خطبه ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۸

خطبه اول

تقوا

« یا ایّها الّذین امنوا ادخلوا فی السّلم کافّه و لا تتّبعوا خطوات الشّیطان انّه لکم عدوّ مبین» بقره/۲۰۸

ای اهل ایمان! همگی در عرصه تسلیم و فرمان بری[ از خدا] درآیید و از گام های شیطان پیروی نکنید، که او نسبت به شما دشمنی آشکار است.

این آیه در خطاب به مؤمنان یک امر و یک نهی دارد. امر به ورود به جرگه سلامت و نهی از پیروی از گامهای شیطان ،و استدلال هم می کند که شیطان، دشمن آشکار شماست.

انسان متقی از رهروی گامهای شیطان در امان است.

و اعمر قلبی بطاعتک و لا تخزنی بمعصیتک.(بخشی از صلوات شعبانیه)

خدایا قلب مرا با اطاعت و پیروی از خودت آباد گردان و مرا با معصیت و نافرمانی ات خوار مساز.

اطاعت باعث آبادانی قلب است و معصیت موجب خواری و خذلان.

 1. میلاد علی اکبر(ع): فرزند بزرگ امام حسین(ع) که در ۱۱ شعبان سال ۳۳ه.ق دیده به جهان گشود، پدرش نام علی را برایش برگزید. آن بزرگوار در خلق و خوی، همانند جدش بود و از امیر المؤمنین و زهرا و امام حسین(ع) ایمان و نجابت و حق گرایی و دفاع از ولایت را به ارث برده بود. در تقویم ما روز ولادت ایشان به عنوان روز جوا نامگذاری شده تا جوان ما با الگوگیری از ایشان، بتواند برای خانواده و جامعه کارآمد باشد و از خطرات جوانی و تأثیرپذیری از دوستان بد برحذر باشد. مقام رهبری که به تأسی از امام راحل جوانان را عناصری کارآمد و امید و نوید برای کشور می داند خصوصیات او را در سه چیز می داند: امید، ابتکار و انرژی و از آنان انتظار دارد که در دوران جوانی از سه چیز غافل نشوند: تحصیل، تهذیب و ورزش. و جالب اینکه در بیانیه موسوم به گام دوم آنان را مخاطب اصلی بیانیه خود می داند و در مسیر سازندگی و رشد فرهنگی و اعتلاء علمی و فساد ستیزی و عدل گستری از آنان انتظار دارد که میدان دار باشند. در هر حال این رو را به همگان به ویژه به جوانان تبریک می گوئیم.

مناسبت ها

 1. بلایای طبیعی، درس ها و عبرت ها: گفته شده در یکصد سال اخیر، جامعه ایران سیلی به عظمت سیل امسال به یاد ندارد. ۲۴ استان درگیر این اتفاق مهم شدند. خیلی از کم گذاشتن ها و بی تدبیری های مسئولان سابق آشکار شد و بسیاری از بایدها را مطرح ساخت و بالاخره خیلی از عبرت ها را آموخت. این رویداد نشان داد که مردم ما چه اندازه عاطفی، با گذشت، دست به جیب اند. با وجود مشکلات و تنگناها چند میلیارد تومان تا به حال کمک نقدی و جنسی داشته اند. چگونه مردم با حضورشان در کنار آسیب دیدگان به کمک به آنها پرداختند. چگونه موکب های عزاداری برای غذای گرم آنان آستین بالا زدند و برای کمک به افراد سالخورده حتی یک سرهنگ سپاه خم می شود تا دیگران با پا گذاشتن روی شانه های او به ماشین سوار بشوند. چه قلک های کودکان که شکسته شد و چه کمک هایی که صورت گرفت. این ها درسهای مهمی بودند که از این درس ها حادثه گرفته شد. ان شاءالله خداوند صبر و اجرش را نصیب حادثه دیدگان گرداند. الان هم باید کمک ها تداوم یابد.
 2. گرامیداشت ۲۹ فروردین روز ارتش: امام راحل که توطئه منافقان را در خصوص انحلال ارتش حس کرده بود ضمن تأکید بر حفظ ارتش و پاک سازی آن از عناصر ناصالح برای تکریم و پاسداشت ارتش، ۲۹ فرورین را به این عنوان اختصاص دادند که ما ضمن تبریک آن به همه نیروهای ارتش از زحمات و خدمات آنان در عرصه های مختلف مثل جنگ و کمک رسانی به آسیب دیدگان به ویژه در این چند هفته اخیر، برایشان آرزوی توفیق روزافزون داریم.
 3. تحلیلی کوتاه بر حماقت کاری ترامپ و تجلیلی جانانه از سپاه پاسداران: در هفته ای که گذشت برای چندمین بار در چند سال اخیر، جامعه جهانی شاهد حماقت چندین باره ترامپ بود چرا که برخلاف عرف دیپلماتیک جهانی، نیروی مسلح و حافظ یک کشور مستقل(سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) را در ردیف تروریست ها قرار داد که البته به مصداق «عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد»؛ این توطئه احمقانه ثمرات ارزشمندی را در پی داشت ضمن اینکه برای آن احمق ها هیچ دستاوردی نداشته و ندارد چرا که ۴۰سال است آنها با نظام و قانون اساسی و رهبری ولایت فقیه و سپاه پاسداران مخالفت می کنند. اینها دهها سال است که نظام و سپاه را تحریم کرده اند اما آیا به نتیجه رسیده اند؟ امام که دست دشمن را خوب خوانده بود در همان سال ها می فرمود: اگر سپاه نبود کشور هم نبود، ای کاش من هم یک پاسدار بودم. من هموارهبه خلوص بسیجیان غبطه می خورم و از خدا می خواهم مرا با بسیجیانم محشور فرماید و مقام رهبری سپاه را پیشرو در عرصه های مختلف فرهنگی، اقتصادی، نظامی و دفاع از وطن و حرم دانسته و از آن تجلیل کرده اند و به تبع این بزرگواران، مسئولان نظام در گذشته و الان حمایت بی دریغ خود را از این نیروی بزرگ الهی اعلان داشته اند و مردم هم خودشان دیده اند و شاهد بوده اند که: این سپاه بود که با تروریسم داخلی جنگید و تروریسم خارجی مثل داعش را به زانو درآورد و در تمامی عرصه ها پیشگام بوده و هست، از جمله در جریان سیل اخیر که حضوری فعال و پرمعنا داشته و دارند. در اینجا بد نیست به بعضی از آثار این تصمیم نابخردانه اشاره کنیم:
 • افزون شدن محبوبیت سپاه
 • ایجاد وحدت و انسجام در بین مردم و مسئولین و سپاه
 • آشنایی بیشتر جامعه جهانی با تفکر سپاه.
 • جلب و جذب حمایت گروههای جهادی در سطح منطقه و دنیا.
 • جدی تر شدن سپاه در انجام مأموریت های درون مرزی و برون مرزی.
 • موضع گیری قاطعانه مسئولان رده بالای نظام در حمایت از سپاه و در محکوم کردن ترامپ و طرفدارانش.
 • جدی تر شدن هشدارهای مسئولان در مقابله با تروریزم بین المللی به سرکردگی آمریکا.
 • پرشورتر برگزار شدن روز پاسدار توسط مردم.
 • هوشیاری بیشتر مردم و مسئولین در مواجهه با توطئه مستکبران.
 • حمایت همه جانبه و پرشور مردم در همه جا و از جمله در امروز پس از نماز جمعه.

مه فشاند نور و سگ عوعو کند          هرکس بر طینت خود می کند

در خاتمه تشکر و قدردانی داریم از همه مسئولان و مردم که هم دانای به امورند و هم خبره و بصیر و اقدام به هنگام دارند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*