خطبه ۳۰ تیرماه ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

«یا ایّهاالنّاس انتم الفقراء الی الله و الله هو الغنیّ الحمید»فاطر/۱۵

ای مردم، همه شما به خدا نیازمندید اوست بی نیاز و ستودنی.

در این آیه مخاطب، همه مردم اند از هر قوم و نژاد و گروهی بدون توجه به موقعیت های فردی، صنفی، جغرافیای زمانی و مکانی و جنسیت.

همه مردم فقیر معرفی شده اند و تنها خداوند، غنی و بی نیاز معرفی گردیده که به خاطر عظمت و رحمت و بخشش و بزرگواریش قابل ستایش نیز هست.

اگر همه مردم فقیرند که هستند و فقیران باید به بی نیاز مطلق رجوع کنند پس شایسته است تا نیازمندان واقعی(انسانها) با کسب تقوا و عبادت و بندگی روی به درگاه او آورند تا مورد عنایت و توجه او قرار گیرند. آری می توان به حضور او بار یافت و از محضرش بهره مند شد. مسافران فقیر الی الله نیاز به ره توشه دارند و آن تقوای الهی است.

سبک زندگی دینی

[ امامت/       ۱۵] ویژگی های برجسته امام(ع) ۷- سخاوت و گشاده دستی

این واژه نقطه مقابل بخل قرار دارد که در فرهنگ دینی ما نسبت به آن توصیه های فراوانی دیده می شود و در مقابل، نسبت به بخل و عدم انفاق، ملامت و سرزنش یافت می گردد. امام صادق(ع) فرموده: السخیّ الکریم الذی ینفق ماله فی حقّ- سخاوتمند کریم کسی است که مال خود را در مورد حق و شایسته به مصرف برساند ( بحار/۷۱/۱۳۵۳). البته گفته شده که افراد باید مراقب باشند تا در جانب بذل و بخشش دچار گناه اسراف نشوند و در این خصوص هم اندازه نگهدارند. خداوند به پیامبرش دستور می دهد: لا تجعل یدک مغلوله الی عنقک و لا تبسطها کلّ البسط فتقعد ملوماً محسوراً (اسراء/۲۹). و در توصیف عباد الرحمن می فرماید: آنان کسی هستند که در هنگام انفاق نه اسراف می کنند(زیاده روی) و نه اقتاردارند(کندروی) بلکه میانه رو هستند. در هر صورت پیشوایان دینی ما از پیامبر گرفته تا بقیه معصومین(ع) همگی از این ویژگی برجسته(سخاوتمندی) برخوردار بوده اند و در این خصوص سرآمد همه مردم روزگار بوده و هستند. آری آنان اسخی الناس و سخاوتمندی مردم اند.

نمونه ها

 1. پیامبر اکرم که خود فرمود: السخیّ قریب من الله قریب من النّاس قریب من الجنّه(بحار۷۳/۳۰۸). وقتی شنید کسی پرده کعبه را گرفته و می گوید خدایا به حرمت این کعبه مرا بیامرز فرمود: گناهت چیست؟ عرض کرد: من مرد ثروتمندی هستم هر وقت فقیری نزد من می آید گویا احساس می کنم شعله ای از آتش به سمت من می آید فرمودند: از من دور شو مرا به آتش خود مسوزان.آنگاه فرمود: اگربین رکن و مقام دوهزار رکعت نماز بگزاری و آنقدر گریه کنی که از اشک هایت نهرها جاری گردد ولی با خصلت بخل بمیری اهل دوزخ خواهی بود.( جامع السعادات۲/۱۵۴)
 2. شخصی نزد معاویه آمد و گفت: من از نزد بخیل ترین عرب یعنی علی نزد تو آمده ام. او گفت: و انیّ یکون ابخل العرب؟ فوالله لو کان له بیتان بیت من تبن وبیت من تبرلانفد تبره قبل تبنه (بحار۳۳-۲۵۴)
 3. امام هشتم وقتی خبردار شد که غلامان، فرزندش جواد را از در خصوصی بیرون می برند تا نیازمندان او را نبینند به حضرت نامه نوشت که حتماً از در عمومی بیرون برود و درهم و دینارهایی با خودت بردار و هرکسی که تقاضا کرد به او کمک کن(عیون اخبار الرضا۲/۸). امام صادق(ع) فرمود: شابّ سخیّ مزهق فی الذّنوب احبّ الی الله من شیخ عابد بخیل(بحار۷۳/۳۰۷).

خطبه دوم

حدیث

قال علی(ع): اوصیکم بتقوی الله فیما انتم عنه مسئولون و الیه تصیرون(بحار۷۴/۳۸۷)- من شما را به پرهیزکاری سفارش می کنم در آنچه که شما در مورد آن سؤال خواهید شد و سرنوشت شما به سوی آن می باشد.

 • باید به فکر آن چیزی بود که انسان در مورد آن پرسش خواهد شد مثل عمر، مال، مسئولیت، عنوان اجتماعی و …
 • در این خصوص باید خدا را در نظرگرفت و با در پیش گرفتن تقوای الهی به پاسخگویی پرداخت.

مناسبت ها

 1. درآستانه دهه کرامت

با حلول ماه ذیقعده ما شاهد شروع دهه کرامت خواهیم بود. چرا که اولین روز آن، ولادت حضرت فاطمه(س) است که در سال ۱۷۳ه.ق در مدینه اتفاق افتاده و آنرا روز دختران نامیده اند که ما ضمن تبریک به دختران جامعه اسلامی، برای آنان موفقیت در رهروی راه بانوی آب و آفتاب و آئینه را آرزومندیم و امیدواریم دختران جامعه ما دریابند که سعادت آنها در حفظ ایمان و عقیده و عفاف و حجاب است و نه در تقلید کورکورانه از غربی ها و اروپایی ها و مدگرایی ها و بی توجهی به اصول دینی و اخلاقی و خانواده. آری الگوی زنان و دختران ما باید حضرت فاطمه و زینب و حضرت معصومه باشند.

در ادامه روزهای دهه اول ذی القعده به یازدهمین روز آن می رسیم که سالگرد میلاد حضرت امام علی بن موسی الرضا(ع) است. ما امیدواریم مردان و پسران جامعه مان با الگو قرار دادن راه و روش و زندگی این امام بزرگوار، در مسیری حرکت کند که موجب رضایت خداوند باشد و بتوانند در تشکیل و اداره خانواده و حفظ آن از آفت های زمانه موفق باشند و هموراه مسیرپاکی و نیکی را بپیمایند. این دهه را به همه مردم ولایتمدار عرض تبریک و تهنیت داریم.

 1. پنجم مرداد سالروز اقامه اولین نماز جمعه

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با فرمان امام حضرت آیه الله طالقانی در ۵ مرداد سال۵۸ اولین نماز جمعه را در تهران اقامه کردند و بدین ترتیب نماز جمعه که یکی از عنایت های حق تعالی بر جمهوری اسلامی بود در ایران اسلامی اقامه شد و گسترش یافت و الان در حدود ۹۰۰نماز جمعه در ایران در حال اقامه شدن است. ما ضمن گرامیداشت روز نماز جمعه به همه دست اندرکاران برپایی این میتینگ هفتگی یعنی اعضای محترم ستاد و همه نمازگزاران خسته نباشید گفته و از همگان به ویژه دولتمردان عرض می کنیم قدر این اجتماعات معنوی و اثرگذار بدانند و با حضور در صفوف فشرده نماز جمعه هم به اندازه وظیفه دینی خود بپردازند هم به مطالبات مردم که از زبان امام جمعه عنوان می شود توجه کنند هم خودشان در اوقات مختلف و مناسبت ها از این تربون با مردم سخن بگویند. نماز جمعه آثار و برکات فراوانی داشته و دارد از جمله: اتحاد و همدلی، بیان مشکلات و تنگناها، درخواست ها و مطالبات، تشریح عملکردها و نقطه ضعف ها، دعوت از مردم برای همکاری با مسئولان و دولتمردان، توضیح وضعیت موجود کشور و دنیا، آشناسازی با وظایف دینی، دوست شناسی و دشمن شناسی و … . هم امام هم رهبر معظم انقلاب بر برپایی این فریضه تأکید داشته و دارند که امیدواریم ما نیز به وظیفه خود عمل کنیم.

 1. تداوم دشمنی آمریکا با نظام اسلامی ایران

با وجود اعتراف آمریکا مبنی بر رعایت ایران نسبت به تعهدات خود راجع به برجام، باز هم تعدادی از شخصیت ها و نهادهای ما را به بهانه های واهی تحریم کرده و هشدار داده اند این سخت گیری ها هم چنان ادامه خواهد داشت که البته با توجه به پیش بینی ها و هشدارهای رهبری، این بدعهدی ها برای ما تازگی نداشته و ندارد و همانگونه که حضرت آقا با استناد به سخنان وزیر خارجه (دکتر ظریف فرمودند: هم روح برجام هم جسم آن توسط آمریکا نقض شده است البته اخیراً وزیر خارجه ما در سفر به آمریکا هشدار دادند که اگر روند نقض برجام توسط آمریکا تداوم یابد ما نیز عکس العمل مشابه نشان خواهیم داد که این هشدار، در مجامع سیاسی دنیا و به خصوص آمریکا، جدی گرفته شده و اثرگذار بوده است و بعضی ها ضمن تحسین این موضع، پیش بینی می کنند اگر مسئولان ما قرص و محکم بایستند آمریکا از مواضع خود عقب نشینی خواهد کرد هرچند این احمق های کاخ سفید هم چنان بر طبل مخالفت و ضدیت با جمهوری اسلامی می کویند و اخیراً هم با صدای بلند برای چندین بار اعلان کرده اند هدف ما تغییر نظام ایران است که دکتر ظریف پاسخ دادند این فکر شوم و خام را باید از مغز هایشان بیرون کنند. نظام ما متکی به مردم است هم چنین ایشان گفتند ما نمی دانیم چرا آمریکا و عربستان از تروریسم حمایت می کنند باید ما محکوم بشویم؟

 1. تذکرات پایانی
 • امروز ۳۰ تیر روز بزرگداشت آیت الله کاشانی است که در سال ۱۳۳۱ توانست با بسیج مردم به کمک دولت مصدق بیاید و او را که از منصبش عزل شده بود بار دیگر به کرسی نخست وزیری بنشاند ولی متأسفانه مصدق نتوانست حمایت آیت الله را برای خود حفظ کند و در سال ۳۲ حکومتش با کودتای ۲۸ مرداد سرنگون شد.
 • روزَ ۵ مرداد سالروز عملیات پیروزمند مرصاد نیز هست که نیروهای مسلح (ارتش، سپاه، بسیج) توانستند فروغ جاویدان منافقان را که در سال ۶۷ به غرب کشور به قصد آمدن به تهران حمله کرده بودند به دروغ جاویدان تبدیل کنند و توطئه منافقان را درهم بشکنند.
 • باید از حضور پرشور مردم شهرستان در مراسم تشییع پیکر شهیدان گمنام تشکر کرد که برای چندمین بار در هفته گذشته حماسه حضور را به تماشا گذاشتند. باید مسئولان شهرستان در عمل، قدردان زحمات و حضور مردم باشند. ان شاءالله با وحدت و انسجام به برنامه ریزی برای ایجاد اشتغال و تولید بپردازند و مردم را در رفع نگرانی های معیشتی و بهداشتی کمک کار باشند.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*