خطبه ۱۴ مهرماه ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

«یا ایّهاالنّاس اتّقوا ربّکم انّ زلزله السّاعه شیء عظیم» حج/۱

ای مردم! از پرودگارتان پروا کنید، بی تردید زلزله قیامت، واقعه ای بزرگ است.

 

در این آیه ،عموم مردم مخاطب هستند. از آنان خواسته شده که تقوای پروردگارشان را پیشه کنند و این کار را برای قیامت خود انجام دهند چرا که زلزله و تکانه قیامت، بسیار عظیم و ترسناک و هول انگیز است. آنچه می تواند امنیت فردا را تأمین کند رعایت تقوای امروز مردم در دنیا است. بیائید از امرزو به فکرفردای خود باشیم که نه پشیمانی سودی دارد و نه راهی برای بازگشت و جبران کوتاهی ها وجوددارد.

امام سجاد(ع)

اشاره: با توجه به روایت شهادت امام سجاد(ع) در ۱۲ محرم و نقشی که ایشان در پاسداری از انقلاب عاشورا داشت لذا شایسته است تا بحثی کوتاه در این زمینه داشته باشیم. بنا به تحلیل بزرگان، انقلاب بزرگ عاشورا اگر توسط خطبه های شورانگیز زینب کبری و نقش آفرینی امام زین العابدین(ع) تبیین و پاسداری نمی شد قطعاً در مدت زمان کوتاهی به فراموشی سپرده می شد و دیگر هیچ نام و نشانی از آن در تاریخ و اذهان مردم باقی نمی ماند. آگاهان می گویند ( سرّ نی در کربلا می ماند اگر زینب نبود     کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود) و نیز ظلم و بیداد یزید و سپاهیان عمر سعد در کربلا به فراموشی سپرده می شد و مظلومیت امام حسین(ع) و یارانش از یادها می رفت اگر تلاش و کوشش و روشنگری علی بن الحسین(ع) نبود.

اکنون باید دید چگونه این راوی صادق و تنها مرد بازمانده از حادثه کربلا توانست در این مورد نقش آفرینی کند و به پاسداری از قیام اباعبدالله بپردازد؟

دوران خفقان و سیاه و تاریک پس از عاشورا:

بنی امیه با ظلم و جنایت خود به ویژه با شکل دادن جریان کربلا یک رعب و وحشت بیمانندی را در جامعه آن روز باعث شده بودند به گونه ای که کمتر کسی بود که به اهلبیت(ع) اظهار محبت کند و یا اعلان حمایت از آنان داشته باشد. امام صادق(ع) فرمودند: ارتدالناس بعد الحسین الا ثلاثه ابوالخالد الکابلی ویحیی ابن ام طویل و جبیر ابن مطعم (اختصاص مفید ۶۴)

از خود امام سجاد(ع) نقل شده که: در تمام مکه و مدینه ۲۰ نفر محبّ واقعی نسبت به اهلبیت دیده نمی شود( ما بمکّه و المدینه عشرون رجلاً یحبّنا). علاوه بر این جامعه آنروز شدیداً دچار انحطاط اخلاقی شده بود به طوریکه به راحتی در ملأ عام غنا و شراب استفاده می شد و اختلاط مردان و زنان در جلسات لهو و لعب مشاهده می گشت و برای استقبال از یک خواننده معروف بنام جمیله مردم سر و دست می شکستند و از احکام نورانی اسلام فاصله زیادی پیدا کرده بودند و مسائل اولیه خود را نمی دانستند. در چنین اوضاع و شرایطی امام چهارم، عهده دار امامت است او باید به عنوان رهبری تأثیرگذار در جامعه حاضر و نقش آفرین باشد تا هم جریان عاشورا را احیا کند هم به وظیفه خود بپردازد.

عوامل مؤثر در موفقیت امام سجاد(ع):

 • قداست باطنی: امام با طهارت و قداست باطنی خویش توانست بسیار مؤثر باشد.
 • ایجاد تنفر در برابر ظالم: ایشان با یادآوری صحنه هایی از عاشورا موجب می شد تا مردم نسبت به ظلم واقف و از آنها متنفر گردند. در جواب به اعتراض مردم که تا کی گریه می کنی می فرمود: کیف لا ابکی و قد منع ابی من الماء الذی کان مطلقاً للسّباع و الوحوش( بحار۵۶/۱۰۸).
 • ارشاد و هدایت عمومی: از جمله ایّها الناس اتّقوا الله و اعلموا انّکم الیه راجعون.(تحف/۲۴۹)
 • عرضه علوم و معارف و نیازهای فردی و اجتماعی در قالب دعا.
 • توجه جدی به طبقه ضعیف جامعه: گفته اند حدود یکصد خانواده ضعیف را زیر پوشش داشت و خدمت رسانی می کرد. (بحار۴۶/۸۸)، ( فرهنگ جمعه/۱۷۸)

خطبه دوم

حدیث

قال الامام زین العابدین(ع): الّلهم… و اجر للنّاس علی یدیّ الخیر و لا تمحقه بالمنّ و هب لی معالی الاخلاق واعصمنی من الفخر( صحیفه/دعای۲۰)

خدایا به دست من برای مردم، خیر و نیکی جاری ساز و آنرا با منت نهادن از بین مبر و به من اخلاق بلند ارزانی دار و مرا از فخرفروشی معاف فرما.

این عبارت، بخشی از دعای مکارم الاخلاق امام سجاد(ع) است. او از خدا می خواهد تا بتواند به مردم خیر برساند اما خیر رسانی با منت گزاری همراه نباشد چرا که همه آنرا از بین می برد و نیز ایشان عالی ترین درجه اخلاق را می طلبد و از خدا می خواهد که او را از فخرفروشی و خود برتربینی برحذر بدارد چرا که این حالت ضد ارزشهای اخلاقی است.

مناسبت ها

 1. روز نیروی انتظامی: سیزدهم مهرماه روز نیروی انتظامی نام گذاری شده است. ما ضمن گرامیداشت این روز و هفته ناجا آنرا به همه سبزپوشان نیرو و مجموعه تحت امرشان اعم پلیس راه و پلیس راهور و راهنمایی و رانندگی تبریک گفته و برایشان آرزوی موفقیت داریم و انتظار داریم همانگونه که فرمانده کل قوا در ملاقات اخیرشان با فرماندهان ناجا بیان کردند با برنامه ریزی و دقت نظر در خدمت مردم باشند و مردم از نزدیک شاهد خدمات این عزیزان باشند که بیش از هر دستگاه و نیرویی همیشه در معرض دید افکار عمومی هستند. نیروی محترم انتظامی سعی کند در ضمن رعایت قانون در ایجاد امنیت و نظم بخشی به کارها، رأفت اسلامی را هم در نظر بگیرد تا بیش از پیش رضایت مردم را به دست آورد. از سوی دیگر از مردم محترم هم انتظار می رود با پلیس همکاری لازم را داشته باشند و درواقع پلیس پلیس هم باشند و در صورت ضرورت و لزوم در بعضی از ایام خاص البته با صلاحدید حتی نیروی مردمی بسیج هم به کمک این نیرو بشتابد تا مردم همواره احساس امنیت و آسایش بکنند ضمن اینکه باید تمهیدات لازم را برای نگهداری از اشیاء گران قیمت در منازل و یا ایجاد استحکام در محل کسب و کار و یا در محل نگهداری احشام ودامهای خود به خرج دهند و در موارد مشاهده مسائل مشکوک آنرا به نیروی انتظامی معرفی کنند.
 2. دیدارهای مقام معظم رهبری:

الف- با دست اندرکاران حج۹۶ و اظهار رضایت از حج امسال و یادآوری موارد متخلف سعودیها در مواردی که باید دنبال و پیگیری شود و رهنمودهایی در زمینه چگونگی برخورد با محدودیت های ایجاد شده.

ب- با خانواده شهید محسن حججی و بیان این نکته که ایشان معجزه جاری انقلاب اسلامی در این زمانه است و نشان از تداوم راه امام و جهاد و شهادت می باشد و خداوند دلها را مجذوب او کرد و در تشییع جنازه او مردم در تهران، اصفهان و نجف آباد نشان دادند که قدردان چنین افرادی هستند و اینکه دشمن ، عزیزان دیگری را هم سرشان را جدا کرد اما محسن عزیز توانست نماینده و سخنگوی این شهیدان باشد و این کار خدا بود.

ج- با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، در این دیدار ایشان ضمن خیانت خواندن همه پرسی برای استقلال کردستان عراق، آنرا کار صهیونیست ها و آمریکایی ها دانست و اشاره کرد به اینکه می خواهند یک اسرائیل دیگر در منطقه به وجود آورند البته اردوغان هم همین معنا را یادآورشد و تأکید کرد که به غیر از اسرائیل هیچ کشوری حمایت از این موضوع نکرده و آمریکا هم پشت سر این موضوع است. رهبری هم چنین بر تداوم همکاری های گسترده میان ترکیه و ایران در زمینه های مختلف مثل سوریه، عراق و مسائل اقتصادی، خواهان رشد داد و ستدها شد.

 1. چند رویداد در یک نگاه:
 • دیدار رئیس جمهور ترکیه از ایران و گفتگو با مقامات عالی رتبه کشورمان در خصوص مسائل منطقه و به ویژه کردستان عراق و لزوم تداوم این همکاری در راستای حفظ تمامیت ارضی عراق که می تواند خنثی کننده توطئه های تفرقه افکنانه دشمنان باشد. جالب این است که برخورد غربی ها با این مسئله در عراق کاملاً متفاوت است از برخورد آنان با استقلال طلبی در اسپانیا. در اینجا همه با قاطعیت محکوم می کنند امّا در کرستان عراق این قاطعیت مشاهده نمی شود.
 • آمریکا درصدد است تا با تقویت داعش آنها را در افغانستان نفوذ بدهد که در مقابل طالبان بایستد و آن منطقه بحران زده را پرآشوب تر کند که باید مسئولان محلی بیش از پیش به هوش باشند چه اینکه در عراق و سوریه دیگر موفق نیست.
 • پخش شایعاتی در خصوص جاسوس بودن فرزند رئیس قوه قضائیه در فضای مجازی در راستای تخریب چهره های خدوم انقلاب و نظام است که بنا به تعبیر آقای لاریجانی ارزش پاسخگویی ندارد و وزیر اطلاعات هم کاملاً تکذیب کردند.
 • رقم خوردن خونین ترین کشتار جمعی در لاس وگاس آمریکا نشان داد که آمریکا از درون ناامن است و ترامپ با فرافکنی می خواهد با ایجاد محدودیت برای بعضی اتباع کشورها از جمله ایران، آنها را موجب ناامنی بداند. ۶۰ کشته و ۵۲۰ مجروح.
 • یاد و نام سردار شهید همدانی را گرامی می داریم و به عوامل خدمتگزار در عرصه دامپزشکی و پست. روز آنها که ۱۴ و ۱۷ مهر است را گرامی می داریم.
 1. تذکرات پایانی
 • تشکر و قدردانی از عموم مردم و هیئات محترم ، نیروی انتظامی و اطلاعاتی و امنیتی، شورای تأمین، اداره تبلیغات و کلیه دست اندرکاران به خاطر عزاداری منظم و بی حاشیه و حضور در گردهمایی بزرگ تاسوعا در امامزاده اسماعیل و عاشورا در سطح شهر. آرزومندیم خداوند از همه بانیان خیر اطعام کنندگان و عزاداران قبول فرماید و از مسئولان ایستگاهههای صلواتی هم تشکر می کنیم و انتظار داریم با تنظیم صدا و رعایت حال همسایگان و رهگذران، اینان هم مأجور باشند.
 • انتظار داریم جلسات عزاداری که در آینده تا پایان صفر برگزار می شود هم چنان پر رونق باشد و عزاداران بتوانند از سخنرانان و مداحان استفاده لازم را ببرند که از ایشان هم متشکریم.
 • طبق اطلاع، قرار است انتخابات خاص هیئت های مذهبی برگزار گردد که البته اطلاع رسانی کامل صورت خواهد گرفت. آنها که علاقمند هستند ثبت نام کنند تا عرصه خدمتگزاری شان فراهم تر گردد.
 • هم روز جهانی کودک را در پیش رو داریم(۱۶ مهر) هم روز اسکان معلولان و سالمندان(۲۰ مهرماه) امیدواریم بتوانیم در هر دو بخش به وظیفه مان عمل کنیم. چنانکه در حدیث آمده است: وقّروا کبارکم و ارحموا صغارکم- بزرگترها را احترام و به کوچکترها رحم کنید.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*