خطبه ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

« یا ایّهاالّذین امنوا اتّقواالله ولتنظر نفس ما قدّمت لغد و اتّقواالله انّ الله خبیر بما تعملون» حشر/۱۸

در این آیه دوبار به صراحت از مؤمنان خواسته تا پرهیزگار باشند و این اهمیت تقوا را می رساند. هم چنین از همه افراد دعوت به عمل آمده تا در فکر قیامت هم باشند و توجه کنند چه چیزی را برای فردای خودشان از پیش فرستاده اند و بدانند که خداوند به آنچه انجام می دهند خبره و داناست و هیچ چیز از منظر و از محضر او دور و حتمی نیست.

سبک زندگی دینی/۷۳

[معاد/۱۶] مرگ، دروازه عالم بقاء

پس از انجام بحث های مقدماتی در مورد معاد، نوبت به بحث از مرگ می رسد که درواقع دروازه ای است برای عالم بقاء و جهان جاوید. کلمه مرگ نه تنها برای خیلی ها خوشایند نیست بلکه بسیار ترسناک و وحشت آفرین نیز هست. بسیاری از افراد از آن نام آن و آنچه نشان از آن دارد مانند کفن، قبر، قبرستان ،تابوت، مجلس ختم، میت و … نفرت و وحشت دارند و از سخن گفتن و یا سخن شنیدن در این خصوص طفره می روند و از این که پایان زندگی خود را هرچند در آینده دور با مرگ گره می خورد می بینند شدیداً مغموم و ناراحت اند و دوست دارند برای همیشه در دنیا بمانند و هرگز مرگ را ملاقات نکنند. بی تردید اینان کسانی هستند که دریافت و برداشت و درک صحیحی از مرگ ندارند و یا احیاناً برای آینده خود توشه ای نیندوخته اند و یا هرچه داشته اند برای همین دنیایشان بوده که قرار است از همه آنها جدا بشوند. آری چنین افرادی از مرگ می ترسند چون تصور می کنند مرگ یعنی پایان زندگی و فنا و نیستی، و یا مرگ یعنی ورود به دنیای ناشناخته و یا رفتن از این دنیا با دست خالی وبا باری گران از گناه و آلودگی رهسپار آن جهان شدن.

نقطه مقابل، کسانی هستند که از مرگ استقبال می کنند و برای آمدنش لحظه شماری می کنند. اینان همان هایی هستند که مرگ را نابودی و نیستی نمی دانند بلکه تولدی دیگر می خوانند که آنها را به جهانی وسیع تر و عظیم تر و جاودانی انتقال می دهد درست مثل تولد کودک از جنین مادر که وارد دنیای بزرگ تر و پر رمز و رازتر می شود. چنین افرادی نه تنها ناراحت از ملاقات با مرگ نیستند بلکه آن لحظه را نشاط آفرین و شادی بخش می دانند. البته اینگونه افراد، برای فردای خود توشه هایی برداشته اند و از آنچه دنیایی است و ناپایدار،

 چشم بسته و دل بریده اند و هیچ دلبستگی به دنیا و مظاهر آن ندارند. این تفاوت دو دیدگاه باعث نشان دادن دو عکس العمل متفاوت در مورد مرگ است. اکنون حق با کدام دسته است و چرا؟ باید به بحث پیش رو توجه کرد آنگاه به قضاوت نشست و نظر درست را انتخاب کرد.

۱- مرگ یک قانون عمومی است، قرآن کریم می فرماید: کلّ نفس ذائقه الموت و انّما توفّون اجورکم یوم القیامه(آل عمران/۱۸۵) – هر کس مرگ را می چشد و شما پاداش خود را به طور کامل در قیامت خواهید گرفت. این تعبیر در آیه ۳۵ انبیاء و ۵۷ عنکبوت هم آمده است و تکرار آن، نشان از حقیقت و قطعیت این قانون عمومی است.

از این آیه استفاده می شود که روح نمی میرد چرا که آنچه طعم مرگ را می چشد روح است. اگر روح هم بمیرد دیگر این تعبیر درست نیست چون مرده که ادراکی ندارد و نیز از این آیه فهمیده می شود که جسم غیر از روح است. جسم می میرد و می پوسد اما روح باقی است.

ادامه آیه بیانگر این نکته است که دنیا ظرف مناسبی برای دریافت اجر و پاداش نیست پس بناچار باید جهانی دیگر باشد که روح در آن جهان بتواند ادامه حیات داده وبه پاداش خود برسد. ضمن اینکه این آیه می گوید: امروز در دنیا، هنگامه عمل است و پاداشی در کار نیست و فردا روز حساب است و عملی درکار نمی باشد. در حدیثی آمده وقتی آیه ۲۶ سوره رحمان نازل شد( کلّ من علیها فان) همه کسانی که روی زمین ان می یمرند ملائکه گفتند: مات اهل الارض و چون آیه مورد بحث نازل شد( کلّ نفس ذائقه الموت) فرشتگان گفتند: فرمان مرگ ما نیز صادر شد( پیام قرآن/۵/۴۲۳). آری همه می میرند( و لقد یکفیک منها ایّها الطالب قوت – و لعمری کلّ من فیها یموت).

خطبه دوم

حدیث

عن فاطمه الزهرا(س) قالت، قال رسول الله(ص) شرار امّتی الّذین غذّوا بالنّعیم الّذین یأکلون الوان الطّعام و یلبسون الوان، الثّیاب و یتشدّقون فی الکلام. بهجه/۱/۱۲۶۶

ایشان از قول رسول خدا نقل کرده اند که بدترین امت من کسانی هستند که از انواع نعمت ها تغذیه می کنند و خوراکی های رنگارنگ می خورند و لباسهای گوناگون می پوشند و هرچه بخواهند می گویند (یعنی تقوای در سخن گفتن ندارند).

مناسبت ها

  1. روزشمار انقلاب: الف-در اوج بیم و امیدهای مردم، امام در ۱۲ بهمن به ایران بازگشت و با سخنرانی مهم خود در بهشت زهرا، خط مشی و جهت گیری انقلاب را ترسیم کرد و اعلان نمود: من دولت تعیین می کنم من به پشتوانه این ملت که طرفدار من هستند تو دهن این دولت(بختیار) می زنم و  ایشان این وعده را در ۱۵ بهمن عملی کردند و مهندس مهدی بازرگان را به عنوان نخست وزیر انتخاب و طی مراسمی به مردم معرفی فرمودند. حالا کشور ما دو نخست وزیر دارد یکی منصوب شاه و دیگری منصوب امام. و مردم هم در حمایت از این اقدام انقلابی تظاهرات را ادامه می دهند و شعار می دهند دولت بازرگان ، قانونی و دولت بختیار غیر قانونی است.

ب- در ۱۹ بهمن همافران و افسران نیروی هوایی با حضور در مدرسه علوی در محضر امام رژه ای می روند و امام از آنها سان می بیند و آنها را سربازان امام زمان می نامد و تشویق می کند که در خدمت مردم باشند. این حرکت که البته گفتند این عکس منتشر شده مونتاژ است آنرا منکر شدند که بعداً دفتر امام تأیید کردند و همه فهمیدند که دیگر کار رژیم شاه تمام است چون نیروی هوایی چشم شاه به حساب می رفت و گارد شاهنشاهی برای زهر چشم گرفتن از اینها به نیروی هوایی حمله کرد که با حمایت مردم از آنان و مسلح شدن مردم، توطئه آنان خنثی و انقلاب در آستانه پیروزی قرار گرفت. آنچه در این بیان اهمیت داشت و هنوز هم دارد همدلی و وحدت و پیروزی از رهبری بود و درواقع رمز پیروزی به شمار می آید.

  1. سخنان مقام معظم رهبری در درس خارج فقه: ایشان در جمع شاگردان خود با اشاره به جنایات و توطئه های آمریکا فرمودند: هدف آمریکا از انتقال داعش به افغانستان، توجیه حضورش در منطقه و ایجاد حاشیه امن برای رژیم صهیونیستی است.

هدف اصلی استکبار، مشغول سازی مسلمانان منطقه با کشتار یکدیگر و فراموشی مسئله اول جهان اسلام(فلسطین) و نیز حوادث دردناک منطقه مانند حمله بی رحمانه آل سعود به یمن و فجایعی که به خاطر این تهاجم به وجود آمده است. همین مسئله در این برهه زمانی حساس، از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که داعش در عراق و سوریه شکست خورده و دیگر جای پایی در آنجا ندارد و آمریکا برای بحران آفرینی در منطقه نیاز به چنین نیرویی دارد تا هم مسلمانان رابه کشتار یکدیگر وادارد ،هم حضورش را در منطقه توجیه کند. آمریکا هم طالبان را به وجود آورده هم داعش را و هم اکنون هر دو را به جان مردم بی دفاع افغانستان انداخته که البته طالبان در فکر مبارزه با حکومت است و داعش را در اندیشه تشکیل خلافت در افغانستان. البته یک نیت دیگر هم که آنها دارند فضا را برای ایران ناامن کردن است که ان شاء الله راه به جایی نخواهند برد و در این جا هم شکست خواهند خورد.

  1. ادامه دشمنی آمریکا و خیمه شب بازی های جدید علیه کشورمان: نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل، اعضای شورای امنیت را به واشنگتن دعوت تا هم باصطلاح ثابت کند که موشک شلیک شده به ریاض ساخت ایران بوده هم آنها را علیه کشورمان بسیج کند که این بار هم تیرشان به سنگ خورد. نماینده روسیه گفت: آنها یک چیز مبهم را بیان کردند و ظریف وزیر خارجه کشور مان گفت آنچه شما نشان دادید که مهر استاندارد دارد و روی موشک است اولاً موشک ویران شده با پاتریوت چیزی از آن باقی نمی ماند! ثانیاً این علامت استاندارد را ما روی پفک و مواد غذایی می زنیم نه روی موشک.!

و سخنرانی ترامپ هم در جمع آنان و هم در کنگره به مناسبت اولین سالگرد حکومتش باز از آشوبگران حمایت کرد و خواستار فشار بیشتر به ایران برای اصلاح برجام شد. واقعاً پررویی است که خودش درصدد نوسازی ابزار و ادوات جنگی است و گسترش سلاح اتمی، آن وقت می گوید نباید گذاشت ایران دسترسی به مسائل هسته ای پیدا کند و باید موشک های بالستیک خود را از کار بیندازد و هیچ سلاح دفاعی نداشته باشد که البته تابه حال هیچ یک از رؤسای جمهور آمریکا چه دموکرات چه جمهوری خواه نتوانستند اراده خود را به ملت ایران و انقلاب تحمیل کنند و آقای ترامپ هم نخواهد توانست ان شاء الله.

  1. تذکرات پایانی:
  • جامعه بین الملل چشم های خود را به روی جنایات آل سعود و آل نهیان در یمن و بحرین بسته است و هرگز سخن جدی و موضع رسمی در برابر جانیان و در حمایت از مظلوم نگفته و نمی گیرد. هر روز چه تعدادی کشته، مجروح و سلب تابعیت می شوند و چه فجایعی که انجام نمی گیرد هم چنین در فلسطین و میانمار و افغانستان.
  • برای حفظ و نگهداری از انقلاب اسلامی برآمده از خونهای شهیدان باید به عوامل به وجود آورنده انقلاب توجه کرد و آنها را حفظ نمود مانند: ایمان به خدا، وحدت و انسجام، پای فشردن به اصول، استواری و استقامت، بی توجهی به شایعات بی اساس، حفظ  روحیه انقلابی و …

اساس کار، مردم اند. صاحبان اصلی انقلاب همین ها هستند. باید رضایت آنان را همواره مدنظر داشت. به تعبیر امام: مردم ولی نعمت ما هستند پس همه باید مردم دار و مردم وار باشند. مردم خادم می خواهند نه آقا بالا سر. مسئولان ما از بالا تا پائین باید اعلان کنند که خدمتگزار مردم هستند. هیچ کس حق ندارد با مردم از روی تکبر و تفرعن برخورد کند، باید مسئولان برنامه ریزی، آینده نگری و خدمتگزاری صحیح و سریع داشته باشند تا در مسائلی مثل زلزله و برف و … درمانده نشوند و موجبات نارضایتی مردم را فراهم نکنند چرا که مردم سرمایه های بی نظیر این کشور و نظامند.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*