خطبه ۱۴ اردیبهشت ۹۷

خطبه اول

تقوا

« ان المتّقین فی جنّات و نعیم- فاکهین بما اتاهم ربّهم و وقاهم ربّهم عذاب الجحیم- کلوا واشربوا هنیئا بما کنتم تعملون» طور/۱۹-۱۷

پرهیزکاران در باغهایی و در ناز و نعمت اند. به آنچه پروردگارشان به آنان داده دلشادند و پروردگارشان آنها را ازعذاب دوزخ مصون دانسته است. به آنان می گویند به پاداش آنچه به جای می آورید بخورید و بیاشامید گوارایتان باد.

پرهیزگاران به خاطر عملکرد خوبی که دارند هم از نعمت های بهشتی برخوردارند هم از عذاب دوزخ برکنارند. به آنان می گویند بخورید و بیاشامید به خاطر عملکردتان در دنیا. گوارای وجودتان باد.

خطبه دوم

حدیث

رسول الله(ص): اعمل بفرائض الله تکن اتقی النّاس. کافی۴/۸۲

به فرائض خدا عمل کن تا از پرهیزگارترین مردم باشی.

راه تقواپیشگی و راز خداترسی عمل به فرائض دینی و واجبات شرعی است.

شاید برخی به غلط، گوشه گیری و انزواطلبی را نشانه تقوا بدانند ولی قطعاً آنان در اشتباه خواهند بود. رسول خدا راه تقوای برتر را در انجام واجبات می دانند. پس باید اینگونه بود تا جزء تقواپیشگان محسوب شد.

مناسبت ها

 1. سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با کارگران

در آستانه روز کارگر، حضرت آقا در دیدار با وزیر کار و کارگران فرمودند: واقعاً باید دست هنرمند کارگر را بوسید، باید دست شماها را بوسید کارتان را من دیدم.

این مطلب را پس از ۲٫۵ ساعت بازدید از کالاهای تولید داخل فرمودند و مثل گذشته بر حمایت از تولید و مصرف کالای داخلی تأکید کردند که فرمودند بنده می گویم حمایت از کالای ایرانی، یک عده ای یا باور نمی کنند یا تصدیق نمی کنند یا عمل نمی کنند. حمایت از کالای ایرانی یعنی حمایت از کارگر، از نیروی کار، از تولید… هم باید مردم حمایت کنند هم دولت، همه باید حمایت کنند.

حمایت از کالای ایرانی یعنی کارآفرنی، خنثی کننده توطئه های دشمن، تضمینی برای آینده کشور.

درواقع راه مقابله با جنگ اقتصادی آمریکا خرید کالای داخلی است. لازم است نسبت به مصرف کالای ایرانی تعصب وجود داشته باشد.

علمای گذشته ما براین معنا تأکید کردند و پیمان نامه نوشتند که جز بر کاغذ ایرانی ننویسند و اگر کفن مرده ای از پارچه خارجی است بر آن نماز نخوانند و مرحوم آیه الله مرعشی توصیه کرد به جای دکمه، که داخلی آن نبود از(قیطان) دکمه ای درست کنند. پس بیائید ما هم اینگونه باشیم.

 1. ادامه توطئه آمریکا علیه ما و چرایی آن

از قبل از پیروزی انقلاب مخالفت آمریکا علیه انقلابیون آغاز شده و پس از پیروزی در طول این ۴ دهه ادامه داشته و تداوم خواهد داشت. به نظر تحلیل گران این مخالفت ها علل و عواملی دارد که برخی از آنها از این قرارند:

 • مهار روند پیروزی جبهه مقاومت و جلوگیری از تثبیت موقعیت نظام ایران.
 • ایران هراسی و وارد کردن کشورهای عربی به صحنه درگیری های سوریه برای تضعیف ایران.
 • جلوگیری از رسوایی حضور بی فایده نیروهای آمریکایی در سوریه.
 • حفظ و تأمین امنیت رژیم صهیونیستی با خلق داعش و ایجاد جنگ بین مسلمانان.
 • ایجاد رعب در دل حکومت های منطقه برای جبهه بندی علیه ایران.
 • نجات عربستان از باتلاق یمن که سه سال از درگیری میان آنها می گذرد.
 • حل مشکلات اعراب و اسرائیل و وانمود کردن اینکه دشمن اصلی شما ایران است.
 • استحکام بخشیدن به رژیم در حال فروپاشی عربستان با روی کار آوردن بن سلمان.
 • تأثیر پذیرایی از تبلیغات و اطلاعات نادرست منافیقن مبنی بر این که رژیم ایران در حال نابودی است.

راه چاره ، شناخت دشمن، اتحاد داخل و رفع مشکلات اقتصادی و مقاومت علیه دشمن است و اخیراً هم مسئله خروج از برجام را مطرح می کنند تا از آن علیه ما استفاده کنند که مسئولان ما همه در این زمینه هشیارند و باید بیدارتر باشند.

 1. رویدادهای منطقه خودمان

در هفته های گذشته شاهد دو تودیع و معارفه بودیم (دادستان و فرمانده نیروی انتظامی) و فردا هم شاهد تودیع و معارفه فرماندار خواهیم بود. بر اساس وظیفه دینی و اخلاقی و میهنی از مسئولان سابق تقدیر و تشکر می کنیم که عمر و وقت و فرصت شبانه روزی خود را صرف خدمت به مردم و منطقه کردند و به هر دلیلی جای خود را به نیروی تازه نفس داده اند و نیز از نیروی معارفه شده استقبال می کنیم و خوش آمد می گوئیم و برایشان آرزوی توفیق داریم و البته در اینگونه موارد چه در جلسه تکریم و معارفه و چه در اجتماعاتی دیگر مثل نماز جمعه یک سری تذکراتی داریم که خدمت آنان و مسئولان عرض می کنیم مثل:

 • تغییر مدیریت ها هم می تواند فرصت باشد هم تهدید.

اگر مدیری موفق، کارآمد، وظیفه شناس، مردم دار، متدین است جابجایی زودهنگام او برای منطقه خسارت بار است چرا که نیروی جدید تا با منطقه آشنا شود و مسلط بر کار گردد حداقل چند ماه زمان می برد و به همین اندازه پیشرفت منطقه متوقف شده و مردم خسارت آنرا می بینند. ولی اگر اینگونه نیست طبعاً تعویض و تغییر به نفع مردم خواهد بود.

 • مدیران محترم ناراحت و نگران از تعویض و تغییر مکان و مسئولیت خود نباشد چرا که اگر واقعاً به خاطر خدا خدمات صادقانه داشته اند هم نزد خدا هم نزد مردم محترم اند و ان شاالله مأجور( کار برای خدا بودن و در خدمت مردم بودن پشیمانی ندارد).
 • مسئولان تازه مسئولیت گرفته متوجه باشند که زمان به سرعت می گذرد و با یک چشم برهم زدن یا سر تکان دادن، عمر مسئولیت شما پایان می پذیرد و باید در مراسم تودیع و معارفه شرکت کنید پس فرصت را غنیمت بشمارید و کار بی منت آن هم تا سر حد توان برای منطقه داشته باشید تا هم نزد وجدان هم در پیشگاه خلق و خالق سربلند باشید نه اینکه خدای ناکرده سرافکنده و شرمسارگردید.
 • مسئولان بالادستی هم توجه کنند در مسئولیت دهی و مسئولیت ستانی ، رضای خدا و مصلحت مردم را در نظر بگیرند و تحت تأثیر خط و جناح و خوش آمدن و بد آمدن این و آن قرار نگیرند. افراد را در حد و قواره مسئولیتشان به کار بگیرید و از آنان کار بخواهید و با بازرسی ها و نظارت های دقیق کارهای مسئولان را رصد کنید اگر موفق اند ادامه کارشان را تضمین کنید اگر نه عذرشان را بخواهید و چنان کنید که در حرف و عمل شعارشان و شعارتان این باشد.

خدایا چنان کن سرانجام کار                        تو خشنود باشی و ما رستگار

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*