خطبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

«…واتّقواالله و اعلموا انّ الله مع المتّقین» بقره/۱۹۴

و از خدا بترسید و بدانید که او با پرهیزگاران است.

دعوت به تقوای الهی همراه با استدلال نیز هست. در این آیه می فرماید بدانید که خداوند با پرهیزکاران است. این تعبیر، بسیار دلگرم کننده و شوق آفرین است چرا که اگر انسانی احساس کرد پشتیبانی همانند خداوند و همراهی، چون کردگار دارد بهتر و بیشتر می تواند در کارش موفق باشد.

آری تقوای الهی، معیّت و همراهی خاص خداوند را به دنبال دارد.

سبک زندگی دینی/۶۰

[معاد/۴] ج: آیین یهود

پیروان حضرت موسای کلیم(ع) به معاد عقیده داشتند چرا که پیامبر آنان موقع دریافت وحی الهی، در کنار توحید و نماز، به مسئله معاد هم توجه داده شد: انّنی اناالله لااله الّا انا فاعبدنی و اقم الصّلاه لذکری انّ السّاعه آتیه اکاد اخفیها لتجزی کلّ نفس بما تسعی(طه/۱۵-۱۶)- همانا تنها من الله هستم و معبودی جز من نیست پس مرا پرستش کن و نماز را برای یاد من به پادار قطعاً قیامت آمدنی است و من زمان وقوع آن را مخفی می کنم تا هر کسی برابر عمل و تلاشش پاداش و کیفر داده شود. هر چند در تورات تحریف شده کنونی بیشتر سخن از دنیا است و اینکه اگر کسی کار خوبی داشت در همین دنیا به نعمت هایی می رسد و از آخرت کمتر سخن به میان آمده اما بدون تردید اعتقاد به معاد جزء اصول حتمی همه پیامبران الهی بوده است و طبعاً پیروان واقعی آنان نیز به آن عقیده داشته و دارند.

د: آیین مسیحیت

عیسای مسیح(ع) که از پیامبران اولوالعزم می باشد و هم اکنون پیروان ادعایی فراوانی در دنیا دارد مثل دیگر انبیای عظام الهی، باورمند به معاد بوده و مبلغ آن نیز بوده است. قرآن کریم از زبان ایشان نقل می کند که فرموده: والسّلام علیّ یوم ولدت و یوم اموت و یوم ابعث حیّا(مریم/۲۳)- سلام بر من آنگاه که متولد شدم و روزی که می میرم و روزی که برانگیخته خواهم شد. برخلاف تورات، انجیل فعلی اشارات فراوانی در خصوص معاد و روز قیامت و بهشت و جهنم دارد. از اینگونه اشاره ها و تعبیرها به خوبی بدست می آید که عقیده به معاد همانند عقیده به مبدأ و توحید، جزء اصول مورد توافق و حتمی همه ادیان الهی است و هیچ مکتبی نیست که منسوب به انبیاء الهی باشد اما از معاد و حشر و نشر و بهشت و جهنم در آن خبری و اثری نباشد.

ه: دین مبین اسلام

در هیچ مکتبی به اندازه اسلام، توجه به معاد و جهان پس از مرگ و بهشت و دوزخ و حساب و کتاب، دیده نمی شود. در اهمیت آن همین بس که یک پنجم آیات قرآن راجع به معاد است و هزاران حدیث و روایت در این خصوص در کتابهای روایی ما دیده می شود. گفتنی است هیچ امتی به اندازه امت اسلام نسبت به معاد حساسیت به خرج نداده است. گاهی این حساسیت ها به مرحله لجاجت می رسید و گویا نمی خواستند در آغاز آنرا باور کنند لذا استبعاد می کردند و می گفتند آیا می شود استخوانهای پوسیده بار دیگر زنده شود؟ چه کسی این کار را خواهد کرد؟ که البته این استبعاد معلول دو امر بوده است: الف- فاصله زمانی زیادی که بین پیامبر قبلی و حضرت رسول بوده و ب- سطح فکرشان نسبت به گذشتگان بالاتر بوده است. البته قرآن کریم هم به سؤالات و دور پنداشتن مسئله معاد از سوی مخاطبان اشاره می کند و هم پاسخ آنها را می دهد. درواقع قرآن کریم هم به امکان معاد اشاره دارد و برای آن استدلال می آورد هم ضرورت آنرا یادآور می شود که در آینده به آن خواهم پرداخت انشاءالله.

خطبه دوم

حدیث

قال رسول الله(ص): اوصیکم بتقوی الله فانّه خیر ما اوصی به المسلم مسلماً- شما را به پرهیزکاری خداوند سفارش می کنم که بهترین توصیه ای است که مسلمانی، دیگری را سفارش می کند.(غرر الفصاحه)

در این بیان، رسول خدا در توصیه و سفارش به تقوا می فرماید: راز این توصیه این است که سفارش به تقوا، بهترین چیزی است که یک مسلمانی مسلمان دیگر را سفارش می تواند بکند.

مناسبت ها

  1. جاودانگی اربعین: شیعیان جهان از جمله شیعیان ایران هزار و سیصد و هفتاد و هشتمین اربعین امام حسین(ع) را در کربلا و همه جای دنیا گرامی داشتند و سنگ تمام گذاشتند و مثل عاشورا به آن رنگ همیشگی دادند. با همه خطرات و مشکلاتی که انبوه جمعیت در کربلا مواجه است اما به توفیق الهی، آزادیخواهان جهان اعم از مسیحی و مسلمان و شیعه و دیگر ملیت ها با حضور در بزرگترین و مسالمت آمیزترین راهپیمایی های دنیا حماسه ای ماندگار را شکل دادند و به دشمنان ثابت کردند که برای برپایی پرچم ابی عبدالله (ع) از هیچ کوششی دریغ نمی کنند و تا پای جان برای اعتلای کلمه توحید و دفاع از حریم و حرم اهلبیت ایستاده اند. خداوند جزایشان دهد و آنها که نتوانستند در آن جمع کثیر باشند در روز بزرگ اربعین با خواندن زیارت اربعین به امام(ع) ادای احترام کردند و در خطاب به خدا گفتند: و بذل مهجته فیک لیستنقذ عبادک من الجهاله و حیره الضّلاله…- خدایا حسین خون قلبش را در راه تو نثار کرد تا جاهلان و غفلت زدگان را نجات بخشد.
  2. روز کتاب و کتاب خوانی و آغاز هفته کتاب:

۲۴ آبان ماه که به مناسبت رحلت علامه طباطبائی در سال ۶۰ به این عنوان نامگذاری شده است را گرامی داشته و به روان پاک محقق فرزانه و فخر جهان اسلام و مولف کتاب گرانسنگ المیزان ، مرحوم علامه طباطبائی درود فرستاده و امید آن داریم جامعه فرهنگی و فرهنگ دوست و فرهنگ پرور ما با توجه به پیشینه ارزشمند خود بتواند با بازگشت به مطالعه و ارج گزاری به کتاب و کتاب خوانی، هویّت خود را بازیابد و به رواج سنت مطالعه بپردازد.

مقام معظم رهبری از ناراحتی خود نسبت به بی انگیزگی افراد برای مطالعه، سخن می گوید و می فرماید: پر خسارت ترین تنبلی ها ، تنبلی در خواندن کتاب است. هم چنین از اوقات تلف شده خیلی ها تأسف می خورد که چرا صرف مطالعه نمی شود. می گوید: من از همین وقت های کم و در حال انتظار و یا در حال مسافرت ، صدها جلد کتاب خوانده ام. علامه طباطبائی در شبانه رزو ۴ساعت می خوابیدند بقیه وقت خود را صرف مطالعه و تحقیق و تدریس می کردند. مرحوم حاج شیخ عباس قمی از هر فرصتی حتی در دور هم نشینی ها استفاده می کردند و کتاب می خواندند و می نوشتند.

  1. نیم نگاهی به رویدادهای منطقه

اعلان ادامه وضع اضطراری در خصوص رابطه آمریکا و ایران از سوی رئیس جمهور آمریکا(ترامپ) که از زمان کارتر که سی و چند سال است آغاز شده و حمایت او از موضع محمد بن سلمان در اتهام زنی و تهدید ایران نشان دهنده اوج خشم و کینه آنان نسبت به ملت و کشور ایران است که البته این نگاهها و سخن ها بی پاسخ نمانده و رئیس جمهور کشورمان، وزیر خارجه و سفیر دائمی ایران در سازمان ملل جواب لازم را دادند. از جمله گفته اند: مشکلات یمن را شماها با جنگ افروزی و حمایت به وجود آورده اید و هر روز مردم را با هواپیما می کشید و خانه ها را ویران می کنید ، شما انتظار دارید مردم یمن پاسخ جنایت هایتان را با موشک ندهند! و نیز اضافه کرده اند که ملت قهرمان ایران را دیگران آزموده اند و هیچ غلطی نتوانستند بکنند شما دیگر آنها را آزمایش نکنید که پشیمان می شوید. هم چنین عربستان، سعد حریری نخست وزیر لبنان را در ریاض مجبور به استعفا می کند تا بلکه آشوب و فتنه را در لبنان کلید بزند که صهیونیست ها بتوانند از آن بهره برداری کنند و حزب الله و ایران را متهم می کنند که البته این شعارها و موضع گیری ها تکراری و نخ نما شده است. در حال حاضر ایران، حزب الله لبنان، انصار الله یمن و حشدالشعبی عراق میدان دارند و دشمن هیچ غلطی نمی تواند بکند و گروه داعش هم رو به اضمحلال است.

  1. گرامیداشت یاد و نام شهیدان مرزبان

حمله مزدوران خارجی به نیروهای مرزبان کشورمان در غرب و دفاع جانانه آنان به شهادت ۸تن از آنان انجامید که یاد و نامشان را گرامی می داریم و برای موفقیت و سلامت همه مرزبانان کشور که حافظان امنیت و آرامش مردم و کشورند دعا می کنیم. این هجمه های ناجوانمردانه از سوی گروهک های خود فروخته، معلول پول های نفتی و بادآورده عربستان است که با حمایت و پشتیبانی دلقک بزرگ سیاست، ترامپ ابله و یاوران کینه توزش شکل می گیرد. اینها است که ملت ما را وامی دارد تا در هر حادثه ای بگویند :مرگ بر آمریکا.

در پایان ، پیشاپیش هفته وقف که از ۲۷صفر آغاز می شود را به دست اندرکاران امور اوقاف و واقفان خیراندیش تبریک گفته و برای ارواح پاکیزه همه واقفان خیر ، علوّ درجات تقاضامندیم.

از همه نمازگزاران و بندگان خوب خدا سپاسگزاری و قدردانی می نمائیم.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*