خطبه ۱۲ آبان ۱۳۹۶

خطبه اول
قرآن
« من کان یرید العزّه فللّه العزّه جمیعاً الیه یصعدالکلم الطیّب و العمل الصالح یرفعه و الّذین یمکرون السّیّئات لهم عذاب شدید و مکر اولئک هو یبور» فاطر/۱۰
هرکه خوهان عزت است بداند که عزت، همگی از آن خداست. سخن خوش و پاک، به سوی او بالا می رود و کردار نیک است که آن را بالا می برد و برای آنان که از روی مکر به تبهکاری می پردازند عذابی است سخت و مکرشان نیز از میان برود.
۱- انسان ذاتاً عزت طلب است. اگر واقعاً خواهان عزت است باید از مبدأ و منشأش طلب کند.
۲- سخن پاکیزه(عقیده، خالص)صعود می کند و عمل صالح است که آن را بالا می برد.
۳- نقشه کش های بد ، به عذاب سختی مبتلا می شوند( در جایی دارد به خودشان باز می گردد).
۴- مکر چنین کسانی بایر است و نابود می شود و به جایی نمی رسد.
اگر واقعاً آدمی طالب سعادت و موفقیت است باید اندیشه اش را پاکیزه، سخنانش را طیب و طاهر و عملش را صالح و خالص گرداند وگرنه راه به جایی نمی برد ( و این همان تقواست).
سبک زندگی دینی/۵۹
[معاد/۳] معاد در آئینه آیین ها
در همه مکاتب مطرح، مسئله معاد به نوعی مطرح بوده و جلب توجه می کند. در این بررسی کوتاه به بیان برخی از دیدگاهها در این خصوص می پردازیم:
الف- آئین برهمن یا برهما: برهما در زبان سانسکریت به معنای خداست. آنان در عین عقیده به خدای قائم بالذات به تثلیث هم عقیده دارند. برهما خدای آفریننده و وشنو خدای نگهبان و یسنا خدای ویرانگر است. اساس این آیین ، وحدت وجود و تناسخ یا بازگشت ارواح به اجساد پس از مرگ است. این عود ارواح در همین جهان صورت می گیرد. روح انسان به کالبد انسان یا حیوان یا نبات یا جماد برمی گردد تا پاک پاک شود. برهمن ها می گویند افراد سه دسته اند: ۱- آنها که بر اثر ریاضت باصفا می شوند و مرگ بزرگترین سرمایه حیات برای ایشان است و به برهما ملحق می گردند. ۲- آنان که در مرحله پایین تر قرار دارند و خیلی هم دور نیستند روحشان در افراد نیک حلول می کند تا رفته رفته پاک شوند و به برهما ملحق می گردند.۳-آنان که از معنویت محرومند و به خاطر سرپیچی از برهما روحشان بعد از آن به پیکر موجودات شریر حلول می کند تا اینکه رفته رفته مثل گروه اول و دوم پس از پاک شدن به برهما ملحق و بهشتی می شوند.
در بعضی از کتابهای این آیین توصیفی از بهشت هم به چشم می خورد.
ب- آیین بودا: بودا نام شخصی است که در ۱۱ قرن قبل از میلاد می زیسته و از اهالی هند میانه بوده است. پایه های این آیین عبارت است از: ۱- درد و رنج لازمه وجود انسان است. ۲- بازگشت به دنیا به خاطر فرورفتگی در شهوت است و باید آنقدر تکرار کرده تا پاک شود. ۳- ترک شهوت مایه نجات است و باعث می شود تا شخص پس از مرگ به دنیا باز نگردد و به نیروانا ملحق گردد.
آنان به چند نوع تناسخ عقیده دارند: ۱- تعلق روح به کالبد انسان دیگر(نسخ). ۲- به حیوانی دیگر(مسخ). ۳- به جسم ثباتی دیگر(فسخ). ۴- به جسم معدنی مثل سنگ و غیره(رسخ).
نکته: نقل شده که بودا گفته است من در یک زمانی خرگوش بودم و در زمانی دیگر گاو و بالاخره به مقام خردمندی و بودایی رسیدم.
ج- آیین زرتشت: پندار نیک، گفتار نیک وکردار نیک از شعارهای اوستا است که معتقدان به آن عقیده دارند هریک از اینها دارای مقاماتی هستند: اولی، مکان در ستارگان. دومی، در فلک ماه و سومی، در فضای بسیار بلند و روشن دارند. پس از سه مرحله، روان به فضای پرفروغ بی پایان می رسد که بارگاه اهورا مزدا یا عرش اعظم است.
برای دوزخ نیز ۴ مرحله معتقدند که بر اساس پندار، گفتار و کردار بد به آنها می رسند. روان فرد تا ۳ روز بالای سر مرده است در روز چهارم اگر خوب بود با عبور از صراط که روی رودی از فلز گداخته است عبور می کند و وارد بهشت می گردد و اگر بد بود در جهنم فرو می افتد که بسیار تاریک و متعفن است( البته در آنجا آتش نیست چون آنرا امری مقدس می دانند. در این آیین هم بهشت و جهنم و زندگی پس از مرگ مطرح است.
خطبه دوم
حدیث
رسول الله(ص): لا تزال امّتی بخیر مالم یتخاونوا و ادّوا الامانه و اتواالزّکوه و اذا لم یفعلوا ذلک ابتلوا بالقحط و السنین : امت من پیوستهدر خیر و نیکی به سر میبرند به شرطی که خیانت نکنند و زکات بپردازند . ووقتی آینگونه عمل نکردند مبتلا به قحطی و خشکسالی می شوند .
۱- سعادت جامعه اسلامی در گرو اینهاست: امنت داری، عدم خیانت و پرداخت زکات.
۲- بدبختی آن هم ، وقتی آغاز می شود که خیانت صورت پذیرد، امانت داری نشود و زکات پرداخت نگردد.
مناسبت ها
۱٫ روز ملی مبارزه با استکبار جهانی
۱۳ آبان ماه در تقویم کشورمان با همین عنوان ثبت و معرفی شده است. علت اختصاص این نام

به این روز از سوی مجلس شورای اسلامی این است که در سه زمان متفاوت در چنین روزی ملت ما در رویارویی با امریکا موفق عمل کرده و سربلند بیرون آمده است، هرچند در هر سه مقطع زمانی، از آمریکا زخم خورده است.
در ۱۳ آبان سال ۱۳۴۳ بود که حضرت امام(ره) علیه کاپیتولاسیون صحبت کرده بود و در واقع در مقابل طرح آمریکایی نظام شاهنشاهی ایستاد. ایشان را به ترکیه تبعید کردند و متعاقب آن، امت ایران را در حدود ۱۴ سال از وجود ایشان محروم نمودند.
و در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۷ بود که دانش آموزان و دانشجویان در مقابل دانشگاه تهران تظاهرات کردند که به دستور اربابان آمریکایی شاه، به خاک و خون غلتیدند و تعدادی کشته و مجروح شدند و باز در چنین روزی در سال ۱۳۵۸ بود که دانشجویان مسلمان پیرو خط امام با تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، سیلی محکمی به صورت او زدند و جاسوسانی که در قالب دیپلمات در آنجا حضور داشتند را به گروگان گرفتند و در نتیجه او هم پس از تحقیر شدن علیه ملت ما دست به کار شد و حصر اقتصادی را آغاز کرد و حمله نظامی هم صورت داد که موفق نبود به خاطر اینها بود که این روز به این عنوان نامیده شد که ملت ما آنرا با حضور در راهپیمایی خود گرامی خواهد داشت.
آری آمریکا به خاطر اینکه توسط ایران سیلی خورد و تحقیر شد نزدیک به چهار دهه است که علیه مردم و کشور ما توطئه می کند و هرجور شده می خواهد از مردم ما انتقام بگیرد که تا به حال موفق نبوده و اکنون نیز با بهانه جویی ها علیه نظام ما به وضع تحریم های ظالمانه می پردازد و در ضصدد است تا بار دیگر به ما ضربه بزند که ان شاالله موفق نخواهد شد. او هنوز هم با ما در حال جنگ است. چه زیبا فرمود امام راحل که: هیچگاه سلاح مبارزه با استکبار را بر زمین نگذارید و چه عالی تحلیل می کند رهبر انقلاب که: به آمریکایی نمی توان اعتماد کرد او همواره درصدد ضربه زدن به ما بوده و هست. پس ما نباید خوشبین باشیم و منتظر سرعقل آمدن سردمداران آمریکا. همواره باید علیه او خشمگین بایستیم و فریاد مرگ بر آمریکا را هرگز از یاد نبریم.
۲٫ روز فرهنگ عمومی
۱۴ آبان ماه، همین عنوان را به خود اختصاص داده است. در همه شهرستانها شورای فرهنگ عمومی داریم که کارش در واقع تبیین و تقویت فرهنگ عمومی است که برآمده از اسلام و فرهنگ ایرانی است. بارهای بار مقام رهبری تأکید کرده اند تا با تکیه به فرهنگ خودی به سبک زندگی دینی برسیم. خودمان تولید کنیم و خودمان مصرف کنیم تا نیازمند به بیگانه نباشیم و در حفظ و حراست از خانه و خانواده بکوشیم و تربیت دینی و ملی را رواج بدهیم تا به باروری و شکوفایی فرهنگ عمومی برسیم.
۳٫ در آستانه اربعین حسینی
اربعین در فرهنگ دینی ما، جایگاهی ویژه و ممتاز دارد. به چند نمونه به اختصار اشاره ای صورت می گیرد:
۱- پیامبر اسلام در چهل سالگی به پیامبری مبعوث شد.
۲- مناجات حضرت موسی در کوه طور با خداوند در چهل شب انجام گرفت.
۳- اگر چهل شبانه روز اخلاص ورزیده شود چشمه های حکمت در قلب جاری می گردد.
۴- غیبت انسان مؤمن، باعث از بین رفتن عمل مقبول چهل شبانه روز است.
۵- اگر چهل مؤمن بر خوبی مرده ای گواهی دادند عذاب نخواهد شد.
۶- اگر انسان به سن چهل رسید و خوبیهایش بر بدیها پیشی نگرفت رستگار نمی شود.
۷- همسایگی اشخاص نسبت به یکدیگر تا شعاع چهل خانه از چهار طرف است.
۸- در قنوت نماز وتر، باید به چهل نفر از مؤمنین دعا بشود.
۹- چهل سالگی، سن میانسالی و رسیدن به حالت اعتدال است.
۱۰- و بالاخره اربعین امام حسین مثل عاشورا باید گرامی داشته شود.
اربعین گرفتن خاص امام شهیدان است و بس . و سنت پیاده روی پیشینه ای طولانی دارد و پس از سقوط صدام، مجدداً اوج گرفته و الان باعث عزت شیعه، اقتدار پیروان اهلبیت و مطرح شدن نام امام حسین در دنیاست. بزرگترین راهپیمایی در تاریخ بشر است. این پدیده بزرگ را باید قدر دانست هرچند دشمنان ما سعی دارند آنرا مطرح نکنند وگرنه باید نامش در گینس ثبت شود. امید است ما هم بتوانیم در آنروزآنرا گرامی بداریم.
۴٫ تداوم توطئه دشمن و لزوم هشیاری همگان
هرچند آمریکا در صحنه های مختلف شکست مفتضحانه ای خورده است ولی دست از توطئه بر نمی دراد. توطئه اخیر او:۱- ایجاد هماهنگی میان عربستان و عراق بریا رویارویی با ایران که تا به حال موفق نبوده است.۲- تحریک قومیت ها علیه حکومت های مرکزی به ویه کردها در عراق، ترکیه، ایران و سوریه. ۳- تجزیه عراق و اخیراً تجزیه سوریه. ۴- ایجاد جو روانی و فشار مجدد علیه کشورمان در عرصه اقتصادی که اگر مسئولان مسئله اقتصاد مقاومتی را جدی بگیرند این نیز بی اثر خواهد شد.۵- منزوی کردن ایران که به لطف الهی در این زمینه هم شکست خورده است چرا که رفت و آمدهای هیئت ها گروههای سیاسی و اقتصادی این توطئه را هم به شکست کشانده مثل حضور رئیسان جمهوری روسیه(پوتین) و آذربایجان(علی اف) و دیدار آنها با مقامات سیاسی و رهبری.
آخرین نکته: با توجه به معارفه و تودیع استانداران اصفهان امیدواریم توجه به شهرستانهای تابعه زیادتر شود و مشکلات آنها کمتر گردد و منطقه ما هم از خدمات بیشتری بهره مند گرد

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*