خطبه ۶ اسفندماه ۱۳۹۵

امام جمعه

دهشیری

خطبه اول

تقوا

« یا ایّهاالنّاس اتّقوا ربّکم انّ زلزله السّاعه شیء عظیم» حج/۱

در این آیه ،همه مردم مخاطب اند.از همه ، اعمّ از زن و مرد با هر خصوصیتی خواسته شده تا پروردگار خود را مدّ نظر آورند و تقوای او را پیشه کنند . و در این خصوص در فکر روزی باشند که قیامت نام دارد و زلزله و تکانه آن بسیار عظیم است. وقتی خداوند بگوید عظیم است ، پیداست که چه ابّهت و عظمتی دارد. طبیعی است که بهترین حافظ و نگهدارشان از آن صحنه های هولناک، تقوای الهی است.

سبک زندگی دینی

[ ویژگی های برجسته پیامبر اکرم(ص)] ۶- صبر و شکیبایی

در اهمیت این واژه همین بس که در ۴۵ سوره از قرآن کریم، در حدود یکصد بار از آن سخن به میان آمده است و از ارزش و نتایج فروان و نیز از پاداش صابران صحبت شده و افرادی را به عنوان قهرمانان میدان صبر و پایداری معرفی کرده است. آن چه در این میان برای ما جالب توجه است این است که خداوند متعال به صورت مستقیم در چند مورد ، بنده برگزیده اش را به صبر و شکیبایی دعوت می کند . و طبیعی است که او هم می پذیرد و مانند دیگر موارد در این موضوع نیز الگو و اسوه پسندیده ای برای پیروان و مؤمنان به خود است. در این جا به پاره ای از این موارد اشاره می کنیم:

 • صبر در برابر فرمان خدا: فاصبر لحکم ربّک و لا تکن کصاحب الحوت- در راه ابلاغ احکام پروردگار صبر و بردباری پیشه کن و در برابر مشرکان و افراد لجوج ، همانند یونس به آنان نفرین مکن(قلم/۴۸). حضرت یونس در مجازات قوم خودش عجله کرد تو اینگونه نباش بلکه اهل صبر و تحمل باش.
 • صبر بر گفتارها: فاصبر علی ما یقولون- در برابر آنچه می گویند صبور باش(طه/۱۳). دشمنان؛ حضرت را با انواع و اقسام سخن ها و توهین ها آزار دادند مثل اتهام شاعری، کهانت ، جنون، ساحری و … هر یک از این ها کافی است تا انسان را دلسرد و از ادامه مسیر باز دارد لذا خداوند به پیامبرش دستور به صبر و شکیبایی می دهد.
 • صبر بر تعامل با فقرا: و اصبر نفسک مع الّذین یدعون ربّهم بالغدوه و العشیّ- با کسانی باش که خدا را صبح و عصر می خوانند کهف/۲۸). در تفاسیر آمده است که جمعی از ثروتمندان و اشراف خدمت ایشان رسیده و با اشاره به سلمان و ابوذر و مقداد و خبّاب و … که دور پیامبر بودند می گفتند اینها را از خود دور کن تا ما به تو ایمان بیاوریم. با نزول این آیات، پیامبر اکرم خوشحال شد و در نزد آن گروه رفت و فرمود: معکم المحیا و معکم الممات- من در زندگی و مرگ با شما خواهم بود (مجمع طبرسی).

رسول اکرم با دریافت اینگونه فرمانهای روشن و زندگی ساز، خود از صابران شد و الگوی همه آنان گشت . و افرادی صابر همانند علی و دیگر یارانش را تربیت کرد تا آنان نیز همانند خود او در پرتو صبر و شکیبایی به موفقیت و پیروزی، به پاداش ویژه و شایسته الهی، به هدایت و رحمت خاص پروردگار و اجر فراوان او نایل شوند و آنان نیز به نوبه خود شاگردانی و پیروانی را پرورش دهند تا جزء صابران باشند که امام معصوم فرمود: نحن صبّر و شیعتنا اصبر منّا- ما صبر پیشه ایم اما صبر شیعیان ما از ما بیشتر است چرا که ما می دانیم و صبر می کنیم ولی شیعیان به اندازه ما نمی دانند و صبر می کنند.!

خطبه دوم

حدیث

عن فاطه الزّهراء (ع): من اصعد الی الله خالص عبادته اهبط الله الیه افضل مصلحته( مجموعه ورام ۲/۱۱۸)- هر آنکسی که عبادت خالص خود را به سمت بالا به سوی خدا بفرستد خداوند- درعوض- بهترین مصلحت خودش را برای او به سمت پایین می فرستد.

پیداست ، عملی ارزش و توان بالا رفتن دارد که از خوبی و شایستگی و کمال برخوردار باشد و بدون تردید چنین عملی برآمده از تقوای الهی خواهد بود.

مناسبت ها

 1. شهادت بانوی دو عالم: بنا به روایت ۹۵روز، پنج شنبه ۳ جمادی الثانی سالروز شهادت حضرت زهرا(ع) است که ضمن عرض تسلیت به چند نکته در این باره اشاره می کنیم:

الف- فاطمه، محور رضایت و غضب حق تعالی است. قال رسول الله(ص): انّ الله عز وجل لیغضب لغضب فاطمه و یرضی لرضاها ( کنز العمال ۱۲/۱۱۱).

ب- فاطمه وسیله مباهات علی(ع) است. ایشان در خطاب به شورای شش نفره، خلیفه دوم فرمودند: آیا در بین شما به جز من کسی هست که همسرش بانوی زنان جهان باشد؟ همگی پاسخ دادند: نه (نهج البلاغه).

ج- فاطمه رکن علی است. رسول خدا در خطاب به علی(ع) فرمود: سلام علیک یا اباالرّیحانتین.فعن قلیل ذهب رکناک- سلام بر تو ای پدر دو گل( زینب و ام کلثوم)، به زودی دو رکن تو از دست می روند. علی بعد از رحلت پیامبر فرمود: این یکی از دو رکن بود و پس از شهادت حضرت زهرا(س) فرمودند: این رکن دیگر است( ذخائرالعقبی/۵۶).

د- مایه آرامش علی بود. بعد از شهادت ایشان فرمودند: بمن العزاء یا بنت محمّد کنت بک اتغزی ففیم العزاء من بعدک ( مجمع الزوائد)- با چه کسی آرامش یابم ای دختر محمد! من بوسیله تو تسکین می یافتم بعد از تو با چه کسی آرامش یابم؟

 1. ششمین کنفرانس حمایت از انتفاضه مردم فلسطین: پس از تصویب قانون حمایت از مردم فلسطین در ۱۹ اردیبهشت سال ۹۶، این ششمین کنفرانس بود که در ۳ اسفند سال ۹۵ در تهران برگزار گردید. دراین نشست که میهمانانی در حدود ۷۰۰نفر از ۸۰ هیأت از کشورهای جهان شرکت کرده بودند، رهبر معظم انقلاب شخصاً در آن حضور یافته و سخنانی مهم ایراد کردند که مورد توجه حاضران و رسانه ها و تحلیل گران خارجی قرار گرفت. در سخنان ایشان ۸ محور اصلی وجود داشت: ۱- مسئله فلسطین مهم ترین و محوری ترین مسئله جهان اسلام است. ۲- دشمنان طرحهایی برای منحرف کردند مسلمانان از مسائل اصلی دارند. ۳- مبارزان فلسطینی با هوشیاری نباید در دام های دشمنان بیفتند. ۴- شبهه دشمنان که مقاومت چه دستاوردی داشته است، باطل و نادرست است( سابقاً اسرائیل توانست ۴ کشور عربی را شکست دهد اما الان در جنگ غزه و لبنان شکست می خورد). ۵- نشانه هایی از افول رژیم صهیونیستی آشکار شده است. ۶- انتفاضه کنونی در سرزمین های اشغالی، امیدوار کننده است. ۷- حماسه حزب الله در لبنان و مقاومت غزه ، ستودنی است. ۸- لازم است اتحاد ملی بر اساس برنامه جهادی شکل بگیرد. در این کنفرانس علاوه بر سران سه قوه، شخصیت های مطرح و انقلابی دنیا هم سخنرانی کردند.
 2. تذکرات پایانی
 • با همدستی اسرائیل، عربستان و ترکیه در پنجاه و سومین نشست مونیخ آلمان، علیه ایران به سردمداری آمریکا ، مشخص شد که باید مسئولین سیاسی پاسخی کوبنده و قاطع و افشاگرانه در این موضوع داشته باشند.
 • سخنان رهبری در خصوص رسیدگی بیشتر به مردم آسیب دیده از سیل در جنوب و همت بیشتر مسئولان برای خدمت رسانی و پرهیز از فرافکنی، باید جدی گرفته بشود.
 • هشتم اسفند سالروز تأسیس امور تربیتی است که هم اکنون به عنوان روز تربیت اسلامی شناخته می شود را باید با خاطرات شهیدان رجایی و باهنر گرامی داشت و برای همه مربیان آروزی توفیق داشت تا بتوانند به وظایف خطیر خودشان در این عرصه عمل کنند.
 • نهم اسفند سالروز تأسیس بنیاد مستضعفان و جانبازان و روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان است که امیدواریم صاحبان این روز که مستضعفان و جانبازان و عموم مردم اند، حقوقشان پاس داشته شود و به هیچ یک از آنان آسیبی نرسد.
 • در خاتمه یاد مرجع بزرگوار آیه الله فاضل لنکرانی را که در اول جمادی ۱۴۲۸ به لقاء الله پیوسته را گرامی داشته و از عموم مردم تشکر و سپاسگزاریم که حرمت فاطمیه اول را پاس داشته و فاطمیه دوم را هم گرامی می دارند و در روز شهادت حضور بهم می رسانند.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*