساس رضایت دوطرفه باشد(رضی الله عنهم و رضوا عنه ذلک الفوز العظیم/۱۱۹مائده). در پایان سوره فجر در خطاب به نفس مطمئنه می فرماید: به سوی پروردگارت برگرد در حالی که هم تو از خدا راضی هستی هم او از تو خشنود است(راضیه مرضیّه) و در جمع بندگانم داخل شود و در بهشت مخصوص من درآی.

۸- نظر بهشتیان به خدا و نظر خدا به آنان: این هم یک موهبت دیگر الهی است چرا که یکی از عذاب های سخت پروردگار این است که او به انسان نگاه احترام آمیز نداشته باشد(لا یکلّمهم الله و لا ینظر الیهم یوم القیامه/۷۷آل عمران).

گفتنی است بر خلاف بعضی از اهل سنت که می گویند خدا در قیامت با چشم دیده می شود و اهل بهشت می توانند به او نظر می کنند ما معتقدیم که تعابیری مانند: الی ربّها ناظره، رؤیت جسمانی مراد نیست و نگاه و نظر از او هم به اهل بهشت، نگاه مادی منظور نیست بلکه او خیره می شود و چقدر سخت است این که تصور شود افرادی در قیامت هستند که از عنایت حق و لقای روحانی او محروم باشند مثل کسانی که درباره اشان گفته شد( کلّا انّهم عن ربهم لمحجوبون/۱۵مطففین).

۹- آنچه بخواهند به آنها می دهند(لهم ما یشاؤون عند ربّهم ذلک هو الفضل الکبیر/۲۲شوری). این مطلب پس از ذکر باغهای بهشتی آمده است که پیداست منظور نعمت های معنویاست و در آیه ۳۵ ( و لهم مایشاؤون ولدینا مزید) آمده است. هرآنچه بخواهند در اختیارشان قرار می گیرد و تازه زیادتر از خواست  و درخواست آنها هم در نزد ما موجود است.

۱۰- نعمت هایی که در تصور نمی گنجد(فلا تعلم نفس مّا اخفی من قرّه اعین جزاءً بما کانوا یعملون/۱۷سجده).

روزی که روم همره جانان به چمن        نه لاله و گل بینم ونه سرو و سمن

رازی که میان من و او گفته شود           من دانم و او داند و او داند و من

خطبه دوم

حدیث

الامام الجواد(ع): ثلاث یبلغن بالعبد رضوان الله تعالی: کثره الاستغفار و لین الجانب و کثره الصّدقه و ثلاث من کنّ فیه لم یندم، ترک العجله و المشوره و التّوکل علی الله عند العزم(مسند الامام الجواد/۲۴۷).

سه چیز است که رضوان خداوند متعال را به بنده می رساند: ۱- استغفار۲- نرمخو بودن  ۳- زیادی صدقه

و سه چیز است که هر کس آنها را مراعات کند پشیمان نمی شود: ۱- ترک نمودن عجله  ۲- مشورت کردن  ۳- و به هنگام تصمیم توکل به خدا نمودن.

امید آنکه با به کار گیری این امور، از نتایج خوب آنها بهره مند گردیم.

مناسبت ها

  1. شهادت امام جواد(ع): مشهور آن است که پس از شهادت امام رضا(ع)، مأمون پایتخت خلافتش را به بغداد آورد و در سال ۲۰۴ه.ق محمد، فرزند امام رضا(ع) ملقب به جواد را به بغداد کشاند و دخترش ام الفضل را به ازدواج او درآورد و حضرت به مدینه بازگشت. معتصم عباسی پس از مأمون، آن حضرت را به بغداد آورد و با دسیسه همسرش ام الفضل، امام را در سن ۲۵سالگی در ۲۹ ذیقعده سال ۲۲۰ه.ق به شهادت رساند و در کنار جد بزرگوارش در کاظمین به خاک سپرده شد. شهادتش را تسلیت گفته و شفاعتش را آرزومندیم.
  2. ازدواج امیر المؤمنین(ع) با حضرت فاطمه(س): در اول ذیحجه سال دوم ه.ق این اتفاق مبارک شکل گرفت که ما آنرا تبریک گفته و امیدواریم با توجه مسئولین محترم و اولیاء گرامی و همراهی افراد نیکوکار، جوانان ما (دختران و پسران) بتوانند به منزل بخت بروند و زندگی مشترک خودشان را آغاز کنند. البته در این خصوص باید دو کار اساسی انجام پذیرد، یک: موانع واقعی و خیالی و ساختگی از سر راه جوانان برداشته شود مثل مهریه های سنگین، جهیزیه های کمرشکن. دو: تشویق عملی و تبیلغات شایسته در امر ازدواج آسان صورت پذیرد تا ما شاهد رونق گرفتن بازار ازدواج باشیم و از آثار مثبت آن جامعه بهره مند گردد و به کارهایی مثل ازدواج سفید و فرار از ازدواج رسمی پایان داده شود.
  3. رهنمودهای رهبری به مجلس یازدهم: حضرت آقا در دیدار غیر حضوری با نمایندگان مجلس، ضمن تمجید از مجلس یازدهم و ستایش از حضور مردم برای گزینش نمایندگان به مسائل مهمی اشاره کردند از جمله: ۱- ما مشکلاتی داریم ولی کشور هم ظرفیت های فراوانی دارد. ۲- نمایندگان به قسم خود و تعدهشان پایبند و دچار مسائل حاشیه ای و جناحی و جوزدگی نشوند و از مسائل اساسی جامعه غفلت نورزند مثل: تولید، اشتغال، مسکن، ازدواج جوانان، فرزند آوری، مهار تورم، مدیریت نظام پولی، عدم وابستگی به نفت و مدیریت فضای مجازی. ۳- سؤال و تحقیق و تفحص و نظارت، حق شما نمایندگان است اما توهین به وزرا و بهانه دادن به دست دشمنان، خیر. مواظب سوگندهای خودشان باشید. ۴- دولت در سال آخر خدمتش باید با قوت تا پایان خدمتش، به کار ادامه دهد. ۵- وحدت و تعامل با دیگر قوا و تشکیل صف واحد در مقابل دشمن هم ازیاد نبرند همچنین دعا و توسل و کمک های مؤمنانه و رعایت شیوه نامه های بهداشتی.
  4. آتش گرفتن ناو بزرگ آمریکا در آبهای خودش و ناآرامی موجود در آن کشور و گسترش ویروس کرونا همه و همه دست به هم داده تا آبروی نداشته آمریکا بیش از پیش برود و وعده الهی مبنی بر نابودی ظلم را ما شاهد باشیم.

توصیه مجدد به همگان برای رعایت مسائل بهداشتی جهت مبارزه با کرونا.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*