خطبه ۵ مرداد ۱۳۹۷

خطبه اول

تقوا

« …و لقد وصّینا الّذین اوتوا الکتاب من قبل و ایّاکم ان اتّقوالله …» نساء/۱۳۰

و البته ما کسانی را که پیش از شما کتاب آسمانی به آنان داده شده است و نیز شما را سفارش کردیم که[در همه امورتان] از خدا پروا کنید.

از جمله سفارش ها و توصیه های خداوند متعال به اهل کتاب و به مسلمانان، رعایت امور تقوایی و تقوا پیشگی است. جهت این توصیه حتمی و قطعی، رهایی بخش بودن و اثرگذار بودن تقواست. واقعاً تقوا می تواند در روحیه فرد و جامعه تأثیرگذار باشد و اگر این چنین نبود این دستور به این شکل دیده نمی شد.

سبک زندگی دینی/۸۶

[ معاد/۲۸] جهان در آستانه قیامت(۱): پس از بحث از مقدمات و جهان برزخ، به بحث اصلی معاد یعنی قیامت می رسیم. قبل از برپایی قیامت ، یک سری حوادث و اتفاقاتی روی می دهد که آنها را اشراط الساعه (نشانه های رستاخیز) می نامند. برخی از آنها قبل از پایان جهان و بعضی در آستانه پایان جهان و پاره ای هم در آغاز رستاخیز و بازگشت به حیات مجدد رخ می دهند.

الف- نشانه های رستاخیز در زمان قبل از پایان جهان

در سوره محمد(ص) آیه ۱۸ آمده است: فهل ینظرون الا السّاعه ان تأتیهم بغته فقد جاء اشراطها- آیا آنها جز این انتظاری دارند که قیامت ناگهان برپا شود در حالی که هم اکنون نشانه های آن آمده است. در این آیه توجه داده شده که اولاً برپایی قیامت ناگهانی و یک دفعه ای خواهد بود و ثانیاً نشانه های آن(اشراط السّاعه) هم آشکار شده است. اشراط جمع شرط به معنی علامت است.

و در ابتدای سوره قمر می خوانیم: اقتربت السّاعه و انشقّ القمر(قمر- ایه ۱)- قیامت نزدیک شد و ماه شکافته و دو نیمه شد. در این آیه نزدیک بودن برپایی قیامت را با توجه به یک نشانه بزرگ(شقّ القمر) بیان کرده است.

از رسول خدا(ص) نقل شده که فرمودند: بعثت انا و السّاعه کهاتین و ضمّ السّبّابه و الوسطی- بعثت من و قیامت مانند دو انگشت من است. ایشان به دو انگشت سبابه و وسطی اشاره فرمودند. آری؛ بعثت پیامبر، نزول قرآن، شق القمر و … نشانه این است که جهان به پایان خود نزدیک می شود و قیامت نزدیک است. البته در روایات ما به نشانه های دیگری هم برای وقوع و نزدیک بودن رستاخیز اشاره شده است مانند: من اشراط السّاعه ان یرفع العلم و یظهر الجهل و یشرب الخمر و یفشو الزّنا (نور الثقلین۵/۳۷)- از نشانه های قیامت آن است که سفره علم و دانش برچیده می شود و جهل و نادانی گسترده می گردد و شراب نوشیده می شود و عمل زشت زنا شیوع پیدا می کند.

و در آیه ای دیگرآمده که دودی غلیظ، آسمان را فرا می گیرد و به صورت عذابی برای اهل زمین آشکار می گردد – فارتقب یوم تأتی السّماء بدخان مبین(دخان/۱۰). بنا به نقلی این دود غلیظ فراگیر آسمانی چهل شبانه روز طول می کشد مؤمن به سختی و دشواری همانند گرفتار شدن به بیماری زکام و سرماخوردگی شدید دچار می شود ولی کافر همانند انسان مست ظاهر می شود که این دود از بینی و گوشها و پشت او بیرون می آید. این اتفاقات در قبل از پایان گرفتن جهان شکل خواهد گرفت.

خطبه دوم

حدیث

عن الامام الکاظم (ع): اتّق الله و قل الحقّ و ان کان منه هلاکک فانّ فیه نجاتک، اتّق الله ودع الباطل و ان کان فیه نجاتک فانّ فیه هلاکک.(تحف/۴۰۸)

از خدا بترس و حق را بگو گرچه نابودی تو در آن باشد زیرا که درواقع نجات تو در آن است.

از خدا بترس و باطل را واگذار اگرچه نجات تو در آن باشد زیرا که درواقع نابودی تو در آن است.

نکته: نجات واقعی در کسب تقوا و حق گویی است گرچه این کار باعث زحمت و رنج بشود و چنینی است تقواپیشگی و باطل گریزی که موجب نجات انسان می شود.

مناسبت ها

  1. سالروز تأسیس نمازجمعه: با تمام اهمیتی که برپایی این فریضه الهی داشت که یک سوره بنام آن در قرآن آمده و در آن از مؤمنین خواسته شده تا موقع اذان روز جمعه شتابان به سوی نماز جمعه بروند. متأسفانه در جوامع شیعی چندان مورد توجه نبود و اگر هم بوده جنبه تشریفاتی داشته است و پشتوانه ای برای حکومت گران بوده است مثل آنچه در عصر ناصرالدین شاه اتفاق افتاد. کسی گوید در یک برهه ای یک پسر ۱۱ ساله را به عنوان امام جمعه انتخاب کردند که این یعنی به سخره گرفتن نماز جمعه و یا در دوران پهلوی هم عنوان امام جمعه به کسی داده می شد که مجیزگوی شاه باشد. البته در گوشه و کنار کشور نماز جمعه توسط اشخاصی همانند آیه الله اراکی یا جمعیتی محدود و اندک اقامه می شده است. این ماجرا ادامه داشت تا پیروزی انقلاب که حضرت امام به آیه الله طالقانی مأموریت داد تا این فریضه فراموش شده را اقامه کند و ایشان هم اولین نماز جمعه را در پنجم مرداد اقامه کردند(۵/۵/۵۸). بر این اساس همه ساله این روز که خوشبختانه همان امروز است گرامی داشته می شود و الان حدود ۹۰۰ پایگاه نماز جمعه در سطح کشور فعال است و خوشبختانه یکی دو هفته پس از برپایی اولین نماز جمعه در پایتخت اولین نماز جمعه در اردستان هم توسط مرحوم حاج آقا شریعتی اقامه شده که همچنان هم ادامه دارد. در اینجا فرصت را غنیمت شمرده و یاد و نام آن امام جمعه فقید و امام موقت جمعه مرحوم حاج آقا کمال طباطبائی نژاد را گرامی می داریم و از چهار امام جمعه دیگر که یکی پس از دیگری در این جایگاه فیض بخش بوده اند و به لطف الهی در قید حیات اند تشکر و قدردانی می نمائیم و نیز از امامان موقت چه در زمان قبل و چه الان تشکر می کنیم. به تعبیر حضرت امام: نماز جمعه نمایشی از قدرت سیاسی، اجتماعی اسلام است و ملت گمان نکند که یک نماز عادی است. نماز جمعه یک سنگر اساسی در مقابل تهاجم همه جانبه دشمن است. نماز جمعه قرارگاه ایمان و تقوا است.

مردم ما دوران های مختلف چه در جنگ چه در بروز فتنه ها به نقش نماز جمعه پی برده اند  و آنرا قدر می دانند و دشمن هم فهمیده است که چقدر ارزش دارد که مرتب علیه آن تبلیغ می کند و امامان جمعه ارجمند را به شهادت رسانده است. امیدواریم مسئولین ما هم قدر آنرا بدانند و از این تریبون با حضورشان دفاع کنند و به تقویت آن بپردازند که به نفع خود آنان است. ما ضمن تشکر از همه مردم و مسئولان فهیم و وظیفه شناس، نام و یاد امام جمعه با تقوا، شجاع و زاهد زمانه و انقلابی حضرت آیه الله مشکینی را که در ۸ مرداد ۶۸ رحلت کردند گرامی می داریم.

  1. پاسخ قاطع ریاست جمهوری به اظهارات مقامات آمریکایی

در پی لفاظی های وزیر خارجه آمریکا و بی ادبی های او در جمع ضد انقلاب های ایرانی خارج نشین و عده ای از آمریکایی های مخالف نظام و تهدید و تحقیر ملت ایران و نیز مصاحبه ها و توئیت های ترامپ در سخت گیری علیه ایران و تقویت مخالفان و حمایت از شورش های خیابانی، آقای دکتر حسن روحانی در جمع سفرا و کاردان کشورمان در خارج از کشور پاسخی قاطع و کوبنده دادند و سخنان سخیف و زشت و بی پایه رئیس جمهور و وزیر خارجه آمریکا را به چالش کشیدند و تهدید کردند که با دم شیر بازی نکنید و اگر قرار باشد نفت ما صادر نشود هیچ کشوری نباید نفت صادر کند و بستن تنگه هرمز در دست ما قرار دارد. این سخنان که …….آن قبلاً از سوی رهبری تأیید شده بود بازتاب گسترده داخلی و خارجی داشته است که البته به پاسخ بی محتوای ترامپ انجامید ولی حتی خود آمریکایی ها هم می گویند که او سخنانش سر و ته ندارد و به حرفها و قول و قرارهایش اعتنایی نباید کرد. در هر صورت ما هم از این موضع گیری انقلابی رئیس جمهور تشکر می کنیم و نیز از سردار سلیمانی.

  1. تصویب قانون دولت یهود

در ۱۹ جولای مطابق با ۲۸ تیرماه سال جاری، مجلس صهیونیست ها قانونی را با همین عنوان «دولت یهود» تصویب کرد تا به گمان خودشان کاری را که طی ۷۰ سال نتوانستند انجام دهند به آن برسند. در این طرح مطالبی وجود دارد که اگر عملیاتی شود که البته گفته اند بخشی از معامله قرن آقای ترامپ است پیامدهای بسیار ناگواری برای فلسطینی ها و منطقه خواهد داشت که ان شاءالله عملیاتی نخواهد شد. بخشی از این قانون عبارت است از: ۱- این سرزمین فقط به یهودیها تعلق دارد و دیگران از جمله فلسطینی ها هیچ حقی در آن ندارند یعنی ۵ میلیون انسان صاحب زمین و سرزمین، بیگانه شناخته می شوند که هر وقت اسرائیل خواست مس تواند آنها را از سرزمینشان بیرون کند.

۲- فلسطینی های آواره حق بازگشت به فلسطین را نخواهند داشت. ۳- زبان عبری زبان رسمی خواهد بود. ۴- پایتخت آن تمام قدس است. متأسفانه این طرح با حمایت عربستان، امارات و مصر در حال شکل گیری است که برخی آنرا آپارتاید با قانون تبعیض نام گذاشته اند. همانگونه که پیداست گروه مقاومت اجازه پیاده شدن این قانون را نخواهند داد و طبعاً اسرائیل و آمریکا زیان اصلی را خواهند کرد.

  1. تذکرات پایانی:

  • دو حج خونین داشتیم ( سال ۶۶ و ۹۴) که عربستان مرتکب جنایاتی شد و هیچ دیه و غرامتی نپرداخته است و به قول رهبری مسئولان باید دنبال کنند و باید حجاج ما بتوانند آزادانه اعمالشان را بدون ممانعت انجام دهند. در یکی از آنها ۴۰۰نفر و در دیگری ۵۰۰ نفر از هم میهنانمان مظلومانه کشته و شهید شدند.

  • پنج مرداد سالگرد عملیات مرصاد است که منافقین با پشتوانه صدام و آمریکا با انجام عملیات نظامی قصد تصرف شهرها و از جمله پایتخت را داشتند که در دام نیروهای رزمنده افتادند و تلفات سنگینی دادند. این اتفاق پس از پذیرش قطعنامه توسط ایران در ۲۷ تیر ۶۷ شکل گرفت و این عملیات در ۵ مرداد همان سال واقع شد.

  • در سوریه، رزمندگان مقاومت توانستند دو شهر کفریا و فوعه را که چند سال در محاصره داعشیها و النصره بود آزاد کنند و مردم را از محاصره بیرون بیاورند.

  • حضور وزیر ورزش و جوانان را دیروز داشتیم که ان شاءالله منشأ خدماتی در زمینه ورزش و جوانان باشد.

  • اشاره به هفته ترویج و آموزش فنی وحرفه ای که می تواند زمینه ساز کارآفرینی و آموزش کارهای فنی و حرفه ای و حضور علاقمندان در این زمینه باشد و مرکز فنی و حرفه ای اردستان آمادگی پذیرش هنرآموزان را دارد.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*