خطبه ۱۸ اسفندماه ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

« یا ایّهاالنّاس اتّقوا ربّکم و اخشوا یوماً لا یجزی والد عن ولده شیئاً و لا مولود هو جاز عن والده شیئاً انّ وعدالله حقّ فلا تغرّنّکم الحیوه الدّنیا و لا یغرّنّکم بالله الغرور» لقمان/۳۳

ای مردم! از پروردگارتان پروا کنید، و بترسید از روزی که هیچ پدری چیزی[ از عذاب دوزخ را] از فرزندش دفع نمی کند، و نه هیچ فرزندی دفع کننده چیزی از[ عذاب] پدر خویش است. بی تردید وعده خدا حق است، پس زندگی دنیا شما را نفریبد، و مبادا شیطان شما را به[کرم و رحمت] خدا مغرور کند.

در این آیه که خطاب به عموم دارد از همگان می خواهد تا: ۱- تقوای پروردگارشان را در پیش گیرند. ۲- از قیامت برحذر باشند که نه از دست پدر نسبت به فرزند و نه از فرزند نسبت به پدر هیچ کاری ساخته نیست یعنی هیچ کدام به دیگری نمی توانند نفعی برسانند ۳- بدانند که وعده خدا حق است و تخلف ناپذیر. – هرگز نباید فریب دنیا را بخورند و یا بی جهت و بدون عمل نسبت به خدا دچار غرور بشوند. همه باید خودشان به فکر باشند و برای رهایی شان فکری کنند و عمل نمایند.

ولادت کوثر قرآن

هزار و چهارصد و چهل و هفت سال پیش در ۲۰ جمادی الثانی در سال پنجم بعثت(هشت سال قبل از هجرت)، خدای متعال به پیامبر اعظم(ص) و خدیجه کبری، نوزادی عطا فرمود که نامش را فاطمه گذاشتند. کسی تصور نمی کرد ولادت و زندگی و نقش این مولود مبارک تا این اندازه مهم و تعیین کننده و اثرگذار باشد. بله عطا کننده این هدیه می دانست که این نوزاد تا چه حد، عزیز و گرامی است که به دریافت کننده این عطیّه الهی

دستور داد تا به شکرانه این نعمت بزرگ، نماز شکر به جای آورد و شتر قربانی کند( فصلّ لربّک و انحر) و همو در بیانی کوتاه اما بسیار رمزآلود و پرمعنا فرمود که ای پیامبر، این دختر باعث بقای نام و بانی دوام نسل تو خواهد بود و این دشمن تو است که ابتر و بدنام و بی نام و نشان خواهد ماند. هرچند پیامبر اسلام پیش از تولد فاطمه، دارای پسران و دخترانی شده بود ولی آن حضرت چشمش به این دختر روشن بود و دلش به این مولود مبارک خوش بود. هیچ یک از فرزندانش را به اندازه او دوست نمی داشت چرا که هیچ کدام در فضیلت و منقبت با او قابل مقایسه نبودند. او امّ الفضائل بود و دارنده مناقب ، آن هم فضائل و مناقب بی مانند و منحصر به فرد.

فضائل منحصر به فرد فاطمه(س):

 • کوثر قرآن تنها اوست. سوره کوثر که کلمات و واژگانش تنها در همین یک سوره آمده اند و در هیچ جای دیگر قرآن دیده نمی شوند مثل “اعطینا، کوثر، و انحر، شانئی و ابتر”، تنها در مورد فاطمه نزول یافته و شأن نزولش بیان شده است.
 • تنها زن حاضر در مباهله اوست. پیامبر برای مباهله با مسیحیان از مردان علی و از فرزندان حسن و حسین و از زنان، تنها فاطمه را همراه خود آورد.
 • تنها زن معصوم در میان چهارده معصوم، فاطمه است. آیه تطهیر در شأن اهلبیت است که بدون تردید فاطمه(س) از آنان است.
 • تنها کسی که نسل پیامبر از او تداوم یافت زهرای مرضیه است. از هیچ یک از دختران پیامبر، فرزندانی باقی نماند.
 • تنها کسی که پیامبر با تمام وجود از او اقرار می گرفت او بود. بر او سلام می کرد تمام قد در برابرش می ایستاد، آخرین نفر قبل از مسافرت و اولین نفر پس از مسافرت او بود که مورد خداحافظی و دیدار قرار می گرفت و بارها دست و سینه و دهان او را می بوسید و می فرمود بوی بهشت را زا او استشمام می کنم.
 • تنها کسی که پیامبر درباره اش تعابیر مخصوصی داشت فاطمه بود، مانند: بضعه منّی، ثمره فوادی، قرّه عینی، فداهاابوها، انّ الله یغضب لغضب فاطمه و یرضی لرضاها.
 • تنها کفو و همتای علی، زهرا بود. هیچ کس در همتایی علی مانند زهرا نبود( لولا فاطمه لما کان لعلیّ کفوٌ-چنانکه تنها کفو فاطمه نیز علی بود).
 • تنها فردی که پیامبر نبود ولی جبرئیل بر او نازل شد، صدیقه کبری بود. بعد از رحلت پدر، ۷۵ یا ۹۵ روز، جبرئیل بر او فرود می آمد و او را حدیث می کرد و لذا به او لقب محدّثه داده اند.
 • تنها مدافع واقعی ولیّ خدا پس از رحلت رسول خدا هیچ کدام بمانندولیّه الله فاطمه در غربت علی، او را یار و مدافع نبود.
 • تنها کسی که افتخار دخت نبوت، همسر ولایت و مادر امامت را دارا بود فاطمه بود. از اینرو او را در همه زمینه های فضایلی و مناقبی تک و بیمانند می دانند و بنابراین شایسته است تا همگان از این خانم بزرگوار که برترین بانوی جهان است الگو بگیرند به ویژه دختران به او نگاه کنند که بهترین دختر برای پدر و زنان به او اینگونه که بهترین همسر برای شوهر و مادران به ایشان توجه کنند که بهترین مادر برای فرزندان بود. میلادش بر همگان به ویژه به همه زنان و دختران در هفته زن و روز مادر مبارک باد.

خطبه دوم

حدیث: عن فاطمه الزهرا(س) اطیعوالله فیماامرکم بهی و نها کم عنه در خطبه معروف شان آمده است: که خدا را در آنچه امرتان کرده و یا از آن بازتان داشته اطاعت و پیروی کنید یعنی که اهل تقوا باشید. اساس تقوا هم در همین دو کلمه است. هنگام امر خدا و نهی او، جدی باشید اوامرش را عملیاتی کنید و نواهیش را ترک کنید.

مناسبت ها

 1. روز زن و گرامیداشت مقام مادر: روز ولادت حضرت زهرا(س) را به این عنوان نامیده اند تا زنان ما با الگوگیری از آن حضرت اولاً به ارزش وجودی خوشان پی ببرند و ثانیاً در عمل تلاش کنند تا در حد خودشان همانند این خانم باشند، در حفظ و حراست از مقام زن و مادر بودن و در نگهداری و ارزش بخشیدن به خانواده که اساس سعادت یک جامعه است.

نگاهی که اسلام به زن دارد با آنچه در جاهلیت جریان داشته و هم اکنون در جاهلیت مدرن در جریان است کاملاً متفاوت است. آن زمان زن را به حساب نمی آوردند و حضور و وجودش را ننگ و عار می دانستند و امروز هم در غرب به او به عنوان یک شیء نگاه می کنند که وسیله شهوترانی مردان خوشگذران مطرح است و اخیراً هم با شعارهای دهان پرکنی تحت عنوان(فمینیسم) او را از مسیر اصلی خود باز داشته و چهارچوب خانواده را متزلزل کرده اند.

متأسفانه جامعه ما هم سخت تحت تأثیر این هیجانات کاذب قرار گرفته و می رود تا به بلای غربی ها و غرب زده مبتلا می شود. کمتر به آینده فکر می کند و به تشکیل خانواده، کمتر ازدواج در جامعه صورت می گیرد و بیشتر طلاق رواج پیدا می کند و بعضاً برخی از فسادها هم رواج بیشتری می یابد چیزی که عقلای جامعه های پیشرفته را نگران کرده است. بسیار مناسب است اگر همه ما برگردیم به آغوش اسلام و همه چیز را در جای خود ببینیم و به آن احترام بگذاریم از جمله زن و مادر را.  در هر حال این روز را که تولد امام خمینی هم هست گرامی داشته و تبریک می گوئیم.

 • همانگونه که مقام رهبری در دیدار با مداحان فرمودند: صحبت هاییکه در غرب مطرح می شود مثل عدالت جنسیتی، این هه حرف است و ظاهر کار است. الان زن های صاحب منصب یکی پس از دیگری اظهار می کنند که مورد تعرض جنسی با خشونت قرار گرفته اند. زن غربی مظهر مصرف آرایش جلوه گیری و ایجاد هیجانات جنسی است. در جلسات رسمی غربی ها مردان باید پوشیده کامل باشند امام زنان تا می توانند اجازه برهنگی در آن جمع را دارند. اینها قدر و منزلت زن را پائین می آورد اما زنان ما که حجاب را آن هم در نوع چادر پذیرفته اند که یک حجاب ایرانی است در عین حال به مقامات عالی علمی و کمالات هم رسیده اند، حجاب مصونیت است نه محدودیت.
 • دشمنان مرتب توطئه می کنند و برنامه ریزی و تبلیغ می کنند و مدتها سرمایه گذاری دارند نتیجه اش این می شود که چهار تا دختر فریب بخورند و روسری خودشان را بردارند.
 • ما نگفته ایم اگر کسی در خانه اش روسری را مقابل نامحرم برداشت تعقیب می کنیم اما در ملاء عام این جرم است تعلیم عمومی است و باید حکومتی که به نام اسلام حکومت می کند برخورد کند. حرام شرعی است، حرام، کوچک و بزرگ ندارد و آنچه اخیراً راجع به حجاب اجباری مطرح می شود و افرادی هم از خواص، چه روزنامه نگار چه روشنفکر که آخوند هم در میان آنها هست و بعضاً می گویند امام نگفته اند همه زنها حجاب داشته باشند واقعیت ندارد. امام حساس بود نسبت به کارهایی که پهلوی و دنباله های او انجام می دادند.
 • و در نهایت محکوم کردن نسخه نویسی های غربی ها و اروپایی ها برای ما که چرا در منطقه حضور دارید فرمودند ما خودمان می دانیم چگونه با مردم و حکومت منطقه حرف بزنیم.مابه اجازه شما نیازنداریم.
 1. روز بزرگداشت شهدا: ۲۲ اسفند که روز تأسیس بنیاد شهید است را به همین عنوان نامیده اند تا مردم ما از زحمات و خدمات شهیدان والامقام غافل نشوند و نسبت به آنها بی تفاوت نباشند و ادای دین بکنند. همه ما مدیون آنان و خانواده هایشان هستیم. سیره امام و روش مقام معظم رهبری بر تکریم شهدا و خانواده های آنان بوده است. مقام رهبری با همه مشغله کاری امام هرگز از دیدار با خانواده های شهیدان غافل نبوده اند و همین دو شب پیش بود که دیدار با خانواده شهید محمدحسین حدادیان رفتند که در فتنه چند روز گذشته در تهران به شهادت رسیده بودند. همه ما باید با وصیتنامه شهیدان، راه و روش آنان آشنا شویم ودر حفظ و حراست از اهدافشان کوشا باشیم و نگذاریم عده ای خواسته یا ناخواسته به خون های این عزیزان خیانت روا دارند و یا هدفهایشان فراموش شود. اینان خدایی فکر می کردند و خدایی زندگی می کردند و خدایی به شهادت رسیدند.[ نمونه: رزمنده ای که به دوستش می گوید اگر دیدی من در انداختن خود در آب برای شروع حمله کندی به خرج دادم مرا در آب بینداز چون من تنها حامی خواهر بازمانده ام هستم که نه پدر داریم و نه مادر و او جز من سرپرستی ندارد. دوستش می گوید دیدم او زودتر از همه خود را به آب انداخت و در همان عملیات هم به شهادت رسید.] یادشان گرامی باد.
 2. سفر معنادار وزیر خارجه فرانسه به کشورمان: لوردیان که درواقع برای حفظ آبروی ترامپ (رئیس جمهور آمریکا) به ایران آمده بود تا با طرح مسائل بی معنا مثل لزوم بازبینی در برجام، تجدید نظردر برنامه های موشکی، و… به ایران آمده بود وقتی با صلابت مسئولان عالی رتبه کشور مواجه شد دست خالی از ایران بازگشت که از موضع گیری قاطع رئیس جمهور، وزیر امور خارجه، رئیس شورای عالی امنیت ملی تشکر می کنیم.
 3. تذکرات پایانی:
 • ۱۸ اسفند روز تأسیس کانونهای فرهنگی هنری مساجد است. این روز را گرامی داشته و از فعالان این عرصه تشکر می کنیم و امیدواریم با همکاری با این نهاد فرهنگی زمینه جذب و هدایت جوانان و نوجوانان را در مساجدمان بیشتر فراهم کنیم.
 • توطئه ایران هراسی دشمنان هم چنان در دستور کار آنان قرار دارد و اخیراً هم در آمریکا و در برخی کشورهای منطقه روی این موضوع بیشتر توجه می شود و همه تلاشها برای این است که ایران را مخل امنیت منطقه معرفی کنند که البته موفق نبوده و نیستند و نخواهند بود. ایران به عنوان پرچمدار مقاومت در منطقه همچنان مایه امید و دلگرمی ظلم ستیزان است چه در سوریه چه در عراق چه در افغانستان و لبنان و چه فلسطین و همانگونه که امام پیش بینی کرد و رهبری هم همان را بارها تکرار کرده اند اسرائیل در حال نابودی است و تلاش پشتیبانانش از جمله آمریکا راهی به جایی نخواهند برد و آنها از همین ناراحتند و با ایران از در مخالفت وارد می شوند.
 • برخی حرف و حدیث ها در منطقه خودمان نباید هیچ مسئولی را نسبت به کارش و خدمت رسانی به مردم دلسرد کند بلکه باید همگان تا مسئولیت دارند سفت و محکم، گرم و دلگرم به کارشان ادامه دهند و در هیچ زمینه ای نباید ما شاهد کم کاری باشیم.
 • هشدار مسئولان امنیتی را در خصوص چهارشنبه آخر سال جدی بگیرید و اجازه ندهید تا به خاطر سودجویی عده ای و یا اغراض سیاسی عده ای دیگر، مشکلاتی برای جوانان و نوجوانان به وجود آید. اگر تحرکاتی در این خصوص مشاهده شد به پلیس یا مسئولان امنیتی، حتما اطلاع دهید.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*