خطبه ۱۴ آبان ماه ۹۵

29148393216570919359

خطبه اول

قرآن

« و نضع الموازین القسط لیوم القیامه فلا تظلم نفس شیئاً و ان کان مثقال حبّه من خردل اتینا بها و کفی بنا حاسبین» انبیاء/۴۷

و ترازوی عدالت را در روز قیامت می نهیم و به هیچ کس هیچ ستمی نمی شود و اگر (عمل خوب یا بد) هم وزن دانه خردلی باشد آن را (برای وزن کردن) می آوریم، و کافی است که ما حسابگر باشیم.

 • خداوند متعال عادل است و در قیامت نیز به عدل داوری خواهد کرد.
 • ترازوی های عدل که در قیامت برپا می گردند چنان دقیق اند که به هیچ کس هیچ مقدار ظلم و ستم روا داشته نخواهد شد. تمام کارهای نیک و بد افراد هرچند کوچک محاسبه خواهد شد.
 • اگر به وزن خردلی کاری صورت گرفته باشد خداوند آنرا خواهد آورد.
 • بنابراین باید مواظب بود تا خطاهایی سنگین صورت نپذیرد ( پرهیزکاران این مطلب را دریافته اند).

سبک زندگی دینی/۲۵

[ نبوت/    ] ویژگی های عمومی پیامبران

با توجه به اینکه رسالت اصلی پیامبران الهی، هدایت و راهنمایی مردم است ، از اینرو لازم است تا آنان از صفات و ویژگی هایی برخوردار باشند تا کلامشان نافذ و رفتارشان اثرگذار باشد. در اینجا با استفاده از آیات قرآن به پاره ای از این ویژگی ها و خصوصیات عمومی آنها اشاره می کنیم:

 • صداقت در گفتار: اگر پیامبری سخنش اطمینان بخش نباشد تلاشش بیهوده خواهد بود. حتماً باید او در کلامش صادق باشد تا در انجام مأموریتش موفق گردد. خدای متعال در توصیف ابراهیم می گوید: واذکر فی الکتاب ابراهیم انّه کان صدّیقاً نبیّاً(مریم/۴۱). از ایشان به صدّیق(بسیار راستگو) یاد شده است. البته گفته اند به کسی که اعمالش، گفتارش را تأیید کند صدّیق می گویند. همین تعبیر در مورد حضرت یوسف(یوسف/۴۴) و ادریس پیامبر (مریم/۵۶) نیز آمده است.
 • پایبندی نسبت به وعده ها: واذکر فی الکتاب اسماعیل انه کان صادق الوعد و کان رسولاً نبیّاً(مریم/۵۴). برخی می گویند ایشان فرزند ابراهیم است و بعضی عقیده دارند اسماعیل بن حزقیل است که به خاطر وعده اش با فردی، یکسال انتظار او را می کشید.!
 • امانت داری: صداقت، امانت در گفتار است و امانت، صداقت در عمل. همانگونه که صداقت لازمه نبوت است ،امانت داری هم اینگونه است. در قرآن کریم از زبان چندین پیامبر جمله: …انّی لکم ناصح امین، نقل شده است از جمله در مورد حضرت نوح( شعراء/۱۰۷)و هود (شعراء/۱۲۵) و صالح(شعراء/۱۴۳)و لوط، شعیب و موسی(ع).

اگر رسول الهی از این خصلت برخوردار نبود هرگز نمی تواند در ادای رسالتش توفیقی به دست آورد. جالب این است که پیامبر اسلام حتی قبل از برانگیخته شدن به رسالت، به این لقب شهره بوده و ایشان را محمد امین می نامیده اند که خودایشان هم در جریان دعوت خویشاوندانش به اسلام به این نکته اشاره کرده است.

 • علاقمندی و سوز فوق العاده: تا آنجا این علاقه مشهود است که خداوند به پیامبرش می گوید: فلعلّک باخع نفسک علی آثارهم ان لم یؤمنوا بهذاالحدیث اسفاً- گویی می خواهی خود را از غم و اندوه عدم ایمان آنها به این قرآن هلاک کنی؟ نوح پیامبر که می گفت من برای شما ناصح امین هستم در طی ۹۵۰ سال تنها موفق شد تا حدود۸۰ نفر را هدایت کند یعنی هر ۱۲ سال یک نفر.! در عین حال دست بردار از دعوت مردم نبود.
 • اخلاص در عمل: در انجام دعوت مردم به دین خدا، انتظار هیچ گونه مزد و پاداش نداشتند و خالص برای خدا به ادای رسالت می پرداختند. اینان می گفتند: و ما اسئلکم علیه من اجر ان اجری الا علی ربّ العالمین (شعراء/ ۱۰۹). این تعبیر در مورد حضرات نوح، شعیب، صالح، لوط و هود آمده است. شاید همین خلوص در عمل و نخواستن اجر و پاداش که جزء نشانه های عمومی پیامبران الهی بوده باعث شده تا ملکه سباء( بلقیس) هدیه ای را برای سلیمان فرستاد تا ببیند او می پذیرد یا چون پیامبر خدا است از پذیرش آن صرف نظر می کند ( و انّی مرسله الیهم بهدیّه فناظره بم یرجع المسلمون – نمل/۳۵)

در هر صورت تصریح قرآن به این نکته درباره شش نفر از پیامبران بزرگ خدا که دو نفرشان از پیامبران اولوالعزم بودند نشان می دهد که این ویژگی در همه پیامبران بوده زیرا وجهی در مورد خصوص این شش نفر وجود ندارد و این از خصوصیات همه آنهاست.

خطبه دوم

حدیث

الامام المجتبی(ع): هلاک النّاس فی ثلاث: الکبر و الحرص و الحسد، فالکبر هلاک الدّین و به لعن ابلیس و الحرص عدو النّفس و به اخرج آدم من الجنّه و الحسد رائد السّوء و منه قتل قابیل و هابیل ( بحار ۷۵/۱۱۱)

هلاکت انسان در سه چیز است : خود بزرگ دیدن ، حرص ورزیدن و حسد داشتن نسبت به دیگران .کبر باعث نابودی دین می شود و ابلیس بخاطر آن مورد لعنت قرار گرفت .و حرص دشمن جان ادمی است که آدم به وسیله آن از بهشت اخراج شد و حسد راهنمای بدی است و از آنجا بود که قابیل برادرش هابیل را کشت .

 • انسان بدون این ها و جامعه خالی از این صفات خبیث، انسان ایده آل و جامعه ایده آل است.

مناسبت ها

 1. اشاره به چند رویداد غم انگیز:

الف- ورود اسیران آل البیت به سرزمین شام و جان باختن دختر کوچک اباعبدالله(ع) در اوج غربت و مظلومیت و در اسارت در خرابه شام در روز پنجم صفر سال ۶۱ ه.ق.

ب- شهادت مظلومانه امام حسن مجتبی(ع) در هفتم صفر سال ۵۰ ه.ق بنا به روایتی. البته روایت ۲۸ صفر همان سال، در بین مردم معروف و مشهور تر است.

ج- وفات حضرت سلمان در ۸صفر سال ۳۵ه.ق و نماز خواندن علی(ع) بر پیکر ایشان.

د- شهادت عمار یاسر در ۱۹ صفر سال ۳۷ که مولا علی(ع) مویه کنان از ایشان یاده کرده و فرموده: این عمار … .

ه- رحلت مرجع عالیقدر تقلید حضرت آیه الله مرعشی نجفی در ماه صفر سال ۱۴۱۱ ه. ق .

یاد و نام این بزرگواران را گرامی داشته و به روان پاکشان صلوات و درود می فرستیم.

 1. سیزده آبان و دیدار جمع کثیری از دانش آموزان و دانشجویان با مقام معظم رهبری:

روز گذشته به همین مناسبت، حضرت آقا مطالب مهمی ایراد فرمودند از جمله: سیزده آبان را روز استکبار ستیزی  و روز جوان، نوآوری، ابتکار و انقلابی نامیدند و از لزوم توجه به موضع گیری امام در خصوص رابطه باآمریکا سخن گفتند و به شدت از آنها که مخالفت با آمریکا را نوعی تعصب جاهلی خواندند و خواهان رابطه با آمریکا برای حل مشکلات کشور هستند انتقاد کرده و فرمودند: رابطه با آمریکا هیچ مشکلی را در خصوص اقتصاد، سیاست، امنیت و … حل نمی کند چرا که آمریکا دچار بحران است چه درزمینه اقتصاد چون بدهی های زیادی دارد و چه در میدان سیاست و بازی در عرصه های مختلف و کشورهای گوناگون مثل عراق، افغانستان، لبنان، لیبی و … . آمریکا از نظر اخلاقی هم سقوط کرده است بهترین شاهد، افشاگری دو کاندیدای ریاست جمهوری( کلینتون و ترامپ) است که آبروی آمریکا را بردند. همین دو نفری که یکی از آنها در آینده به کاخ سفید راه پیدا خواهد کرد.

آمریکا با این وضعیت چه مشکلی را می تواند حل کند ولی به لطف الهی سیاست های جمهوری اسلامی در همه کشورها نافذ و موفق بوده است. بدعهدی آمریکا امروز مورد گواهی خیلی ها است از جمله مسئولان خودمان که مذاکره با آنها را داشتند.

و بالاخره به جوانان به عنوان امید آینده و فرزندان خود یاد کردند  و از آنها خواستند تا دست از تلاش و فعالیت بر ندارند و آینده روشن کشور را تضمین کنند.

ایشان هم چنین از گنجانده شدن مطالبی از اسناد لانه جاسوسی در کتابهای دبیرستانی و دانشگاهی گلایه کردند.

 1. نیم نگاهی به چند رویداد خارجی:

الف- گزینش رئیس جمهور لبنان(میشل عون) پس از اینکه ۹۰۰ روز این پست خالی بود و اختلافات اجازه این انتخاب را نمی داد. سرانجام پس از ۲٫۵ سال، کاندیدای مورد نظر حزب الله علیرغم تلاش سعودی ها و آمریکایی ها به این سمت برگزیده شد که خشم اسرائیل را به دنبال داشت و شادی جبهه مقاومت که درواقع پیروزی معنوی ایران هم بود.

ب- ادامه پیشروی نیروهای عراقی در بازپس گیری استان نینوا و به ویژه شهر موصل عراق از داعشی ها و نگران شدن بیش از پیش ترکیه، عربستان، آمریکا و حامیانشان، چرا که پیروزی در این عرصه را پیروزی ایران می دانند که حضور مستشاری دارد و نیروهای «حشدالشعبی» آن کپی برداری از نیروهای بسیج ایران است. این پیروزی دیگری برای دولت و ملت عراق است که از مشورت با سردارانی مثل قاسم سلیمانی برخوردارند.

ج- تداوم جنایات سعودی ها در یمن و نمودار شدن اوج درماندگی این کشور متجاوز و حامیان آمریکایی و انگلیسی اش که مخالفت مردم کشورهای مختلف را به دبنال داشته است. در عین حال خنده آور است که از سوی سازمان ملل، کشور عربستان به عنوان عضو شورای حقوق بشر انتخاب شده است. این قضیه شبیه آن است که به گرگها مدال بهترین چوپان را بدهند!!!

 1. روز فرهنگ عمومی: بنا به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی کشور، این روز در سال ۱۳۷۸ در تقویم به همین نام ثبت شد. در اهمیت فرهنگ همین بس که گفته اند در دوره کشاورزی زور بازو و قوت نیروی جسمانی حرف اول را می زد و در دوره صنعت، فن آوری و برخورداری از زر و ثروت نقش نخست را داشت اما امروزه می گویند حرف اول را فرهنگ می زند. بنابراین باید به این مطلب توجه داشت و آنرا ارج نهاد. ما نیز ضمن گرامیداشت این روز و تبریک به اصحاب فرهنگ از عموم مردم خواهانیم در این خصوص مسئولان را یاری دهند.
 2. و بالاخره اربعین در راه است:

با لطف و عنایت پروردگار در چند سال اخیر، دنیا شاهد بزرگترین تجمع و راهپیمایی در تاریخ بشر است. اجتماع چند ده میلیونی در روز اربعین در کربلای حسینی پس از طی مسیر از نجف تا کربلا، دنیا را در شوک و بهت عجیبی فرو برده است. راستی چه انگیزه ای در مردم باعث شده تا این حضور معنادار را شکل دهند؟! آن هم در سرزمینی که داعشی ها و وهابی ها و شیعه ستیزها حضور دارند و هر لحظه جان افراد را تهدید می کنند؟ این نیست جز تجلی قدرت و اراده پروردگار و تأثیر شگرف حادثه بزرگ کربلا و حضور روح و روحیه شهادتِ شهادت طلبان سرزمین کربلا.

امیدواریم این جریان ماندگار و رود خروشان جمعیت دوستدار اهل بیت روز به روز با عظمت تر جلوه کند و مثل گذشته همه مردم در استقبال و بدرقه راهپیمایی کربلا و کمک به این خیزش عمومی شیعه که واقعاً افتخار آمیز و غرور انگیز است کوشا باشند تا همه درخلق این حماسه بزرگ شریک و سهیم باشند.

آری: عجب چراغ شگفت آوری است حسین      که هرچه باد می وزد می شود فروزانتر.

کجایند بنی امیه و بنی عباس و دارندگان مغزهای مادی تا ببینند عظمت اربعین و اربعین آفرینان.! السّلام علیک یا ابا عبدالله و علی الارواح التی حلّت بفنائک السّلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*