خطبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵

29148393216570919359

خطبه اول

تقوا

« یا ایّهاالّذین امنوا تّقوا الله و کونوا مع الصّادقین» توبه/ ۱۱۹

 • در این آیه از مؤمنان خواسته شده تا پروای خداوند را پیشه کنند و همراه با صادقان( راستگویان و درست کرداران) باشند.
 • در آیه ۱۷۷ بقره، اهل ایمان، انفاق، وفای به عهد و صبر در برابر مشکلات را صادق می شمارد و در آیه ۱۵ حجر و ۸ سوره حشر، مهاجران رنج کشیده و جان بر کف را صادق شمرده است. در روایات شیعه و سنی آمده است که مقصود از صادقین، محمد و آل محمد (ص)می باشند.
 • بی تردید همراهی و هم نشینی با صادقان آثار تربیتی فراوانی را در پی دارد.

سبک زندگی دینی

[ ویژگی های پیامبر اعظم(ص)] ۷- عبادت و بندگی

خدای متعال در قرآن کریم هدف از خلقت و آفرینش انسان ها و جنّی ها را عبادت می داند( و ما خلقت الجنّ و الانس الاّ لیعبدون) ذاریات/۵۶، و رسالت پیامبران الهی را دعوت مردم به عبادت و بندگی خدا معرفی می نماید( و لقد بعثنا فی کلّ امّه رسولاً ان اعبدوا الله و اجتنبوا الطّاغوت …) نحل/۳۶، افزون بر آن، خداوند خودش مستقیماً از همه مردم خواسته است تا اور ا عبادت کنند( یا ایّها النّاس اعبدوا ربّکم الّذی خلقکم…) بقره/۲۱ و در عین حال به صورت ویژه از بنده برگزیده خودش دعوت به عبادت و بندگی کرده است(و اعبد ربّک حتّی یأتیک الیقین-حجر/۹۹- [ ای پیامبر] پروردگارت را عبادت کن تا سر حد یقین، یعنی تا وقتی به یقین کامل نرسیدی خدا را عبادت کن که البته این بندگی تا پایان زندگی ادامه خواهد داشت . و برخی هم یقین را به مرگ تفسیر کرده اند که باز یعنی تا پایان عمرت باید این بندگی همراه با اخلاص تداوم داشته باشد.

نکته: خدای متعال، به بنده برگزیده اش امر می کند تا عبادت پیشه باشد آنهم تا پایان زندگانی. طبیعی است که او این فرمان را اطاعت می کند و بنده ای خالص و نمونه و الگو برای همگان می گردد. آری این بندگی خالصانه است که زمینه ساز رسالت و پیامبری اش گردیده ( اشهد ان لا اله الاّ الله وحده لا شریک له و اشهد انّ محمّداً عبده و رسوله).

یک حدیث جالب: یکی از همسران پیامبر می گوید شب هنگام ، صدای ناله ای در حیاط منزل شنیدم، گوش دادم دیدم صدای پیامبر است. پس از گریه و مناجات به او گفتم این عجز و لابه برای چیست؟ مگر نه این است که خداوند از همه کوتاهی ها و گناهان تو درگذشته است؟ فقال: الا اکون عبداً شکوراَ؟ یعنی تو می گویی من بنده سپاسگزار نباشم؟!

پیامبر اعظم(ص) این بندگی و عبودیت و عبادت را در تمام ابعاد زندگی خودش به تماشا گذاشته است. در کار کردن، غذا خوردن، نشست و برخاست، همسر داری، معاشرت با دوستان، برخورد با دشمنان، در صلح و در جنگ، در غم و شادی، در تکریم مردم، در تبلیغ دین خدا و در یک کلمه در همه زمان ها و مکان ها.

انتظار است که ما هم با الگوگیری از آن بزرگوار در حد خودمان مسیر عبادت و بندگی را در پیش بگیریم چنانکه پیشوایان معصوم(ع) با الگوگیری از ایشان توانستند الگوی دیگران باشند. امام باقر(ع) می گوید یک روز با حالت تأثر به چهره پدرم نگاه کردم  که ایشان فرمود: کتاب پدرمان علی را به من بده ؛وقتی در آن نگاه کرد یک آهی کشید و فرمود: من یقوی علی عباده علیّ؟! چه کسی می تواند مثل علی در عبادت باشد.

آری؛ او به جدش علی در عبادت نگاه می کند و علی به پیامبر(ص) و او برای جلب رضای خدا در میدان عبادت، سر از پا نمی شناسد تا مدال بندگی را از خدا بگیرد (سبحان الّذی اسری بعبده لیلاً من المسجد الحرام الی المسجد الاقصی…) او را بنده خود می داند و می خواند و به عرش می برد.

خطبه دوم

حدیث

قال رسول الله(ص): من علامات الشّقاء، جمود العین و قسوه القلب و شدّه الحرص فی طلب الّرزق و الاصرار علی الذّنب ( بحار ۷۳/۳۴۹).

چهار چیز از نشانه های شقاوت انسان می باشد: خشکی چشم، قساوت قلب، حرص شدید در طلب روزی و اصرار بر گناه.

نکته: هیچ کس خواهان بدبختی و تیره روزی خود نیست. پس باید به عوامل آن پی برد و در رفع و دفع آنها کوشید. باید با این عوامل که در واقع موانع خوشبختی انسانند برخورد سلبی داشت چنانکه متقین اینگونه برخوردها را دارند ان شاء الله ما هم جزء متقین خوشبخت باشیم.

مناسبت ها

 1. تشکر از توجه مردم به فاطمیه:

باید از خداوند به خاطر توجه دادن دلهای مردم ما به ایام فاطمیه سپاسگزار بود و از حضور پرشور مردم در مراسم حضرت زهرا(س) تشکر و قدردانی کرد. انصافاً مردم ما سنگ تمام گذاشتند و ایام فاطمیه و به ویژه روز شهادت را همانند ایام محرم و روز عاشورا گرامی داشتند که صد البته بازهم جای کار بسیاری وجود دارد و ما باید بیش از پیش نسبت به آن حساسیت نشان بدهیم و ارادت خالصانه خودمان را به ساحت مقدس معصومین، به ویژه حضرت فاطمه(س) نشان بدهیم چرا که امامان معصوم(ع) و پیشوایان دینی و علما و بزرگان ما نسبت به نام و یاد آن حضرت حساس بوده اند و عکس العمل نشان داده اند. در نقلی آمده است که امامان ما در مشکلات خودشان به مادرشان متوسل می شده اند و امام عسکری(ع) فرموده است: ما حجت خدا بر شما مردم هستیم و فاطمه حجت خدا بر ماست. امام عصر(عج) فرموده اند: انّ لی فی ابنه رسول الله اسوه حسنه- در رفتار و برخورد فاطمه برای من الگویی پسندیده وجود دارد.

گفته شده علامه امینی در حال بیماری وقتی نام فاطمه به میان آمده تا مطلبی از او در این باره بشنوند اشاره کرده مرا بنشانید تا در این باره صحبت کنم و چون اصرار می کنند که شما به حالت خودتان باشید می گوید: این بی ادبی است که نام فاطمه برده شود و پای من دراز باشد.

 1. سالروز تأسیس کمیته امداد و آغاز هفته نیکوکاری و احسان( ۱۴ تا۲۰ اسفند):

در ۱۴ اسفند ۱۳۵۷ به فرمان امام، این نهاد مؤثر و مفید و ماندگار تأسیس شد و تاب ه حال خدمات شایسته ای به محرومان داشته و دارد و حتی در خارج از کشور هم شعبه هایی دارد که البته با پول مردم همان کشورها از طریق کمیته به مردم محروم خدماتی عرضه می شود و ضمناً این روز، سرآغاز هفته احسان هم هست که ان شاء الله مثل همیشه مردم نیکوکار و خیّر با اهدای کمک های خالصانه خود لبخند شادی را به لبان کودکان محروم و خانواده های نیازمند در آستانه سال جدید خواهند نشاند چنانکه امیر المؤمنین اینگونه عمل می کرد.

 1. روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی:

۱۵ اسفند با همین نام و عنوان از راه فرا می رسد و باز مانند همیشه توصیه های پاسداران منابع طبیعی و دوستداران طبیعت به گوش مردم رسانده می شود و از آنان تقاضا می گردد تا با غرس حتی یک نهال و نگاهداری از آن می تواند به محیط زیست ما کمک فراوانی داشته باشد به خصوص که ما در حاشیه کویر هستیم و اگر مقداری بی توجهی صورت بگیرد ممکن است که منطقه ما هم میزبان ریزگردها باشد. بنابراین شایسته است تا با جنگل بانان و محیط بانان همکاری خوبی داشته باشیم و به سودجویان هشدار بدهیم تا دست از قلع و قمع درختان جنگلی و باغ ها بردارند و همه ما برای حفظ محیط زیست، نگهبان و پاسدار جنگل ها باشیم.

 1. اشاره ای به ادامه توطئه ها علیه ایران:

آقای اسکات مودل که اطلاعات فراوانی نسبت به ایران دارد و به زبان فارسی مسلط است اخیراً در کنگره آمریکا با ارائه تحلیلی حساب شده یک نسخه ۷بندی علیه کشورمان را پیشنهاد داده است. اجمال اینها عبارت است از: ۱- تقویت صدای آمریکا علیه ایران  ۲- تشدید موج اطلاعاتی علیه ایران  ۳- کمک گرفتن از سعودی ها برای ضربه زدن به ایران  ۴- استمداد از سازمان سیا علیه ایران  ۵- فشار بر ایران به بهانه های حقوق بشری  ۶- دامن زدن به فتنه مذهبی در جهت اهداف خاص  ۷- تشدید ایران هراسی در منطقه. دشمن روی اینگونه موارد سرمایه گزاری کرده و می کند . باید همه به هوش باشند و باشیم. اگر به رهنمودهای رهبری توجه کامل صورت پذیرد این توطئه هم خنثی خواهد شد.

 1. تذکرات پایانی
 • ۱۸ اسفند سالروز تأسیس کانونهای فرهنگی و هنری مساجد را گرامی داشته و از کارهای انجام گرفته توسط اداره ارشاد تشکر و قدردانی می کنیم.
 • برای موفقیت نیروهای مجاهد علیه ستم ستمگران در عراق و سوریه و لبنان و فلسطین آرزوی توفیق داریم.
 • امیدواریم مسئولان محترم در پایان سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، گزارش عملی خوبی ارائه دهند.
 • و انتظار داریم توصیه حضرت آقا در خصوص استفاده از اجناس داخلی و پرهیز از خرید اجناس خارجی مورد توجه قرار گیرد.
 • و بالاخره حلالیت طلبی و سفر به عتبات عالیات.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*