خطبه ۶ تیرماه ۹۹

خطبه اول

تقوا

« فمن یعمل مثقال ذرّه خیراً یره و من یعمل مثقال ذرّه شراً یره» زلزال/۸-۷

آن وقت، هر که به اندازه ذره ای خوبی کرده باشد، آن را می بیند. و هرکه هم به اندازه ذره ای بدی کرده باشد، آن را می بیند.

دو آیه پایانی سوره زلزال به تجسم اعمال اشاره دارند. یعنی که در قیامت، همه اعمال انسان ها از نیک و از بد مجسم شده و او آنها را با لعیان می بیند حتی اگر هموزن ذره ای باشد. ذره به ذرات پراکنده غبار در هوا و یا به مورچه بسیار ریز تفسیر گردیده که البته امروز تعبیر دقیق تری از اوهست و آن، اتم است. یک دانه اتم چه وزنی و چه سنگینی دارد؟ گفته اند میلیونها دانه اتم در نوک سوزن خیاطی جای می گیرند حالا یکی از آنها چه سنگینی می تواند داشته باشد؟ قرآن می فرماید هر کس به همین اندازه کار خوب یا بد کرده باشد در قیامت آن را خواهد دید. واقعاً تکان دهنده است.

سبک زندگی دینی/۱۳۸

[معاد/۷۶] نعمت های مادی اهل بهشت: پذیرایی کنندگان و پذیرایی

اگر در پذیرایی از مهمان ها افراد محترمی غیر از خدمتکاران دعوت به استفاده از وسایل پذیرایی بکنند برای میهمانان خوشایند تر و لذت بخش تر است. از آیات قرآن استفاده می شود که این کار بر عهده فرشتگان و خازنان بهشت است. در آیه ۱۹ سوره طور آمده است: کلوا واشربوا هنیئاً لکم بما کنتم تعملون-بخورید و بیاشامید گوارا در برابر اعمال صالحی که انجام می دادید. اینکه گوینده خدا باشد یا خازنان و فرشتگان در هر حال لذت بخش است آن هم با لفظ. هنیئاً:گوارا و نوش جان!.

علاوه بر پذیرایی های اصلی، یک پیش پذیرایی هم وجود دارد که از آن به نزل یاد می شود. لهم جنّات تجری من تحتها الانهار خالدین فیها نزلاً من عندالله و ما عندالله خیر للابرار(آل عمران/۱۹۸)- برای پرهیزکاران باغهایی از بهشت است که از زیر درختانش نهرها جاری است همیشه در آن خواهند بود. نزل به چیزی مثل شربت یا میوه ای گفته می شود که الان درمیان ما رسم است که با آنها به محض ورود میهمان از او پذیرایی می شود. مفهوم این عبارت این است که پذیرایی اصلی و مهم تری هم هست که بعداً به شما می رسد.

نعمت هایی که در تصور نمی گنجد: در آیاتی از قرآن به برخی از نعمت ها اشاره شده است اما در خصوص دیگر نعمت ها بی آنکه اسمی از آنها برده شود گفته شده: فیها ما تشتهیه الانفس و تلذّ الاعین(زخرف/۷۱). این تعبیر بسیار عالی و والایی است یعنی در آنجا هر آنچه نفس بهشتیان از آن لذت ببرند برایشان موجود است و نیز آنچه باعث لذت چشمان آنها می گردد یعنی نعمت های خاص اینگون ای هم دلپذیرند و هم چشم نواز و در آیه ای دیگر آمده است: و لکم فیها ما تشتهی انفسکم و لکم فیها ما تدّعون(فصلت/۳۱)- برای شما هرچه بخواهید در بهشت فراهم است و هرچه طلب کنید به شما می دهند. برخی از مفسران گفته اند: جمله اول اشاره به نعمت های مادی است و جمله دوم اشاره دارد به مواهب معنوی.

در هر حال، نعمت هایی که در بهشت در اختیار اهالی آن قرار می گیرد نه از نظر مقدار، نه کیفیت و نوع و نه زمان و مکان، محدودیت ندارند همانگونه که لطف و عنایت خداوند، نامحدود و بی انتها است، بهشت و مواهبش هم که مظهر قدرت و لطف خداوند است دارای نهایت و پایانی نیست. ان شاالله بهشت نصیب همه مؤمنان باد.

خطبه دوم

حدیث

الامام الرضا(ع): من حاسب نفسه ربح و من غفل عنها خسر.(تحف العقول)

کسی که به حسابرسی وجود خود بپردازد سود خواهد برد و آنکه از آن غافل شد دچار خسران خواهد گشت.

در مسائل مادی اینگونه است که اگر کسی اهل دقت و محاسبه باشد کمتر زیان می بیند و بلکه بیشتر سود می برد و برعکس آنکه اینگونه نیست ای بسا که دچار خسران و هلاکت و ورشکستگی بشود. پس بیائید اهل حسابرسی به کارهای خود باشیم و سودمند گردیم از عمرمان و مباد که از آن غافل گردیم که خسارت زده شویم. پرهیزگاران با بصیرت اهل محاسبه نفس اند.

مناسبت ها

  1. ترورهای مسئولان از سوی منافقین: در سال ۱۳۶۰ که واقعاً خسارت بار بود اتفاقات تلخی برای ملت و کشور رقم خورد که البته به لطف الهی نتوانست ملت را به شکست بکشاند و کشور را نابود کند و نظام را از بین ببرد مثل ترور نافرجام مقام معظم رهبری در ۶تیر در حال سخنرانی در مسجد ابوذر تهران که آنروز نماینده مجلس و امام جمعه تهران و نماینده امام بود در شورای عالی دفاع که گرچه به جانبازی ایشان انجامید ولی لطف الهی شامل حال ملت شد و حیات طیّبه ایشان دوام یافت و دنیای اسلام و کشور ما از وجودشان بهره مند است، الحمدلله. و در ۷تیر با انفجار مقر حزب جمهوری اسلامی ۷۲تن و در رأس آنها شهید بهشتی به شهادت رسیدند که نام و یاد همه آنان به ویژه آقایان طباطبائی نژاد، تفویضی و بخشایش را گرامی می داریم. دشمن با این ترور می خواست دولت و مجلس را از رسمیت بیاندازد و قوه قضائیه را هم به تعطیلی بکشاند که امام راحل در سایه تدبیر الهی این بحران را مدیریت کرد و کشور گرچه خسارت دید اما مقاومت تر شد و مردم به شخصیت ناشناخته آیه الله دکتر بهشتی بیشتر پی بردند که به قول رهبری: ایشان شخصیتی بودند دارای روحیه تشکیلاتی، حلم و بردباری، اتکای به نفس، عقل رشید و جمه بندی دقیق و به تعبیر امام: او یک ملت بود برای ملت ما.

روز شهادت ایشان را روز قوه قضائیه نامگزاری کرده اند که امیدواریم قضات ما با اقتدا به ایشان بتوانند در جلوگیری مفاسد و ایجاد اصلاح در درون و بیرون قوه قضائیه موفق باشند.

  1. حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران: این اتفاق در ۱۲تیر ۶۷ روی داد که به کشته شدن ۲۹۰نفر مسافر بیگناه انجامید و آمریکایی ها به فرمانده ناو وینسس مدال شجاعت و افتخار دادند که البته این مدال ننگ و رسوایی برای همیشه بر سینه آمریکا خواهد درخشید. این روز به عنوان(افشای حقوق بشر آمریکایی) نام گرفت که به تعبیر رهبری یک سیاهه بلندی در نقض حقوق بشر توسط آمریکا وجود دارد چرا که:۱- هر جنگی که در هر کجا هست مستقیم و غیر مستقیم آمریکا در آن دخالت دارد از جمله جنگ جهانی اول و دوم که بمباران اتمی دو شهر ژاپن و مجروح شدن دهها هزارنفر را هم در کارنامه اش دارد.

۲- همواره از قلدرهایی مثل فرمانداران صهیونیست و متجاوزانی مثل صدام حمایت کرده و می کند و مجاهدان و رزمندگان رهایی را مثل فلسطینی ها و حزب الله را تروریست می خواند.

۳- از حدود ۸۰سال پیش تا الان ۱۳۲۰تا۱۳۹۹ چه جنایت هایی که در حق مردم ایران روا نداشته است مثل ترتیب دادن کودتا ها و تحریم ها و جنگ ها علیه ملت ما. ۴- به ملت خودش مثل سیهان رحم نمی کند. حدود ۴۰۰ نوع بومی در آمریکا بوده که آنها را با قتل و مرگهایی مثل طاعون و وبا نابود کرده و در ۲۰۱۵، ۱۱۵۲ نفر از سیاهان را کشته است. گفته اند در هر ۲۸دقیقه یک نفر از سیاهان کشته می شوند با اینکه آنها ۱۲درصد مردم را در آمریکا تشکیل می دهند اما ۴۰درصد زندانیان آمریکا سیاهان هستند و الان هم می بینید که چه خبر است.

  1. تذکرات پایانی:
  • اقدام اخیر فرانسه، انگلیس و آلمان در آژانس انرژی اتمی نشان داد که اروپاییها هم در مسیر آمریکا و صهیونیست حرکت می کنند و آخرین میخ ها را بر تابوت برجام می زنند.
  • یازدهم تیر شهادت آیه الله صدوقی را در سال ۱۳۶۱ گرامی می دایرم.
  • انتظار داریم مسئولان محترم کشور فکری عاجل برای رفع نگرانی مردم که از گرانی ها به وجود می آید داشته باشند و با برنامه ریزی دقیق و نظارت بیشتر مانع از فشار بیشتر بر رمدم به خصوص قشر آسیب پذیر باشند.
  • مسئولان اداره آبفا می گویند: مردم با رعایت مصرف درست و بدون اسراف آب و پرداخت آب بهای خود، این اداره را در انجام خدمات بیشتر یاری رسانند که البته ما هم از قول مردم عرض می کنیم شما هم لطف کنید آنجائی که قبلاً مردم می توانستند از آب اصفهان استفاده کنند و به خاطر کرونا شیرها بسته شده بازگشایی کنید تا مردم آسیب نبینند.
  • و از مسئولان داروی استان می خواهیم اقلام دارویی ضروری مثل قلم های انسولین را به موقع تحویل داروخانه بدهند تا این عزیزان دچار مشکل نشوند البته از تلاش شبک و پی گیری آنان تشکر و قدردانی می نمائیم.
  • و در پایان ضمن تشکر، انتظار می رود امسال هم مردم با رعایت اصول بهداشتی در مراسم ۷ تیر شرکت فرمایند.

 

 

 

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*