خطبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

خطبه اول

تقوا

« و اتقوااالله و یعلمکم الله و الله بکلّ شیء علیم» بقره/۲۸۲

و از خدا پروا کنید و خدا[احکامش را] به شما می آموزد و خدا به همه چیز داناست.

دعوت به تقوا به شکل های گوناگونی در قرآن قابل مشاهده است از جمله در اینجا که ضمن دعوت به آن، می فرماید: و بدینگونه خداوند شما را آموزش می دهد و خدا به هر چیزی دانا است.

البته شاید بتوان گفت: کسی که تقوا پیشه کند همین خود باعث می شود تا از تعلیم ویژه الهی هم برخوردار گردد.

تجربه و تتبّع نشان داده است آنها که از این گوهر الهی برخوردارند بیش از دیگران زمینه برخورداری از علم و دانش را دارند.

سبک زندگی دینی/۱۱۱

[معاد/۵۳] شاهدان قیامت

یکی از لوازم محکمه عادلانه و دادگاه عدالت پیشه، وجود گواه یا گواهان است. در قیامت نیز مسئله گواهان و شاهدان بر اعمال مطرح است. از قرآن کریم به خوبی استفاده می شود که گواهان در قیامت، اینهایند:

 • خداوند متعال: فالینا مرجعهم ثمّ الله شهید علی ما یفعلون(یونس/۴۶)- در هر حال بازگشتتان به سوی ما است سپس خداوند گواه است بر آنچه انجام می دادند. در سخنی از امیرالمؤمنین(ع) نقل شده که فرمود: اتّقوا معاصی الله فی الخلوات فانّ الشّاهد هو الحاکم- از معصیت پنهانی خداوند برحذر باشید چرا که آنکه(امروز) شاهد است همان است که(فردا) حاکم است.
 • پیامبران الهی: فکیف اذا جئنا من کلّ امّه بشهید و جئنا بک علی هولاء شهیداً(نسائ/۴۱)- حال آنها چگونه خواهد بود در آن روز که برای هر امتی گواهی بر اعمالشان می طلبیم و تو را گواه این امت قرار خواهیم داد. بنا به تفسیر رایج، هر امتی شاهدی دارد و آن پیامبر آن امت است و پیامبر اسلام شاهد بر آن شاهدان خواهد بود. از این آیه به خوی مستفاد است که پیامبران الهی شاهدان بر اعمال امت های خویش اند و راستی خجلت آور است برای انسانهای گناهکار که پیامبران الهی بر اعمال آنان گواهی دهند.
 • فرشتگان الهی: و جاءت کلّ نفس معها سائق و شهید(ق/۲۱)- هر انسانی وارد محشرمی گردد در حالی که همراه او سوق دهنده و شاهدی است. سائق به کسی می گویند که چیزی یا کسی را از پشت سر به جلو می راند و قائد به آن گفته می شود که خودش از جلو حرکت می کند و دیگری را به دنبال خود می کشد. در هر حال این آیه می گوید برای هر انسانی یک سوق دهنده ای است و یک شاهدی، و پیداست اینان جز فرشتگان، کسانی دیگر نیستند یکی از پشت سر سوق می دهد و اجازه فرار به متهم را نمی دهد و دیگری همراه اوست تا با شهادت دادن، راه هرگونه انکاری را بر او ببندد و سدّ کند.

خطبه دوم

حدیث

عن الامام زین العابدین(ع): … و هب لی معالی الاخلاق و اعصمنی من الفخر(دعای ۲۰ صحیفه سجادیه)- خدایا به من اخلاق والا عطا فرما و از فخرفروشی نگاه دار.

درخواست اخلاق والا و ارزشمند، تقاضایی پسندیده و قابل ستایش است و از روح بلندی حکایت می کند. باید همگان درصدد دستیابی به آن باشیم .اما باید مواظب بود تا دچار ضدّ آن نشد یعنی فخرفروشی و خودبزرگ بینی که این ضد اخلاق است و طبعاً باعث از بین رفتن و تباه شدن آن می گردد. انسانهای متّقی در ضمن درخواست اخلاق با فضیلت، مواظب اند تا دچار ضد آن نشوند.

مناسبت ها

 1. دو روز بزرگ و اثرگذار:

الف- یازدهم اردیبهشت روز جهانی کارگر است. این روز را خدمت تمامی کارگران عزیز تبریک گفته و از خداوند می خواهیم ما را قدردان زحمات و خدمات ایشان قرار دهد. ما همه مرهون زحمات کارگران هستیم و وظیفه داریم آنها را تکریم کنیم و از مسئولان بخواهیم تا مشکلات آنان را مرتفع نموده و آنان بتوانند در خدمت جامعه باشند. کارگران توجه کنند که در نزد ما به قدری عزیزند که پیامبرمان خم می شود و بر کف دست پینه بسته کارگری بوسه می زند و می فرماید: این دستی است که آتش آنرا نمی سوزاند. و امام راحل می فرماید: خدا هم منشاء کارگری است و مقام رهبری هم نجابت و تلاش و درک و فهم آنان را می ستاید و می گوید: با وجود همه توطئه های دشمنان که می خواستند آنان را در مقابل نظام قرار دهند اما هرگز جامعه کارگری ما تسلیم آنان نشد. در هر صورت ما امیدواریم در سال رونق تولید، آنان در این عرصه موفق باشند و به اقتصاد مقاومتی کمک شایانی بکنند و عملاً به خنثی سازی توطئه های دشمنان بپردازند.

ب- دوازدهم اردیبهشت روز معلم است که ما پیشاپیش آنرا به همه معلمان و متعلمان و آحاد مردم تبریک می گوئیم چرا که اگر معلم نبود هیچ رشد و پیشرفتی در هیچ زمینه ای حاصل نبود. برای اهمیت این مسئله کافی است به دو نمونه اشاره بکنیم:

 • پیامبر اکرم از اصحاب خود می پرسد کدامیک از دو گروه داخل مسجد برترند؟ آنها که مشغول عبادت اند یا آنان که مشغول به کار علمی و گفت و شنود؟ هر یک سخنی گفتند و منتظر نظرنهایی پیامبر ماندند. پیامبر فرمودند: آن گروهی که مشغول کار علمی هستند. قال بالتّعلیم ارسلت ثمّ قعد منهم – من برای تعلیم برانگیخته شدم و پس از آن رفت در کنار آنان نشست.
 • حضرت علی(ع) فرمود: من علّمنی حرفاً فقد صیّرنی عبداً- هرکس سخنی به من بیاموزد مرا عبد خویش کرده است.

توجه به این دو نکته کافی است تا همه ما قدرشناس معلم باشیم و جامعه فرهنگی را تکریم کنیم که به ما حیات می آموزند(العلم حیاه). برخی گفته اند ما باید قدردان دو پدر باشیم: پدران صلبی و پدران علمی، هر دو زمینه ساز حیات ما بوده اند. یکی گفته بود: من احترامی که به معلم می گذارم بیش از احترام به پدر است زیرا او زمینه ساز حیات مادی و این زمینه ساز حیات معنوی من است.

امیدمندیم معلمان ما با الگوگیری از استاد شهید مطهری که سالروز شهادتش(۱۲ اردیبهشت۵۸) را روز معلم نامیده اند بتوانند به رسالت عظیم و خطیر خود بپردازند و جامعه را به علم و ایمان و تقوا و پاکی دعوت کنند و از آموختن و آموزش دادن خسته نشوند و مسئولان هم برای تکریم واقعی ایشان گامهایی بلندتر بردارند تا دغدغه معیشتی شان کمتر بشود.

 1. ادامه فتنه گری آمریکا:

کار اصلی شیطان، فتنه گری، دشمنی، ایجاد ترس و دلهره، وعده به فقر و فلاکت و جنگ و خون ریزی است. به درستی، امام راحل آمریکا را شیطان بزرگ نامید و فرمود هرچه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید. دقیقاً یکسال پیش از برجام خارج شد و گفت فروش نفت ایران را به صفر می رسانم و تحریم ها را برمی گردانم در این میان چند کشور را معاف کرد و باصطلاح از تحریم به خاطر معامله نفتی با ایران معاف داشت در دوم اردیبهشت اعلان کرد معافیت لغو شد و هیچ کس حق خرید نفت از ایران را ندارد که البته مقام رهبری و به تبعیت از ایشان رئیس جمهور و وزیر خارجه و مجلس همه گفتند ما به هرمقدار که بخواهیم می توانیم نفت خود را بفروشیم. در هر حال یک وضعیت خاص را می خواهد به وجود آورد که البته موفق نخواهد شد زیرا اولاً اگر قرار باشد چنین اتفاقی بیفتد صدور نفت از تنگه هرمز به خطر می افتد و احتمالاً هر بشکه نفت به ۲۵۰ دلار می رسد که همه کشورها از جمله خود آمریکا ضرر می کنند. گفته اند اگر یک دلار نفت گران شود حدود ۵ میلیارد دلار به حمل و نقل آمریکا زیان وارد می شود. ثانیاً راههای جایگزین برای ایران وجود دارد. ثالثاً ایران اولتیماتوم داده است که در موقع مناسب ضربه اش را خواهد زد و رابعاً در آینده همین تحریم ها به ضرر آمریکا تمام خواهد شد. در هر حال این ماهیت رژیم جنگ افروز دنیا است که به بهانه های واهی ایران را تحریم می کند اما از نقض حقوق بشر در عربستان و کشورهای تابع او هیچ حرفی نمی زند. اخیراً در عربستان ۳۷ نفر گردن زده شدند که ۳۲نفر از آنان شیعه بودند که با اتهام واهی تروریست بودن،گردن زده شدند و هیچ  صدایی از هیچ کس در محکومیت او برنخاست. به قول دکتر ظریف هرکس عضو گروه ب باشد(بولتون، بن سلمان، بن زاید و بنیامین نتانیاهو) در امان است.

آمریکا در نیم قرن اخیر در ۷جنگ مشارکت کرده و شکست خورده و هنوز هم دست بردار نیست. در جنگ ویتنام ۳۰آوریل ۱۹۷۵، در جنگ طبس علیه ایران، در عراق ۲۰۰۳، در لیبی در افغانستان، سوریه و یمن و همانطوریکه کارتر گفته است در ۲۴۲ سال که از تأسیس آمریکا می گذرد تنها ۱۶سال آمریکا در جنگ نبوده است. امیدواریم این رژیم جنگ افروز هرچه زودتر به پایان عمرش نزدیک شود و جامعه انسانی روی آرامش را ببیند.

 1. تذکرات پایانی
 • ۹ اردیبهشت روز شوراها است آنرا گرامی می داریم.
 • دهه پایانی ماه شعبان دهه تکریم مساجد و غبارروبی و آماده سازی برای ماه رمضان است که شایسته است

همگان در این خصوص مشارکت داشته باشند.

انتصاب فرمانده جدید سپاه(سردارسلامی) که مردی محبوب، عالم، دانشمند، با تجربه، انقلابی و دارای فهم بالای سیاسی است. در این برهه زمانی، بسیار معنادار است و یک تو دهنی دیگر به آمریکا است. ما ضمن تبریک، موفقیت آن عزیز را خواستاریم.

 • از مسئولان محلی و استانی تقاضامندیم توجه ویژه ای به مسائل و مشکلات شهرستان اردستان داشته باشند و به خصوص در بعد نظارتی جدی تر باشند تا به مردم اجحافی صورت نپذیرد.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*