خطبه ۲۶ بهمن ۹۷

خطبه اول

تقوا

«… انّما یتقبّل الله من المتّقین»مائده/۲۷

خدا فقط از پرهیزکاران می پذیرد.

در مورد اعمال انجام گرفته توسط انسانها، دوعنوان وجود دراد: ۱- صحت  ۲- قبولی. ممکن است عملی صحیح باشد اما قبول نباشد البته صاحبش مؤاخذه نمی شود که چرا عمل را انجام ندادی؟ ولی پاداشی هم دریافت نمی کند، برخلاف اینکه عملی هم صحیح باشد هم قبول که البته پاداش هم دارد.

در این آیه، شرط قبول اعمال، تقوا بیان شده است(انّما یتقبّل الله من المتّقین) از غیر آنان پذیرفته نمی شود.

سبک زندگی دینی/۱۰۹

[معاد/۵۱] تجسم اعمال

۲- و وجدوا ما عملوا حاضراً و لا یظلم ربّک احداً(کهف/۴۹). در این آیه به صراحت آمده است که هر کسی به هر مقدار و میزان، عمل خوب یا بد داشته باشد در قیامت آنرا حاضر می یابد و پرودگار تو ای محمد(ص) به هیچ کس ظلم و ستم روا نمی دارد.

هرچند برخی خواسته اند بگویند منظور از این آیه پاداش یا کیفر عمل انجام نشده است که در قیامت حاضر می گردد ولی بنا به فرموده علامه طباطبائی، اگر منظور خود عمل باشد که حاضر می شود با ذیل آیه که هرگونه ظلم و ستم را از پروردگار نفی می کند مناسب تر است.

۳- یوم تجد کل، نفس ما عملت من خیراً محضراً و ما عملت من سوء تودّ لو انّ بینها و بینه امداً بعیداً(آل عمران/۳۰). هر کسی هر عمل خیری را انجام داده باشد آنرا می یابد و هر کسی عمل بدی را مرتکب شده باشد او هم آنرا خواهد یافت. در آن حال شخص بدکار که عملش را حاضر شده می بیند بسیار ناراحت و غمگین می گردد و آرزو می کند ای کاش بین او و عملش فاصله زیادی می بود و او هرگز آنرا ملاقات نمی کرد چرا که در دینا عمل زشت انسان در همه موارد معلوم و مشخص نیست مثل عمل ریائی که در دنیا کسی به آن و زشتی آن پی نمی برد ولی در قیامت که همه چیز به صورت اصلی و عریان ظاهر می گردد زشتی آن آشکار می شود . و لذا صاحب آن آرزو می کند که ای کاش فاصله اش با او آن مقداری می بود که اصلا او را ملاقات نمی کرد.

برخی از مفسران، این آیه را هول انگیزتر از آیه قبل می دانند چرا که در آنجا تعبیر به حاضراً دارد و اینجا محضرا یعنی خداوند متعال آنرا با قدرت خود حاضر می نماید.

مسئله تجسم اعمال در روایات هم مورد اشاره قرار گرفته است از جمله: امام باقر(ع) یا امام صادق(ع) فرموده اند:هنگام دفن مؤمن، شش صورت با او وارد قبر می شوند و هر یک در جایی قرار می گیرند: ۱- در طرف راست  ۲- در طرف چپ  ۳- پیش رو  ۴- پایین سر یا پشت سر  ۵- بالای سر  ۶- پایین پا. یکی از صورت ها که از همه زیباتر است از بقیه می پرسد شما کیستید؟ اینان به ترتیب جواب می دهند: من نمازم، من زکاتم، من روزه ام، من حج و عمره ام، آنکه پایین پا است می گوید من نیکی های او هستم، سپس آنها به آن صورت زیبا می گویند تو کیستی که از همه زیباتری؟ او می گوید: انا الولایه لآل محمّد- من ولایت آل محمدم(ص). بحار۶/۲۳۴

خطبه دوم

حدیث

قال الکاظم(ع): اداء الامانه و الصادق یجلبان الرزق، و الخیانه و الکذب یجلبان الفقر و النفاق. تحف العقول

امانتداری و راستگویی سبب جلب رزق و روزی انسان و خیانت و دروغگویی سبب فقر و دورویی است.

مناسبت ها

  1. پیام مهم حضرت آقا: ایشان در چهل سالگی انقلاب پیام بسیار مهم و راهگشایی در خطاب به ملت و خصوصاً جوانان صادر فرمودند. در این پیام با تأکید بر گام بزرگ دوم انقلاب اسلامی بر سه محور تأکید کردند: ۱-درباره گذشته ۲- برکات انقلاب اسلامی  ۳- توصیه های راهبردی به جوانان، که دارای هفت سرفصل بود با توضیحات شایسته مانند: ۱- امید و روشن بینی به آینده  ۲- علم پژوهی  ۳- معنویت و اخلاق  ۴- عدالت و مبارزه با فساد  ۵- استقلال و آزادی  ۶- عزت ملی  ۷- سبک زندگی.

و در پایان از عموم مردم و موقع شناسی آنان تشکر نموده و از مسئولان خواستند تا هر چه بیشتر در خدمت به مردم بکوشند.

در اینجا نیز ضمن دعا و سپاس به درگاه خداوند سبحان از برخورداری این نعمت بزرگ رهبری و مردم ،از عموم مردم شریف که در هوای نامناسب با تمام قوا به میدان آمدند و از کیان نظام اسلامی دفاع کردند و مشت محکمی بر دهان یاوه گویان و مخالفان، به ویژه آمریکا و صهیونیست زدند تشکر می کنیم و از مسئولان می خواهیم با تمام قوا در خدمت این مردم باشند که با وجود گلایه هایی از آنان، مردم برای اصل نظام و رهبری آمده بودند. آنها گفتند ما نظام را دوست داریم و با سلطه اجانب مخالفیم.

  1. استواری مردم و خشم دشمنان: هرچه مردم بیشتر در صحنه باشند خشم دشمنان هم افزون تر خواهد شد. همزمان با برپایی با شکوه حضور مردم در ۲۲ بهمن، تلاش ناموفق آمریکا و پادوهای او در نشست ورشو(لهستان) در حال برگزاری بوده و هست. در آنجا با جمع شدن در کنار هم به اصطلاح می خواستند ایران را محکوم و منزوی کنند که بحمدلله موفق نبودند و در ادامه در داخل شاهد بودیم که در شامگاه چهارشنبه با عملیات انتحاری به ۴۰نفر از پاسداران عزیز و حافظان مرزها را به شهادت رسانده و مجروح کردند و در پی آن منافقین و سلطنت ها و ارببانشان در لهستان شادی می کردند و به همدیگر تبریک گفتند که البته شادی آنها و عوامل اصلی این جنایت بزرگ دیری نمی پاید که ان شاالله به غم و اندوه تبدیل می شود. راستی چه شده که حقوق بشری ها در اینگونه موارد خفقان می گیرند چنانکه در خصوص طفل ۶ساله شیعه عربستانی که توسط یک وهابی سر بریده شد چیزی نگفتند؟ بله مستکبران نمی خواهند گاو شیرده به زودی از شیر دهی بیفتد لذا بلعیده شدن جسد خاشقچی را توسط بن سلمان نادیده می گیرند و روی این جنایت را هم می پوشانند. اما دیر یا زود همه عاملان و آمران و حامیان این جنایت ها رسوا می شوند.

یکی از پاسداران شهید از همشهریان نیسیانی ما است، شهید امید اکبری که در کلیپ پخش شده از او در کربلا در جواب این گفته دوستش، که ان شاالله سال دیگر از جانبازان خواهی بود. می گوید: من شهید خواهم شد. دوبار این مطلب را تکرار می کند. اینان حقیقتاً شهادت طلب بوده و رفقایشان هم اینگونه اند.

اما نکته اینجاست که آن روسیاه هایی که این جنایات را مرتکب می شوند چه جوابی پیش خدا دارند و چه توجیهی برای خلق خدا؟ بسیاری از کشورها و سازمان ها حتی شورای امنیت، این جنایت را محکوم کرده و خواهان همکاری با ایران در مبارزه با تروریسم شده است ولی آیا آمریکا و کشورهای وابسته به او که کار خود آنها است این عمل را محکوم می کنند؟ هرگز. واگر هم مصلحتی حرفی بزنند قطعاً از روی دورویی و نفاق است. (تا سیه روی شود هر که در او غش باشد).

  1. تذکرات پایانی:
  • وفات ام البنین(۱۳ جمادی الثانی سال ۶۴) و روز تکریم مادران و همسران شهدا. ایشان بانوی بزرگوار و با شخصیت و مورد علاقه فرزندان زهرا(س) بود و مادر ۴شهید و همسر شهید بزرگ.
  • یکم اسفند ماه ۶۴ ه.ش. سالروز شهادت فضل الله محلاتی و تعدادی دیگر از روحانیونی است که عازم جبهه بودند و هواپیمایشان توسط صدامیان هدف قرار گرفت و به شهادت رسیدند (روز روحانیت و دفاع مقدس).
  • انتظار داریم از مجمع تشخیص مصلحت نظام که با دقت و در نظر گرفتن مصلحت کشور و نظام، پرونده پالرمو ارجاعی از مجلس را دقیقاً بررسی و آنچه به مصلحت نظام است را تصویب کنند و به بحث ها و گفتگوها پایان دهند که هم تصویب آن هم عدم تصویب آن طرفدارانی دارد.
  • در سطح کلی و ملی از مسئولان می خواهیم با توجه به خواست عمومی مردم، معشیت مردم را جدی بگیرند و در مقابل تلاطم بازار، حساس باشند و برنامه ریزی و نظارت دقیق تری داشته باشند تا مردم کمتر آسیب ببینند و در سطح شهرستان هم با تشکر از تلاش و فعالیتشان از آنان هم می خواهیم تا با اعمال مدیریت دقیق و نظارت بایسته خدماتی به مردم بهتر از گذشته انجام شود. چنانچه نماینده مردم در ۲۲بهمن هم گفتند و فرماندار هم بر آن تأکید دارند. درپایان تشکر می کنیم از تلاش نماینده برای آوردن معاون وزیر کشور(دکتر نجار) به منطقه و تشکیل شورای اداری و ارائه درخواست ها از ایشان.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*