خطبه ۱۳ مهرماه ۹۷

خطبه اول

تقوا

« و من یتّق الله یجعل له مخرجاً – و یرزقه من حیث لا یحتسب» طلاق/۳-۲

و هرکه از خدا پروا کند، خدا برای او راه بیرون شدن[ از مشکلات و تنگناها را] قرار می دهد. و او را از جایی که گمان نمی برد روزی می دهد.

در این دو آیه به نقش برجسته تقوا اشاره شده که عبارت است از: ۱- خروج از مشکلات ۲- برخورداری از روزی از آنجا که خود فرد هم تصور نمی کرده است.

اگر مؤمنان و پرهیزکاران صدر اسلام در عین مشکلات فراوان توانستند راه خروج از آنرا بیابند قطعاً در پرتو تقوای الهی بوده است.

سبک زندگی دینی/۵۴

[ معاد/۳۶] اسامی و اوصاف قیامت: ۲- یوم الحساب

این نام قیامت نیز مشهور است و در پنج آیه قرآن آمده است. این نام بدین خاطر است که در آن روز، تمامی اعمال آدمی از ریز و درشت، کلی و جزئی، معنوی و مادی، بدنی و روحی مورد حسابرسی دقیق قرار می گیرد و بر اساس آن، کیفر و پاداش داده می شود. معنای لغوی «حساب» شمردن و کفایت کردن است یعنی که حسابرسی و شمردن برای رسیدن به کفایت صورت می پذیرد.

البته خداوند ، عالم به همه نیّت ها و کارهاست و برای او همه چیز واقع و روشن است اما برای این که اتمام حجت برای انسان باشد این حسابرسی انجام می پذیرد. اکنون مناسب است تا به چند نکته اساسی در این خصوص اشاره شود:

 • از همه امور ظاهری و باطنی حسابرسی می شود. و ان تبدوا ما فی انفسکم او تخفوه یحاسبکم به الله(بقره/۲۸۴)
 • حتی کوچکترین عمل نیز محاسبه می شود. یا بنیّ انّهاان تک مثقال حبّه من خردل فتکن فی صخره او فی السّموات او فی الارض یأت بها الله انّ الله لطیف خبیر. (لقمان/۱۶)
 • حسابرس اصلی خداوند است. و کفی بالله حسیباً(غاشیه/۲۶)
 • خداوند سریع الحساب است. و هو اسرع الحاسبین(انعام/۶۲).
 • در عین اینکه او حسابگر است حسابرسی را از طریق انسان انجام می دهد. اقرأ کتابک کفی بنفسک الیوم علیک حسیباً(اسراء/۱۴).
 • حساب مؤمنان آسان و حساب کافران دشوار است. فامّا من اوتی کتابه بیمینه فسوف یحاسب حساباً یسیراً( انشقاق/۷). و اما من اوتی کتابه بشماله فیقول یا لیتنی لم اوت کتابیه و لم ادر ما حسابیه(حاقه/۲۶-۲۵).
 • فراموش کردن حساب، عذاب سختی به دنبال دارد. انّ الّذین یظنّون عن سبیل الله لهم عذاب شدید بما نسوا یوم الحساب(ص/۲۲).
 • حساب شیعیان به معصومین(ع) واگذار می گردد.

عن ابی عبدالله(ع) قال: اذا کان یوم القیامه و کّلنا الله بحساب شیعتنا فما کان لله سالنا الله ان یهبه لنا فهم لهم ، و ما کان للادمیّین سالناالله ان یعوّضهم بدله لنا فهم لهم و ما کان لنا فهو لهم ثم قرأ انّ الینا ایابهم ثم انّ علینا حسابهم(بحار/۸/۵۰)

در این حدیث به سه نوع حق اشاره شده: حق الله، حق الناس، حق المعصوم. امام می فرماید: ما کاری می کنیم که مشکلی برای شیعیان ما در حسابرسی باقی نماند. از خدا می خواهیم حق خودش را ببخشد و در مورد حق الناس، مردم را با عوض دادن راضی کند و ما هم از حق خودمان می گذریم.

خطبه دوم

حدیث

قال الامام زین العابدین(ع): لا یقلّ عمل مع تقوی و کیف یقلّ ما یتقبّل. بحار/۷۵

هیچ عملی با تقوا کم نیست و چگونه کم باشد در صورتی که همان عمل پذیرفته شدنی است.

خدای متعال هر عملی را با هر نیت و کیفیتی نمی پذیرد بلکه عمل صالح، خالص و در یک کلمه عمل همراه با تقوا است که پذیرش می کند و در قبالش پاداش می دهد( انما یتقبل الله من المتقین- همانا خداوند عمل پرهیزکاران را می پذیرد).

مناسبت ها

 1. شهادت امام زین العابدین(ع): بنا به نقلی امروز (۲۵ محرم) سالروز شهادت ایشان است. این اتفاق در سال ۹۴ یا ۹۵ ه.ق روی داده است. آن بزرگوار که در بدترین دوره زمانی می زیست شاهد اتفاقات ناگواری بوده است مانند غصب خلافت جدش امیرالمؤمنین و تحمیل جنگ هایی به آن حضرت و مشکلات امام مجتبی(ع) و حادثه کربلا که خود و فرزند خردسالش (محمدبن علی) در آن حضور داشت. امام سجاد(ع) که بنا به مصلحت الهی بیمار شد و فریضه دفاع از امامش از او برداشته شده بود ازسوی پدرش عهده دار امر امامت شد و ۳۴ سال این مسئولیت مهم را به دوش کشید و با ایراد خطبه های روشنگرانه و آتشین در کوفه و شام به رسوا کردن یزید و دارو دسته اش پرداخت . وپس از بازگشت به مدینه هم با بروز احساسات ، موقع دیدن غذا و آب و ذبح حیوانات و سردادن گریه و بازگو کردن جنایات بی امیه در کربلا، اجازه نداد تا این حادثه به فراموشی سپرده شود. همچنین آن بزرگوار در قالب دعا به بیان عالیترین مضامین عرفانی و هدایتی پرداخت و توانست امت به خواب رفته را بیدار کند و جامعه اسلامی را متوجه امامت و ولایت نماید. آقا سرانجام در سن ۵۷ سالگی به دستور هشام بن عبدالملک مسموم شده و به شهادت رسیدند و در قبرستان بقیع در کنار قبر عمویش مدفون شدند.
 2. اجتماع یکصدهزار نفری بسیجیان در ورزشگاه آزادی تهران(۱۲مهر ۹۷): مانور ۷۰۰هزارنفری بسیجیان که از نیمه شهریورماه آغاز شده بود دیروز در محضر رهبر انقلاب آخرین نشست خود را برگزار کرد. در این رزمایش اقتدار بسیجیان که سران عالی رتبه نظامی و بعضاً سیاسی حضور داشتند حضرت آقا تذکرات و مطالب فراوانی عنوان کردند از جمله:

۱- نقش جوانان در همه جا برجسته و اثرگذار بوده مانند: مبارزه با تجزیه طلبان، آشوبگران، تروریسم منافق، جنگ تحمیلی، جهاد سازندگی و عرصه های فرهنگی و…

۲- باید مسیر پرپیچ و خم مشکلات را طی کرد و با دشمن شناسی و اعتماد به نفس و عزم و ایستادگی و شناخت عرصه تهاجم دشمن به مقابله پرداخت.

۳- ما مشکلات داریم اما بن بست نداریم. باید تصویر درست از خود و دشمن داشته باشیم و با استفاده از ظرفیت های فراوان کشور به مقابله با مشکلات برخیزیم.

۴- ما این بسیج قدرتمند و مؤثر را داریم که می تواند شگفتی ساز باشد.

۵- این ملت هرگز سر تسلیم در مقابل آمریکا فرود نخواهد آورد و من به حول و قوه الهی با همراهی شما مردم تا جان دارم نخواهم گذاشت این اتفاق بیفتد.

۶- دشمن از وحدت ما می ترسد و سعی در تفرقه دارد و ایجاد تصویر غلط از ما و خودش با استفاده از فضای مجازی و اینترنتی باید به هوش بود.

۷- قاطعانه می گویم این ملت و نسل جوان تصمیم گرفته که تحقیر نشود.

 1. روز نیروی انتظامی: ۱۳ مهرماه(امروز) به همین نام شناخته می شود. ضمن عرض تبریک به حضور کلیه نیروهای انتظامی، امیدواریم این عزیزان بتوانند با سربلندی و افتخار هرچه تمام تر بیان کننده شعار امسال خود باشند. پلیس مقتدر، امین مردم، همانگونه که رهبری انقلاب فرمودند هیچ نیرو و دستگاهی به اندازه نیروی انتظامی در پهنه اجتماع حضور ندارد و حضور او به معنای حضور نظام است. انتظار داریم این بزرگواران با رأفت و رحمت در عین حال با اقتدار کامل، حافظ نظم و امنیت و قانون گرایی در جامعه باشند. نیروی انتظامی با تقدیم ۱۳هزار شهید [ ۸هزار شهید دوران دفاع مقدس] و ۲۲هزار جانباز[ ۱۳۵۰۰ جانباز جنگ] کارنامه درخشانی از خود به یادگار گذاشته است. همین حالا هم با تقدیم شهید و جانباز و اسیر در خدمت نظام اسلامی است. در جریان اخیر حمله تروریستی در اهواز درخشش نیروی انتظامی واقعاً خیره کننده بود. همه دیدیم چگونه سرباز و درجه دارش به حمایت از مردم اقدام کردند و افتخار آفریدند. خداوند ان شا الله به آنان قوت عطا کند و ما را قدردان وجود آنان گرداند و خودشان هم بدانند که با حفظ اقتدار می توانند امین مردم هم باشند البته مردم هم باید در مواقع حساس به کمک اطلاعاتی و غیر آن بشتابند.
 2. بشارت های امیدآفرین: الف- گوشمالی دشمنان امنیت مردم توسط سپاه مقتدر در فاصله ۵۷۰ کیلومتری در البوکمال سوریه که وعده انتقام از شهیدان و مجروحان حمله تروریستی چند روز پیش اهواز را عملیاتی کردند و به قول رهبری نشان دادند که زمان بزن و در رو گذشته است. این عملیات تحسین برانگیز و اقدام به جا و حیرت آور برای دوستان امیدواری و برای دشمنان هشدار دهنده بود. ب- اعلان محکومیت آمریکا توسط دیوان بین المللی لاهه که با شکایت ایران همراه بود و باعث رسوایی بیشتر آمریکایی ها و پیروزی ایران در عرصه حقوقی و بین المللی شد هرچند آمریکایی ها بر طبل قلدری خود می کویند و آنرا نادیده می گیرند. ج- شکستن حباب کاذب دلار و سکه و قیمت های نادرست بعضی از ملزومات مردم که اثرات روانی بسیاری بر جا گذاشت و نشان داد اگر مسئولان ما تدبیر به خرج دهند و بخواهند می توانند در برابر بزرگترین توطئه ها قد علم کنند و بایستند و پیروز شوند. بعضی می گویند شلیک نقطه زن موشک های سپاه، تصمیم قاطع مسئولان قضایی برای برخورد با مفسدان اقتصادی و آزادی عمل بیشتر به بانک مرکزی از سوی دولتمردان این رویداد مبارک را رقم زده است.
 3. تذکرات پایانی:
 • ۱۳ مهر ۵۷ روز هجرت تاریخی امام خمینی از عراق به پاریس است که درواقع زمینه ساز اوج گیری انقلاب شد و باعث پیروزی آن.
 • چهارم مهر روز دامپزشکی است که مسئول این اداره در شهرستان چندتا تذکر داده اند که جا دارد مورد توجه همگان قرار گیرد: الف- با توجه به شیوع بیماری مشترک انسان و دام( آنفلونزای فوق حاد و تب کریمه کنگو) در شهرستان و استان، از خریدن پرندگان از دست فروشان و خودروهای سیار جدا خوداری کنند. ب- در صورت مشاهده این بیماری حتماً به اداره گزارش کنند. ج- گوشت مصرفی خود را حتماً از مراکز مورد تأیید این اداره که هم جهت شرعی و دامپزشکی را مراعات می کنند تهیه نمایند.
 • دیروز حضور آقای مهندس فتاح رئیس کمیته امداد امام را در شهرستان داشتیم که در شورای اداری به شنیدن مشکلات و درخواست های مسئولان پرداختند و برای رفع مشکلات مددجویان و افراد نیازمند منطقه قول هایی دادند که امیدواریم با عمیلاتی شدن آنها شاهد کاهش آنها باشیم که در اینجا جا دارد از مسئولان امر(نماینده، فرماندار، مسئول کمیته شهرستان) تشکر کنیم.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*