خطبه ۲۵ بهمن ۹۸

خطبه اول

تقوا

« و کلّ شیء فعلوه فی الزّبر- و کلّ صغیر و کبیر مستطر» قمر/۵۳-۵۲

و هر عملی را که انجام دادند در نامه های اعمالشان ثبت است. و هر کوچک و بزرگی[از اعمالشان درآن] نوشته شده است.

هیچ کس نباید تصور کند اعمال گذشتگان به حساب آورده نمی شود. خیر، بلکه همه آنچه انجام داده اند در نامه های اعمال آنان ثبت و ضبط است. اری تقوای امروز می تواند ما را از خجالت فردا حفظ کند.

تولد حضرت فاطمه(س):

عرض تبریک میلاد حضرت صدیقه طاهره و روز زن و هفته مقام مادر.

عن النّبی(ص): لو کان الحسن شخصاً لکانت فاطمه بل هی اعظم، انّ ابنتی فاطمه خیر اهل الارض عنصراً و شرفا و کرماً(غایه المرام۵/۳۴)- اگر حسن و نیکی و زیبایی های عالم هستی به صورت شخصی درآید آن شخص قطعاً فاطمه است بلکه او اعظم از حسن است به راستی دخترم بهترین اهل زمین در اصالت و کرامت و شرافت است.

می توان این عظمت را در جریان مباهله به خوبی مشاهده کرد که در(آل عمران/۶۱) از ایشان به نساءنا تعبیر شده است با اینکه یک فرد است یعنی که فاطمه(س) مُظهر و مَظهر ویژگی های تمام زنان مقدس است.

می دانیم که در قرآن به جز فاطمه از دوازده زن پاک به صراحت یا کنایه نام می برد و برای هر یک صفت یا صفات برجسته ای ذکر می کند که با توجه به حدیث فوق می توان گفت: او از همه زنان عالم برتر است. در این مورد نیم نگاهی بر این مسئله از منظر قرآن داریم:

 • حوّا: همسر حضرت آدم که از تائبات بود. قالا ربّنا ظلمنا انفسنا و ان لم تغفرلنا. اعراف/۲۳
 • سارا: همسر ابراهیم(ع) و مادر اسحاق از قائمات و خدمتگزاران پیامبر بود( و امراته قائمه. هود/۷۵) یک احتمال همان خدمتگزارای است.
 • هاجر: همسر ابراهیم و مادر اسماعیل از سائحات بود که برای زنان مهاجر نقل شده است(تحریم/۵). او از بیت المقدس به مکه هجرت کرد.
 • رحمه: همسر ایوب و نوه یوسف پیامبر که نمونه صبر و وفاداری بود( و اتیناه اهله- و وهبنا اهله. ص/۴۳).
 • یوکابد: مادر موسی و هارون از مسلمات و متوکلات علی الله بود. اذ اوحینا الی امّک ما یوحی- ان اقذفیه فی الیمّ_طه/۳۹-۳۸).
 • صفورا دختر شعیب، همسر موسی(ع) نمونه حیا و حسن انتخاب بود. فجاءته احدیهما علی استحیاء… یا ابت انّ خیر من استأجرت القویّ الامین(قصص۲۶-۲۵).
 • آسیه همسر فرعون از مؤمنات و مشتاقان خواهد بود. و ضرب الله مثلاً للّذین امنوا امرأه فرعون اذ قالت ابن لی عندک بیتاً فی الجنّه(تحریم/۱۱).
 • بلقیس ملکه سبأ و همسر سلیمان(ع) نمونه عقل و درایت وآینده نگری و حق گرایی بود. انی وجدت امرأه …و اوتیت من کلّ شیء قالت ربّ انّی ظلمت نفسی و اسلمت مع سلیمان لله ربّ العالمین(نمل/۴۳-۲۳).
 • الیا صابات، اشیاع، الیزابت همسر زکریا و مادر یحیی از صالحات و خاشعات بود. و اصلحنا له زوجه انّهم کانوا یسارعون فی الخیرات و یدعوننا رغبا و رهباً و کانوا لنا خاشعین/۹۰انبیا)
 • حنّا همسر عمران و مادر مریم از متصدقات و صادقات و مخلصات بود( اذ قالت ربّ انّی نذرت لک ما فی بطنی محرّراً فتقبّل منّا(آل عمران/۳۵).
 • مریم مادر عیسی که ۳۴بار نامش در قرآن آمده و توصیفاتی از او شده مثل: و ابنتها نباتاً حسنا،کلّ ما دخل علیها زکریّا المحراب… دارای علم و ایمان وپاکدامنی و برگزیدگی و اوج صداقت( و صدّقت بکلمات ربّها و کتبه و کانت من القانتین) تحریم/۲۲
 • حضرت خدیجه که نمونه ایثار و احسان بود( و وجدک عائلاً فاغنی). مفسران گفته اند اشاره دارد به اینکه خداوند پیامبر را به وسیله خدیجه ثروتمند نمود.

خطبه دوم

حدیث

عن فاطمه الزهرا نقلاً عن ابیها ( در مورد افراد سهل انگار نسبت به نماز): … و یوکّل الله ملکاً یزعجه فی قبره- خداوند فرشته ای را بر می گزیند تا او را در قبرش ناآرام سازد، و ییق علیه قبره- و قبرش را تنگ گرداند، و تکون الظّلمه فی قبره- و قبرش تاریک باشد.

آری اگر کسی اهل پاسداشت نماز ترام و اجلال قرار می گیرد در عالم برزخ و قیامت. نبود اینگونه است و اگر کسی نماز را بدرستی اقامه کرد مورد اح

مناسبت ها

 1. روز زن و هفته گرامیداشت مقام مادر: بیستم جمادی الثانی که سالروز ولادت حضرت زهرا(س) در پنج سال قبل از هجرت است ولادت امام راحل خمینی کبیر هم هست در سال ۱۳۲۰ه.ق ضمن عرض تبریک به همگان به ویژه زنان گرامی و مادران ارجمند چند نکته ای را در این باره بیان می کنیم:

یک- نگاه اسلام به زن، نگاه شرافتمندانه، کرامت بخش و استقلال دهنده به زن و هویت بخش به اوست برخلاف نگاه غرب که در قرن نوزدهم برای رسیدن به کار ارزان و بی درد سر به اسم آزادی زن، او را به کارخانه ها کشاندند و حالا هم به همین اسم او را وسیله شهوت رانی و التذاذ مردان هرزه و ابزاری برای فروش اجناس خود قرار داده است.

دو- زنان جامعه ما با الهام از مکتب اسلام می توانند با حضور متین و با وقار و با حفظ عفت و حجاب و حیا در خدمت جامعه باشند.

سه- زن نباید از خاستگاه فطری خودش فاصله بگیرد و خانه و خانواده و فرزند و همسر را فدای هوس های زودگذر خود کند و به اسم آزادی ارزشهای خدادادش نادیده بگیرد. در حال حاضر چه تعداد از زنان متعهد و متدین داریم که در عین برخورداری از حجاب و متانت به کارهای علمی و مدیریتی استقبال دارند. الگوی اینان فاطمه(س) است.

 1. انتخابات یکی دیگر از آزمون های مهم:

مردم ما در آزمون بزرگ راهپیمایی ۲۲بهمن نمره عالی گرفتند که از همه آنان به ویژه همشهریان تقدیر و تشکر می کنیم، یکبار دیگر نشان دادند که میهن دوست و دشمن گریزند.. و حالا در آستانه آزمونی دیگر قرار دارند و آن آمادگی برای حماسه آفرینی دیگر.

یک- به همه اعم از کاندیدا، طرفدار، مجری، ناظر، بازرس، احترام می گذاریم و خسته نباشید می گوئیم.

دو- انتظار داریم همه بدون استثناء هم قانون انتخابات را رعایت کنند هم اخلاق انتخاباتی تا انتخاباتی گرم و پرشور و بی مسئله داشته باشیم.

سه- در پازل(جدول) انتخابات پنج کلمه وجود دارد که همه با الف شروع می شوند:

 • انتخاب: حق تعیین سرنوشت برای منطقه، استان و کشور.
 • اصلح گزینی: همه صالح اند وخوب شما بهترین و صالح ترین را انتخاب کنید.
 • ایمان داری: انسان مؤمن خطا و خیانت و دروغ و جنایت ندارد.
 • اخلاق مداری: که معادل با مردم داری است مردم ذاتاً او را دوست دارند.
 • انقلابی گری: یعنی مسئولیت پذیر، غافل نشدن از مسائل اصلی، اتحاد و همدلی، هوشیاری در برابر دشمن و پرهیز از تنبلی و کم کاری.

آگاهانه انتخاب کنید آزادانه رأی بدهید تا سرافرازانه زندگی کنید.

 1. تذکرات پایانی:

الف- امروز سی و یکمین سال صدور فتوای امام علیه سلمان رشدی مرتد است که هم چنان پابرجاست و دشمن را در عرصه فرهنگی به عقب رانده و هنوز هم اثر خود را دارد.

ب- ۲۹بهمن سالروز قیام مردم تبریز در چهلمین روز شهادت مردم قم است که روز اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی هم است که آنرا نیز گرامی می داریم.

ج- یکم اسفند سالروز حمله صدامیان به هواپیمای حامل شخصیت های نظام که عازم جبهه بودند می باشد. این جنایت در سال ۶۴ اتفاق افتاد که به شهادت ۴۰تن از جمله آیت الله شهید فضل الله محلاتی و حجه الاسلام سید حسن طباطبائی نسب از همشهریان زواره ای انجامید که یاد و نامشان را گرامی می داریم.

از عموم نمازگزاران محترم نهایت سپاسگزاری و قدردانی را داریم.

گرامی باد چهلمین روز شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی که بدست شقی ترین آحاد بشر به شهادت رسید و در این چهل روز مردم با ابعاد و ویژگی های ایشان آشنا شدند و دیروز هم وصیتنامه الهی سیاسی ایشان قرائت شد که باید مورد بحث و کنکاش قرار بگیرد. روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

 

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*