خطبه ۱۱ بهمن ۹۸

خطبه اول

تقوا

« و من یعش عن ذکر الرّحمن نقیّض له شیطاناً فهو له قرین» زخرف/۳۶

و هرکس خود را از یاد [خدای] رحمان به کوردلی و حجاب باطن بزند شیطانی بر او می گماریم که آن شیطان ملازم و دمسازش باشد.

نتیجه رویگردانی از یاد خدا سلطه شیطان بر انسان است آن هم شیطانی که هرگز از او جدا نمی شود و پیوسته با او قرین(همنشین) است. این شیطان ممکن است از نوع جنّ باشد و ممکن است از نوع انس باشد که البته چنان برای او زمینه را فراهم می کند که در عین گمراهی خیال می کند در راه است و عمل زشت او را برایش زینت می دهد. نقطه مقابل این انسان غافل، فرد پرهیزگار و خداترس است که هرگاه احساس کند شیطانی به دور او می چرخد یاد خدا می افتد و بینا می شود.

سبک زندگی دینی/۱۳۵

[معاد/۷۳] نعمت های جسمانی بهشت: ۳- فرش و ها و تخت ها

قرار است در بهشت همه اسباب و لوازم خوشی و لذت فراهم باشد و بهشتی ها هیچ گونه رنج و ناراحتی را نداشته باشند تا لذتشان کامل گردد. از جمله چیزهایی که در بهشت باعث انبساط خاطر و خشنودی می گردد استفاده بهشتیان  از فرشها و تخت های مخصوص است که مسلماً در دنیا نظیر و مشابهی نداشته و ندارند. در آیه ۲۴ الرحمن می خوانیم: متّکئین علی فرش بطائنها من استبرق- آنان بر روی فرشهایی تکیه زده(نشسته اند) که آستر آنها از پارچه ابریشمین ضخیم است. وقتی آستر آنها اینگونه بود رویه و ظاهر آنها از چه جنس و چگونه خواهد بود، خدا می داند. پیامبر فرمود: ظواهرها نور یتلألا- ظاهر آنها نور درخشانی است. در تعابیر دیگر قرآنی آمده است: و زرابیّ مبثوثه- فرش های زیبا و نفیس گسترده اند(غاشیه/۱۶). و نمارق مصفوفه- در آنجا پشتی هایی وجود دارند که صف داده شده است. متّکئین علی رفرف خضر و عبقریّ حسان(رحمن/۷۶)- ساکنان بهشت بر تخت هایی تکیه زده اند که با زیباترین پارچه های سبزرنگ پوشانیده شده اند. برای بهشتیان تخت های وجود دارد که اینگونه توصیف شده است: علی سرر موضونه – متّکئین علیها متقابلین(واقعه/۱۶-۱۵)- مقربان بر تخت هایی که به هم پیوسته و صف کشیده شده قرار دارند در حالی که بر آنها تکیه زده و روبروی یکدیگرند. و در بعضی از آیات: سرر مرفوعه آمده است یعنی تخت هایی بلند و دارای ارتفاع که بهشتیان را بر اطراف مسلط می کند و لذت آنها را افزایش می دهد. سرر جمع سریر است که از ماده سرور می باشد به معنای خوشحالی و رو در رو بودن. بهشتیان هم به لذت و سرور آنان اضافه می کند. در جایی دیگر از تخت ها تعبیر به ارائک شده است( علی الارائک ینظرون( مطففین/۲۳). برخی ارائک را تخت های سایبان دار می گویند و بعضی عقیده دارند بهشتیان وقتی در جمع خودشان هستند روی سریرهایند اما وقتی با همسران خودشان هستند بر ارائک تکیه می زنند. جالب اینکه پنج بار از سرور یاد شده و دقیقاً به همین اندازه هم از ارائک ذکری به میان آمده است که این اشاره به زندگی عمومی و خصوصی اهالی بهشت است.

خطبه دوم

حدیث

حضرت فاطمه(س) از پدرش روایت کرده هرکس که نماز را سبک بشمارد خداوند او را به ۱۵ چیز مبتلایش می کند که ۶مورد آن در دنیاست. [ بحار۱۰/۲۱]

  • برکت را از عمرش می گیرد- یرفع الله البرکه من عمره
  • برکت را از روزی اش بر می دارد- یرفع الله البرکه من رزقه
  • سیمای افراد صالح را از او می گیرد- یمحوالله عزّوجلّ سیماء الصالحین من وجهه
  • بر عمل شایسته اش اجری نمی دهد- و کلّ عمل یعمله لا یؤجر علی
  • دعایش به آسمان بالا نمی رود- و لا یرتفع دعاؤه الی السماء
  • بهره ای از دعای صالحان نمی برد- لیس له حظّ فی دعاء الصالحین

مناسبت ها

  1. سرآغاز دهه فجر چهل و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی: دوازدهم بهمن یادآور بازگشت پیروزمندانه امام به میهن اسلامی پس از چهارده سال خنثی و بسیاری از برنامه های انقلاب عملیاتی شد. حضور امام در بهشت زهرا پس از عبور از صف چندین کیلومتری مردم از فرودگاه تا مرقد شهیدان و سخنرانی تعیین کننده و تاریخی ایشان تیر خلاصی بر پیکره رژیم ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی در ایران بود. امام فرمود: من آمده ام تا پیوند خدمتگزاری خودم را به شما عزیزان عرضه کنم که تا حیات دارم خدمتگزار همه هستم[ خدایا تو می دانی] که ما برای اجرای عدالت قیام کرده ایم و تو می دانی که از این تعدیات و ظلم ها بیزار و منزجر هستیم. ما با دست خالی بر این قدرت فوق العاده، قدرت شیطانی که همه قدرت ها دنبال او بودند غلبه کردیم و این نبود جز این که ملت ما همواره با هم بودند و صبور بودند و بر مشکلات صبر می کردند و مشکلات را با صبر و با اتکال به خدای تبارک و تعالی این مشکلات را حل کردند. آغاز فجر جدید را تبریک می گوئیم.
  2. رونمایی از طرح معامله قرن: با اینکه بیش از دو سال است که ترامپ سخن از این باصطلاح طرح صلح خاورمیانه می گوید و کم و بیش هم او، هم داماد صهیونیستش(کوشنر) از آن پرده برداری کرده اند اما برای رهایی از رسوایی های اخیر سیاسی، ملی و بین المللی که درگیر استیضاح است و برای رهایی نتانیاهو از زندان بخاطر فسادش با تبلیغاتی جنجالی در دو روز گذشته مجدداً از آن رونمایی کردند. در این طرح، همه چیز به نفع اسرائیل است مثل اختصاص قدس به عنوان پایتخت و رسمیت دادن به شهرک سازی ها، الحاق بخش هایی مهم از خاک فلسطین به اسرائیل، خلع سلاح فلسطینی ها، اختصاص یک محل دور افتاده به عنوان پایتخت فلسطین، عدم حق بازگشت آوارگان و … که داد همه را درآورده است. تمام فلسطینی ها از فتح گرفته تا حماس و جهاد اسلامی و مردم عادی آنرا محکوم کرده و آزادگان دنیا هم پشت سر مردم فلسطین ایستاده اند و آنرا محکوم می کنند. عکس العمل تند مردم و موضع گیری بعضی از حکومت ها و سیاسیون عاقل دنیا که هر روز روبه افزایش است این طرح را محکوم به شکست خواهد کرد. البته دولت هایی مثل عربستان، امارات و … شاید از آن حمایت کنند ولی قاطبه دولت ها با آن مخالفت خواهند کرد.
  3. سیلی های پی در پی به آمریکا: ترامپ در پی ترور سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی و همراهانشان در عراق، با انتقام سخت تهدید شد و سیلی های محکم یکی پس از دیگری را تحمل می کند مثل:

الف- برانگیخته شدن احساسات میلیون ها انسان در ایران و عراق و حضور در تشییع جنازه بیست میلینی که واقعاً فریاد نفرت را بر ترامپ و هم پیمانانش به گوش جهانیان رساند.

ب- دریافت ضربه موشکی(۱۳فروند) به پایگاه مهم عین الاسد در عراق که هرچه زمان می گذرد اعتراف آمریکایی ها به مجروحان بیشتر از این موشک باران بیشتر می شود و تا به حال به ۵۰ ضربه مغزی اعتراف کرده اند.

ج- راهپیمایی اعتراض آمیز عراقی ها که از یک تا سه میلیون نفر تخمین زده شده و آنرا راهپیمایی تشرین دوم پس از یکصدسال نامیده اند و از هر قشر و گروهی بودند و خواهان اخراج آمریکایی ها شدند.

د- شکست توطئه هایشان در لبنان که می خواستند آنجا را بی دولت کنند و مقاومت را به چالش بکشانند اما با هوشیاری سید حسن نصرالله دولت جدید شکل گرفت و رسوایی به امارات و عربستان و آمریکا ماند.

  1. سخن پایانی:

الف- در مورد انتخابات : مقام معظم رهبری در سال۹۲ اولین بار حق الناس بودن انتخابات را وارد ادبیات سیاسی کردند و در ۹۴ در جمع امامان جمعه سراسر کشور آنرا توضیح دادند که ماحصل آن این است: ۱- حق الناس تنها در شمارش دقیق آراء خلاصه نمی شود هرچند آن هم هست. ۲- تأیید یا رد بی جهت هم حق الناس است. ۳- معرفی افراد در قالب لیست. ۴- رأی دادن به یک نفر از بین مجموعه. ۵- تبلیغات دروغین و سیاه نمایی ها. ۶- استفاده نامشروع از بیت المال ۷- امانت داری در رأی گیری و رأی شماری ۸- عدم دقت در گزینش افراد ۹- خرید و فروش رأی و وعده و وعیدهای دروغین ۱۰- و بالاخره پذیرش نتیجه آراء مردم.

همه باید دقت کنید و دقت کنیم تا مدیون مردم نباشیم.

ب- تشکر و قدردانی از مردم بخاطر پاسداشت ایام فاطمیه: امیدواریم با رعایت حقوق دیگران و انجام وظیفه در همه موارد موفق باشیم و همواره در کسب رضایت خداوند کوشا باشیم. تقاضا برای حضور در برنامه های ویژه سالگرد انقلاب با رنگ و بوی شهادت به مناسبت شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*