خطبه ۵ آبانماه ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

« من عمل صالحاً من ذکر او انثی و هو مؤمن فلنحیینّه حیوه طیّبه و لنجزینّهم اجرهم باحسن ما کانوا یعملون» نحل/۹۷

هر زن و مردی که کار نیکو انجام دهد، اگر ایمان آورده باشد زندگی خوش و پاکیزه ای بدو خواهیم داد و پاداشی بهتر از کردارشان عطا خواهیم کرد.

در این آیه آمده: هرکسی که عمل صالحی انجام دهد و مؤمن باشد چه زن و چه مرد به حیات پاکیزه خواهد رسید و بهترین پاداش را دریافت خواهد داشت. این یک وعده الهی است که در آن خلاف و تخلفی وجود ندارد.

افراد اینگونه ای درواقع همان انسانهای متقی و پرهیزکارند که هم ایمان واقعی دارند و هم دارای عمل صالح می باشند.

سبک زندگی دینی/۵۸

[معاد] چرا از معاد بحث می کنیم؟

از آنجا که عقیده به معاد همانند عقیده به مبدأ(خداوند) امری فطری است لذا بحث از آن ضرورت پیدا می کند چرا که بحث از معاد بحث از امری فطری است.

مشخصات امور فطری

 • همگانی بودن انگیزه های آن: مثل میل به عدالت و نفرت از ظلم؛ همه مردم عدالت دوست و گریزان از ظلم و ستم اند.
 • دوام و ثبات امور فطری: برخلاف رسوم و سلیقه های مختلف که تابع شرایط خاص روزگار و زمان و مکان اند. امور فطری تغییرپذیر نیستند ، مثل زشت داشتن تجاوز به حقوق دیگران و…
 • نیاز نداشتن به آموزش: مانند گرایش به مذهب و میل به جنس مخالف.
 • ترک مسائل فطری ، نگران کننده است: مثل پشت کردن به دین و مذهب.

ممکن است شخصی به این انگیزه مهمّ موقتاً پشت بکند ولی در دراز مدت نمی تواند این میل مهم را نادیده بگیرد ، چون وجدانش او را آرام نمی گذارد. دقیقاً مثل گرایش برخی ، به بعضی از مکتب های نوظهور که پس از فروکش کردن غلیان آن بار دیگر،آن میل به مذهب قوت می گیرد.

توجه به مرگ و معاد و جهان پس از مرگ بوده است که باعث برخی از فعالیتها می شده که ذیلاً به مواردی از آنها اشاره می شود:

 • همواره مردم به مرده های خود توجه داشته اند و بر اساس فطرت خودشان با تعمیر قبرها، دفن مردگان، سوزاندن آنان و تشییع جنازه، آنرا نشان داده اند.
 • در حفریات به دست آمده از نئآندرتالها که آنان با مردگان خودشان ابزار و ادوات کارشان را دفن می کرده اند.
 • مصری ها نامه هایی با مردگان دفن می کردند تا راهنمای آنان در محکمه الهی باشد.
 • مردم کنگو با سران خود دوازده دختر زیبا برای آرامش آنها دفن می کردند.
 • بعضی ازاهالی مکزیک با رئیس قبیله، دلقک یا کاهن و مشاور مذهبی دفن می کردند.
 • پاره ای از اقوام، لباسهایی را به درختان در کنار قبرستان برای استفاده مرده ها قرار می دادند.
 • مصری ها بدنها را مومیایی می کردند و مقبره ها را با تصاویری زیبا می آراستند تا مرده ها دلشاد باشند.
 • از قدیم الایام برای جلوگیری از بازگشت اموات، سنگ های بزرگی را روی جسد آنها می گذاشتند یا بدنهای آنها را با طناب محکم می بستند.
 • مصری ها آب و غذا در دسترس اموات می گذاشتند و روزنه ای برای عبور روح در قبر قرار می دادند و نیز جواهرات و اشیاء قیمتی با آنها دفن می کردند.
 • وقتی پادشاه بیروکانوا مرد حدود ۱۰۰۰غلام و کنیز را سر بریدند و با او دفن کردند.
 • داهومی ها اگر پادشاهشان می مرد زنان او لوازم منزل را می شکستند و برای ملحق شدن به او، یکدیگر را می کشتند و گاه تا ۲۵۰ نفر کشته می شدند.
 • مردم فیجی عادت داشتند پدر و مادر چهل ساله خود را زنده زنده زیر خاک کنند تا موقع مبعوث شدن ، همان قوّت و قدرت را دارا باشند.
 • وحشی های بیرو در آمریکا با مردگان خود کیسه ای از ذرت و کوکو دفن می کردند تا آنها به کشاورزی در آن جهان ادامه دهند.

این ها و جز این ها نشان می دهد که توجه به جهان پس از مرگ فطری افراد است هرچند برخی در این خصوص دچار خرافاتی هم می شوند.

خطبه دوم

حدیث

الامام الکاظم(ع): افضل ما یتقرّب به العبد الی الله بعدالمعرفه به الصّلاه و برّ الوالدین و ترک الحسد و العجب و الفخر.(تحف العقول/۳۹۱)

بهترین چیزی که به وسیله آن ، بنده به خداوند تقرّب می جوید بعد از شناختن او،  نماز و نیکی به پدر و مادر، ترک حسد و خودبینی و به خود بالیدن است.

نکته: اگر عوامل تقرّب شکل بگیرد ولی موانع آن از میان برداشته نشود انسان نمی تواند موفق باشد . هم باید عوامل باشند مثل معرفت و نیکی به پدر و مادر و نماز، و هم موانع زدوده شوند مثل حسد و خودبینی و فخرفروشی تا انسان بتواند به خدا نزدیک شود. متقین اینگونه اند.

مناسبت ها

 1. دو مناسبت در یک روز: امروز(جمعه) هفتم صفر است که بنا به روایتی ولادت امام هفتم(ع) و بنا به نقلی شهادت امام حسن مجتبی(ع) است. ما این روز را به هر دو مناسبت گرامی داشته و به روان پاک هر دو امام بزرگوار درود می فرستیم. ولی چون در ایّام حزن انگیز صفر هستیم و از طرفی حق امام مجتبی در ۲۸ صفر ادا نمی شود یکی دو جمله ای راجع به ایشان عرض می کنیم و امیدواریم روح مطهر هردو امام از ما راضی باشند.

از نگاه ما ، تفاوتی بین امامان در انجام مأموریت الهی وجود ندارد و در نزد ما امام مجتبی همان احترام و اهمیت را دارد که امام حسین(ع) دارا می باشد . به ویژه آنکه رسول مکرّم تعابیری در مورد هردو بزرگوار دارند که نشان می دهد هر دو، عزیز و هردو امام و هردو نگهدار و پاسدار اسلام و قرآن بوده اند. در نقلی آمده است: لولا صلح الحسن و قیام الحسین لما قام عمود الاسلام. و نیز: هما امامان، قاما اوقعدا- هردو امامند چه در حال قیام چه در حال قعود. در حدود ۱۰سال امام مجتبی امام همه ، از جمله پیشوای برادرش هم بود و هم امام حسین مطیع ایشان بود. حقیقتاً اگر صلح امام حسن نبود از اسلام و قرآن و قیام امام حسین هیچ خبر و اثری نبود. امام مجتبی به خاطر بی تعهدی یارانش و عدم همراهی آنان با حضرت، زجر فراوان دید و سرانجام با دسیسه معاویه توسط جعده دختر اشعث بن قیس مسموم شد و به شهادت رسید و در قبرستان بقیع مدفون شد و قبرش هم مانند خودش غریب و بی زائر است.

 1. رهنمودهای مقام معظم رهبری: الف- در خصوص مرحوم حاج اقا مصطفی خمینی که ایشان را عالم پرهیزگار و عاشق امام و زاهد وارسته معرفی فرمود و اشاره کردند که هیچ علامت و نشانه آقازادگی که گاهی جنبه منفی به خود می گیرد در ایشان نبود یعنی هرگز از عنوان و جایگاه پدر استفاده نکرد و خودش یک شخصیت ممتازی بود. ب- در جمع دانش آموختگان دانشگاه افسری ارتش بر لزوم آمادگی هرچه بیشتر نیروهای مسلح برای دفاع از کشور و انقلاب تکیه کردند و فرمودند که اقتدار و امنیت نظام باید حفظ بشود و هرگز مسائل دفاعی ما قابل مذاکره و چک و چانه زنی نیست و در عین حال بر مسئله اساسی اقتصاد مقاومتی مثل همیشه تأکید داشتند.
 2. روز نوجوان و روز بسیج دانش آموزی: هشتم آبان ماه با این عنوان شناخته می شود. این هم به خاطر شهادت شهید محمد حسین فهمیده بود که در سال ۵۸ با بستن نارنجک به بدن خود، خود را به زیر تانک دشمن انداخت و از پیشروی تانک ها در آبادان جلوگیری کرد. امام راحل درباره اش فرمود: رهبر ما آن طفل ۱۲ ساله ای است که با شهادت طلبی خود جلو پیشروی دشمن را گرفت و نیز فرمود: ملتی که عشق شهادت در دل کوچک و بزرگش موج می زند آسیب نخواهد دید. ضمن گرامیداشت یاد و نام همه شهیدان نوجوان و جوان به ویژه شهید فهمیده و تبریک روز بسیج دانش آموزی و نوجوان به همه نوجوانان و بسیجیان دانش آموز، عرض می کنیم عزیزان ما باید هوشیار باشند دشمن خواب های فراوانی دیده است تا اینها را در دام های اعتیاد، بی تفاوتی و فضای مجازی گرفتار کند. این کارها را تحت عنوان بازی، تفریح، سرگرمی و شادی های مورد لزوم انجام می دهد اما سرانجم آن بدبختی و بیچارگی است نظیر آنچه اخیراً در اصفهان اتفاق افتاد که دو دختر جوان تحت تأثیر برنامه های خاص مانند نهنگ آبی به این روزگار افتادند یعنی خود را از پل چمران به پایین پرتاب کردند که یکی از آنها مرد و دیگری هم به شدت آسیب دیده است . چقدر خوب است تا ضمن احساس مسئولیت پدر و مادرها، آنان را به سمت معنویت تشویق کنند و در صف بسیجیان قرارشان دهند که هم معرفت دینی پیدا کنند هم بصیرت سیاسی و هم در آینده در خدمت اسلام و انقلاب و کشور باشند. به هر حال روزشان را گرامی داشته و به همه جوانان و نوجوانان تبریک می گوئیم.
 3. برخی از رویدادهای منطقه ای: الف- سفر تیلرسون وزیر خارجه آمریکا به عربستان و دیدار نخست وزیر عراق از آن کشور که با نیت همراه سازی عراق و عربستان در رویارویی با ایران صورت گرفت که البته موفق نبود ، هرچند وزیر خارجه عربستان با خوشحالی تمام، همراهی کشورش را با آمریکا علیه ایران اعلان کرد ولی این مطلب تازگی و فایده ای برایشان نداشته و ندارد. ب- اعلان تعلیق نتیجه همه پرسی کردستان عراق توسط مسئولان آن اقلیم که نشان از شکست توطئه صهیونیست ها است خبر خوشی برای منطقه به ویژه ایران و ترکیه است. تسلط ارتش عراق بر کرکوک و حضور نیروهای نظامی و بسیجی عراقی ها در آن منطقه که با حمایت ایران انجام گرفت ، یکی دیگر از توطئه های دشمن را نقش برآب کرد. اخیراً نخست وزیر اسرائیل اعلان کرده نزدیک به ۶ دهه قبل یکی از مسئولان بلند پایه این رژیم به کردستان برای نظارت نسبت به ساخت یک بنائی به آنجا مسافرت کرد ه بود . واین تنها اسرائیل بود که از که ازباصطلاح استقلال کردستان حمایت کرد و بیش از همه ،این رژیم الان ناراحت است.
 4. یاد و نام شخصیت های برجسته تاریخی و معاصر را گرامی می داریم مانند سلمان فارسی که امروز به عنوان روز ایشان نامگذاری گردیده و عمار یاسر که در ۹صفر سال ۷۲ه.ق در صفین به شهادت رسید و شهید سید محمدعلی قاضی طباطبائی اولین شهید محراب و امام جمعه تبریز که در ۱۲ آبان ۵۸ به شهادت رسید و نیز یاد مرحوم آیهالله مرعشی که در ۷ صفر ۱۴۱۱(سال۱۳۶۹) رحلت فرمود. خداوند همه آنان را غریق رحمت خویش فرماید و ما را قدردان زحمات و خدمات آنان قرار دهد ان شاءالله.
 5. و اربعین در پیش است. مقدمات حضور چند ده میلیونی علاقمندان به امام حسین(ع) در حال فراهم شدن است. امیدواریم امسال هم هرچه پرشورتر و بی خطرتر اربعین حسینی که که خارچشم دشمنان اسلام و ولایت است برگزار گردد و زائران محترم به توصیه های مهم مسئولان امنیتی، انتظامی توجه کنند تا دچار مشکلاتی نشوند مثل تهیه ویزا، همراه داشتن گذرنامه، اعتماد نکردن به افراد ناشناس و بیگانه، ندادن اطلاعات به آنان، رعایت نظم و بهداشت حفظ خونسردی و رعایت احترام دیگران و پرهیز از آنچه باعث وهن شیعه است. امیدواریم همواره پرچم حسینی در اهتزاز باشد و دشمنان قرآن و ولایت سرکوب و منکوب باشند.

در پایان تشکر و قدردانی از مردم فهیم منطقه که حرمت صفر را مثل محرم، حفظ کرده اند و در جلسات تشکیل یافته شرکت کرده و شرکت می کنند. ان شاءالله دهه پایان صفر را هم مثل دهه اول محرم پاس بدارند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*