خطبه ۲۶ خردادماه ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

« یا ایّها الّذین امنوا انّ تتّقواالله یجعل لکم فرقاناً و یکفّرعنکم سیّئاتکم ویغفرلکم و الله ذوالفضل العظیم» انفال/۲۹

ای کسانی که ایمان آورده اید اگر از خدا بترسید میان شما و کافران فرقهایی نهد و گناهتان را بزداید و شما را بیامرزد که صاحب فضل و کرمی بزرگ است.

در این آیه به چند اثر از آثار تقوا و خداترسی اشاره شده است از جمله: وسیله جداسازی حق از باطل و تشخیص آن دو از یکدیگر، تکفیر و پوشانده شدن گناهان و آمرزش آنها. در پایان می گوید و خداوند صاحب فضل بزرگی است یعنی که بخواهد بیشتر هم عطا می کند.

سبک زندگی دینی/۵۰

[امامت/۱۱] ویژگی های برجسته امام(ع) ۳- سماحت

سماحت به معنای جوانمردی و بخشندگی است. همه امامان ما از این خصوصیّت برخوردار بودند. آری آنان جوانمردی و مروّت و فتوّت را در سطح عالی داشتند. امام صادق(ع) از شخصی به نام سلیمان هذلی می پرسد: من الفتی؟ قال : الفتی هو الشاب- جوانمرد کیست و او می گوید همان جوان است. امام(ع) می فرماید مگر نه این بود که خداوند اصحاب کهف را که سالخورده بودند فتیه یعنی جوانمردان نامید.؟ آری، من آمن بالله و اتّقی فهو الفتی- هرکه ایمان آورد و تقوا پیشه کند او جوانمرد است. امامان ما همگی اینگونه بودند از اول الاوصیاء تا خاتم الاوصیاء(ع) و امروز، چون روز علی(ع) است نمونه هایی از این جوانمردی را از زندگی ایشان بیان می کنیم. نقل است در روز احد، صدایی مابین آسمان و زمین شنیده شد که لافتی الّا علی لا سیف الا ذوالفقار. گوینده این سخن، جبرئیل بود که پیامبر شنید و آنرا به دیگران منتقل کرد. این فتوّت و جوانمردی و بخشندگی در سراسر زندگی امام المتّقین موج می زند و به قول بعضی ها اساساً کلید شخصیت علی (ع) جوانمردی است.

نمونه هایی از جوانمردی مولا علی(ع):

 • گذشت ، با قدرت بر انتقام گیری: در جنگ صفین برای بازپس گیری شریعه ای که در اختیار سپاه معاویه بود و آنان مانع استفاده از آب می شدند ، حضرت خطبه ای کوتاه و آتشین خواندند و یارانش با یک حمله سریع آنرا از معاویه بازپس گرفتند ولی اجازه دادند تا سپاه شام از آب استفاده کنند.
 • انفاق و اطعام با وجود نیاز شدید:حضرت باغی داشت و به ۱۲هزار درهم فروخت و همه پولش را فقرا بردند وقتی به خانه آمد فاطمه عرض کرد سهم ما چه شد؟ فرمود همه را فقرای مدینه بردند ، ایشان عرض کرد: ای کاش ماهم از فقرای مدینه بودیم.!

در ماجرای مراجعه مسکین و یتیم و اسیر به منزل حضرت ،  ایشان تنها خوراک افطاری خویشرا به آنان در سه شب متوالی دادند و البته به پیروی از ایشان فاطمه و حسنین و فضه هم چنین کردند.( و یطعمون الطّعام علی حبّه)

 • عدل و انصاف در اوج حکومت داری: حاضر نشد به برادر فقیر و عیالوار خود عقیل ، بیش از سهم دیگران بدهد با این استدلال که این سهم مردم است و من سهم خود را به شما می دهم اما مال مردم و بیت المال را نه.
 • همراهی با افراد ضعیف جامعه و فراموش نکردن ایشان. در نامه خود به عثمان بن حنیف می نویسد: آیا من به این قانع باشم که به من امیرالمؤمنین بگویند ولی با مردم در سختی ها و مشکلات و تنگناها شریک نباشم؟

گویند سائلی در مسجد با حضرت ماند که افطار کند اما با آن نان سفت و کلفت نتوانست و با راهنمایی ایشان به منزل امام مجتبی آمد و پس از پذیرایی گفت اگر ممکن است مقداری غذا برای آن آقایی ببرم که در مسجد است فرمود: این بابایم علی، امیر المؤمنین است.

 • دستور به رسیدگی به حال قاتل خویش: وقتی شیر برای حضرت آوردند فرمود آنرا برای ابن ملجم ببرید که حالا اسیر شماست. وصیت کرد اگر من ماندم خود می دانم با او چه کنم و اگر از دنیا رفتم مبادا یک ضربت بیشتر به او بزنید و مبادا بدن او را مثله کنید. راستی کیست جز علی که اینگونه از اول تا آخر زندگی، جوانمردی نشان دهد و مردانگی به خرج دهد.

به جز از علی که گوید به پسر که قاتل من          چو اسیر توست اکنون به اسیر کن مدارا

به جز از علی که آرد پسری ابوالعجائب            که علم کند به عالم شهدای کربلا را

خطبه دوم

حدیث

علی(ع): اوصیکما و جمیع ولدی و من بلغه کتابی بتقوی الله و نظم امرکم و صلاح ذات بینکم فانّی سمعت جدّکما(ص) یقول صلاح ذات البین افضل من عامّه الصّلاه و الصیام.

…و علیکم بالتّواصل و التّباذل و ایّاکم و التّدابر و التّقاطع.

هان، شما ای حسن و حسین و همه فرزندانم و تمام کسانی که این نوشته به آنان می رسد را به تقوای الهی و نظم در کارها و اصلاح در بین خودتان سفارش می کنم. من از جدتان رسول خدا شنیدم که اصلاح بین خودتان از یکسال نماز و روزه (مستحبی) ارزش بیشتری دارد. … بر شما باد به اتحاد و تعامل و کمک کردن به یکدیگر و مباد که به پشت کردن به همدیگر و قطع رابطه روی آورید. ( نهج البلاغه /نامه۴۷)

مناسبت ها

 1. علی(ع) پیشوای عبادت و عدالت:

امام علی(ع) الگویی کامل برای تمام بشریت در تمامی عرصه ها است. البته سزاوار است شیعیان آن حضرت زندگی ایشان را الگوی خود قرار دهند و در زندگی شخصی شان از عبادت و بندگی و در زندگی اجتماعی از عدالت و دادگستری آن حضرت الگوگیری نمایند به خصوص زمامداران و مسئولان حکومتی باید در اجرای عدالت و مبارزه با فساد و در حفظ و حراست از بیت المال از حضرت علی(ع) تبعیت کنند همو که فرمود: به خدا سوگند اگر تمام دنیا را به من بدهند تا پوست جوی را به زور از دهان موری بگیرم چنین نخواهم کرد و نیز فرمود: اگر خبردار شوم که از بیت المال، چیزی به عنوان مهر و کابین زنان شده باشد یا با آن کنیزانی خریداری شده باشد آنرا باز پس خواهم گرفت و به بیت المال مسلمین بر می گردانم. و در نامه هایی که به بعضی از کارگزارانش می نویسد آورده است که اگر خبرهایی که به من رسیده درست باشد قدر و منزلت تو در نزد من از شتر قبیله ات کمتر است و در عمل، تعدادی از آنان را به خاطر دست اندازی به بیت المال از کار برکنار کرد. آری باید عدالت علی همراه با عبادت او سرمشق همگان باشد.

 1. اشاره ای به سخنان مقام معظم رهبری:

الف- در جمع شاعران، طبق رسم همه ساله به اشعار آنان گوش فرادادند تا توجه دیگران به سرمایه شعر و ادبیات فارسی جلب شود و ضمناً رهنمودی هم دادند که می توان از بعضی کارهای ناشایست که از افراد بدکردار سر می زند با زبان هجو انتقاد کرد مثل رقص شمشیر یک رئیس جمهور یاغی و طاغی با رئیس یک کشور که با نظام قبیله ای اداره می شود.

ب- در جمع دانشجویان، پس از شنیدن سخنان و پیشنهادها و انتقادهای آنان مطالبی را فرمودند که شاه بیت آن، آتش به اختیار بودن بود که در عرصه فرهنگی بیان فرمودند. البته این به معنای نادیده گرفتن ارگانهای رسمی و یا دعوت به هرج و مرج نیست بلکه سفارش به ادامه فعالیت های فرهنگی است که وظیفه تک تک افراد رسالت پیشه است و با این روحیه می توان در جامعه و دانشگاه نقش آفرین بود.

ج- در جمع مسئولان نظام که مطالب بلند و اساسی ارائه دادند از جمله:

 • نباید جامعه را دو قطبی کرد نظیر کاری که بنی صدر در سال ۵۹ انجام داد و خسارت بار بود.
 • منافع ملی باید ملاک عمل مسئولان باشد آن هم بر اساس اسلام، عمق تاریخ ایران و انقلاب.
 • کارهایی که رئیس جمهور محترم گفتند که باید بشود مخاطب اصلی، خود ایشان و دولت ایشان است.
 • آمریکا با اصل و اساس ما که جمهوری اسلامی است مخالف است نباید در مقابل خواست او انعطاف نشان داده شود او هرگز مورد اعتماد نبوده و نیست. ( همین دیروز از ۱۰۰نفر ۹۸ نفر رأی به تحریم ما دادند)
 1. چند مناسبت در یک نگاه:
 • ۳۱ خرداد سال ۱۳۶۰ دکتر مصطفی چمران به شهادت رسید و در همان روز بنی صدر با رأی مجلس مبنی بر بی کفایتی او از ریاست جمهوری عزل شد. چمران رفت ولی ماندگار شد بنی صدر هست ولی خوار و ذلیل و بی مقدار( فاعتبروا یا اولی الابصار).
 • یاد و نام شهیدان بخارایی، صفار هرندی، امانی و نیک نژاد را گرامی می داریم. (۳۱ خرداد ۱۳۴۲)
 • هفته قوه قضائیه را که در پیش رو داریم گرامی داشته و ضن تشکر از کارکنان این دستگاه انتظار داریم احکام صادره از سوی آنان، کارشناسانه و عادلانه و فساد ستیزانه باشد تا مردم طعم شیرین عدالت را بچشند و خاطرشان مکدر نگردد.
 • از تلاش و جدیت مأموران امنیتی، اطلاعاتی و انتظامی و نظامی که با تمام قوا درصدد کشف لانه های تروریستی و مبارزه با تروریست ها هستند تشکر می کنیم و انتظار داریم مسئولان سیاسی با عوامل کمکی و پشتیبانان تروریست ها برخوردی مناسب داشته باشند و از شرکت بسیج در عرصه امنیت آفرینی تشکر می کنیم.
 • برای موفقیت مردم مبارز یمن، عراق، سوریه و فلسطین که با داعش و صهیونیست ها مبارزه می کنند آرزوی موفقیت داریم.
 • هفته آینده ان شاءالله همگان با حضور در راهپیمایی قدس یکبار دیگر نسبت به قبله اول مسلمین و در مخالفت با صهیونیست ها تولی و تبری خود را نشان خواهیم داد.
 1. تذکر پایانی:

ضمن تشکر از حضور همگان در نماز جمعه و سپاس از حضور در مساجد برای آئین های مذهبی و به ویژه مراسم احیاء در دو شب گذشته، قدر و غنیمت شمردن فرصت حضور در شب ۲۳ رمضان، امیدواریم خدای متعال از همگان به کرمش قبول فرماید و اطعام و انفاق ها مورد توجه خداوند قرار گیرد.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*