خطبه ۹ تیر ماه ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

« قد افلح من زکّیها و قد خاب من دسّیها» شمس/ ۹-۱۰

بی تردید کسی که نفس را از آلودگی پاک کرد و رشد داد رستگار شد و کسیکه آنرا با آلودگی ها و امور بازدارنده از رشد بیالود از رحمت حق ناامید شد.

خداوند متعال بعد از چندین سوگند، به بیان این حقیقت می پردازد که رستگاری از آن کسی است که نفس خود را تزکیه کند و زیانکاری نصیب کسی می گردد که در زیر بار و آوار گناهان و نافرمانی ها دفن کند.

آری؛ آنکس که در مسیر دین و دیانت و تقوا و خودسازی حرکت کند، عاقبت نیکو و رستگاری نصیبش می شود. و آنکس که در مسیر خود فراموشی و خدا فراموشی قرار بگیرد قطعاً زیانکاری و بدبختی نصیبش خواهد شد.

خطبه دوم

حدیث

قال علی(ع): للمتّقی ثلاث علامات: اخلاص العمل و قصر الامل و اغتنام المهل.

پرهیزکار سه نشانه (برجسته) دارد: ۱- اخلاص در عمل ، یعنی کار را با اخلاص برای او انجام دادن. ۲- کوتاه گرفتن آرزو، چه اینکه آرزوی دراز ، رفته رفته انسان را غافل و از خود بی خود می کند.۳- استفاده از فرصت ها . اگر مختصری انسان دیر حرکت کند فرصت را از دست خواهد داد و دچار حسرت و اندوه و خسارت خواهد شد. چه خوب است ما نیز با به کار گیری این رهنمود، جزء متقین باشیم.

مناسبت ها

 1. سخنان حکیمانه رهبری:

در خطبه های نماز عید فطر و در دیدار با مسئولان حکومتی و سفرای کشورهای اسلامی به نکات قابل توجهی اشاره فرمودند از جمله:

 • آثار و برکات ماه مبارک رمضان مثل روزه و عبادت خالصانه و انفاق و اطعام، کمک به آزادی زندانیان و توجه به راهپیمایی روز قدس در شرایط دشوار، انتخابات بزرگ و پرشور، حمله قدرتمندانه سپاه به دشمن داعش و تبیین آتش به اختیار که عبارت است از انجام کارهای خود جوش و تمیز در عرصه فرهنگی که البته به معنای هرج و مرج و بی قانونی و بهانه دادن به دست مدعیان پوچ اندیش و مدیون کردن جریان انقلابی کشور نیست و باید مراقب نظم و آرامش کشور بود.
 • در ززمینه خارجی، دنیای اسلام باید حامی مظلومان یمن، بحرین و کشمیر باشد و مسئله قدس باید هم چنان مسئله اول جهان اسلام باشد.
 • و بالاخره باید منافذ ورود دشمن را شناسایی کرد که دشمن به سراغ سنگرهای معنوی می آید مانند ایمان ها، معرفت ها، عزم ها و پایه ها و ارکان نظام تا آنها را منهدم کند و فرصت های یک نظام را به تهدید تبدیل کند.
 1. روز افشای حقوق بشر آمریکایی:

دوازدهم تیرماه، با این عنوان در تقویم ما ثبت شده است ، چرا که در مثل چنین روزی آمریکا در سال ۶۷ یک هواپیمای مسافری کشورمان را بر فراز آبهای خلیج فارس هدف قرار داد و سرنگون کرد و ۲۹۸ نفر بیگناه که تعدادی از آنها زن و کودک بودند را به شهادت رساند. براین اساس مسئولان ما هفته دوم تیرماه را روز افشای حقوق بشر آمریکایی نامگذاری کرده و به جنایات انجام گرفته توسط این جانیان اشاره می کنند که در عین حال ادعای طرفداری از حقوق بشر را هم دارند ، که بد نیست به فهرست این جنایتها اشاره ای بکنیم:

 • ۶ تیرماه ۶۰ ترور مقام معظم رهبری که البته نافرجام ماند و قطعاً بانیان این جنایت بزرگ با آمریکایی هماهنگ بودند !!!
 • ۷ تیر حادثه حزب جمهوری سالامی که به شهادت ۷۲ تن از جمله شهید بهشتی انجامید که در آن ۳۰نماینده مجلس، ۴وزیر و ۱۲ معاون وزیر هم به شهادت رسیدند.
 • ۷تیر سال ۶۶ بمباران شیمیایی سردشت آذربایجان غربی که ۱۱۰ شهید و ۸۰۰۰ مجروح داشت. حدود ۴۰۰ شرکت اروپایی و آمریکایی در تجهیز صدام به ادوات شیمیایی دست داشتند.
 • شهادت آیه الله صدوقی در ۱۱ تیر سال ۶۱ و همانگونه که گفته شد حمله به هواپیمای مسافری یاران و کشتن صدهاتن افراد بی گناه و مدال افتخار دادن به فرمانده ناو ونیسنز آمریکایی!!!

این است نماد طرفداری از حقوق بشر آمریکا!!!

 1. تذکرات پایانی
 • هشتم شوال سال ۱۳۴۴ه.ق(۹۴) سال پیش به سال قمری، وهابی ها برای تخریب بقاع متبرکه در بقیع حمله کردند و آنها را از بین بردند آنها هم چنین بارها قصد تخریب بارگاه امام علی در نجف و امام حسین در کربلا را داشتند که موفق نشدند و بقایای فکری آنها، داعشی ها بودند که بدین منظور خط و نشان برای تخریب بقاع متبرکه در سرزمین عراق و شام و حتی ایران را میکشیدند که خداوند به آنها مهلت نداد و در حال حاضر با تسلط نیروهای عراقی بر موصل، حکومت خود خوانده خلافت ابوبکر البغدادی را به موزه تاریخ سپردند. آری آنهابا تمام حمایت هایی که از سوی مرتجعین منطقه و آمریکا داشتند به پایان خط رسیدند که البته همه می گویند نقش مستشاری ایران نقشی تعیین کننده بوددراضمحلال و نابودی آنها.
 • روز چهارشنبه ۱۴ تیر روز دهیاری و شهرداری نام گرفته که ما ضمن تقدیر از همه دهیاران و شهرداران ، َاز آنان می خواهیم که تمام قدرت خود را برای خدمت در روستاها و شهرها به کار بگیرند و تا مسئولیت دارند در این عرصه منشأ خدمات ارزنده باشند و بدانند خدا بر کارشان نظارت دارد و مردم هم قضاوت دارند.
 • در پایان از حضور حماسی و همگانی مردم در نماز عید فطر، در مراسم برگزاری هفت تیر نهایت تقدیر و تشکر را داریم و از همه مسئولین ادارات انتظار داریم تا همواره در جمع مردم باشند و به خدمت مشغول و هرگز درگیر اختلافات نشوند.

 

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*