خطبه ۷ اسفندماه ۹۴

IMG_5299

خطبه اول

قرآن

« انّ المتّقین فی جنّات و عیون- اخذین ما اتاهم ربّهم انّهم کانوا قبل ذلک محسنین- کانوا قلیلاً من الّیل ما یهجعون- و بالاسحار هم یستغفرون- و فی اموالهم حقّ للسّائل و المحروم …»(ذاریات ۱۹-۱۵)

بی تردید پرهیزکاران در بهشت ها و چشمه سارهایند. آنچه را پروردگارشان به آنان عطا کرده دریافت می کنند زیرا آنان پیش از این همواره نیکوکار بودند. آنان اندکی از شب را می خوابیدند ( و بیشتر آن را به عبادت و بندگی می گذراندند). و سحرگاهان از خدا درخواست آمرزش می کردند. و در اموالشان حقّی برای سائل تهیدست و محروم از معیشت بود.

 • در این آیات به بهره وری متّقین از نعمت های بهشتی اشاره شده است.
 • و به کارهای آنان در دنیا توجه داده شده که عبارت است از: در پیش گرفتن روحیه احسان، شب زنده داری و کم خوابی، استغفار و آمرزش خواهی به هنگام سحرها و بالاخره برخوردار کردن افراد سائل و محروم از اموال خودشان.( بهشت را به بها می دهند نه به بهانه)

اوصاف متقین در قرآن

[ بررسی اجمالی پیرامون آیات ۱۹-۱۵ سوره مبارکه ذاریات]

انّ المتّقین فی جنات و عیون: جایگاه پرهیزکاران عالی است. در میان باغها و چشمه سارها هستند که بسیار جذّاب و با طروات است.

آخذین ما آتاهم ربّهم کانوا قبل ذالک محسنین: با کمال میل و اشتیاق ، هدایای پروردگارشان را پذیرا هستند. بدیهی است این ناز و نعمت ، بی جهت به آنان داده نشده و نمی شود ، بلکه به جهت خصلت های زیبای آنان است مثل الف- انهم کانوا قبل ذالک محسنین: آنان پیش از این ( در دنیا) اهل احسان و نیکوکاری بودند و نیکوکاری جزء ذاتشان شده بود. احسان باعث محبوبیت در نزد خدا می گردد.( ان الله یحبّ المحسنین)

ب- کانوا قلیلاً من اللیل ما یهجعون: متقین پیوسته شب بیداری داشته اند یعنی همیشه بخشی از شب را به عبادت و بندگی سپری می کردند یعنی اهل دعا و نیایش و نماز شب هستند و این هم کار همیشگی و پیوسته آنها است. پیامبر فرمود: الرّکعتان فی جوف اللیّل احبّ الیّ من الدّنیا و ما فیها( بحار/۸۷/۱۴۸)

ج- و بالاسحار هم یستغفرون: در سحرگاهان پیوسته استغفار می کنند. این آمرزش خواهی شیوه بندگان خوب خداست. پیامبر اکرم فرمود: من شبانه روز هفتاد یا صد بار استغفار می کنم. پارسایان ، پیوسته در سحرگاهان به آمرزش خواهی مشغولند.

د- و فی اموالهم حقّ للسّائل و المحروم: علاوه بر زکات که پرداخت آن بر اهلش واجب است پرهیزگاران برخی از اموال خود را به سائل( نیازمندی که آشکارا تقاضای کمک می کند) و محروم( آنکه نیاز دارد ولی اهل درخواست نیست) اختصاص می دهند.

در یک نگاه کلی می توان پرهیزگاران را اینگونه دید که ایشان اهل احسانند، اهل عبادت شبانه اند، اهل استغفارند، اهل رسیدگی به نیازمندانند، آنان هم ارتباط با خلق دارند هم خالق، هم به خود و نیازهای خود و نیازهای معنوی خودشان توجه می کنند هم به احتیاج مردم می نگرند و در یک کلمه هم اهل گذشت و احسانند هم دارای لطف و کرامت لذا محبوب خدایند. (ان الله یحب المتّقین) پیداست آنکه محبوب خدا باشد محبوب مردم هم خواهد بود. ان شاء الله ما هم اینگونه باشیم.

خطبه دوم

حدیث

قال ابوالحسن الهادی(ع): من رضی عن نفسه کثر السّاخطون علیه- النّاس فی الدنیا بالاموال و فی الاخره بالاعمال – اذکر مصرعک بین یدی اهلک، لا طبیب یمنعک و لا حبیب ینفعک(بحار۷۵/۳۷۰) کسی که از خود راضی باشد دشمنان او زیاد می شوند – مردم در دنیا با اموال و در اخرت با اعمالشان شناخته می شوند – آن لحظه ای را بیاد بیاور که در میان نزدیکانت آفتاده ای ، نه طبیب می تواند تو را از مرگ نجات دهد و نه دوست به حال تو نفی دارد !!!.

 • خودستایی، دشمن تراشی است.
 • در دنیا مردم با مال و ثروت شناخته می شوند و در آخرت با اعمال
 • هنگام مرگ و جان دادن در کنار اهل منزل نه از طبیب کاری ساخته است و نه از حبیب نفعی قابل تصور است پس باید به فکر آن لحظه بود.

مناسبت ها

 1. هشتم اسفند سالروز تأسیس امور تربیتی: شهید رجایی و شهید باهنر با تفکر اسلامی که داشتند برای تربیت دینی دانش آموزان این نهاد مقدس را تأسیس و بنیان گذاری کردند که بسیار در متدین ساختن و تربیت دینی بچه ها مؤثر بود. ثمره این تفکر را در حضور جوانان و نوجوانان در عرصه دفاع مقدس شاهد بودیم. با کمال تأسف در چندین سال بعد ، این نهاد مقدس مورد بی مهری واقع شد و توسط مسئولان عالی رتبه زمان تضعیف شد که البته بعدها با توصیه رهبری در جایگاه خود قرار گرفت که البتّه نتوانست مانند سابق نقش آفرینی کند. ما این روز را به همه مربیان دلسوز تبریک گفته و برای آنان آرزوی توفیق داریم و به روان پاک مؤسسان این بنای فرهنگی و شهدای این عرصه صلوات می فرستیم. از سوی دیگر هشتم اسفند را روز گرامیداشت ملّا هادی سبزواری نیز نامگذاری کرده اند همان مردی که برای خودسازی، چند سالی را به عنوان خادم مدارس علمیه به کرمان مهاجرت می کند و به عمو هادی مشهور می گردد. پس از بازگشت به سبزوار و تشکیل حوزه درسی فلسفه وقتی طلاب ، به سبزوار می آیند می بینند این چهره آشنا است ، تازه پی می برند این عالم بزرگ همان عمو هادی است که بارها به او امر و نهی کرده و او را به کارهایی وا داشته بودند. نام و یادش گرامی باد.
 2. سخنان مهم مقام معظم رهبری: روز چهارشنبه گذشته حضرت آقا مطالبی پیرامون مسائل مختلف انتخابات بیان داشتند که با توجه به در جریان بودن رأی گیری به پاره ای از آنها اشاره می کنیم:

الف- دشمن درصدد القای دو دستگی در میان مردم ایران است . لذا عده ای را که می خواهند به مجلس بفرستند طرفدار دولت و عده ای را ضد دولت معرفی می کنند در صورتی که نمایندگان مجلس ، نه دولتی باید باشند و نه ضد دولتی ، بلکه باید آشنا و عامل به وظایف نمایندگی بر اساس قانون اساسی باشند.

ب- نباید از ادبیات دشمن استفاده کرد و تندرو و میانه رو را به کار برد چرا که آنها از تندرو منظورشان حزب الّلهی معتقد به انقلاب می باشد و از میانه رو افراد مطیع خودشان. در حالی که این تعبیر درست نیست.

ج- از نفوذ نباید غافل شد. لازم نیست فرد نفوذی پول از دشمن بگیرد یا تعهدی به آنها بسپارد بلکه همین که حرف آنها را بزند نفوذی است.

د- به فضل الهی مردم بسیار پرشور در انتخابات شرکت خواهند کرد و ثابت می کنند که پای منافع خودشان ایستاده اند و به تبلیغات دشمن توجهی ندارند.

ر: مردم ؛ هرچه را و هر که را انتخاب کنید برای خودتان است. پس باید اندیشید و درست انتخاب کرد.

 1. چشم انداز صلح در سوریه: آمریکا و متحدان منطقه ای اش مثل ترکیه، عربستان و قطر که با نیت ساقط کردن حکومت بشار اسد جنگ را بر سوریه تحمیل کردند و به گروههای مخالف حکومت مثل داعش، النصره، احرار الشام و … کمک های تسلیحاتی و تبلیغاتی می کردند حالا پس از گذشت ۵ سال که از رسیدن به مقصودشان باز مانده اند و دیدند سوریه با کمک ایران، حزب الله و اخیراً روسیه مقاوم و استوار شده و حملات علیه تروریستها را افزایش داده ، رفته رفته سر عقل آمده اند و حاضر شدند آتش بس را بپذیرند. آمریکا و روسیه آنرا پذیرفتند و قرار است از ۸ اسفند عملیاتی شود.تا حالا این جنگ ۲۵۰ هزار کشته سوری، و صدها هزار مجروح و ۱۰ میلیون آواره داشته است و قطعاً میلیاردها دلار خسارت مالی. تازه بعد از چند سال به حرف ایران رسیدند که سوریه راه حل نظامی ندارد و باید از طریق سیاسی به حل و فصل آن پرداخت.

ما امیدواریم جنگ در همه کشورهای اسلامی و ملت های مسلمان رخت بربندد و همه جا صلح و آرامش بدست آید چرا که هرچه ادامه پیدا کند بیشتر شهید و مجروح روی دست همه کشورها و از جمله کشور ما که به عنوان حامی و مدافع حرم در سوریه است گذاشته می شود.

تذکرات پایانی[ انتخابات، افتخارات، ابتلائات]

هم اکنون با جاری بودن انتخابات در سراسر کشور، افتخارات مردم ایران در حال رقم خوردن است که حاصل آن تشکیل دو مجلس مهم خبرگان رهبری و شورای اسلامی است البته باید ضمن سپاس گزاری به درگاه خداوند و تشکر از مقام رهبری و همه برگزار کنندگان این دو انتخابات اعم از اجرایی و نظارت و بازرسی و نیروهای مردمی و نظامی و انتظامی مواظب بود تا شیرینی این کار عظیم و به یاد ماندنی به تلخی مبدل نشود و در این راستا چند نکته را یادآور می شویم:

 • همه ،در هر شرایطی خود را موظف به ریختن آراء خود به صندوقها بدانیم.
 • همه، نتیجه انتخابات را هر چه و به نفع هر که بود پذیرا باشند و باشیم.
 • نامزد پیروز و طرفداران او، شاکر به درگاه خداوند باشند و از حرکات غیر متعارف و تحریک کننده و برنامه های سبک، کاملاً خودداری کنند.
 • دیگر نامزدها و طرفدارانشان نیز به نتیجه انتخابات و نظر اکثر مردم احترام بگذارند و ما پیشنهاد می کنیم که اگر مشکلی در برگزاری انتخابات از نظر قانونی می بینند با قانون، پی گیری کنند و از هر گونه عکس العمل احساسی که ممکن است پیامدهایی برای منطقه داشته باشد خودداری کنند.
 • دوران رقابت را پایان یافته تلقّی کنند و دوران رفاقت را آغاز کنند و کدورت ها را از سینه ها بیرون بریزند و برای عمران و آبادانی شهرستان متحد و یکدست گردند.
 • فرد منتخب مردم خود را نماینده همه مردم شهرستان بداند و برای همه یکسان خدمت کند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*