خطبه ۲۶ مرداد ۹۷

خطبه اول

تقوا

«تلک الجنّه الّتی نورث من عبادنا من کان تقیّاً» مریم/۶۳

این است بهشتی که به هرکس از بندگان خود که پرهیزکار باشد، به میراث می دهیم.

این آیه، خانه آخرت(بهشت) رامخصوص افراد با تقوا می داند. انسانهایی که مواظب گوش و چشم و دست و دامن و زبان خویش اند و همواره مراقب خود هستند درواقع زمینه ساز بهشت هم خواهند بود. سعی کنیم ما هم از اینگونه افراد باشیم چرا که: والعاقبه للمتّقین.

تذکر: خطبه اول در ضمن خطبه گذشته درج شده است.

خطبه دوم

حدیث

الامام الباقر(ع): اوصیک بخمس، ان ظلمت فلا تظلم و ان خانوک فلا تخن و ان کذّبت فلا تغضب و ان مدحت فلا تفرح و ان ذممت فلا تجزع (تحف/۲۸۴).

تو را به پنچ چیز سفارش می کنم: ۱- اگر مورد ستم واقع شدی ستم مکن. ۲- اگر به تو خیانت کردند خیانت مکن. ۳- اگر تکذیبت کردند خشمگین مشو. ۴- اگر مدحت کنند شاد مشو. ۵- اگر نکوهشت کنند بی تابی مکن.

اگر انسان بتواند اینگونه باشد می توان گفت بخشی مهم از کمالات را در پرتو تقوای الهی بدست آورده است.

مناسبت ها

  1. شهادت مظلومانه امام محمدباقر(ع): آن حضرت در اول ماه رجب یا سوم صفر سال ۵۷ از فاطمه دختر امام حسن(ع) به دنیا آمد ، لذا معروف به هاشمی بین الهاشمیین شد. پدرش امام سجاد و مادرش ام عبدالله هر دو هاشمی و علوی بودند. این امام همانند دیگر امامان(ع) از نظر علمی، سرآمد همگان بود و با عمل و اخلاق شایسته، مردم را به اسلام و قرآن دعوت کردند و سرانجام پس از ۵۷ سال زندگی، به دستور هشام بن عبدالملک خلیفه اموی، مسموم و به شهادت رسید این اتفاق در هفتم ذیحجه سال ۱۱۴ روی داد، شهادتش را تسلیت عرض می کنیم.

  2. درنگی کوتاه بر سخنان گویای رهبری: حضرت آقا در ۲۲ مرداد ماه در دیدار با اقشار مختلف مردم در مورد مسائل روز مطالب مهمی ایراد فرمودند که محورهای اصلی آن بدین قرار است:

الف- مشکلات جاری کشور ریشه داخلی دارد و به سوء مدیریت بر می گردد. نمونه اش بی تدبیریی در امر سکه و ارز و طلا است که باید آنرا علاج کرد.

ب- مشکلات راه حل مناسب دارند و ما، بن بست نداریم باید از افراد آگاه و متخصص و به ویژه اقتصاد دانان در این عرصه مدد گرفت.

ج- با توجه به سابقه بدعهدی که از آمریکا سراغ داریم و برجام یک نمونه آن است. مذاکره با او بی فایده است زیرا همواره به نفع خود کارمی کند و نظرش را تحمیل می نماید و نقد می گیرد و نسیه می دهد و همان نسیه را هم نمی دهد و خلف وعده می کند.

د- اقتدار نظامی ایران باعث شده تا تهدید نظامی و جنگ از دستور کار دشمن خارج شود زیرا یک طرف آن ما هستیم که جنگ نمی کنیم و دشمن می داند که ما تجاوز را قرص و محکم پاسخ می دهیم پس جنگی نخواهد بود و مذاکره هم نمی کنیم.

ه- فساد، اژدهای هفت سر است که باید به طور جدی با فاسد و مفسد مقابله بشود و ممکن است جیغ و دادهایی هم بلند بشود عزم جدی بر مقابله با مفسدان است و نامه اخیر رئیس قوه قضائیه و پاسخ ما در همین ارتباط است البته تأکید کرده ایم با عدالت و دقت پرونده ها بررسی و حکم صادر شود.

نکته: امیدواریم حالا که دست بعضی از مدیران در بی مدیریتی رو شده است تغییری از سوی دولت را شاهد باشیم و قوه قضائیه هم با قولی که داده محکم با مفسدان برخورد قانونی کند و تعزیرات هم در مورد احتکار و انباشت مواد لازم برای مردم به کارش ادامه دهد و نظارت دقیق از سوی مسئولان امر اعمال گردد تا فشار از روی دوش مرد م کم بشود و یکبار برای همیشه دشمن مأیوس گرددکه ان شاءالله این کار شدنی است.

  1. تذکرات و یادآوری ها:

  • ۲۶مرداد روز آزادگان را به همه آزادگان تبریک گفته و امیدمندیم مسئولان در رفع و یا کاهش مشکلات آنان کوشا بود د و خودشان هم همانند گذشته ثابت و استوار، الگوی استقامت و پایداری باشند.

  • ۶ ذیحجه سالروز کشتار حجاج بیت الله الحرام در سال ۶۶ است که حدود ۴۰۰ نفر از حاجیان ما را در کنار کعبه مظلومانه کشتند. یاد و نامشان را به ویژه شهید جانباز حاج احمد زایری را گرامی می داریم.

  • عرفه ، روز نیایش در پیش است با گرامیداشت یاد و نام حضرت مسلم(ع) سفیر کاروان شهادت و شهید خدعه و خیانت، امیدواریم بتوانیم با شرکت در مراسم ویژه دعای عرفه، حال و هوای عرفات را در دلهایمان به وجود آوریم.

  • عید قربان که سرآغاز دهه مبارک امامت و ولایت است را پیشاپیش تبریک گفته و توصیه می شود قربانی مستحب و حضور در نماز قربان فراموش شود.

  • ۳۰مرداد روز جهانی مسجد است. این نامگذاری بنا به پیشنهاد رئیس جمهوری اسلامی ایران به سازمان کنفرانس اسلامی صورت گرفت تا ضمن یادآوری جنایت صهیونیست ها در به آتش کشیدن مسجد الاقصی در سال ۱۳۴۸ حرمت مساجد پاس داشته شود و توجهات به این خانه های خدا در زمین زیادتر گردد.

  • و بالاخره اول شهریور ماه روز بزرگداشت ابن سینا است که آن را روز پزشک نامگذاری کرده اند و ما آنرا به همه پزشکان متعهد و خدوم، تبریک می گوئیم و برایشان آرزوی توفیق داریم. در خاتمه علو درجات علامه مجلسی را از خدای بزرگ خواستاریم که ۳۰مرداد به عنوان روز بزرگداشت علامه مجلسی نامگذاری گردیده است.

آخرین عرض ما به همگان، حفظ هوشیاری، رعایت انصاف و مراعات افراد ضعیف است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*