خطبه ۴ اسفند ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

« یوم لا ینفع مال و لا بنون – الّا من اتی الله بقلب سلیم – و ازلفت الجنّه للمتّقین» شعراء/۹۰-۸۸

روزی که هیچ مال و اولادی سود نمی دهد؟ مگر کسی که دلی سالم[ از رذایل و خبائث] به پیشگاه خدا بیاورد و آن روز بهشت را برای پرهیرگاران نزدیک آورند.

این آیات به توصیف قیامت می پردازند که در آن روز نه مال و ثروتی و نه فرزندان نمی توانند نفعی به کسی برسانند. کاملا ارتباط میان اینها و دارندگانشان قطع می گردد مگر که انسانی با قلب سلیم وارد عرصه قیامت بشود. یعنی اگرکسی با قلبی که از هرگونه شک و شرکی خالی باشد و دارای عمل صالح باشد و وارد قیامت بشود او می تواند از این ها بهره مند گردد و قطعاً اینگونه افراد همان متقین و پرهیزگارانند که در همین جا آمده است: بهشت برای آنان نزدیک می گردد.

سبک زندگی دینی/ ۷۵[معاد/۱۸]

۳- تفاوت حالات مؤمنان و ظالمان هنگام مرگ:

از آیات قرآن و روایات معصومین به خوبی بر می آید که حالات افراد مؤمن و نیکوکار با حالتهای اشخاص فاسد العقیده و بدکار، هنگام جان دادن یکسان نیست.

فرشتگان الهی که برای قبض روح بدکاران و کافران و ستمگران می آیند با سیلی و مشت بر صورت و پشتشان از آنها استقبال می کنند( فکیف اذا توفّتهم الملائکه یضربون وجوههم و ادبارهم-محمد/۲۷-) – پس چگونه خواهد بود وضعیت آنان که فرشتگان الهی موقع قبض روح آنان بر صورت و پشتهای آنان می زنند. به تعبیر آیه الله جوادی آملی، فرشتگان الهی که آنان را از دنیا بدرقه می کنند بر پشت آنان می زنند که چگونه با دست خالی می رود و فرشتگان عالم آخرت بر صورتشان می زنند که بدون زاد راه و توشه راهی عالم آخرت است.

نقطه مقابل، ملائکه پروردگار وقتی به سراغ مؤمنان برای قبض روح می روند با سلام و درود با آنان روبرو می شوند( الّذین توفّتهم الملائکه طیّبین یقولون سلام علیکم-نحل/۳۲-). طبیعی است وضعیت این دو گروه موقع جان دادن یکسان نیست و تفاوت از زمین تا آسمان است. جالب اینکه این تفاوت حالت ها در موقع مرگ و جان دادن در روایات ما هم مورد توجه قرار گرفته است. به عنوان نمونه: در حدیث آمده است که مرگ برای انسان مؤمن” کنزع ثیاب وسخه و فکّ قیودو اغلال ثقیله” مثل کندن لباس کثیف و چرکین و باز کردن غل و زنجیرهای سنگین است. آیا هیچ انسان عاقلی از این که لباس کثیف را از تن می کند و یا قید و بندهای سنگین را از پایش و گردنش بر می دارند ناراحت است؟ در آن لحظه، داد و فریاد و شیون می کند؟ قطعاً خیر. بلکه خوشحال نیز هست و از آن استقبال می کند. می گویند موقع جان دادن و مردن انسان مؤمن، وقتی می بیند او از همه دردها و رنج ها راحت شده و دیگران برایش گریبان چاک کرده و گریه می کنند تعجب می کند که چرا اینها شیون می کنند من که راحت شدم از دردها و رنج های دنیایی. و در روایتی دیگر گفته شده مرگ برای انسان مؤمن همانند بو کردن گل خوشبو و معطر است و او به یک راحتی و خوشی می رسد اما همین حالت احتضار برای کافر و انسان بد عمل بسیار وحشتناک و آزار دهنده است. ابراهیم وقتی حالت مجسم شده عزرائیل را برای قبض روح کافر دید از هوش رفت و وقتی به هوش آمد گفت اگر برای کافر هیچ عذابی نباشد مگر دیدن عزرائیل، آن حالت برای شکنجه و عذاب او کافی است.

خطبه دوم

حدیث: قال رسول الله(ص) اذا اردت ان تفعل امراً فتدبّر

عاقبته فان کان خیراً فامضه و ان کان شرّاً فانته(غرر الفصاحه/۳۶) – هرگاه خواستی به کاری تصمیم بگیری به نتیجه آن فکر کن اگر خیراست آنرا انجام ده و اگر زشت و ناپسند است از آن درگذر.

این یک دستورالعمل اخلاقی بسیار مهم و ارزشمندی است. یعنی عاقبت نگری و کاری را با فکر انجام دادن. چه اینکه فکر و تصمیم برآمده از این عاقبت اندیشی قطعاً به صواب و درستی نزدیک تر است و برای انسان سودمندتر می باشد. انسانهای متقی اینگونه اند پس بیائید ما هم اینگونه باشیم.

مناسبت ها

الف : سخنان و رهنمودهای مقام معظم رهبری در جمع مردم تبریز در ۲۹ بهمن ماه:

این سخنان بر چند اصل و موضوع اساسی مبتنی بود که عبارتند از:

 • تداوم انقلاب اسلامی: پس از گذشت ۴ دهه، حضور بی سابقه مردم در سالگرد انقلاب اسلامی چیزی شبیه به معجزه بود و نشان تداوم انقلاب.
 • انتقاد از مسئولان و حمایت از نظام قابل جمع است: ممکن است انتقاداتی به مسئولان از جمله به حقیر داشته باشند اما حامی نظام هم باشند.
 • انقلاب اسلامی باعث عزت مردم ایران شد: پیشرفت های قابل توجه در عرصه های مختلف و مردم سالاری دینی از از جمله دستاوردهای عزت آفرین انقلاب است.
 • از جمله خطرها برای انقلاب، ارتجاع، اشرافی گری و وابستگی به خارج است. ارتجاع یعنی بازگشت به عقب و دست کشیدن از آرمانهای انقلاب مثل تجمل گرایی و اشرافی گری و بی توجهی به قشر مستضعف جامعه و وابستگی به خارج جزء خطرهای انقلاب است.
 • ما در زمینه عدالت پیشرفتی نداشته ایم باید تلاش بیشتری صورت پذیرد.
 • انقلابی گری به معنای هرج و مرج و باری به هر جهت بودن نیست بلکه تکیه بر قانون اساسی و کار جهادی کردن است.
 • آینده ای روشن برای جوانان انقلابی قابل تصور است اگر کارها به آنان سپرده شود.

ب:اغتشاشگران داعشی مسلک:

پس از حضور میلیونی و انبوه مردم در ۲۲ بهمن امسال، دشمن درصدد تضعیف نظام و القاء ناامنی در کشور بر آید و با بهانه ای واهی عده ای را به خیابان کشاند و در خیابان پاسداران تهران به عربده کشی و قمه کشی و ایجاد ناامنی و به شهادت رساندن ۳ تن از نیروهای انتظامی و ۲ بسیجی واداشت که در این میان چند نکته قابل توجه است:

 • هوشیاری و خویشتن داری نیروهای انتظامی و بسیج واقعاً ستودنی بود به طوری که چندین شهید دادند اما هیچ یک از آشوبگران کشته نشد و اگر غیز از این بود حامیان ضد انقلاب بیرونی و درونی، الان آسمان را سوراخ کرده بودند.
 • علیرغم فراخوان دشمن برای حضور مردم از شهرستانها در تهران چندان توفیقی برای آنان حاصل نشد.
 • پس از اتمام حجت و پایان اولتیماتوم در ظرف یک ربع الی ۲۰ دقیقه غائله جمع شد که اقتدار نظام را می رساند و آرامش به خیابانها بازگشت.
 • هیچ کس به هیچ بهانه ای حق ندارد مقابل قانون بایستد. اگر اعتراض و یا مطلبی دارد باید از چهارچوب قانون دنبال کند نه اینکه با قلدری بخواهد حرف خود را به کرسی بنشاند.
 • از مقامات قضائی انتظار می رود با قاتلان و آشوبگران به شدت از طریق قانون برخورد کند تا درس عبرتی برای دیگران باشد.
 • مقامات مسئول باید در پی کشف عقبه این حرکت ها باشند و برخورد مناسب با آن داشته باشند.
 1. تذکرات پایانی
 • حادثه سقوط هواپیمای مسافربری تهران یاسوج که به مرگ ۶۶ تن انجامید باعث تأسف شد و یکبار دیگر دلسوزی و همراهی همه مردم را با یکدیگر آشکار کرد.
 • هشتم اسفند روز تأسیس نهاد امور تربیتی و روز تربیت اسلامی را گرامی می داریم و به روان پاک شهیدان رجایی و باهنر درود می فرستیم و انتظار داریم مسئولان امر، نگذارند این نهاد بی خاصیت یا کم خاصیت شود و امر تربیت دینی بچه ها را جدی بگیرند.
 • در کنفرانس امنیتی مونیخ آلمان که سالی یکبار برگزار می شود، نتانیاهو با نشان دادن تکه ای از آهن پاره مدعی شد که پهباد ایرانی را ساقط کرده ایم و ممکن است به حامیان و خود ایران حمله کنیم که با جواب خوب ظریف، وزیر خارجه ایران مواجه شد که گفت: ما با یک سیرک کارتونی مواجه بودیم که ارزش پرداختن به آن ندارد و موضع خوب ایشان در این کنفرانس و در مقابل اروپایی ها مورد تأیید رهبری قرار گرفت.
 • نهم اسفند روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان است ما نتظار داریم کارخانه ها کارشان را محکم و جدی انجام دهند تا مصرف کنندگان تا حقوق اینان ضایع نشود و برنامه ریزی برای نمایشگاهی هم جانب فروشندگان و اصناف را داشته باشند هم حقوق مصرف کنندگان را مراعات کنند.
 • و در پایان از عزاداران و حرمت گزاران به فاطمیه اول و دوم صمیمانه سپاسگزاری می کنیم.

 

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*