خطبه ۲۰ مهرماه ۹۷

خطبه اول

تقوا

« ام نجعل الّذین امنوا و عملواالصّالحات کالمفسدین فی الارض ام نجعل المتّقین کالفجّار» ص/۲۸

آیا کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده اند مانند مفسدان در زمین قرار می دهیم یا پرهیزکاران را چون بدکاران؟

یکی از شیوه های تربیتی و آموزشی قرآن کریم، شیوه مقایسه است. در اینجا به صورت سؤال(استفهام انکاری) می گوید آیا ایمان دارهای صاحب عمل صالح را همانند فسادگران در روی زمین قرار می دهیم؟ یا پرهیزگاران را مانند تبهکاران و فاجران قرار می دهیم؟ هرگز، این ها برابر نیستند. معلوم است ایمان و عمل صالح و تقوا، ارزشهای الهی اند و به صاحبان خود ارزش می دهند بر خلاف فساد در روی زمین و فسق و فجور که صاحبان خود را بیچاره و بدبخت و زبون می سازند. حال که چنین است و هیچ کس آنها را با این ها یکسان نمی بیند و نمی داند پس باید به سمت ایمان و عمل صالح و تقوا رفت و از فساد و فجور برحذر بود.

سبک زندگی دینی

[معاد/۳۷] اسامی و اوصاف قیامت: ۳- یوم الدین = روز جزا

این نام که در حدود ۱۳بار در قرآن کریم آمده است و مشهورترین آنها که بر سر زبانهاست همان است که در سوره حمد آمده است(مالک یوم الدین). نقل است امام سجاد(ع) وقتی به این آیه در نماز می رسیدند چندین بار آنرا تکرار می کردند( شاید این اتفاق در نمازهای مستحبی صورت گرفته است). در هر حال مشهور آن است که دین به معنای جزا می باشد و چون در قیامت هرکسی بر اساس عملکرد دنیایی خودش جزا می بیند لذا به این نام خوانده شده است. برخی از ارباب لغت اصل آنرا به معنای خضوع و تسلیم و اطاعت دانسته اند و چون باید در مقابل آن خاضع بود لذا به جزا (دین) گفته شده است و یا اینکه جزا مولود دین است.

۴- یوم الجمع(روز اجتماع): این واژه دوبار در قرآن آمده است. یوم یجمعکم لیوم الجمع ذلک یوم التّغابن(تغابن/۹) و در سوره شوری آیه۷ آمده است(لتنذر امّ القری و من حولها و تنذر یوم الجمع) و چون تمام خلایق از اولین و آخرین و حتی ملائکه مقرب الهی هم در آن روز جمع می شوند و اجتماع می کنند از اینرو آنرا یوم الجمع نامیده اند. آری همه اجتماع می کنند در پیشگاه عدل الهی تا شاهد کیفر و یا پاداش اعمال خود باشند.

۵- یوم الفصل(روز جدایی): جالب است یک نام قیامت روز اجتماع است(یوم الجمع) و نام دیگرش روز جدایی (یوم الفصل). آری در این روز، جدایی حق از باطل،مؤمنان از کافران، صالحان از مجرمان، برادر از برادر، پدر و مادر از فرند و جدایی سرنوشت خوبان و بدان صورت می گیرد. این عنوان شش بار در قرآن آمده است از جمله در سوره نبأ آیه ۱۷( انّ یوم الفصل کان میقاتاً- روز جدایی میقات همگان است).

واقعاً روز عجیبی است. حضرت علی(ع) در مناجات مسجد کوفه می گوید: اللّهم انّی اسئلک الامان یوم یفرّ المرء من اخیه و امّه و ابیه و صاحبته و بنیه(عبس/۳۶-۳۳) – خدایا من از تو امان می خواهم برای روزی که آدمی از برادرش و مادر و پدرش و همسر و پسرانش فرار می کند. آری آنروز هر کسی به فکر خودش است و فکرش درگیر کار خودش می باشد. راستی روز بززرگ و عظیم وانفسا است. در آن روز عزیزترین افراد خود در دنیا را فراموش می کنند و از آنها می گریزند تا در فکر چاره ای برای رهایی خودش باشد. بله آنها که کارشان را در این دنیا درست انجام اده باشند در آنروز در سایه لطف الهی در آرامش کامل به سر می برند و ما امیدواریم به فضل الهی و لطف او و شفاعت پیامبر و اهلبیت عصمت و طهارت.

خطبه دوم

حدیث

شخصی از امام مجتبی(ع) پرسید؟ یابن رسول الله ما بالنا نکره الموت؟ قال (ع): انّکم اخربتم آخرتکم و عمّرتم دنیاکم و انتم تکرهون النقله من العمران الی الخراب(بحار۶/۱۲۹).

ای فرزند رسول خدا چرا ما از مرگ خوشمان نمی آید؟ فرمود برای اینکه آخرت خود را ویران و دنیایتان را آباد کرده اید از اینرو کوچ کردن از آبادی به سوی ویرانی را دوست ندارید.

مناسبت ها

 1. حلول ماه غم و اندوه صفر:

امروز، دومین روز از دومین ماه سال قمری است. ماه صفر همانند ماه محرم برای ما شیعیان ماه حزن و اندوه و ماتم است. بعضی ها به خاطر اتفاقات ناگواری که در این ماه رخداده است آنرا نحس می دانند که البته می توان با دادن صدقه، خواندن دعاهای وارد شده و انجام کارهای خیر از مشکلات احتمالی آن در امان بود. برخی در نامگذاری آن به صفر می گویند: نظر به اینکه پس از سه ماه پی در پی که جنگ و خونریزی در آن تعطیل بوده و با حلول این ماه، جنگ آغاز می شده و مردم از ترس غارت مال و برای حفظ جانشان خانه و کاشانه را رها می کرده و به جای امن می رفتند لذا این ماه را صفر یعنی خالی خوانده اند. در هر صورت بعضی از اتفاقات ناگوار آن عبارتند از:

 • ورود اسیران آل البیت به شام بلا
 • شهادت جانسوز دختر کوچک ابی عبدالله در خرابه شام(۵صفر)
 • شهادت مظلومانه امام مجتبی طبق نقلی در ۷صفر
 • تازه شدن داغ شهیدان کربلا با حلول اربعین(۲۰صفر)
 • رحلت جانکاه رسول مکرم اسلام(ص) در ۲۸صفر
 • و شهادت غمبار امام هشتم علی بن موسی الرضا(ع) در آخر ماه صفر
 1. عزت و سربلندی ایران در سایه استقامت و ایمان:

همایش بزرگ اقتدار که با تجمع یکصدهزار نفری جوانان بسیج همراه بود و در ادامه همایش هفتصد هزار نفری در کل کشور شکل گرفت و در آن، حضرت آقا به سخنرانی پرداخت پرده ای از عظمت و اقتدار ایران بود که بار دیگر وحدت و همدلی، اتحاد و یکپارچگی و تجهیز و آمادگی را به نمایش گذاشت و در آن جمع عظیم، مقام معظم رهبری با برجسته کردن نقش جوانان و خدمات گروههای بسیجی و جهادی فرمود: ما بن بست نداریم و بنای تسلیم در برابر دشمن را هم نداریم و ملت ما با اقتدار تمام، تحریم را شکست خواهد داد و بار دیگر به آمریکا سیلی محکم خواهد زد.

حالا این اقتدار را بگذارید در کنار تحقیر عربستان که در یک هفته گذشته سه بار مقاماتش توسط ترامپ تحقیر شدند و طرفداران ترامپ برایش کف زدند. ترامپ گفته : به شاه عربستان گفتم اگر حمایت ما نباشد شما نمی توانید هواپیماهای خود را هم پیدا کیند. شما دو ماه هم نمی توانید دوام بیاورید. شما دو هفته هم نمی توایند بمانید. پس باید پولهایتان را به ما بدهید و اخیراً گفته ایران در عرض ۱۲ دقیقه می توانسته همه خاورمیانه را تسخیر کند. آنوقت بن سلمان در مقابل این تحقیر ها می گوید من کار با ترامپ را دوست دارم.!!

 1. تذکرات پایانی:
 • یاد و نام شهید آیت الله اشرفی(شهید محراب) و شهید سردار شوشتری را گرامی می داریم(۲۴/۷/۱۳۶۱).
 • ۱۷ مهر آغاز هفته و روز جهانی پست است که آنرا خدمت کرکنان پست تبریک می گوئیم.
 • ۲۶مهر روز تربیت بدنی و ورزش است. همه به آن احتیاج دارند به خصوص جوانان که مسئولان امر بکوشند تا با احیاء هیأت های ورزشی زمینه سازی برای تمرین و اعزام تیم های مختلف ورزشی به مسابقات مختلف و تشکر از کارهای انجام گرفته در این زمینه.
 • رسوایی اخیر مقامات عربستانی در برخورد با یک مخالف روزنامه نگار(جمال قاشقچی) که معلوم نیست او را در سفارت خودشان در ترکیه کشته اند یا ربوده اند و دنیا منتظر روشن شدن وضع او است که در هر صورت روسیاهی آن برای ملک سلمان و بن سلمان باقی می ماند و البته مقامات آمریکایی هم از این رسوایی بی نصیب نیستند هرچند خودشان هم هر روز دچار چالش می شوند مثل استعفای ناگهانی خانم نیکی هیلی از نمایندگی در سازمان ملل.
 • در عراق هم با تعیین رئیس جمهور و نخست وزیر، به نظر می رسد این بار هم تیر آمریکا به سنگ خورده و به نفع ایران تمام شده است.
 • یک پیشنهاد: بیائید برای صرفه جویی بنرنویسی را از عزاها حذف کنید.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*