خطبه ۱ آذرماه ۱۳۹۸

خطبه اول

تقوا

« یا ایّهاالّذین امنوا ان تنصرواالله ینصرکم و یثبّت اقدامکم» محمد/۷

ای مؤمنان! اگر خدا را یاری کنید، خدا هم شما را یاری می کند و گام هایتان را محکم و استوار می سازد.

خدای قادر بی نیاز از بندگان مؤمن خود می خواهد تا به یاری خدا(دین و آئین او) برخیزند تا از نصرت ویژه ی او و ثبات قدم و استواری در مسیر خداوند بهره مند گردند.

اگر بنده ای یک قدم بردارد خداوند برای او چند قدم بر می دارد.

نصرت بنده از دین خدا، جزئی و قطعی خواهد بود ولی نصرت پاداشی خداوند، اساسی و پایدار و اثرگذار است به اضافه ثبات قدم و استواری که برایش فراهم می سازد.

سبک زندگی دینی/۱۲۶

[معاد/    ] اسباب ورود به بهشت: ۱۰- اخلاص

خلوص در نیّت و عقیده و عمل از ارزش بالایی برخوردار است و در روایات و آیات قرآنی، جایگاهی ویژه دارد. حضرت علی(ع) آنرا نتیجه دین، عبادت مقرّبین و ملاک عبادت و وسیله خلوص و رهایی از مشکلات، معرفی کرده است: الاخلاص غایه الدین، عباده المقرّبین، ملاک العباده و فی الاخلاص یکون الخلاص(غرر الحکم) و در بیانی دیگر فرموده اند: طوبی لمن اخلص لله عمله و علمه و حبّه و بغضه و اخذه و ترکه و کلامه و صمته و فعله و قوله(همان).

انسانی که عملش را خالص برای خدا کند مخلص نامیده می شود و چنین فردی وقتی مورد توجه خداوند قرار گرفت و خداوند هم او را خالص کرد و برگزید مخلص(به فتح لام) نام می گیرد و چنین فردی دارای ویژگی هایی است از جمله: از تیرهای مسموم و وسوسه های شیطان در امان خواهد بود(فبعزّتک لاغوینّهم اجمعین الا عبادک منهم المخلصین/ص۸۳) و دوم: می توانند توصیفی درست و صحیحی از خدای متعال داشته باشند(سبحان الله عمّا یصفون الا عبادالله المخلصین/صافات ۱۶۰-۱۵۹). و سوم: از رزق و روزی معلوم و میوه های ویژه و اکرام و احترام خاصی در بهشت برخوردارند( و ما تجزون الا ما کنتم تعملون- الّا عبادالله المخلصین- اولئک لهم رزق معلوم- فواکه و هم مکرمون- فی جنّات النّعیم/صافات ۴۳-۳۹). در آیات قبل که از کیفرهای دردناک دوزخیان سخن به میان آمده مخلصین استثناء شده اند و برایشان روزی معلوم و میوه ها و اکرام ویژه در بهشت پر نعمت در نظر گرفته شده است و این به خاطر اخلاص آنها است که مورد بحث ما است و ما می گوئیم همین عامل و سبب بهشتی شدن است. البته کسب اخلاص و انجام عمل خالصانه، بسیار دشوار و سخت است و سخت تر از آن حفظ و نگهداری و نگهبانی از آن است. در بیانی نقل شده است: النّاس کلّهم هلکی الّا العالمون و العالمون کلّهم هلکی الّا العاملون و العاملون کّلهم هلکی الّا المخلصون و المخلصون فی خطر عظیم. در روایاتی از امیر المؤمنین(ع) نقل شده که یقین، علم، کم کردن آرزوها و چشمداشت نداشتن به آنچه در دست مردم است از عوامل پیدایش اخلاص است- الاخلاص ثمره الیقین، ثمره العلم اخلاص العمل، قلّل الامال تخلص لک الاعمال، اصل الاخلاص الیاس عما فی ایدی الن|ّاس(منتخب میزان الحکمه).

خطبه دوم

حدیث

قال علی(ع): یا کمیل یا من حرکه الّا و انت محتاج فیها الی معرفه(نهج البلاغه/نامه۶۷).

ای کمیل هیچ کاری نیست مگر که تو در آن نیازمند شناخت هستی.

انسان با ایمان باید از یک نوع هشیاری و بصیرت و معرفت هم برخوردار باشد تا در گذران ایام و دوران فتنه دچار ضعف در تصمیم نشود و بتواند حق را از باطل تشخیص دهد و راه مستقیم را طی کند و از رفتن به بیراهه باز ایستد.

مناسبت ها

  1. دیدار جمعی از تولید گران با مقام معظم رهبری:

در حدود ۲۵۰۰نفر از صاحبان سرمایه و تولید با معظم له دیدار کردند و ایده ها و مشکلات خود را بیان نمودند و حضرت آقا به گونه ای تفصیلی در خصوص ارزش و اهمیت کار و تلاش و تولید و لزوم رفع موانع تولید و شرطی نکردن اقتصاد و دل نبستن به بیرون و توجه به نیروهای داخلی و سرمایه های ملی و موفقیت در عرصه های نظامی، سیاسی و امنیتی در مسائل اخیر صحبت کردند و در نهایت فرمودند ان شاالله در زمینه اقتصاد هم موفق خواهیم شد و برای لزوم روی پای خود ایستادن و قدرت انجام کارهای مهم را داشتن به پیشرفت های جوانان خودمان در عرصه های مختلف مثل سلول های بنیادین، غنی سازی اورانیوم تا سقف ۲۰درصد و ساخت موشک های با برد ۲۰۰۰کیلومتر و نقطه زن اشاره کردند و فرمودند چرا در زمینه اقتصادی نتوانیم موفق بشویم. در خاتمه اشاره کردند نباید دل بست به خارج و برای رفع تحریم ها امروز و فردا کرد حالا حالاها این تحریم ها هست باید به تقویت بخش خصوصی و مقاومتی پرداخت و موانع را زدود تا به موفقیت بتوان نائل شد.

  1. آغاز هفته بسیج:

از دیروز هفته بسیج آغاز شده و تا روز بسیج(۵ آذر) مراسم مختلفی در سطح کشور در این رابطه برگزار می گردد. بنیانگذار بسیج(امام راحل) در ۵ آذر ۵۸ با صدور حکمی آنرا بنیان نهاد و اکنون به درختی تناور با شاخ و برگ ها و میوه هایی بی نظیر تبدیل شده است. در این مورد به دو سخن از دو پیشوا اشاره می کنیم و بعضی از خصوصیات بسیج را بر می شمریم:

امام: بسیج لشکر مخلص خداست که دفتر تشکل آنرا همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضا نموده اند. من همواره به خلوص و صفای بسیجیان غبطه می خورم و از خدای می خواهم تا با بسیجیانم محشور گرداند و چرا که در این دنیا افتخارم این است که خود بسیجی ام.(۲۱/۹/۶۷)

آقا: بسیج مظهر عظمت ملت و نیروی کارآمد درونی کشور ما است. بسیج یعنی نیروی کارآمد کشور برای همه میدان ها. بنده مثل بسیج خودمان در دنیا جایی را سراغ ندارم. شاخصه های بسیجی از منظر امامین انقلاب: ۱- اخلاص در عمل  ۲- خدامحوری و ارتباط با خدا  ۳- حاضر در تمامی میدانهای سخت  ۴- همراهی مجاهدت با ایمان و عمل و بصیرت  ۵- حفظ اندیشه ارزشی شهادت طلبی  ۶- تلاشی عاشقانه و مؤمنانه  ۷- حضور با اراده و همت بلند و پیشرو در همه عرصه ها.

  1. نیم نگاهی به حوادث اخیر کشور:

در ساعت ۲۴ روز ۲۴/۸/۹۸ اعلام شد که بنزین سهمیه بندی شد و قیمت جدید هم به اطلاع عموم مردم رسید. این خبر با تعجب و بهت مردم روبرو شد و بگومگوهایی در این خصوص شکل گرفت و آرام آرام تجمع های مردمی در سطح کشور پدید آمد و عده ای هم تربیت شده و دستور گرفته از بیگانگان به شرارت پرداختند و چند روزی کشور در ناامنی به سر می برد که به لطف الهی صف مردم از اشرار جدا شد و آرامش به کشور بازگشت و حالا باز نوبت مردم بسیجی کشورمان است که در حمایت از نظام و رهبری به میدان آمده اند تا مثل همیشه بگویند: ما اگر چه گلایه هایی از برخی مسئولین و کارهایشان داریم اما از اصل نظام و خون شهیدان و رنج ایثارگران دفاع می کنیم که ما هم ان شاالله پس از نماز جمعه همین برنامه را خواهیم داشت و حالا چند نکته اساسی:

  • مردم گلایه مند بودند که چرا یک مرتبه آن هم با شیب تند در اوضاع و احوال کنونی و وجود گرانی های مختلف، این تصمیم در این مقطع زمانی در نزدیکی شروع برنامه های انتخابات اعلان شد و لذا عملاً اکثر مردم با این خبر دچار بهت شدند و گلایه های فراوانی سر دادند.
  • با اعلان این خبر همه منتظر عکس العمل رهبری بودند که ایشان در سخنرانی ۶دقیقه ای خودشان قبل از درس خارج مطالبی را بیان کردند و موضعی گرفتند که بنا به نظر کارشناسان بهترین تصمیم و اعلان موضع بود زیرا: الف- یا باید ایشان مخالفت می کردند با این طرح که قطعاً با تبلیغات گمراه کننده خارج نشینان مواجه می شد که القاء دوگانه بودن حاکمیت می کردند و راه را برای کسانی که بهانه جو هستند هموار می کرد که بگویند: می خواستند کاری بکنند اما نگذاشتند. ب- و یا باید سکوت می کردند که این هم به صلاح ملت نبود. و ج- یا باید همین موضع را که گرفتند بگیرند یعنی با اعلان متواضعانه که من کارشناس و خبره این مسئله نیستم ولی از تصمیم سران قوا که پشتوانه کارشناسی دارد حمایت می کنم و جزئیات را هم باید کارشناسان ورود پیدا کنند که این موضع گیری هم به حفظ اهل نظام، احترام گذاردن به تصمیمات کارشناسی شده است و در عین حال توصیه کردند مواظب قیمت ها باشید تا افزایش پیدا نکند و به مردم هشدار دادند صف خود را از اشرار جدا کنند و چنین نیز شد و مردم فهمیدند آشوب گران از کجا فرمان می گرفتند و با آموزش های قبلی به تخریب و ارعاب و کشتار بیگناهان پرداختند و حمایت صریح دشمنان هم نشان داد که این عملیات ها از پیش طراحی شده بود که بحمدالله با حضور مردم نقش بر آب شد. امیدواریم مسئولان هم قدر مردم را بیشتر بدانند و هرچه می توانند برای آنان کار و تلاش کنند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*