خطبه ۱۸ مردادماه ۹۸

خطبه اول

تقوا

« انّما المؤمنون اخوه فاصلحوا بین اخویکم و اتّقوالله لعلّکم ترحمون» حجرات/۱۰

جز این نیست که همه مؤمنان با هم برادرند؛ بنابراین [در همه نزاع ها و اختلافات] میان برادرانتان صلح و آشتی برقرار کنید، و از خدا پروا نمایید که مورد رحمت قرار گیرید.

همه افراد مؤمن درواقع به منزله برادران یکدیگرند پس اگر اختلافی میان آنها پدید آمد دیگران نباید بی تفاوت باشند بلکه می باید بین آنها را اصلاح دهند و البته باید در این خصوص تقوای الهی را از یاد نبرند چرا که تقوا موجب برخوردای از رحمت الهی است.

سبک زندگی دینی/۱۱۶

[معاد/۵۸] صراط:

در حدیثی دیگر از مفضّل بن عمر نقل شده که می گوید از امام صادق(ع) در مورد صراط پرسیدم که ایشان فرمود: صراط همان طریق معرفت و شناخت خدای متعال است سپس فرمود: هما صراطان، صراط فی الدّنیا  فهو الامام المفروض الطاعه من عرفه فی الدّنیا و اقتدی بهداه مرّ علی الصّراط الّذی هو جسر جهنّم فی الاخره و من لم یعرفه فی الدّنیا زلّت قدمه عن الصّراط فی الاخره فتردیّ فی نار جهنّم(معانی الاخبار/ص۳۲). در این حدیث که دو صراط معرفی شده اند یکی در دینا که همان پیروی از امام است و دیگری همان که روی جهنم کشیده شده آمده است: کسی که در دنیا تابع و پیرو عملی امام خود باشد می تواند از پلی که روی جهنم کشیده شده به سلامت عبور کند. اما اگر کسی در دنیا با امام خود آشنا و مرتبط نبود در صراط آخرت پایش لغزیده و در جهنم فرو خواهد افتاد.

در حقیقت صراط قیامت تجسم عینی از این صراط دنیایی است که ولایت باشد، بله آنکه در دنیا مرتبط و نزدیک با پیامبر و خاندان او باشد می تواند بدون خوف و ترس از صراط آخرت عبور کند. قال رسول الله(ص): اذا کان یوم القیامه و نصب الصراط علی جهنم لم یجز علیه الا من کان معه جواز فیه ولایه علی بن ابی طالب(ع)(بحار/۸/۶۸).

عوامل زود گذشتن از صراط

 • دوستی حضرت علی(ع). قال رسول الله: من احبّ علیاًّ جاز علی الصراط کالبرق الخاطف. بحار/۷/۲۲۲
 • مواظبت بر نماز جماعت. ایضاً من حافظ علی الجماعه حثیما کان مرّ علی الصّراط کالبرق الخاطف اللّامع فی اول زمره مع السابقین.
 • تلاش برای تأمین معاش. ایضاً: من اکل من کدّ یده مرّ علی الصّراط کالبرق الخاطف.(جامع الاخبار/۱۳۹
 • یاری رساندن به مظلوم. من نفّس عن اخیه نفّس الله عنه کربه یوم القیامه بالغاً ما بلغت و من اعانه علی ظالم له اعانه الله علی اجازه الصّراط عنه دحض الاقدام( ثواب الاعمال/۱۴۶).
 • صبربر بیماری. من مرض یوماً و لیله فلم یشک الی عوّاده بعثه الله عزوجل یوم القیامه مع خلیله ابراهیم خلیل الرحمن حق یجوز علی الصّراط کالبرق اللّامع(فقیه/۴/۱۶).
 • پرستاری از بیمار. (بحار۷۶/۳۶۸).
 • قرض دادن به دیگران(بحار/۳۶۹).
 • صدقه دادن(المواعظ العددیه).
 • تعلیم قرآن به فرزند(جامع الاخبار/۴۹).
 • خواندن بعضی از نمازهای مستحبی مثل ایام رجب.
 • برخی از روزه های مستحب مثل رجب.

 

خطبه دوم

حدیث

قال الامام الباقر(ع): ما من نکبه تصیب العبد الا بذنب.

هیچ نکبتی و بدبختی گریبانگیر بنده ای نمی شود مگر از طریق گناه و نافرمانی.

آری، بسیاری از گرفتاری ها است که منشأ معلوم و پیدایی دارد اما برخی از آنها ناپیدا است. در این صورت با بررسی دقیق و وارسی کامل به این نتیجه می توان رسید که اساس و ریشه آنها گناه و نافرمانی است.

گرفتاری، قحطی و ناداری، تنگدستی و بیماری، مشکلات روانی و اجتماعی، استرس و نگرانی ها همه و همه ریشه در نافرمانی ها دارد. بله ممکن است همه افراد مستقیم در این امر دخیل نباشند اما عده ای که خطاکنند وزرش دامن همگان را می گیرد. “آتش که گرفت خشک و تر می سوزند”.

مناسبت ها

 1. شهادت امام محمدباقر(ع): فرزند امام زین العابدین(ع) که همنام جدش است و به باقرالعلوم مشهور است پس از ۱۸سال امامت در سن ۵۷ سالگی توسط هشام بن عبدالملک اموی در سال ۱۱۴ه.ق با زهر به شهادت رسید و در کنار پدر و عمویش امام مجتبی(ع) در بقیع به خاک سپرده شد. آن بزرگوار در گستردن معارف دین و تعلیم و تربیت شاگردان فراوان و نشر عملی اخلاق اسلامی، موفقیت های فراوانی را بدست آورد در تورات با عنوان باقر از او یاد شده است و امام خمینی هم در مقدمه وصیتنامه سیاسی الهی خود فرموده اند: ما مفتخریم که حضرت باقرالعلوم از ماست. شهادتش را تسلیت گفته و رهروی راهش را در دنیا و شفاعتش را در آخرت آرزومندیم.
 2. دیدار مقام رهبری با جمعی از جوانان نخبه کشور و ورزشکاران: در این دیدار، معظم له ضمن ابراز خرسندی و اعلان پذیرش مدالهای اهدایی، فرمودند: من این ها را به شما بر می گردانم و چند تذکر مهم را به آنان دادند مانند:
 • امکان پذیر بودن پیشرفت علمی سودمند برای کشور با نگاه انقلابی و مبتنی بر تفکر اسلامی و بی انتها بودن مسیر نخبگان و عدم توقف در این مسیر.
 • مهمترین وظیفه نسل جوان نخبه جلو بردن مرزهای دانش و فناوری است.
 • تفکر انقلابی و اسلامی را در خود تقویت کنید و ارتباط قلبی با خداوند و توکل و استمداد از او را فراموش نکنید. نباید مشکلات، جوان را متوقف کند چرا که ناامیدی سمّ است و از ان خانم مدال آور صاحب فرزند و همسر تشکر کردند.
 1. موفقیت های جبهه مقاومت فعال و انفعال دشمن: با وجود اعمال سه اهرم آمریکا علیه ما(تحریم، فشارهای روانی و تهدید) ما هر روز شاهد موفقیت هایی هستیم مثل:۱- رسیدن به مرز صادرات بنزین که توسط متخصصان ما در سپاه با وجود تحریمهای فراوان صورت گرفت.۲- و بی اثر شدن اهرم های یاد شده در شکست و گسست ملت ما .۳- شلیک موشک بالاستیک به توسط انصار الله به عربستان با برد ۱۳۰۰ کیلومتر که از آن به موازنه وحشت یاد می شود و به دست و پا افتادن عربستان برای گفتگو با انصارالله. ۴- اعلان خروج امارات از یمن که شکستی دیگر برای ائتلاف علیه یمن است. ۵- قدرت نمایی حزب الله در آستانه سالگرد مقاومت ۳۳روزه که به شکست اسرائیل در ۲۰۰۶ میلادی انجامید. ۶- روشن شدن قدرت دیپلماسی ج.ا.ا با تحریم دکتر ظریف وزیر امور خارجه از سوی خزانه داری آمریکا که این کار موجی از اعتراض علیه آمریکا در داخل و خارج کشورشان برانگیخت و موجب انسجام بیشتر ملت ما شده است.۷- امروزه مردم دنیا، آمریکا را کشور وحشت و ترور می نامند که در هفته گذشته بیش از ۳۰نفر توسط نژاد پرستان طرفدار ترامپ کشته شده اند و عده ای هم مجروح گشته اند که موجی از وحشت و اعتراض را برانگیخته است. ۸- خروج آمریکا از پیمانهای بین المللی مثل خروج از پیمان منع اشاعه سلاح های شیمیایی و عدم تولید موشک های دوربرد حامل کلاهک های هسته ای که خروج روسیه را هم بدنبال داشت و موجب اعتراض شدید اروپایی ها شد.
 2. روزشمار ایام ذیحجه: ۷ذیحجه سالروز شهادت امام باقر(ع)، ۸ذیحجه روز ترویه و حرکت امام حسین(ع) از مکه به سمت عراق، ۹ذیحجه روز عرفه و شهادت حضرت مسلم و هانی در کوفه، ۱۰ذیحجه روز عید قربان[که روز جهانی جوان] هم هست. امیدواریم بتوانیم بهره های معنوی فراوانی از این روزها ببریم و در گرامیداشت دهه ولایت[از قربان تاغدیر] تلاش بیشتری داشته باشیم.
 3. روز ۲۳مرداد روز تشکل ها و مشارکت اجتماعی است که ما این روز را گرامی داشته و به همین مناسبت ضمن تبریک به اعضای شورای اسلامی شهر که مظهر و نماد این مشارکت هستند و تشکر از انتخاب شهدار[مهندس یزدان بخش] و تعیین مسئولیت ها برای اعضای این شورا به چند نکته این عزیزان را توجه می دهیم: ۱- شما نماینده مردم هستید هم به خوبی در مسیر خدمت بیشتر باشید هم طرح ها و برنامه های خود را برای مردم شفاف سازی کنید و از آنان نظر بخواهید. ۲- برای پیشبرد اهدافتان از صاحب نظران مشورت بگیرید و استفاده کنید. ۳- شهردار خود را نماینده شورا بداند در عمل و با نظرات شورا کارها را جلو ببرد و این مجموعه وحدت خود را حفظ کند و ابتکارات و مشکلات خود را رسانه ای کند. ۴- بیشتر به فکر پرداخت دستمزد کارگران باشید تا نگران هزینه هیا خود باشد. بعضاً مراجعه می کنند می گویند چندین ماه است حقوق دریافت نکرده اند. انشاءالله که موفق باشید.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*