خطبه ۲۱ مهرماه ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

« فاتَقوااالله مااستطعتم و اسمعوا و اطیعوا و انفقوا خیراً لانفسکم…» تغابن/۱۶

بنابراین به اندازه ای استطاعتی که دارید از خدا پروا کنید و (ودعوت حق را) بشنوید و اطاعت نمائید و انفاق کنید که برای شما بهتر است؛ و کسانی که خود را از بخل و حرص بازدارند بر موانع و مشکلات دنیا و آخرت پیروزند.

تا می توانید تقوای الهی پیشه کنید و بشنوید و فرمان برید و انفاق کنید که برایتان بهتر است. در این آیه چند امر وجود دارد: ۱- تقوا تا حد توان، و این تعبیر خیلی مهم و تکان دهنده است چرا که آیه می گوید تا آن اندازه که می توانید و توان دارید متقی باشید.۲- امر به شنیدن حق و سپس اطاعت و پیروی از از آن.۳- انفاق در راه خدا که برایتان خیر است.

نکته: شاید بتوان گفت تقوا زمینه ساز حرف حق شنیدن و اطاعت نمودن و انفاق می گردد.

حضرت زینب(س)

در پاسداشت و پیام رسانی حادثه عاشورا، افزون بر امام سجاد(ع) حضرت زینب(س) نقشی اساسی و مثال زدنی داشته است. دشمن با برنامه ریزی و تبلیغات خود درصدد بود تا قیام امام حسین(ع) را شورش خوارج قلمداد کند و چنان طراحی کرده بود که پس از قتل مسلم در کوفه، امام به کوفه نیاید و در بیابان کربلا فرود آورده شود تا پس از کشته شدن او و یارانش و رها کردن بدنهایشان در آنجا، با وزیدن بادها، آنان زیر ریگ ها پنهان شوند و هیچ اثری از آنها باقی نماند و در نتیجه بگویند ما خارجی ها را سرکوب کردیم و کشتیم و همه چیز به خوبی پایان گرفت اما غافل از آنکه پاسدارانی همچون علی بن الحسین و زینب کبری هستند که نگذارند حادثه کربلا به فراموشی سپرده شود و یزیدیان به اهداف خود برسند. لذا قدم به قدم از قتلگاه تا کوفه و شام به روشنگری پرداختند و از اهداف امام شهیدان دفاع کردند که به چند نمونه از آن اشاره می کنیم:

  • حضرت زینب(س) در گودال قتلگاه با بیرون آوردن بدن امام حسین(ع) از زیر نیزه ها و شمشیرها و سنگ و کلوخ ها به زیر بدن دست برد و رو به خدا عرض کرد: اللهم تقبّل منّا هذا القربان- خدایا این قربانی را زا ما بپذیر. این سخن را در حضور سپاهیان عمرسعد بیان کرد که آمده بودند تا خاندان رسالت را به اسارت ببرند یعنی اینها فدائیان راه خدایند نه خارجیان شورشی!
  • در حضور عبیدالله زیاد که پرسید چگونه یافتی آنچه را خدا با برادرت کرد؟ فرمود: ما رأیت الاّ جمیلاً- من به جز زیبایی چیز دیگری ندیدم. یعنی اینان در راه خدا به شهادت رسیدند و هرچه در این ارتباط به وجود آمده و می آید زیباست.
  • در جمع مردمان کوفه وقتی سخن می گفت و آنان صدای علی را از حلقوم زینب شنیدند به قدری تحت تأثیر قرار گرفتند که اشک فراوان ریختند و ناله بلند سردادند فرمود: هرگز اشک هایتان خشک نشود و شیون شما باز نایستد. آری بسیار بگریید و کم بخندید چه بد کرداری برای خود پیش فرستادید. می دانید چه جگری از رسول خدا دریدید و چه پرده نشینانی را از حریم و حرمش بیرون کشیدید و چه خونی از او ریختید؟ این سخنان تأثیری عجیب بر مردم کوفه گذاشت به طوریکه  انگشت حیرت به دندان گرفتند و اشک حسرت و ندامت ریختند.
  • در مجلس یزید در شام، آنچنان کوبنده و مستدل سخن گفت که باعث رسوایی یزید و یارانش شد از جمله پس از خواندن آیاتی از قرآن فرمود: به خدا قسم جز از خدا پروا ندارم و تنها شکایتم را به او می نمایم فکد کیدک واسع سعیک وناصب جهدک: هر نیرنگی که داری به کار ببر و همه تلاشت را بکن و از هیچ کوششی دریغ نکن به خدا سوگند لکه ننگ آنچه بر سر ما آورده ای هرگز سترده نخواهد شد.

پس از خطبه آتشین زینب کبری، یزید شعری به این مضمون خواند: چه بسا فریادی که از زنان نوحه گر پسندیده است، چقدر مرگ بر زنان نوحه گر آسان است، آنگاه با یارانش مشورت کرد که با اسیران چه کند برخی نظر دادند که آنان را بکشد . نعمان بن بشیر گفت: اگر رسول خدا آنها را در این حالت می دید چگونه رفتار می کرد تو نیز با آنان اینگونه رفتار کن.

برخی نقل کرده اند امام باقر(ع) که طفلی کوچک بود در خطاب به یزید فرمود: اینان برخلاف مشاوران فرعون را ی

دادند چرا که آنان گفتند موسی و برادرش را مهلت بده ولی یاران تو می گویند ما را بکشند. یزید پرسیدعلت این تفاوت رأی در چیست؟ محمد بن علی پاسخ داد آنان حلال زاده بودند و یاران تو حرامزاده! چون پیامبران و اولادشان را جز زنازادگان نمی کشند«لا یقتل الانبیاء و اولادهم الا اولاد الادعیاء». مسعودی اثبات الوصیه/۱۷۱

یزید پس از شنیدن این سخن، سر به زیر انداخت و چیزی نگفت و از این تصمیم منصرف شد گویا پس از این سخنرانی و سخنان کوبنده امام سجاد است که یزید پشیمان می شود و اسرا را با احترام به مدینه می فرستد. آری این است تأثیر حضور زینب در کربلا و پس از آن.

خطبه دوم

حدیث

قال الامام زین العابدین(ع): ثلاث منجیات للمؤمن کفّ لسانه عن النّاس و اغتیابهم و اشتغاله نفسه بما ینفعه لاخرته و دنیاه و طول البکاء علی خطیدته(تحف العقول/۲۸۲)- سه چیز است که سبب نجات مؤمن است: ۱- باز داشتن زبان از غیبت مردم ۲- مشغول کردن خودش به کاری که برای آخرت و دنیایش سود دهد ۳- و گریستن طولانی بر گناهانش.

نکته: انسان با تقوا اینگونه است، یعنی زبانش را در اختیار می گیرد و به کار خود می پردازد و با یاد کردن گناهانش ناراحتی و اندوهش را با گریه طولانی نشان می دهد.

مناسبت ها

  1. سالروز شهادت امام سجاد(ع): بر اساس نقلی ۲۵ محرم سالروز شهادت این امام بزرگوار است. نقش آن حضرت در پاسداشت عاشورا و نشر معارف قرآن و اسلام و تربیت شاگردان و پرورش روحیه ضد ظلم و ستم، بسیار برجسته و قابل توجه است. به آن حضرت لقب سیدالساجدین و امام العارفین داده اند. صحیفه سجادیه که مجموعه دعاهای ایشان است حاوی درسهای زندگی ساز است. امیدواریم روزی فرا برسد که جامعه ایمانی و شیعی ما در کنار خواندن قرآن و مطالعه نهج البلاغه به فراگیری مطالب عالی و بلند صحیفه سجادیه که آنرا زبور آل محمد دانسته اند بپردازد. سالروز شهادت این امام بزرگ و بزرگوار و بیدار و بیدارگر را گرامی می داریم.
  2. روز اولیاء و مربیان: ۲۴ مهرماه آغاز هفته اولیاء و مربیان است. اگر مدرسه و خانه و اولیاء و مربیان در آموزش و پرورش فرزندان، دارای وحدت نظر و اتحاد رویه و مرتبط با یکدیگر باشند قطعاً بهتر می توانند امیدوار به آینده روشن آینده سازان باشند ولی اگر هر کدام از این دو محل و دو متولی راه خود را بروند و از حمایت یکدیگر برخوردار نباشند و یا اعتمادی در بین آنان نباشد باید اعتراف کرد که رشد چندانی را ما شاهد نخواهیم بود و آنچه مورد نظر هردو هست حاصل نخواهد شد پس باید اولیاء به کمک مربیان بشتابند و منزل، پشتوانه مدرسه باشد تا همگان شاهد رشد و شکوفایی استعدادها و تربیت بچه های این آب و خاک باشند.
  3. خواب های آشفته یک دیوانه: چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا که کمترین محبوبیت را در میان شهروندان خود دارد و به گفته سیاسیون آمریکایی ، فردی کودن، خودستا، ابله، دیوانه و سیاست نشناس است یعنی آقای دونالد ترامپ خوابهایی آشفته دیده که اگر تعبیر شود دنیا به لبه پرتگاه جنگ می رسد و خون ریزی و ویرانی های فراوانی به دنبال دارد و آشوب و فتنه و هرج و مرج همه جا را فرا خواهد گرفت.

او می خواهد با کره شمالی درگیر شود که رهبرانش تهدید کرده اند با سلاح اتمی پاسخ خواهند داد. هم چنین قصد معرفی ایران به عنوان ناقض برجام را دارد و عزم آن دارد که از برجام خارج شود و یا تحریم های بسیار سختی را به ایران تحمیل کند که بیار شکننده تر از قبل باشد. ترامپ اراده دارد تا سپاه پاسداران را که محبوب ملت ایران و ملت های آزاده جهان است به عنوان نیروی تروریستی معرفی کند و تحریم های ویژه ای را برای سپاهیان پاسداراعمال نماید و تصمیمات دیگر شیطانی  خود را عملیاتی سازد که اگر هر کدام از این ها اتفاق بیفتد آگاهان می گویند بازنده اصلی، خود آمریکا خواهد بود چرا که آمریکا حتی در نزد هم پیمانان خود هم بی اعتبار خواهد شد و ضربه هایی از ناحیه انقلابیون خواهد دید. همه دستگاهها و قوای کشور اعم از نظامی و سیاسی اعلان کرده اند ما در برابر هر چیزی که بخواهد به امنیت ما ضربه بزند یکپارچه و متحد ایستاده ایم و از نظام و برنامه هایش و از سپاه پاسداران دفاع می کنیم. دولت، مجلس، ارتش، قوه قضائیه، رهبری و همه و همه در این جهت یکدل و یک صدا هستند و مسئولان می گویند ما همه یکپارچه ایستاده ایم و از کیان خود دفاع می کنیم.

  1. رویدادهای دیگر هفته:

الف- از ۲۴ تا ۳۰ مهر هفته بهداشت روانی اعلان شده که شایسته است گفته شود اگر به مسائل معنوی توجه بیشتری صورت پذیرد قطعاً ما از نظر روانی در شرایط بهتر و مطلوب تری قرار خواهیم گرفت( الا بذکرالله تطمئنّ القلوب).

ب- روز ۲۶ مهر روز تربیت بدنی و ورزش نامیده شده که لازم است متولیان امر ورزش برای فراهم سازی زمینه رشد مسائل مربوط به ورزش تلاش کنند تا بچه ها به ورزش بیشتر توجه کنند.

ج- اخیراً در بعضی از شهرهای بزرگ حرکاتی دیده شده و می شود که نشان از تأثیرگذاری برنامه های ماهواره ای و تبلیغات دین ستیزان دارد مثل حمله به عزاداران و محل عزاداریها و سوزاندن درب یکی از مساجد معروف تهران، که گفته می شود عده ای شیطان پرست دست به چنین اقداماتی می زنند که باید مواظب بود تا مبادا آنها در خرابکاری موفق بشوند. لازمه این کار، آگاهی و بصیرت است و حضور در میدان.

د- یاد و نام شهید اشرفی اصفهانی چهارمین شهید محراب را گرامی می داریم که در ۲۳مهرماه ۶۱ توسط منافقان به شهادت رسید ایشان تنها کسی است که در دو جا یادمان دارد یکی تخته فولاد اصفهان و دیگری در کرمانشاه که پس از چند روز از خاکسپاری، یه قطعه از پای ایشان در محراب پیدا شد و در کرمانشاه دفن شد و جایگاهی برایش درست کرده اند.

و آخرین نکته: امیدواریم قدم آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی به منطقه خیر باشد و موجب تسریع در دوبانده سازی جاده اردستان-اصفهان گردد و دیگری شروع به کار شهردار جدید که انشاالله با کمک مسئولین و شورا بتواند موفق باشد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*