خطبه ۱۹ مهر ۹۸

خطبه اول

تقوا

« و انّ هذا صراطی مستقیماً فاتّبعوه و لا تتّبعوا السّبل فتفرّق بکم عن سبیله لعلّکم تتّقون» انعام/۱۵۳

و مسلماً [برنامه های محکم و استوار و قوانین و مقررات حکیمانه] راه راست من است؛ بنابراین از آن پیروی مکنید که شما را از راه او پراکنده می کند؛ خدا این[گونه] به شما سفارش کرده تا پرهیزکار شوید.

پیمودن راه راست است که انسان را به مقصد می رساند چون یک راه و به تعبیر درست تر، یک شاهراه حق بیشتر نداریم هم زودتر، هم سالم تر که انسان را به مقصد می رساند برعکس حرکت کردن در راه های کوچک و فرعی، انسان را از رسیدن به مقصد الهی(صراط مستقیم) به جایی بنام تقوا ختم می شود که منتهی آرزوی انسانهای مؤمن دارای عمل صالح است.

سبک زندگی دینی/۱۲۱

[معاد/۶۲] اسباب ورود به بهشت: ۵- ترک هواپرستی

در سوره نازعات، چند آیه وجود دارد که بیانگر عوامل جهنمی شدن و بهشتی شدن اند. خدای متعال در آیه ۳۸و۳۹ می فرماید: اما من طغی و آثر الحیاه الدّنیا فانّ الجحیم هی المأوی. در اینجا دو عامل طغیانگری و ترجیح دادن دنیا بر آخرت را علت جهنمی شدن انسان می بینیم که سرچشمه این دو صفت ناپسند، هوای نفس است یعنی اگر انسانی راه نادرست طغیان گری را دنبال می کند و مسیر دنیاگرائی و آخرت گریزی را در پیش می یگرد باید بداند که پیروی از هوای نفس است که او را در این وادی قرار داده که پایانش جهنم است امّا بلافاصله در دو آیه بعدی به علت بهشتی شدن انسان اشاره ای دیده می شود که عبارت است از: ۱- خوف از مقام خدا  ۲- ترک هواپرستی( و امّا من خاف مقام ربّه و نهی النّفس عن الهوی فانّ الجنّه هی المأوی-۴۱-۴۰). در آیه ۴۳ فرقان آمده است: اریت من اتّخذ الهه هواه. یعنی می شود انسانی، هوای نفس خود را اله و معبود خود بگیرد و او را تبعیت و پرستش نماید که در حدیثی در ذیل آیه می خوانیم، رسول خدا(ص) فرمود: ما تحت ظلّ السّماء من اله یعبد من دون الله اعظم عندالله من هویً متبّع- زیر سقف آسمان هیچ معبودی(بتی) که بدون خدا پرستش شود بزرگتر از هوای نفس نیست. یعنی هواپرستی، بت پرستی بزرگی بر روی زمین است البته اگر کسی خوف از مقام خدا داشته باشد و از مقام خدا یعنی عدالت او، یا علم و مراقبت خداوند بترسد و درواقع از اعمال بد خود بیمناک باشد طبعاً تابع هوای نفس نخواهد بود و مسیرش طبعاً به سوی بهشت هموار خواهد شد.

امام صادق(ع) فرموده اند: من علم انّ الله یراه و یسمع ما یقول و یعلم ما یفعله من خیرٍ او شرٍّ فیحجزه ذلک عن القبیح من الاعمال فذلک الّذی خاف مقام ربّه و نهی النّفس عن الهوی- کسی که می داند خدا او را می بیند و آنچه را می گوید می شنود و آنچه را از نیک و بد عمل انجام یم دهد و این توجه او را از اعمال زشت باز می دراد او کسی است که از مقام پروردگارش خائف است و خود را از هوای نفس باز داشته، آری تارک هوای نفس، لایق رفتن به بهشت است.

خطبه دوم

حدیث

الامام زین العابدین(ع): و قد سئل عن سبب قبول الصّلاه ولایتنا و البراءه من اعدائنا( منتخب میزان الحکمه/۳۷۵)

از امام زین العابدین پرسیدند چه چیزی باعث قبولی نماز می شود؟ فرمود: ولایت(دوستی و محبت) ما و دشمنی و برائت از دشمنان ما یعنی تولی و تبری داشتن. انسان مؤمن و باتقوا هم تولی دارد هم تبرّی. حرکت میلیونی مردم در آستانه اربعین شاخه ای از تولی و تبری است.

مناسبت ها

  1. سخنان مقام معظم رهبری در جمع جوانان نخبه کشور:

در چهارشنبه گذشته جمعی از نخبگان جوان خدمت ایشان رسیدند و معظم له مطالبی را در خصوص: اهمیت دادن مسئولان به کارهای جوانان نخبه، رفع مشکلات از سر راه آنان، حذف تشریفات دست و پاگیر، توجه به استعداد جوانان ایرانی، لزوم پیشرفت تا آن درجه که در ۵۰سال آینده هرکس در هر کجای عالم می خواهد به علم دسترسی پیدا کند باید ابتدا زبان فارسی یاد بگیرد و بعداً به ایران بیاید. استعداد بچه های جوان در زمینه مهندسی، توان آنها را در اقتصاد، مدیریت و حقوق نشان می دهد و … بیان کردند و به مسئولان توصیه کردند که وقتی چیزی توسط این جوانان ساخته می شود از خارج خریداری نگردد. ایشان هم چنین به جریان بد دلان و دلالان در کشور اشاره کردند که باعث دلسردی جوانان و کوچ آنها از کشور می گردند که باید جلو این کار گرفته شود.

حضرت آقا روز قبل از آن در حدود ۲ساعت از نمایشگاه توانمندی های جوانان حاضر در شرکت های دانش بنیان بازدید کردند.

  1. شکست توطئه های دشمنان اسلام یکی پس از دیگری:

بنا به گفته مسئولان، فشار حداکثری دشمنان علیه ملت ما در حال رنگ باختن است و وضعیت اقتصادی رو به بهبود است و دشمن در زمینه به شکست کشاندن نظام، خود شکست خورده است.

توطئه اخیر خارجی ها به ویژه آمریکا در عراق با همدستی گروههای مخالف حکومت شیعی عراق مثل بعثی ها، سعودی ها و دیگران که قصد داشتند عراق را ناامن کنند و حکومتش را ساقط نمایند و اربعین امسال را تحت الشعاع قرار دهند، با هوشیاری مردم و حضور مرجعیت دینی، خنثی شد. حتی گفته شد که برخی قصد حمله به منزل آیه الله سیستانی را داشتند که توطئه آنان ناکام ماند. البته مسئولان عراقی قول برطرف کردن مشکلات را داده اند.

حمله ترکیه به خاک سوریه به بهانه دفاع از امنیت خود هم محکوم به شکست است.

  1. اربیعن پرشور و پر زائر امسال رکودشکن خواهد بود.

امیدواریم با برگزاری این اجتماع عظیم که مایه عزت اسلام و شیعه است و موجب ناراحتی آمریکا و صهیونیسم و وهابیت است همه زائران به سلامت به وطن خود بازگردند و باعث شوند تا نام و یاد اباعبدالله(ع) هرچه بیشتر در ذهن ها و دل ها جای بگیرد و پرچم حسین(ع) هرچه بیشتر در اهتزاز باشد.

  1. تذکرات پایانی:

الف- یاد و نام پنجمین شهید محراب حضرت آیه الله اشرفی اصفهانی را گرامی می داریم(۲۳/۷/۶۱).

ب- ۱۷مهرماه روز جهانی پست را به خدمتگزاران در این عرصه تبریک می گوئیم.

ج- ۲۴مهرماه آغاز هفته پیوند اولیاء و مربیان است ضمن توصیه به والدین برای همکاری بیشتر با نهاد آموزش و پرورش، این هفته را خدمت دست اندرکاران تعلیم و تربیت و والدین گرامی تبریک می گوئیم.

د- ۲۰مهر روز بزرگداشت حافظ و روز اسکان معلولان و سالمندان است. در فرهنگ دینی ما راجع به احترام و تکریم افراد سالخورده فراوان توصیه شده است امیدواریم ما هم بتوانیم در این عرصه به وظیفه خودمان عمل کنیم.

ه- ۲۵مهر روز جهانی ریشه کنی فقر است. امیدواریم روزی فرا برسد که ما شاهد فقیر در جامعه نباشیم این کار می تواند عملیاتی بشود به شرط اینکه همه به وظیفه خود عمل کنند. دولت مردان، مردم عادی، مردم برخوردار و … با انفاق، با مصرف درست با پرداخت حقوق مالی مثل وجوهات، زکات، مالیات

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*