خطبه ۲ تیر ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

«انّما یتقبّل الله من المتّقین»  بقره/ ۲۷

این سخن را هابیل به قابیل گفت در آن هنگام که قربانی اش پذیرقته شد ولی قربانی برادرش رد شد. او بدینوسیله به برادرش گوشزد کرد که شرط قبولی قربانی – البته و هر کار نیکی – برخورداری عامل آن از تقوای الهی است. آری اگر عمل همراه با تقوای الهی نباشد یا عامل متقی نباشد هرگز مورد قبول واقع نخواهد شد و چون خداوند این مطلب را از هابیل نقل کرد و آنرا را رد نکرد معلوم می شود نظر درست همین است. پس بکوشیم تا  با تقوا باشیم و عملمان مورد قبول خداوند قرار گیرد.

سبک زندگی دینی/  ۵۱

[ امامت/ ۱۲] ویژگی های برجسته امام(ع) ۴- شجاعت:

همه امامان ما، همانند پیامبر اعظم(ص) در دفاع از حق و بیان حقایق و در رویایی با دشمنان خود، شجاع بودند. امیرالمؤمنین(ع) می فرماید: در میدان جنگ هیچ کس از پیامبر به دشمن نزدیک تر نبود و ما در بحبوحه جنگ و در موقع خطر به ایشان پناه می بردیم. خود آن حضرت سوگند یاد می کند اگر همه شجاعان عرب پشت به پشت هم بدهند و در مقابل من بایستند ( لما ولّیت منهم – نهج البلاغه ) به انان پشت نخواه کرد. فرزندانش امام حسن و امام حسین(ع) نیز از شجاعت لازم و ستودنی برخوردار بودند و گوینده این سخن که: اعطینا العلم و الحلم و السماحه والشجاعه، یعنی امام سجاد(ع) در مقابل تهدیدهای جدی ابن زیاد می گوید: ابالقتل تهدّدنی اما علمت ان القتل لنا عاده و کرامتنا الشّهاده- آیا مرا به مرگ تهدید می کنی؟ آیا ندانستی که شهادت در راه خدا عادت و افتخار ماست. این یعنی شجاعت در حدّ اعلی!! نه تنها امامان معصوم که شاگردان مکتب ایشان در دوران امامان و پس از آن هم دارای روحیه شجاعت و دلیری بوده اند مثل کمیل، میثم تمّار، حجربن عدی و ابن سکّیت و دیگر مردان نام آور و شجاع و در دوران معاصر هم مثل امام امت که فرمود: والله در عمرم تا به حال غیر از خدا از هیچ کس نترسیده ام و نشان شجاعت او، ایستادگی و قیام در برابر دستگاه حاکمه شاه و رهبری انقلاب عظیم اسلامی بود که در سخنرانی ها، شاه و اسرائیل و آمریکا را یک جای کوبید و پس از پیروزی انقلاب، در کمتر از یکسال ، روز قدس را پایه گذاری کرد و از مردم خواست تا آخرین جمعه ماه رمضان همه به صحنه بیایند و علیه اسرائیل غاصب که آمریکای جانی پشتیبان او بوده و هست شعار دهند و آزادی قدس را فریاد بزنند. اکنون جای سؤال است که علت حساسیت ما نسبت به قدس و مخالفت با اسرائیل چیست؟

 • محل رفتن به معراج پیامبر اسلام: از مسجد الحرام به مسجد الاقصی و از آنجا به معراج رفتند.
 • اولین قبله مسلمانان: این بنا که از یادگارهای سلیمان نبی است در حدود ۱۴-۱۵ سال قبله اول مسلمانان بوده است و به آن سمت نماز خوانده می شده است.
 • مخالفت با ظلم و ظالم: چه رژیمی از رژیم صهیونیستی ستمگرتر و وحشی تر؟!
 • همراهی و یاری مظلومان: این منطق دین ماست( کونا للظّالم خصماً و للمظلوم عوناً).

فلسطینی ها آوارده اردوگاههایند، خانه هایشان ویران، بچه هایشان کشته و زندانی می شوند و در عین حال عربهای بی غیرت و مسلمانان بی حال یا نظاره گر صحنه های غم انگیزند یا الان رژیم های مرتجع مثل عربستان، حامی رژیم صهیونیستی هستند و این ملت ایران است که در کنار آنان ایستاده و به مبارزان فلسطینی کمک می کند تا اسرائیل از بین برود و همانگونه که امام و رهبری می فرمایند: تا قدس آزاد شود و مسلمانان به آرزوی خود برسند.

خطبه دوم

حدیث

قال علی(ع): انّ الحیاء و العفّه من خلائق الایمان و انّهما لسجیّه الاحرار و شیمه الابرار-

حیا و پاک دامنی از نشانه های ایمان است و آن دو، سرشت آزادگان و خوی نیکان است.(غرر الحکم)

از جمله ثمرات و اثرات ایمان، این دو خصلت ارجمند است. کسی که حیا ندارد و از پاکدامنی برخوردار نیست به همان میزان، ایمانش ناقص است. بکوشیم تا با حفظ و تقویت این دو خصلت نورانی، جزء مؤمنان و پرهیزگاران باشیم.

مناسبت ها

 1. سخنان حکیمانه رهبری در دیدار با خانواده شهیدان مدافعان حرم و مرزبان:

شهادت، معامله میان خدا و بندگانش است و این بسیار با ارزش است و خانواده های شهیدان بسیار محترمند و هیچ کس حق اهانت به آنان را ندارد و هرنوع بی احترامی، خیانت به کشور است. عده ای قلم به دست نفهم نمی فهمند و کارهای غلطی انجام می دهند و بعضی با پول این ملت، فیلم می سازند و اهانت به خانواده های شهیدان می کنند.

شهدای مدافع حرم و مرزداران و شهیدان امنیت و اطلاعات، خدمات و اقدامات بزرگی انجام داده و می دهند.

بدخواهان که هارت و هورت می کنند هیچ غلطی نمی توانند بکنند. قریب چهل سال است می خواهند علیه نظام ما کاری انجام دهند ولی نتوانستند. آنروز که ترکه ای بیش نبود کاری از پیش نبردند چه رسد به حالا که درخت تنومندی شده است.

همه بدانند جمهوری اسلامی مستحکم ایستاده است و به دشمنان سیلی خواهد زد.

هیچ قدرت مادی توانایی مقابله با ما را ندارد. روح این قدرت هم همین شهادت است.

جالب اینکه بعد از این سخنرانی بود که سپاه پاسداران با موشک باران مقرّفرماندهی داعش در دیرالزّور سوریه در ۷۰۰ کیلومتری، سیلی بزرگی به دشمنان زد. این سیلی آن چنان گیج کننده بود که آثارش همچنان باقی است و حامیان داعش را از خود بیخود کرده و آنها را به پراکنده گویی و بعضاً به نگرانی وادار کرده است. حالا می توان به مرز و راز حمایت امام و مقام معظم رهبری از سپاه پاسداران پی برد البته همه مسئولان و جناحهای موجود در کشور از این سیلی، اظهار پشتیبانی و شادمانی کردند و از آن حمایت نمودند. ما نیز ضمن حمایت از این اقدام شجاعانه از همه نیروهای توانمند مسلح و انتظامی و اطلاعاتی و امنیتی کشور تشکر می کنیم.

 1. تحریم، تروریسم و عملیات روانی در کشور، توطئه ادامه دار دشمنان:

همانگونه که رهبری بارها فرموده اند که دشمن دست از توطئه بر نمی دارد ما شاهدیم که هر روز از طرق مختلف از جمله: وضع تحریمها، تشویق تروریستها برای ایجاد عملیات در کشور و ناامن کردن فضای داخلی کشور تلاش می کنند تا برای ملت و کشور ما، دردسر و مزاحمت ایجاد کنند لذا باید با اتحاد و انسجام همه مسئولان و گروهها به مقابله برخاست و دشمن را ناکام گذاشت.

حضرت آقا در دیدار با نخست وزیر عراق( حیدرالعبادی) تأکید کردند که گول آمریکایی ها را نخورند آنها قابل اعتماد نیستند. ما عدم پایبندی آنها را در برجام دیدیم. امرزو اروپایی ها (به قول دکتر ولایتی) اعتراف می کنند که برجام توسط آمریکایی ها نقض شده است. بنابراین باید قرص و محکم در مقابل دشمن ایستاد.

 1. تذکرات پایانی:
 • ششم تیرماه سال۶۰ سالروز ترور نافرجام مقام معظم رهبری است. خدای متعال ایشان را برای رهبری انقلاب حفظ کرد که مقتدرانه آنرا رهبری و هدایت می کنند.
 • هفتم تیرماه سال ۶۰ سالروز فاجعه بزرگ برای جمهوری اسلامی است که در آن حادثه تروریستی منافقین، دکتر شهید بهشتی و ۷۲ نفر از یارانش در دفتر جمهوری اسلامی به شهادت رسیدند. شهیدان والا مقام سرچشمه از هر سه قوه (مقننه، مجریه و قضائیه) بودند که شهیدان حاج آقا نورالله طباطبائی نژاد اولین نماینده مردم اردستان در مجلس و شهید تفویضی و بخشایش از منطقه بودند که یاد و نامشان را گرامی داشته و در جلسات مربوط به آنها شرکت خواهیم کرد.
 • همان روز را روز قوه قضائیه و آغاز این هفته را نامگذاری کرده اند. امیدواریم کارکنان و قضات شریف با رسیدگی سریع و قاطع به پرونده ها طعم شیرین عدالت قضایی را به جامعه ما بچشانند. این روز بر همگان مبارک باد.
 • با پرداخت زکات فطره هر نفر حدود۶۰۰۰ تومان و گذاردن نماز عید فطر ان شاءالله به برپایی جشن بزرگ فطر نائل خواهیم شد. همگان همکاری کنند تا مثل همیشه این مراسم معنوی در کمال شکوه و امنیت برگزار گردد. پیشاپیش این عید را تبریک می گوئیم واز همه اقشار تشکر و قدردانی می کنیم.

 

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*