خطبه ۳ آذرماه ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

«…. و رحمتی وسعت کل شیء فساکتبها للّذین یتّقون و یؤتون الزّکاه و الّذین هم بایاتنا یؤمنون» اعراف/ ۱۵۶

و رحمت من همه چیز را در بر می گیرد آن را برای کسانی که پرهیزگاری می کنند و زکات می دهند و به آیات ما ایمان می آورند مقرر خواهم داشت.

در این آیه که به رحمت گسترده و فراگیر الهی اشاره شده و فرموده رحمت من هر چیزی را در بر می گیرد ، امّا یک جهت خاص و ویژه هم دارد و آن اینکه شامل حال کسانی می شود که اهل تقوا و ادای زکات و ایمان به آیات الهی اند. درواقع این یک بشارت و دلگرمی برای آنهاست که تقوا پیشه اند و مقید به انجام وظیفه می باشند.

سبک زندگی دینی

 

[معاد/۶] دلایل امکان معاد

گفتیم منکران معاد هیچ دلیلی بر انکار معاد ندارند جز آنکه آنان استبعاد می کنند و آنرا دور از ذهن و عقل می شمارند و امکان آنرا نادیده گرفته و انکار می کنند. در مقابل؛ قرآن کریم با بیان مستدلّ و محکم به امکان معاد توجه می کند و در نتیجه آنرا اثبات می نماید. در اینجا به پاره ای از دلایل و شواهد قرآنی اشاره می کنیم:

  • آفرینش نخستین: خدای متعال در آیه ۷۹-۷۸ یس می فرماید: و ضرب لنا مثلاً و نسی خلقه قال من یحیی العظام و هی رمیم. قل یحییها الّذی انشأها اوّل مرّه و هو بکلّ خلق علیم. در این دو آیه به داستان مردی ( امیه بن خلف) اشاره شده که با برداشتن استخوان پوسیده ای از یک مرده و آمدن نزد پیامبر قصد دارد تا عقیده به معاد را به چالش بکشد و به اصطلاح خودش پیامبر را محکوم و مجاب کند. او با خرد کردن استخوانها و سائیدن آنها می گوید: چه کسی این استخوانهای پوسیده را دیگر بار زنده می کند؟ خداوند در جواب می فرماید:به او که خلقت اولیه خود را فراموش کرده و از یاد برده که از خاک بوده ،بگو : آنکه اول بار او را ایجاد و تربیت کرد همو قادر است تا بار دیگر حیات را به این استخوانهای پوسیده و خاک شده باز گرداند و او بر هر چیزی عالم است یعنی اگر ذرات خاک بدن این شخص در جایی پراکنده باشد و یا با دیگر چیزها مخلوط شده باشد خدا می داند و او را زنده می گرداند. افزون بر این آیه ، آیات دیگری هم وجود دارند که همین معنا را تأیید می کنند مانند: افعیینا بالخلق الاوّل بل هم فی لبس من خلق جدید(ق/۱۵)- آیا ما عاجز و ناتوانیم از اینکه همانند آفرینش و خلقت نخستین ، او را در خلقت جدید ظاهر کنیم؟

و در سوره روم آیه ۲۷ می فرماید: و هو الذی یبد ءالخلق ثم یعیده و هو اهون علیه: آنکه اول بار خلق را پدید آرود همو بار دیگر آنرا باز می گرداند و این کار برای او آسان(یا آسانتر) است چرا که خلقت اوّلی سابقه ای نداشت و این سابقه دارد. هرچند بعضی فرموده اند این آسانی و سختی برای درک ما است وگرنه همه برای او یکسان است.

و در سوره عنکبوت آیه۱۹ می فرماید: انّ ذلک علی الله یسیر- این کار (خلق دوباره) و معاد برای او کاری بس ساده و آسان است.

و بالاخره در سوره اعراف آیه ۲۹ می خوانیم: کما بدأکم تعودون- همانگونه که شما را آفرید بار دیگر در رستاخیز باز می گرداند.

در این سلسله از آیات با توجه دادن همگان به آفرینش نخستین، امکان معاد را یادآور می شود . یعنی شما نگاه کنید به خلقت اولیه تا ببینید چگونه از هیچ پدید آورد همانگونه بار دیگر استخوانهای پوسیده و خاک شده را زنده می کند.

دانشمندان می گویند وقتی زمین از خورشید جدا شد میلیاردها سال گذشت تا زمین به سردی گرائید. ابرهایی پیرامون زمین تشکیل شد و بارانهای سیل آسا بر زمین بارید و بار دیگر بر اثر حرارت به ابرهایی تبدیل شد و بر زمین تفتیده فرو ریخت تا رفته رفته زمین سرد شد و آبها در گودالهای زمینی ماند و دریاها را شکل دادند و سپس موجودات زنده در زمین به وجود آمدند و بالاخره زمینه برای پیدایش انسان  فراهم گردید و خداوند او را آفرید و حیات ادامه پیدا کرد. اکنون نیز پس از مرگ و متلاشی شدن بازهم همان خالق با همان قدرت و علم، او را زنده می گرداند.

خطبه دوم

حدیث

الامام العسکری(ع): اوصیکم بتقوی الله و الورع فی دینکم و الاجتهاد لله و صدق الحدیث و اداء الامانه الی من ائتمنکم من برّ او فاجر و طول السجود و حسن الجوار. فبهذا جاء محمد(ص). تحف العقول/۲۷۸

توصیه های امام عسکری به شیعیانش عبارت است از: ۱- رعایت تقوا ۲- پرهیزکاری شدید در دین ۳- تلاش و کوشش برای خدا ۴- راستگویی ۵- امانت داری و امانت سپاری به اهلش چه خوب و چه بد ۶- طولانی کردن سجده ۷- برخورد خوب با همسایه. و فرمود پیامبر خاتم برای همین ها مبعوث شد و او این ها را آورد.

مناسبت ها

  1. شهادت پدر و امامت فرزند:

هشتم ربیع الاول سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) است. ایشان مثل پدر بزرگوارشان در سامرا تحت نظر حکومت عباسیان قرار داشت و چندین بار توسط حاکمان وقت، زندانی شد. اما هیچ کدام از این حصرها و زندان ها مانع از فعالیت های سیاسی و هدایتی آن حضرت نشد بلکه امام(ع) با زیرکی و هوشیاری خاصی با شیعیان در ارتباط بود و آنها را هدایت و کمک مالی می کرد و ضمناً از کیان اسلام و عقاید حقه دفاع می نمود تا سرانجام در چنین روزی در سال ۲۶۰ه.ق در سن ۲۸ سالگی به دستور معتمد عباسی به شهادت رسید. پس از ایشان فرزندشان که همنام جدشان بود و پنج ساله بودند زمام امور شیعه را به دست گرفتند و تا به حال در قید حیات اند و در پس پرده غیبت ، که به اذن و اراده و مصلحت خداوند هروقت اجازه فرماید ظهور خواهند فرمود و از آن زمان تا امروز ۱۱۷۹ سال از امامتش می گذرد و شیعیانش قرنهاست که منتظر ظهورش هستند. امیدواریم ظهورش نزدیک باشد و ما جزء یاورانش باشیم. آن شهادت را تسلیت و این امامت را تبریک می گوئیم.

  1. پنجم آذر سالروز تولد بسیج مستضعفین:

در چنین روزی در سال ۵۸ به فرمان امام راحل بسیج شکل گرفت و اکنون ۳۸ ساله است. ما این روز و هفته را به همه بسیجیان که شامل همه مردم ایران است تبریک گفته و برای این شجره طیبه و درخت تناور آرزوی سلامت و پیشرفت و درخشش و افتخار آفرینی بیشتر داریم. در این ارتباط به بیان چند نکته می پردازیم:

الف- امام، آنرا لشکر مخلص خدا خواندند و خود را بسیجی نامیدند و از خداوند خواستند تا با بسیجیان محشورشان کند و می فرمود: من به خلوص آنان غبطه می خورم.

ب- رهبر معظم انقلاب، آنرا مکتبی ترین و مردمی ترین مقاومت جهانی نامیدند و مسئولیت بسیج را پاسداری از هویت ملی و دینی و حضور در میدانهای مورد نیاز نظام در عرصه های مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و نظامی دانستند و مهمترین وظیفه آنرا ترویج فضائل اخلاقی و استقرار معنویت در جامعه و راهنمایی دلسوزانه نسل جوان کشور به سوی حقیقت معرفی فرمودند و پایه اصلی کار بسیجی را اخلاص دانستند که زمینه ساز گمنامی اوست.

ج- بسیج در دفاع هشت ساله، بیشترین حضور را در میدان جنگ و بیشترین شهید و جانباز و اسیر داشته و حقیقتاً اگر بسیج و تفکر بسیجی نبود سرنوشت جنگ و کشور به گونه ای دیگر رقم می خورد.

د- بسیج، امروز هم در میدانهای مختلف داخل و خارج کشور حضور دارد و به پاسداری از انقلاب و کشور مشغول است. نمونه عینی آن حضور در جبهه مقاومت و ستیز با داعشی های مورد حمایت قدرتهای جهنمی دنیا مثل آمریکا و اذنابش نظیر عربستان و امارات و برخی دیگر از کشور های دیگر است که به فروپاشی داعشی ها انجامید و سردار سرافراز بسیجی، مجاهد فی سبیل الله پیروزی بر جبهه کفر را اعلان کرد و فروپاشی حکومت خود خوانده داعشی ها را به فرمانده کل قوا تبریک گفت و ایشان هم متقابلاً تشکر و قدردانی کردند از دولت های عراق و سوریه و ملت های این دو کشور و همه بسیجیانی که از جبهه مقاومت حمایت کردند و افتخار آفریدند. این ها همه مرهون تفکر بسیجی است و حضور بسیجیان در رویارویی با قدرتهای استعماری.

در هر صورت ما نیز این پیروزی غرور آفرین را تبریک گفته و برای بسیجیان عالم ، آرزوی موفقیت داریم و انتظار داریم همه در نمایش بزرگ بسیجیان شرکت کنند.

  1. زلزله، آزمونی برای همه کشور

هرچند این پدیده طبیعی، ضایعات و خسارات مادی و معنوی فراوانی در پی داشت ولی درسها و عبرتهایی هم دارد که برای همه ما مهم است مثل:

الف- حضور همه جانبه مردم کشورمان در کمک رسانی به زلزله زدگان و اظهار همدردی با آنان

ب- تلاش مجدّانه و حضور به موقع نیروهای امدادی و ستادی و نظامی و انتظامی برای کاهش آلام مردم و کمک به آسیب دیدگان که البته در پاره ای از امور کاستی هایی هم در این زمینه وجود داشته و دارد که در مجموع جای تشکر و ستایش است.

ج- حضور معنادار رهبری انقلاب در آن منطقه و گفتگوی صریح و دیدار چهره به چهره با مردم و بررسی مشکلات آنان و صدور دستورهای لازم به مسئولان و بیان این نکته که کارهای خوبی انجام شده ولی من قانع به آن نیستم و تشکر مردم از این حضور بی تکلف و بسیجی وار که درس آموز بود برای همگان.

د- اظهار همدردی هموطنان خارج از کشور و جمع آوری کمک های قابل توجه که در آمریکا ۲۰۰هزار دلار جمع آوری کردند ولی مقامات آمریکا آنرا به بهانه تحریم بلوکه کردند این هم خود درس دیگری است که ما از درنده خویی مقامات آمریکایی می توانیم بگیریم. امیدواریم عبرت ودرس بزرگی برای همگان باشد

  1. تذکرات پایانی:
  • هفتم آذر سالروز نیروی دریایی است که آنرا به دریا دلان این نیرو تبریک می گوئیم.
  • هشتم آذر سالروز آزادی بستان و روز جهانی همبستگی با ملت فلسطین است. ما در اینجا به روان پاک همه شهیدان آزادی بستان در عملیات طریق القدس درود می فرستیم. و امید آن داریم مسلمانان جهان به طور عام و عربهای بی حمیّت به طور خاص به جای نزدیک شدن به رژیم صهیونیستی اندکی هم به فکر هم زبانها و هم نژادهای عرب خود باشند که نزدیک به ۷ دهه است در زیر تیغ صهیونیست های غاصب هستند و فکرشان را به قول رئیس جمهور کشورمان متمرکز در یک موشک شلیک شده از یمن به ریاض نکنند، به فکر مردم فسطین و یمن و عراق و سوریه باشند. آیا اینها عرب نیستند؟ عجبا! یهودیان سرزمین اشغالی علیه این رژیم در آمریکا تظاهرات می کنند و بعضی از حاکمان خائن عرب درصدد ایجاد رابطه با آن هستند هرچند الان هم در خفا رابطه دارند.
  • امیدواریم اجلاس سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه در سوچی روسیه به صلاح منطقه باشد و باعث تمام شدن مشکلات سوریه و مشکل منطقه باشد.
  • تشکر از همه مردم به خاطر حضورشان در همه عرصه ها.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*