خطبه ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

« … و ما تقدّموا لانفسکم من خیر تجدوه عندالله هو خیراً و اعظم اجراً و استغفروا الله انّ الله غفور رحیم» مزمل/۲۰

هر کار خیری که انسان انجام دهد آنرا در نزد خدا خواهد یافت. درواقع آن خیر است و اجر بزرگتری دارد. در ادامه، دستور به استغفار می دهد که با استغفار می توان به غفران و رحمت الهی نایل شد.

انسان های اهل تقوا از بن دندان عقیده به چنین رهنمودهای الهی دارند و لذا از انجام کار خیر دریغ نمی کنند و استغفار را نیز ازیاد نمی برند.

حج تمتع

اشاره: اسلام دین حیات و زندگی است و برای شاداب نگهداشتن و حفظ وحدت و انسجام مسلمانان برنامه های ویژه ای دارد. به عنوان نمونه برای ایجاد همبستگی میان مسلمانان برنامه روزانه دارد در قالب نماز جماعت و برنامه هفتگی دارد به نام نماز جمعه و برنامه سالیانه دارد بنام حج تمتع که البته زیباترین و کاملترین و جامع ترین نوع همبستگی و وحدت میان مسلمانان همین حج تمتع است. این اجتماع بزرگ، خصوصیاتی دارد نظیر:۱- بر افراد برخوردار و مستطیع، واجب است. ۲- هرگز قابل تبدیل به واجب دیگری نیست. ۳- اختصاص به قشر خاصی ندراد. ۴- از همه جای عالم اسلام با هر نژاد و زبان و فرهنگی حضور دارند. ۵- در این اجتماع بزرگ، منیّت ها و امتیازات پوشالی رنگ می بازد و همه یکسانند. ۶- همه مسلمانان دارای وظایف و اعمال یکسانی هستند. ۷- زمان و مکان اعمال حاجیان مشخص و معین است. ۸- مردم به دلخواه و با پول و سرمایه خود در این جمع عظیم شرکت می کنند. ۹- اعمال حج علاوه بر ظاهر، یک باطن و اسراری هم دارد. ۱۰- عظیم ترین و با شکوه ترین اجتماع و میتینگ بشری در روی کره زمین است.

در قرآن کریم به یک فلسفه مهم این گردهمایی بی نظیر اشاره شده است و آن: “لیشهدوا منافع لهم :”است(حج۲۸) یعنی تا مردم مسلمان شاهد منفعت هایی برای خود باشند. بی تردید منفعت های بسیاری دارد اعم از مادی و معنوی.، هم اقتصاد مسلمانان رونق می گیرد و سرمایه ها به گردش می افتد هم وحدت و انسجام شکل می گیرد و هم فقرا به نوایی می رسند هم بازار بندگی و خودسازی رونق می گیرد هم به نتایج مهمی می توانند در زمینه عقیده و عمل برسند مثل: توحید، توکل، توسل، تعبد، نبوت، امامت… بی جهت نیست که دشمن درصدد تعطیل یا تحریف این مناسک بزرگ بوده و هست.

دو نمونه: ۱- نخست وزیر وقت انگلیس در مجلس عوام سخنرانی کرد و با نشان دادن قرآن و تصویر کعبه، گفت: تا این دو در میان مسلمانان وجود دارد ما نمی توانیم بر آنها تسلط کامل پیدا کنیم. پس باید چاره ای اندیشید!!!

۲- همین چند سال پیش بود که یکی از مسئولان آمریکایی با عصبانیت گفت: ما باید کعبه مسلمانان را با بمب اتم هدف قرار داده و تخریب کنیم.

بر این اساس، مسلمانان باید با بصیرت کامل و هشیاری فوق العاده درصدد حفظ جایگاه حج باشند و اجازه ندهند تا حج تعطیل یا تخریب شود. به لطف خداوند امسال حج، آرام و با شکوه و همراه با عزت داشتیم که ان شاءالله هم چنان این جایگاه محفوظ بماند و شیعیان بر تارک آن بدرخشند.

خطبه دوم

حدیث

الامام الباقر(ع): لا تتهاون بصلاتک فانّ النّبیّ(ص) قال عند موته، لیس منّی من استخفّ بصلاته.

امام باقر(ع) فرمود: نمازت را سبک مشمار زیرا پیامبر(ص) هنگام رحلتش فرمود: از من نیست کسی که نمازش را سبک بشمارد. (کافی۷/۲۶۹)

توصیه به نماز در قرآن و روایات، به فراوانی دیده می شود علت آن هم، اهمیت و نقش نماز در زندگی و بندگی انسان می باشد.

مناسبت ها

  1. روز افتخار آمیز مباهله: ۲۴ ذیحجه یادآور عظمت اهلبیت(ع) است. در این روز پیامبر اکرم(ص) علی و فاطمه و حسنین(ع) را به همراه خود آورد تا در ماجرای مباهله( نفرین کردن با گروه نصاری) شرکت جوید که دشمن عقب نشینی کرد و این افتخار برای اهلبیت باقی ماند که در آیه (۶۱ آل عمران) به آن اشاره شده است.
  2. روز نزول سوره هل اتی: در ۲۵ ذیحجه این سوره در شأن اهلبیت نازل شد. در این سوره به جریان اطعام علی و فاطمه و حسنین(ع) و فضّه به مسکین و یتیم و اسیر اشاره شده و از کار آنان ستایش به عمل آمده است. جالب اینکه آنان در اطعام غذای خود به دیگران در حالی اقدام کردند که شدیداً به آن نیاز داشتند چرا که همه آنان روزه دار بودند و سه شبانه روز با آب افطار کردند.

این جریان باعث شد تا این روز را روز خانواده بنامند تا برای دیگر خانواده ها الگو باشد. خانواده ای که عقل و احساس و عاطفه در آن موج می زند می تواند پرورش دهنده فرزندانی صالح و سالم باشد و سازه اجتماع سالم به حساب آید.

امروز دشمن، خانواده را هدف گرفته و بنای تخریب و فروپاشی آنرا دارد با انواع و اقسام تبلیغات و ترفندها درصدد اجرایی کردن برنامه های خود است. باید همگان به هوش باشند و از چهار چوب استوار خانواده دفاع و حفاظت کنند.

  1. دیدار رئیس و اعضای تشخیص مصلحت با رهبری: آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی و دیگر اعضای مجمع ،خدمت رهبری رسیدند و ایشان هم به نکات مهم و کلیدی اشاره کردند از جمله: باید تفکر و عمل انقلابی در مجمع حاکم باشد و هیچ مصوبه ای و موضع گیری یا اقدامی، متفاوت با مبانی اصلی انقلاب و میراث گرانقدر امام از آن مشاهده نشود. مجمع تشخیص مصلحت نظام، یادآور امام بزرگوار و فراورده انقلاب است و در فرایند اداره و مدیریت کشور دارای تأثیر بسیار مهمی است.
  2. بد عهدی ها و پیمان شکنی آمریکا همراه با دشمنی با کشور و ملت ما ادامه دارد.
  3. کشتار بیرحمانه مردم مسلمان میانمار و سکوت مجامع بین المللی: چند سالی است که مردم مسلمان میانمار توسط بودایی ها و حمایت دولت آن کشور قتل عام می شوند و با قساوت و بیرحمی مورد تعرض قرار می گیرند و هیچ اقدامی از سوی مدعیان حقوق بشر و دستگاههای عریض و طویل بین المللی مشاهده نمی شود. گاهی زنده زنده آنها را در آتش می سوزانند، گاهی بدنهای مثله شده آنها را در رودخانه رها می کنند و آنها را به بهانه اینکه اصالتاً بنگلادشی هستند می خواهند از آن کشور خارج کنند. آن بیچاره ها خود را از طریق دریا و خشکی می خواهند به جای دیگر برسانند که با گرسنگی و بیماری مواجه می شوند و جالب اینکه رهبر میانمار یک خانمی است بنام سوچی که اخیرا برنده صلح نوبل هم شده است و او هم در این جنایت شریک است. به قول رهبری باید مسلمانان عالم محکوم کنند این جنایت ها را و با ابزار دیپلماتیک به مقابله با این جنایت برخیزند.

در خاتمه ازعموم ملت تشکر و از مردم قدردانی و برای شورای جدید آرزوی توفیق داریم. وامید واریم شورای جدید با برنامه ریزی های دقیق برای کوتاه مدت ویان مدت  وبلند مدت براس شهر کامهای بلند و اسامسی بردارند و شهردارمنتخب آنان بتواند خدمات شایسته ای به شهروندان ارایه دهد و در مجموع کارنامه درخشانی از خود به یادگار بگذارند.

ودر پایان از شورای شهر چهارمین دوره و شهردار محترم که منشا خدماتی بوده اند تقدیر و تشکر می نماییم.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*