خطبه ۲۹ آذرماه ۹۸

خطبه اول

تقوا

«انّما المؤمنون اذا ذکرالله وجلت قلوبهم و اذا تلیت علیهم آیاته زادتهم ایماناً و علی ربّهم یتوکّلون» انفال/۲

مؤمنان فقط کسانی هستند که چون یاد خدا شود، دل هایشان ترسان می شود و هنگامی که آیات بر آنان خوانده شود بر ایمانشان می افزاید و بر پروردگارشان توکل می کنند.

در این آیه به بخشی از علایم و نشانه های مؤمنان واقعی اشاره شده است: ۱- هنگام یاد خدا دلهایشان هراسان می شود. ۲- موقع تلاوت آیات خداوند، ایمانشان افزایش می یابد. ۳- و تنها بر پروردگارشان توکل می کنند.

چقدر مناسب است تا ما هم خودمان را به این صفات مزیّن کنیم.

سبک زندگی دینی/۱۳۱

[معاد/۷۰] اسباب ورود به بهشت: ۱۴-خوف از خدا

یکی دیگر از عوامل بهشتی شدن افراد، خوف از خداوند است. وقتی گفته می شود خوف از خدا چنین نقشی دارد شاید به ذهن بعضی ها برسد مگر پرودگار عالمیان، رحیم و بلکه ارحم الرّاحمین نیست پس ترس از او چه مفهومی دارد؟ در پاسخ باید گفت: ترس از خدا یعنی ترس از عدالت و عذاب الهی است که در برابر اعمال بد انسان اعمال می گردد و درواقع ترس از کارهای ناشایست خود انسان است که عذاب و عتاب الهی را به دنبال دراد. البته همین خوف، سپری است در برابر گناه و مانعی است از ارتکاب کارهای خلاف. اگر کسی دارای چنین عنصر معنوی بود بی تردید بدون پاداش نمی ماند همانگونه که خدای متعال در آیه ۴۶ الرحمن فرموده است: و لمن خاف مقام ربّه جنّتان- برای کسی که از مقام پروردگارش بترسد دو باغ بهشتی است. مفسران گفته اند منظور از مقام ربّ، توجه به احاطه علمی اوست که نسبت به اعمال و نیت ها دارد و یا منظور ایستادن انسان در پیشگاه خداوند در قیامت است. امام صادق(ع) فرموده اند: من علم انّ الله یراه و یسمع ما یقول من خیراً و شر فیحجزه ذلک عن القبیح من الاعمال فله جنّتان.

اینکه فرموده برای انسان خائف از مقام پرودگار دو بهشت است یعنی:

 • منظور، بهشت مادی ومعنوی است (جنّات تجری من تحتها الانهار و رضوان من الله).
 • بهشت اول در برابر ایمان و دومی در برابر اعمال صالح است.
 • اولی در برابر اطاعت و دومی بر اثر ترک گناه است.
 • اول پاداش عمل و دوم تفضّل الهی است(توجیه اولی مناسب تر است).

نکته: کلمه خوف اعم از خوف واقعی و خوف موهوم است که البته در آیه مورد بحث منظور همان خوف واقعی و اثرگذار است که باعث رشد معنوی است ولی کلمه خشیت به ترسی گفته می شود که برآمده از علم و آگاهی باشد و لذا در مورد عالمان واقعی فرموده است( انّما یخشی الله من عباده العلماء)- تنها عالمان واقعی هستند که خشیت واقعی و حقیقی از خداوند دارند. امام حسین(ع) در دعای عرفه به خداوند عرض می کند: اللّهم اجعلنی اخشاک کانّی اراک- خدایا به من چنان خشیتی عطا کن که گویا تو را می بینم.

برخی همانند امیر المؤمنین (ع) با آن همه مقام و عظمت، از خوف و خشیت خداوند بیهوش می شدند نظیر حکایتی که یکی از دوستان حضرت از حالات ایشان در نخلستان نقل کرده و تصور کرده حضرت جان داده و به خانه فاطمه(ع) می آید و خبر می دهد و حضرت فاطمه می فرماید: این کار همیشگی حضرت علی است که از خوف خدا چنین می شود.

خطبه دوم

حدیث

قال عیسی بن مریم(ع): اعلموا انّ اصل کلّ خطیئه حبّ الدّنیا.(بحار ۱۴/۳۲۷)

بدانید که ریشه هر خطایی دنیا دوستی است.

دنیا دوستی یعنی آن را هدف و اصل گرفتن و همه تلاشها را برای آن خرج کردن و آخرت را از یاد بردن و این خود زمینه ای می شود برای ارتکاب هر خطا و اشتباه و گناهی و باید از آن برحذر بود.

مناسبت ها

 1. در آستانه میلاد مسیح(ع): چهارشنبه ۴دیماه مطابق با ۲۵ دسامبر سالروز میلاد حضرت عیسی مسیح(ع) است. طبق نقل معروف، جهان وارد سال ۲۰۲۰ میلادی می شود یعنی دوهزار و بیست سال پیش عیسی مسیح از مادری بنام مریم به دنیا آمد. او یکی از پیامبران اولوالعزم است که ما مسلمانان به نبوت ایشان معتقدیم و ایشان را محترم می شماریم و عقیده داریم پیروان ادعائی او دروغ می گویند و به دروغ خود را پیروان آئین مسیح و مسیحیت می شمارند. امروز جهان از رهبران مدعی دروغین پیرو حضرت مسیح، رنج می برد. همه جنگ های موجود در گذشته و حال دنیا را اینان به پا کرده و اداره کرده و می کنند و مردم ضعیف دنیا را پایمال کرده و می کنند. روح حضرت مسیح از مدعیانی مثل کارتر، ریگان، پوش پدر و پسر و کلینتون و اوباما و ترامپ و دیگر رهبران اروپایی جنگ طلب و دروغ گو بیزار است. آئین مسیح آئین رحمت و لطف و مهربانی است و در عین حال آئین مبارزه با ستم است. عقیده ما این است که هنگام ظهور حضرت مهدی(عج) ایشان از آسمان به زیر خواهد آمد و پشت سر امام ما نماز خواهد خواند. میلادش مبارک باد.
 2. نماز، فریضه ای بی مانند: با توجه به پیام رهبری در اجلاس بیست و هشتم نماز و توصیفات ایشان که” نماز را از برجسته ترین و جذاب ترین نعمتهای شگفتی ساز الهی، ممتاز و یکتا، هدیه بزرگ خداوند با وزنی عظیم و با کمترین هزینه مالی و وقت” دانستند مناسب است تا به برخی از آثار مهم نماز از نگاه قرآن اشارتی داشته باشیم:
 • مصونیت بخشی از انحراف: انّ الصّلاه تنهی عن الفحشاء و المنکر(عنکبوت/۴۵).
 • طهارت بخشی: و اقم الصّلاه طرفی النهار و زلفاً من اللیّل انّ الحسنات یذهبن السّیّئات(هود/۱۱۴).
 • اعتدال بخشی فکری و عملی: انّ الانسان خلق هلوعاً- اذا مسّه الشّرّ جزوعاً و اذا مسّه الخیر منوعاً الّا المصلّین( معارج/۲۲-۱۹).
 • آرام بخشی روحی و روانی: اقم الصّلاه لذکری(طه/۱۴). الا بذکرالله تطمئنّ القلوب(رعد/۲۸).

قال علی(ع): و اعلم انّ کلّ شیء من عملک تبع لصلاتک(نهج البلاغه/نامه ۴۷).

به فرمایش امام راحل، اصلاح نماز در گرو سه کار است: ۱- حضور قلب  ۲- اول وقت بودن  ۳- تقید حتی الامکان بر نوافل. سعی کنیم جزء اقامه کنندگان آن باشیم نه اضاعه کنندگان نماز.

 1. نیم نگاهی به اوضاع و احوال سیاسی:

یک- با برداشته شدن گامهایی قانونی به سوی بررسی صلاحیتها و مسائلی از این دست، رفته رفته شور و اشتیاق مردم هم برای پی گیری مسائل انتخاباتی بیشتر و بیشتر می شود و درواقع همگان اعم از مجریان و ناظران و نامزدها و طرفداران آنان پا به پای یکدیگر جلو می روند تا ان شاءالله انتخاباتی پرشور را رقم بزنند و این یعنی پشت پا زدن به همه توطئه های از پیش طراحی شده که تعدادی از آنها خنثی شده و بقیه آن هم خنثی خواهد شد. دشمن نقشه کشیده بود که در آستانه انتخابات، فتنه ای را آغاز کند و چون دید زمینه آن فراهم است آنرا به جلو انداخت و خواست تداوم ببخشد تا انتخابات به تعویق بیفتد که این عملیاتی نشد و حالا قصد دارد تا زمینه مشارکت حداکثری را از مردم و جامعه بگیرد و لذا باید همگان توجه کنند تا در زمین دشمن بازی نکنند همه باید تلاش کنند تا با مشارکت حداکثری در مقابل فشار حداکثری دشمن ، ایستادگی صورت پذیرد و نقشه دشمن رنگ ببازد و چنین نیز خواهد شد و همه چیز نشان از آن دارد که دشمن ان شاءالله ناکام خواهد ماند .چنانکه دشمن بزرگ ملت ایران(ترامپ و دارو دسته اش) دچار مشکل شده اند چون در جریان استیضاح قرار گرفته و او سومین رئیس جمهوری است که در آمریکا دچار این مشکل جدی شده است هرچند رفیق او جانسون(نخست وزیر انگلیس) هم به ظاهر برنده شده در انتخابات اخیر است ولی او هم لنگه ترامپ است. با خروج از اتحادیه اروپا و اعلان جدایی چند کشور وابسته به انگلیس، مشکلاتی را برای او به وجود خواهند آورد و به خواست خدا افول قدرت غرب نزدیک و نزدیک تر خواهد شد. باش تا که صبح دولتش بدمد    کاین هنوز از نتایج سحر است.

در پایان با تشکر از همه عزیزان خدمتگزار در همه عرصه ها از مسئولان بهداشت و درمان تقاضا می کنیم در صورت امکان مشکل نبود و یا کمبود انسولین را حل کنند. هرچند این موضوع حیاتی هم ریشه در تحریم های ظالمانه و تروریستی دشمنان ما دارد. امیدواریم خداوند ریشه ظلم و ظالم را برکند. ان شاءالله

۳دیماه روز ثبت احوال گرامی باد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*