خطبه ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۷

خطبه اول

تقوا

« یا ایّهاالّذین امنوا لا تقدّموا بین یدی الله و رسوله و اتّقواالله انّ الله سمیع علیم» حجرات/۱

ای اهل ایمان! بر خدا و پیامبرش[ در هیچ امری از امور دنیا و آخرت] پیشی مگیرید و از خدا پروا کنید که خدا شنوا و داناست.

معمولا به دنبال«یا ایهاالذین امنوا» یک امر یا یک نهی وجود دارد و در اینجا مؤمنان را نهی می کند که از خدا و پیامبر پیشی نگیرند بلکه از آنان می خواهد همواره گوش به فرمان الهی بوده و نخواهند چیزی را که خدا و رسولش فرمان نداده و نگویند و عمل نکنند. در ادامه آنان را دعوت به تقوای الهی می کند و توجه می دهد که متوجه باشند هرچه را بگویند اگر خلاف باشد خداوند می شنود و هرچه را عمل کنند نیز خدا می داند. پس باید تسلیم امر پروردگار و مطیع پیامبرش بود.

سبک زندگی دینی/۹۸

[معاد/۴۰] اسامی و اوصاف قیامت

۱۰- یومٌ ثقیل(روز سنگین): ان ّهولاء یحبّون العاجله و یذرون وراءهم یوماً ثقیلاً(انسان/۲۷)- آنها (مجرمان) زندگی زودگذر دنیا را دوست دارند در حالی که پشت سر خود روز سخت و سنگینی را رها می کنند. این تعبیر یک جا در قرآن آمده است و بیانگر سختی روز قیامت است از نظر رسوایی ها، شدائد و سختی ها، مجازات ها، مسئولیت ها و بار سنگین گناهان و عدم قدرت بر جبران خلاف کاریها و آشکار شدن صدق وعده های داده شده و انکار آنها توسط مجریان و … .

از اینکه به جای پیش رو از عبارت وراء(پشت سر) استفاده شده علتش این است که مجریان چنان روز قیامت را به فراموشی سپرده اند که گویی آنرا پشت سر انداخته اند.

۱۱- یوم الآزفه(روز نزدیک): و انذرهم یوم الآزفه اذ القلوب لدی الحناجر کاظمین(مؤمن/۱۸)- آنها را از روز نزدیک بترسان روزی که از وحشت آن، دلها به گلوگاه می رسد و تمام وجود انسان مملو از اندوه می شود. قیامت خیلی نزدیک تر از آن است که افراد تصور می کننند. اقترب للنّاس حسابهم و هم فی غفله معرضون(انبیاء/۱). به تعبیر امام علی(ع) آنچه به انسان نزدیک است قیامت است و نزدیک تر از آن مرگ انسان است.

۱۲- یومٌ عسیر(روز پرمشقت): فذلک یومٌ عسیر( مدثر/۹)- آن روز، روز سختی است. و کان یوماً علی الکافرین عسیراً(فرقان/۲۶)- سختی آن برای کافران به خصوص مشهود و آشکار است. چرا که به قوا فخر رازی: در آن روز در حساب بر آن سخت گرفته می شود، نامه اعمالشان بدست چپ آنها داده می شود، صورت هایشان سیاه، بدنها کبود، چشم نابینا، اعضا و جوارحشان در حضور جمع به گناهان آنها گواهی می دهد و مایه رسوایی آنها می گردد( ج۳۰/۱۹۷). تازه این آغاز کار است مصیبت آنان وقتی تشدید می شود که با وضع رقت باری به سوی جهنم برده می شوند و دچار انواع و اقسام عذابهای الهی می شوند.

۱۳- یومٌ الیم(روز دردناک): انی اخاف علیکم عذاب یوم الیم(هود/۲۶)- دردناک بودن آن روز، تنها به خاطر عذابش نیست بلکه به جهات زیادی مایه درد و رنج و سختی است مثل رسوایی ها، ندامت ها و حسرت ها. وقتی شخصی می بیند دیگران با مال یا راهنمایی او به بهشت راه یافته اند ولی او خودش جهنمی است و دستش خالی است واقعاً برایش دردناک است. در یکی از دو آیه، سخن از ظالمان است در دیگری سخن از مشرکان که آنروز برای آنها روز دردناکی است شاید به این جهت است که شرک نوعی از ظلم  و ستم از انگیزه های شرک خفی و جلی است.

خطبه دوم

حدیث

قال علی(ع): نحن دعاه الحقّ و ائمّه الخلق و السنه الصّدق من اطاعنا ملک و من عصانا هلک.(غرر الحکم/۱۰۰۱)

ما دعوتگران به سوی حق و امامان مردم و زبانهای راستگو هستیم. هرکس از ما فرمان برد چیرگی یابد و هرکه از ما نافرمانی کند نابود شود.

وقتی کسانی خود را پیرو و شیعه آنها دید که دعوت گر به حق اند و نه به خود، و پیشوای راستین مردم اند و زبانهای صادق، قاعدهً باید مطیع و تابع آنان باشند تا راه رستگاری را بیابند وگرنه هلاک خواهند شد.

مناسبت ها

  1. سرآغاز هجرت تاریخ ساز پیامبر اعظم(ص)

امروز که اولین روز از ماه ربیع الاول است مصادف است با هجرت تاریخی پیامبر اسلام از مکه به مدینه که خود مبدأ تاریخ هجری قمری هم می باشد. رسول گرامی اسلام پس از ۱۳ سال مبارزه پیگیر فرهنگی که با کفر و شرک و جهل و عصبیت و بربریت داشتند از طریق وحی مطلع شدند که دشمنان در صدد زندانی کردن یا تبعید و یا کشتن ایشان اند تصمیم گرفت تا با جایگزینی علی(ع) در منزل به جای خودش، مسیر هجرت را در پیش گیرد. این تصمیم با موافقت و ایثار و خطرپذیری علی(ع) همراه شد و هجرت آغاز شد. دشمن در مقابل یک باخت، خود را دید از این رو به پی جویی پیامبر پرداخت و او را تا غار ثور، چند کیلومتری مکه تعقیب کرد ولی از پیدا کردن حضرت، ناتوان و نا امید شد.

آری خداوند او را حفظ کرد و مورد حمایت قرار داد و سرانجام آن حضرت راه مدینه را در پیش گرفت و این افتخار برای نبیّ و ولیّ شکل گرفت و” لیله المبیت” هم به افتخارات علی(ع) افزوده گشت. آیه ۲۰۷بقره در این ارتباط نزول یافت( و من النّاس من یشری نفسه ابتغاء مرضات الله و الله رروف بالعباد). آغاز هجرت هزار و چهارصد و چهلمین ساله را گرامی داشته و تبریک می گوئیم.

  1. بزرگداشت علامه طباطبائی و روز کتاب و کتابخوانی و کتاب داری

۲۴ آبان سال ۱۳۶۰ این مرد بزرگ پس از مجاهدتهای فراوان علمی و به یادگار گذاشتن تعدادی قابل توجه از شاگردان باسواد و آثار قلمی ارزشمند مثل تفسیر شریف المیزان دیده از جهان فرو بست و جهان اسلام را به سوگ نشاند. آری مردی از میان ما رفت که تفسیرش مایه آبرو و افتخار جامعه علمی و فرهنگی شیعه است و اوخود از ارادتمندان به اهلبیت بود. به تعبیر استاد مطهری او روزه اش را با بوسه بر ضریح حضرت فاطمه معصومه(ع) باز می کرد و موقع رحلت با خیره شدن به یک نقطه ای فرموده بود: آنهایی که منتظرشان بودم آمدند.

این روز را به عنوان روز کتاب و کتابخوانی و کتاب داری نامیده اند تا جامعه ما با پیروی از اینگونه شخصیت ها، مسیر آشنایی و انس با کتاب را در پیش گیرد و با مطالعه کتاب، با افکار و اندیشه های نویسندگان آشنا گردد و بخشی از وقت و عمر شریفش را با کتاب سپری کند چرا که کتاب ها بوستان دانشمندانند و غذای روح بیشتر و بهترین انیس ومونس انسان. آری، واقعاً کتاب هم نشین خوب و با صفاست.

فروغ صبح دانایی کتاب است        انیس کنج تنهایی کتاب است

  1. درنگی کوتاه بر۱۳آبان

همانگونه که انتظار می رفت یکبار دیگر مردم ما در ۱۳ آبان، حضوری پرشور و معنادار داشتند و با شعار کوبنده مرگ بر آمریکا، تو دهنی محکمی به او زدند. به عقیده ناظران سیاسی داخلی و خارجی، حضور مردم در امسال بیشتر و پرشورتر بود چرا که می خواستند به رئیس جمهور آمریکا(ترامپ) بگویند با اعمال تحریم های ظالمانه تان که از ۱۳ آبان آغاز می شود نه تنها برای ما ایجاد بیم و ترس نمی کند بلکه مصمم تر از قبل برای مقاومت در برابر شماها آماده ایم. آری آمده بودند تا بگویند اینبار هم هیچ غلطی نمی توانید بکنید. آمریکا از مدت ها قبل با فضاسازی و خبرگزاری ها و بوق های تبلیغاتی حامی آنان با گسترده ترین تبلیغات، سعی داشتند تا دل مردم را خالی کنند و دچار ترس و وحشت شوند اما دیدیم هیچ اتفاق خاصی نیفتاد و بازار ارز و دلار دچار التهاب شد و مردم در کمال آرامش و اطمینان به استقبال ۱۳ آبان رفتند.

چنانکه امام فرمود: ما تا آخر عمر علیه سلطه گری دولت آمریکا مبارزه می کنیم و همانگونه که مقام رهبری فرمودند: آمریکا محکوم به زوال از صحنه قدرت جهانی است. هم قدرت نرم او هم قدرت سخت او در حال اضمحلال و نابودی است و ان شاالله دیر یا زود این اتفاق خواهد افتاد.

  1. تذکرات پایانی
  • هم چنان با حضور در جمع عاشقان پیامبر و اهلبیتش، خود و خانواده و کشور و نظام را بیمه کنیم و پاسدار عاشورا و اربعین و محرم و صفر باشیم و از همه آنانکه این عرصه را گرم نگه داشته و دارند تشکر و قدردانی می کنیم.
  • پایمردی و وحدت مسئولین و ملت، باعث اقتدار خودمان و شکست آمریکا بوده و خواهد بود چنانکه مقاومت و پایمردی مردم فلسطین باعث شکست اسرائیل شده و خواهد شد و ایستادگی مردم فقیر و مظلوم یمن موجب شرمساری و شکست آل سعود و متحدانش شده و خواهد شد. بی جهت نیست که حامیان این رژیم منحط، شعار آتش بس در یمن می دهند چون می بینند نوکرشان در حال نابود شدن است.
  • یاد و نام پدر موشکی ایران، سردار شهید حسن تهرانی مقدم را که در سال ۱۳۹۰ ه.ش به شهادت رسی را گرامی می داریم. کار ماندگار او اکنون به افتخاری بزرگ برای ایران مبدل شده و حصار امنی برای کشور به وجود آورده است.
  • در پایان از مسئولین امر می خواهیم به تنها استخر شنای شهرستان توجه ویژه داشته باشند و هرچه زودتر با ترمیم آن زمینه را برای استفاده مردم به ویژه جوانان از آن فراهم سازند. با تشکر از همه نمازگزاران و همه خدمتگزاران صادق نظام.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*