خطبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۸

خطبه اول

تقوا

« یا ایُها النّاس اعبدوا ربّکم الّذی خلقکم و الّذین من قبلکم لعلّکم تتّقون» بقره/۲۱

ای مردم! پروردگارتان را که شما و پیشینیان شما را آفریده است، بپرستید تا[ با پرستیدن او] پروا پیشه شوید.

در این آیه که مخاطب عموم مردم اند نه طبقه ای خاص، از آنان دعوت شده تا بندگی و عبادت خداوند را در پیش گیرند که ربّ آنها است و نیز آفریننده ایشان و افرادی که قبل از آنها می زیسته اند آنگاه به فلسفه این عبادت و بندگی هم اشاره می کنند و آن با تقوا شدن است. آری؛ عبادت و بندگی کانالی است برای رسیدن به تقوای الهی.

بعثت پیامبر اسلام

به جهت اهمیت بعثت، بحثی کوتاه در این خصوص خواهیم داشت.

لقد منّ الله علی المؤمنین اذ بعث فیهم رسولاً من انفسهم یتلو علیهم آیاته و یزکّیهم و یعلّمهم الکتاب و الحکمه و ان کانوا من قبل لفی ضلال مبین.(آل عمران/۱۶۴)

نکات برجسته این آیه که بیانگر مسئله بعثت خاتم الانبیاء(ص) است:

 • با این که خداوند عطا کننده همه نعمت های ریز و درشت، پیدا و پنهان، زمینی و آسمانی، مادی و معنوی است اما در هیچ کجا به خاطر آنها منت نمی گذارد مگر در اینجا که بحث بعثت مطرح است. معلوم می شود بعثت بسیار با عظمت و با اهمیت است که خداوند به خاطر آن بر مؤمنان منت می گذارد.
 • این مؤمنان واقعی هستند که از نعمت بزرگ بهره مند می شوند هرچند پیامبر اسلام برای بشریت مبعوث شده است درست مثل قرآن که گرچه برای هدایت همه مردم است اما این متقین اند که از آن منتفع می شوند.
 • پیامبر باید در میان مردم باشد و از میان خود آنها برانگیخته شود و طبیعی است که این یک منصب الهی است و باید از سوی خدا صورت پذیرد.
 • مبعوث خداوند دارای رسالت های اساسی و مهمی است از جمله: الف- تلاوت آیات الهی ب- تزکیه و پاکسازی مردم از اخلاق رذیله و آراستگی به اخلاق فضیله  ج- آموزش کتاب و حکمت.
 • تبدیل ضلالت و گمراهی آنان به هدایت الهی. آن مردم در گمراهی آشکار اعتقادی، اخلاقی، اجتماعی و فرهنگی بوده اند.

نمونه هایی از ضلالت و گمراهی مردم عصر جاهلیت:

 • پرستش خدایان چوبی و سنگی و خرمایی و طلایی و نقره ای.
 • خوی شرارت و سرقت و قتل و غارت.
 • برخورداری از خوی و خصلت تعصب جاهلی.
 • خشونت و بی مهری و بی عاطفگی تا سر حد جنون( دختر کشی و جنگ و درگیری های فراوان به بهانه های اندک مثل شکستن تخم شتر مرغ و آغاز درگیری چندین ساله و …
 • به جای تعاون و همکاری، تقابل و بد کاری داشتند.
 • نازیدن و افتخار کردن به ارزشهای پوسیده و موهوم.
 • حاکمیت جهل و نادانی در سراسر زندگی آنان.

پیامبر اسلام توانست از مردمانی با این فرهنگ و آیین منحط، انسانهایی بسازد معتقد، اخلاقی، دارای عاطفه و ایثار و گذشت. به تعبیر استاد جوادی آملی، پیامبر اسلام از مردم سوسمارخور، انسان هایی ساخت که وقتی در لباس احرام بودند با وجود نزدیک شدن آهوان به آنان، هیچ تعرضی به آنها نداشتند و نیز از همان مردم انسانهای ایثارگر و از خود گذشته تربیت کرد. خود حضرت فرمود: انّما بعثت لاتمّم مکارم الاخلاق. فلسفه اصلی بعثت را اخلاقی کردن مردم معرفی فرموده است.

خطبه دوم

حدیث

قال الحسین(ع): لا تقولوا بالسنتکم ما ینقص عن قدرکم.

چیزی را بر زبان نیاورید که از ارزش شما بکاهد.

این سخن یک رهنمود ارزشمندی است و آن اینکه باید مواظب گفته خود بود چرا که گاهی انسانی حرفی می زند که باعث کم اعتباری او در جامعه می شود مثل حرفهای توهین آمیز، خبرهای دروغ، سخنان مسخره آمیز و … زبان همانگونه که می تواند به انسان قدر و منزلت ببخشد به همین سان می تواند او را از اعتبار بیندازد و ساقط نماید پس باید مراقب زبان بود.

مناسبت ها

 1. ماه شعبان و رویدادهای با فضیلت: پیشاپیش حلول آنرا تبریک گفته و آرزومندیم بتوانیم با خواندن دعاهای وارده، استغفار، روزه داری، صدقه دادن و به خصوص خواندن صلوات و مناجات شعبانیه از فیوضات این ماه بهره مند گردیم و خود را برای ضیافت الهی در ماه رمضان مهیا سازیم.

سوم این ماه، ولادت امام حسین(ع) و روز پاسدار است که عرض تبریک داریم.

چهارمین روزآن مصادف است با میلاد حضرت ابالفضل(ع) و روز جانباز که ان شاءالله بر همگان به خصوص بر جانبازان مبارک باشد.

پنجم شعبان میلاد مسعود امام سجاد(ع) است که اینروز را هم تبریک می گوئیم.

حقیقتاً این ماه پر فضیلت و با ارزشی است امیدواریم از آن بهره مند گردیم.

 1. اشاره ای به حوادث طبیعی در کشور:

در اوج ناباوری و عدم انتظار، تقریباً کل کشور از نعمت بزرگ باران برخوردار شد که البته نعمتی بزرگ بوده است. گفته اند نسبت به سال گذشته ۱۸۷درصد رشد بارندگی داشته ایم و خیلی برای کشور مفید بوده است. بنابراین ریزش باران یک نعمت بزرگ الهی است. اما نکته اینجاست که ما آینده نگری و برنامه ریزی دقیق نداریم و لزا دچار خسارت می شویم. اگر زیرساخت ها محکم، مسیل ها باز، جلوگیری از تخریب جنگل ها و منابع طبیعی صورت می گرفت نباید ما شاهد این خسارت های مادی و معنوی بشویم و حدود ۸۰نفر کشته و ۷۰۰ مجروح داشته باشیم.

بنا به گفته رهبری، نباید کوتاهی هایی صورت می گرفت و حالا که این اتفاق افتاده باید درسی باشد برای همگان یعنی: ۱- مسئولان که با دقت و نظارت به کارهای خود توجه کنند و آینده نگر باشند و با خطاکاران برخورد نمایند. ۲- آسیب دیدگان که باید صبر پیشه کنند و خدا را شاکر باشند چرا که می شد بدتر از اینها را تصور کرد. ۳- مردم که می توانند نقش تذکردهی و اطلاع رسانی داشته باشند تا جلو خطاها گرفته شود و تذکرات لازم و به موقع را به مسئولان بدهند و در اینگونه موارد هم به وظیفه خوب خود عمل نمایند چنانکه تا به حال اینگونه بوده است هم کمک مالی خوبی داشتند و دارند هم عملاً در صحنه وارد شدند برای آسیب دیدگان و با وجود دشمنی دشمنان مثل آمریکا که از اوّلی ترین اصول انسانی هم بی بهره اند و مانع از کمک رسانی هموطنان در خارج از کشور از طریق هلال احمر شده اند . خودشان میلیاردها تومان کمک نقدی و جنسی داشته اند. آنچه مهم است به گفته مقام رهبری، جبران خسارات مادی و معنوی مردم آسیب دیده است که تا مدت ها اثرش باقی است. در هر حال از ارتش، سپاه، انتظامی، مردم عادی همه و همه و مسئولین تشکر می کنیم.

 1. تذکرات پایانی:
 • نام و یاد آیه الله سید محمد باقر صدر، امیر سپهبد صیاد شیرازی، سید مرتضی آوینی را گرامی داشته و به روان پاک همه آنان سلام و درود و صلوات نثار می کنیم.
 • از عموم مردم تقاضا می کنیم در سال جدید عزمشان را جزم کنند و از مطالبه گری بر حق خودشان عقب ننشینند و با ارائه راهکار و طرح ها برای انجام کارها و رفع موانع مسئولان را یاری دهند.
 • از مسئولان بزگوار هم می خواهیم با توجه به شرایط کشور و اوضاع پیش آمده و تشدید دشمنی های دشمنان برای جلب نظر مردم کارها را طبق روال قانونی سرعت ببخشند و از دورسر دواندن مردم واقعاً خودداری کنند.
 • همه دست به دست هم بدهند و شعار امسال را رونقی دیگر ببخشند که همان رونق تولید است. ان شاء الله سالی خوب و پر برکت همراه با موفقیت برای عموم مردم ما رقم بخورد.
 • تشکر از دست اندرکاران مراسم استقبال از مسافران و خدمت به آنان.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*