خطبه ۷ تیرماه ۹۸

خطبه اول

تقوا

« یا ایّهاالّذین امنوا ان تتّقواالله یجعل لکم فرقاناً و یکفّر عنکم سیّئاتکم و یغفرلکم و الله ذو الفضل العظیم» انفال/۲۹

ای اهل ایمان! اگر[در همه امورتان] از خدا پروا کنید، برای شما[بینایی و بصیرتی ویژه] برای تشخیص حق از باطل قرار می دهد، و گناهتان را محو می کند، و شما را می آمرزد؛ و خدا دارای فضل بزرگ است.

در این آیه از اهل ایمان خواسته شده تا تقوای الهی را پیشه کنند اگر چنین اتفاقی بیفتد همین تقوا سه پیامد مهم و قابل توجهی دارد: ۱- بصیرت و روشن بینی: فرقان یعنی وسیله جداسازی حق از باطل و درست از نادرست. ۲- تکفیر (بدی ها) : یعنی پوشاندن زشتی ها و کاستی ها و ناروایی ها. ۳- آمرزش گناهان. ور در پایان آیه می فرماید: و خداوند دارای فضل بزرگی است یعنی تعجب ندارد اگر در مقابل یک کارچند پاداش می دهد و باز هم انتظار پاداش های دیگر می رود.

سبک زندگی دینی:

برای تأیید این سخن که عده ای در قیامت بدون حساب و کتاب و طی مراحل خاص، مثل گذر از صراط و سنجش اعمال وارد بهشت می شوند ،این حدیث می تواند شاهد خوبی باشد. قال النبیّ(ص): اذا کان یوم القیامه انبت الله تعالی لطائفه من امّتی اجنحه فیطیرون من قبورهم الی الجنان یسرحون فیها و یتنعّمون، کیف شاؤوا؟ فتقول الملائکه هل رأیتم الحساب؟ فیقولون ما رأینا حساباً؟ فیقولون: هل جزتم الصّراط؟ فیقولون ما رأینا صراطاً فیقولون: هل رأیتم جهنم؟ فیقولون ما رأینا شیئاً. فتقول الملائکه من امّه من انتم؟ فیقولون من امّه محمّد(ص) فیقولون: نشدناکم الله نشدناکم الله حدّ ثونا ما کانت اعمالکم؟ فی الدنیا؟ فیقولون: خصلتان کانتا فینا فبلغنا الله هذه الدّرجه بفضل رحمه. فیقولون و ماهما؟ فیقولون: کنا اذا خلونا نستحیی ان نعصیه و نرضی بالیسیر مما قسم لنا. فتقول الملائکه حقّ لکم هذا.( المواعظ العددیه/باب الاثنین)

آری خدا ترسی و ترک معصیت حتّی در پنهانی و راضی بودن به آنچه خداوند تقسیم کرده هرچند کم باشد انسان را به این مرحله و مرتبه می رساند.

خطبه دوم

حدیث

قال الصّادق(ع) یابن جندب: حقّ علی کلّ مسلم یعرفنا ان یعرض عمله فی کلّ یوم و لیله علی نفسه فیکون محاسب نفسه فان رای حسنه استزاد منها و ان رای سیّئه استغفر منها لئلّا یخزی یوم القیامه.

سزاوار است بر هر آشنای مسلمان با ما که هر روز و شب عمل خودش را بر خود عرضه کند و حسابگر خودش باشد اگر دید کار خوبی انجام داده در خواست بیشتر را داشته باشد واگر دید کار بدی انجام داده از آن آمرزش خواهی کند تا در قیامت خوار و ذلیل نگردد.

مناسبت ها

 1. شهادت امام صادق(ع): فرصت پیش آمده در عصر امام باقر و امام صادق(ع) زمینه ساز بیان معارف دینی و آموزه های قرآنی توسط این دو امام بود به خصوص امام صادق(ع) که بیشترین استفاده را از آن زمان کرد و جامعه دینی و شیعی بیشترین میراث فرهنگی را از امام صادق(ع) دارد. آن حضرت با توضیح و تبیین احکام الهی و معارف اسلامی و تفسیر آیات قرآنی از یکسو با عملکرد صحیح دینی از سوی دیگر توانست سمت و سوی امت پیامبر را به صراط مستقیم الهی تغییر دهد و آنان را هدایت نماید تا جایی که شیعه اثنی عشری را شیعه جعفری می نامند. امام صادق(ع) آن چنان درخشید که با همین مبارزات فرهنگی دشمن را به ستوه آورد. منصور دوانیقی گفته بود: جعفربن محمد همانند استخوانی در گلوی من شده است نه می توانم آن را قورت بدهم نه می توانم ایشان را تحمل کنم. یک وقت از حضرت خواست که نزد او بیاید و نصیحتش کند امام پیغام داد: من اراد الدنیا فلا ینصحک و من اراد الاخره فلا یصحبک – کسی که دنیا را بخواهد تو را نصیحت نمی کند و اگر آخرت را بطلبد تو را همنشین خود انتخاب نمی کند. منصور به اطرافیانش گفت ببینید جعفر چه پاسخ متینی داده است.!! سرانجام به دستور منصور دوانیقی آن حضرت را مسموم کردند و در سن ۶۵ سالگی در مدینه در سال ۱۴۸ه.ق به شهادت رسید و در قبرستان بقیع مدفون گردید.
 2. هفت تیر روز فراموش نشدنی: در مثل چنین روزی در سال ۱۳۶۰ منافقان کور دل با انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در سرچشمه تهران می خواستند نظام را از بین ببرند اما خدای متعال چیز دیگری را اراده کرده بود. آنان می خواستند با به شهادت رساندن مسئولان عالی رتبه سه قوه (مجلس،قضائیه،مجریه) کار نظام را یکسره کنند اما خدا خواست با شهادت شخصیت های برجسته مثل شهید بهشتی و یارانش، اتحاد میان مردم بیشتر گردد که عملیاتی شد. امام (ره) با درایت کامل سریعاً دست به کار شدند و مقامات ارشد قضائی را مشخص کردند و مجلس هم با حضور مجروحان اکثریت خود را حفظ کرد و خلء نبود رئیس جمهور هم جبران شد و به لطف الهی مردم از سرچشمه محبت خدایی سیراب شدند. ما این روزرا گرامی داشته و به روان پاک همه شهیدان سرچشمه به ویژه شهیدان بهشتی، طباطبائی نژاد، تفویضی و بخشایش درود می فرستیم و لعنت ابدی را نثار بانیان و جانیان این جنایت می کنیم. این روز را روز قوه قضائیه نام گذاری کرده اند تا از معمار بنای قضائی اسلامی(دکتر بهشتی) یادی و تجلیلی ویژه بشود و به قضات محترم یاد آوری گردد که شما گام در مسیر ایشان گذاشته اید بنابراین باید خیلی مراقب و مواظب باشید و همانگونه که روز چهارشنبه مقام معظم رهبری در دیدار با رئیس این قوه و سایر کارکنان فرمودند: باید عدالت که شاخصه قوه قضائیه است حتما حفظ و تقویت گردد و تحول در سر لوحه کار قرار گیرد آن هم بر بنای اسلام و قرآن و قانون. البته طرح و برنامه ریزی و زمان بندی،۵۰درصد از این قضیه است ۵۰درصد دیگر آن عزم و اراده و حرکت جدی است و نکته سوم مورد اشاره ایشان مبارزه با فساد است چه در درون دستگاه قضا و چه در بیرون که گاهی یک عنصر فاسد در دستگاه قضا، می تواند زحمات و اعتبار قضات شریف و کارکنان دستگاه قضا قرار بگیرد. ما هم برای موفقیتآنان دعا می کنیم و از زحمات و خدماتشان تقدیر و تشکر می کنیم.
 3. آغاز هفته حقوق بشر آمریکایی: به خاطر جنایات فراوان آمریکا در چهارسوی دنیا و به ویژه در چنین ایامی در ایران، این هفته به این نام نامیده شده است تا با یادآو چیست. به قول حضرت آقا ،یک سیاهه بلندی را باید تهیه کرد تا گوشه ای از جنایات او را بتوان بازگو کرد مثل: ۱- همین انفجار محل حزب و شهادت چند ده نفر از بهترین یاران امام که قطعاً با رضایت و هدایت آمریکایی ها انجام شد و همین الان هم جانیان مورد حمایت آنهایند. ۲- طرفداری از صدام که در سال ۶۶ سردشت را بمباران شیمیایی کرد. ۳- شهادت آیه الله صدوقی توسط منافقان و حمایت آمریکا. ۴- هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری در ۱۲تیرماه سال ۶۷ و به شهادت رساندن نزدیک به ۳۰۰ نفر بی گناه و باز هم وقیحانه دم از طرفداری از حقوق بشر می زنند زهی بی شرمی و بی حیایی.
 4. تذکرات پایانی:
 • تحریم های بی شرمانه اخیر آمریکا که شامل حال رهبری و بیت و دفتر ایشان شده که نشان از اوج درماندگی آمریکای خبیث است.
 • و در دستور کار داشتن تحریم وزیر خارجه کشورمان، مسئول دیپاماسی کشور.
 • نشان دادن اقتدار نظامی در سقوط پهباد پیشرفته آمریکایی که قیمت آن با قیمت چندین فروند اف ۱۶ برابری می کند و همسویی مقامات دیپلمات کشورمان در دفاع از این حرکت و رسوایی آمریکا.
 • نشست دو روزه منامه به قصد تثبیت طرح معامله قرن و تحریم این نشست توسط همه فلسطینی ها و بی اثر و بی ثمر بودن آن که به قول فلسطینی ها می خواهند سرزمین ما را و ما را به اسرائیل بفروشند.
 • آشکار شدن رابطه پنهانی میان ابوظبی(امارات) و رژیم اسرائیل.
 • و در نهایت گرامیداشت روز ولادت حضرت معصومه(س) در پنج شنبه که روز دختران نامیده شده است و عرض تبریک به همه انان.
 • و دعوت برای تشییع پیکر تازه تفحس شده شهید عباس دیانیان و بازگشت به میهن پس از ۳۷ سال و تشکر از همه مردم برای بزرگداشت ایام الله در طول سال و به ویژه در هفتم تیر.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*