خطبه ۲۳ بهمن ماه ۹۴

IMG_5299

 

خطبه اول

قرآن کریم

« و ذالنّون اذ ذهب مغاضباً فظنّ ان لن یقدر علیه فنادی فی الظّلمات ان لا اله الّا انت سبحانک انّی کنت من الظّالمین فاستجبنا له و نجّیناه من الغم و کذلک ننجی المؤمنین»(الانبیا۸۸-۸۷)

وذالنون را یاد کن آنگاه که خشمگین رفت و پنداشت که ما هر گز بر او قدرتی نداریم، تا در دل تاریکیها ندا در داد که: «معبودی جز تو نیست» منزّهی تو، راستی که من از ستمکاران بودم پس دعای او را بر آورده کردیم و او را از اندوه رهانیدیم ، و مومنان را نیز چنین نجات می دهیم .

 

 • اشاره به جریان حضرت یونس که تصور می کرد به خاطر ترک اولایش او را در تنگنا قرار نمی دهیم.
 • توجه یونس در شکم ماهی به اشتباه و اعتراف به آن و درخواست پوزش.
 • نجات و رهایی او و هم چنین رهایی همه آنانکه چون اویند و ایمان واقعی دارند.

۴- این توجه و بازگشت، ناشی از همان تقوایی است که عامل نجات می باشد.

خانواده

[آسیب ها] اعتیاد به مواد مخدر

برای پی بردن به ماهیت یک موضوع و کشف راههای برون رفت از آن لازم، است تا در ریشه یابی ها به علل پیدایش و گسترش آن توجه گردد. در بحث از اعتیاد هم باید به این دید و نگاه وارد شد و به کالبد شکافی پرداخت. برخی از عوامل اعتیاد به مواد مخدر عبارتند از:

 • جهل و نادانی: خدای متعال در معرفی انسان می گوید: … انه کان ظلوماً جهولاً(احزاب/۷۲)- انسان بسیار ستمگر و نادان است. هرچند همین انسان به عنوان بهترین موجود معرفی گردیده و از عقل هم برخوردار است اما با گزینش برخورده مسیر جاهلانه را در پیش می گیرد و دچار مشکلاتی می گردد. حضرت علی(ع) می فرمایند: العلم اصل کلّ خیر و الجهل اصل کل شر- علم و دانایی اساس همه خیر و سعادت و جهل و نادانی سنگ بنای همه شقاوتها و بدبختیها است و در جایی دیگر آمده است: الجهل معدن الشّرّ، الجهل و الشّره و البخل نتیجه الجهل(میزان الحکمه). آری انسان جاهل علیه خود دست به اقداماتی می زند و خودش متوجه نیست چرا که او جهل دارد و نسبت به جهل خود نیز جاهل است. یعنی دارای جهل مرک،ب است یعنی نمی داند و نمی داند که نمی داند. او در این خصوص دارای جهل و نادانی است. جهل نسبت به اصل مواد مخدر، جهل نسبت به زیانهای مادی و معنوی و بالاخره جهل نسبت به پیامدهای شوم و عاقبت بد و ناگوار آن مانند: بیکاری، بیماری، گوشه گیری، منفور شدن در نزد همگان، دزدی، شرارت، زندان، شلاق خوردن، طرد شدن از خانه و خانواده، بی اعتبار شدن در جامعه و فروپاشی خانه و کاشانه و .. [ تمثیل مولوی در خصوص جاهلی که معتاد به خوردن گل بود و از سنگ ترازوی فروشنده قند که از گل بود می کند ومی خورد و خیال می کرد ضرر به فروشنده می زند غافل از آنکه از قند او کم می شد]
 • دوستی با افراد ناباب: در دین ما برای دوست گزینی تکیه و تأکید فراوانی صورت گرفته است .فرموده اند : با انسانهای مؤمن، صادق، امین، عالم، پاک چشم، پاکدامن دوست بشوید و از آدمهای دروغگو، خائن، خطاکار، گنهکار، آلوده چشم، آلوده دامن، بد زبان، بی ایمان و … بپرهیزید. با اینکه پیدا کردن دوست از کمالات انسان به حساب می آید اما توصیه شده اگر دوست خوب پیدا نکردید هرگز به دنبال دوست بد نباشید چرا که: الوحده خیر من قرین السّوء- تنهایی بهتر از داشتن رفیق بد است / پیامبر اکرم(ص). یکی از فریادهای دوزخیان که بسیار هم تأسف بار است این است که می گویند: یا لیتنی لم اتّخذ فلاناً خلیلاً- ای کاش با فلانی دوست نشده بودم.

حکایت: جوان شکست خورده ای در پایان زندگی ننگین و ذلّت بار خود نوشته است همه چیز از آنجا شروع شد که یک جوانی به من یک گلی را هدیه داد و من با بود کردن آن سرمست شدم و به دنبال آن کشیده شدم و برای تأمین مواد افیونی دست به هر کاری زدم و الان از همه جا رانده و درمانده شده ام و در حال دست و پنجه نرم کردن با مرگ هستم. این داستان ماجرای خیلی از فریب خوردگان است که از طریق دوست بد به دام اعتیاد افتاده اند.

چقدر جوان خوش استعداد، خوش اندام، خوش سیما بودند که برای خود و خانواده و جامعه و کشور افتخار به شمار می آمدند و امید آینده ، اما با فرو افتادن در چاه اعتیاد به عنصری نامطلوب و غیر محبوب تبدیل شدند و سر از کارتن خوابی یا بیمارستان یا تیمارستان یا ندامتگاه و یا آرامستان درآوردند. فاعتبروا یا اولی الابصار

خطبه دوم

حدیث

علی(ع) لابنه الحسن: فانی اوصیک بتقوی الله ای بنیّ و لزوم امره و عماره قلبک بذکره و الاعتصام بحبله… و ذکّره بما اصاب من کان قلبک من الاوّلین و سر فی دیارهم و آثارهم فانظر فیما فعلوا و عمّا انتقلوا و این حلّوا و ترکوا فانک تجدهم قد انتقلوا عن الاحّبه و حلّوا دیار الغربه و کانّک عن قلیل قد صرت کاحدهم فاصلح مثواک و لا تبع آخرتک بدنیاک ودع القول فیما لا تعرف و الخطاب فیما لم تکّلف.

پسرم !همانا تو را به ترس از خدا سفارش می کنم که پیوسته در فرمان او باشی ، و دلت را با یاد خدا زنده کنی، و به ریسمان او چنگ زنی …از دگرکونی روزگار و زشتی های کردش شب و روز او را بترسان تاریخ گذشتگان را بر او بنما و آنچه که بر سر پیشینیان آمده است بیادش آور. در دیار و اثار رفتگان گردش کن و بیندیش که آنها چه کرده اند واز کجا کوچ کرده اند و در کجا فرود آمده اند، ازجمع دوستان جدا شده و به دیار غربت سفر کرده اند …پس جایگاه آینده را آباد کن و اخرت را به دنیا نفروش و آنچه نمی دانی نگو و آنچه بر تو لازم نیست بر زبان نیاور.

مناسبت ها

 1. ولادت عقیله بنی هاشم: در پنجمین روز از ماه جمادی الاول سال پنج هجری قمری خداوند متعال سوّمین فرزند را به علی و فاطمه(س) عطا فرمود که نامش را پیامبر به دستور خداوند زینب گذاشت( زینت پدر). زینب یک زن بود ولی« زن مگو دریای گوهرآفرین». او در عقیده و اخلاق و گفتار و کردار زینت پدر بود و نمایانگر تربیت فاطمی. او را صدّیقه صغری و عقیله بنی هاشم و بطله العرب (قهرمان عرب) و شیر زن کربلا نامیده اند. در مدینه برای خانم ها درس تفسیر قرآن داشت و در مبارزه با یزید زمان و باطل گرایان، پابه پای برادرش امام سید الشهداء(ع) حرکت کرد و رنج اسارت را به جان خرید و باعث رسوایی دستگاه حاکمه یزید گشت و در جریان کربلا و پس از آن از بازماندگان و داغدیدگان و رنجوران به خوبی پاسداری و نگاهبانی و پرستاری داشت لذا روز ولادت او را روز پرستار و بهورز نامیده اند. ما این روز شریف (یکشنبه مصادف با ۲۵ بهمن) را به همه علاقمندان و ولایتمداران و به ویژه به همه پرستاران عرض تبریک داریم و برایشان آرزوی موفقیت می نمائیم.
 2. صدور حکم اعدام سلمان رشدی توسط حضرت امام(ره): در پی انتشار کتاب موهن آیات شیطانی که توسط سلمان رشدی هندی الاصل انگلیسی نوشته شده بود و در آن آیات قرآن و زندگی پیامبر به سخره کشیده شده بودند امام راحل در ۲۵ بهمن سال ۱۳۶۷ با صدور اعلامیه ای کوتاه حکم ارتداد و اعدام این نویسنده مزدور را اعلان کرد و از عموم مسلمانان خواست تا این حکم را در مورد نویسنده و ناشر این کتاب اجرا کنند و فرمود هر کسی در این راه کشته شود شهید خواهد بود. به دنبال این حکم الهی، مخالفان اسلام جنجالی به راه انداختند و ایران را به عنوان طرفدار خشونت و مخالف آزادی بیان محکوم کردند و سفرای خود را از کشورمان فرا خواندند تا بلکه امام را وادار کنند تا از این دستور عقب نشینی کند که چنین اتفاقی نیفتاد. و پس از ایشان هم مقام معظم رهبری آن را تنفیذ و تأکید ورزیدند. این مقاومت باعث شد تا امروز که ۲۷ سال از آن می گذرد هم چنان سلمان رشدی مرتد در خفا و تحت الحفظ زندگی اش را بگذراند و خانم او از او جدا شود و به قول خودش همواره در کابوس و وحشت به سر ببرد. جالب این که مسمانان عالم از این حکم استقبال کردند ولی از حاکمان به اصطلاح اسلامی، مخالفت جدی با این عنصر نامطلوب دیده نشد. کار او نتیجه نفوذ دشمن بود وتست کردن حساسیت مسلمانان که البته به خوبی با آن مقابله صورت پذیرفت.
 3. تحلیل مقام معظم رهبری در دیدار با نیروی هوایی: طبق معمول همه ساله فرمانده و کارکنان و همافران نیروی هوایی در ۱۹ بهمن، خدمت فرمانده کل قوا رسیدند و ایشان نیز مطالبی جالب و جامع در خصوص اوضاع کشور، خواست مردم و وظیفه مسئولان بیان کردند که به برخی از این رهنمودها اشاره می کنیم:

الف- دو عید بزرگ در پیش داریم ۲۲ بهمن که چشمگیر و دشمن شکن و مأیوس کننده بدخواهان خواهد بود[ که به لطف الهی چنین نیز شد که باید از مردم خوب و وظیفه شناس تشکر کرد و ما هم قدردانی می کنیم که هر سال از سال پیش پرشورتر برگزار می گردد] و عید دوم ۷ اسفند ماه است که مردم تصمیم می گیرند کدام مسئول باید برود و کدام بماند. ان شاء الله آنروز هم روز شور و حماسه خواهد بود با دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان.

ب- هدف مردم، جامعه اسلامی برخوردار از علم، عدل، اخلاق، عزت و پیشرفت است و هدف دشمن بازداشتن جمهوری اسلامی از ادامه راه و لذا در صدد ایجاد و ادامه جنگ نرم است که باید با آن مقابله کرد.

ج- هشدار به مسئولان که به مقاوم سازی اقتصاد بپردازند و به فکر اشتغال جوانان بیکار و دیگر مشکلات اقتصادی باشند و از گرفتار شدن در دام مسائل تبلیغاتی و روزنامه ای بپرهیزند.

د- برای چندمین بار به دشمنی و وقاحت آمریکا اشاره کردند که چگونه بی محابا و بی شرمانه از متجاوزان در یمن و صهیونیست ها در فلسطین حمایت می کند.

 1. تحولات عمیق و وسیع در سوریه: با انجام عملیات نصر۲ که به آزادسازی دو شهر شیعه نشین نبل و الزهراء انجامید. نیروهای سوریه و مخالفان جبهه مقابل تروریست ها به امیدهای تازه ای رسیدند و تروریست ها و حامیان اصلی آنان مثل آمریکا، اسرائیل، عربستان، ترکیه و قطر دچار یأس و سردرگمی شدند. آگاهان نظامی می گویند طراحی اصلی این عملیات توسط سردار قاسم سلیمانی صورت گرفته و نقش مستشاری ایران بسیار مؤثر بوده است. با انجام این عملیات معادلات سیاسی برهم خورده و حامیان النصره و احرارالشام و داعشی ها سرخرده شده و حرفهایی از لزوم آتش بس و دستیابی به توافق بین المللی می زنند و مزدوران سعودی هم ادعا می کنند که می خواهند نیروی زمینی به سوریه اعزام کنند که در حد حرف باقی می ماند و از آن به لطیفه سیاسی یاد کردند. در هر صورت امروز برگ بنده دست ارتش و نیروی مردمی سوریه است و مخالفان حکومت سوریه دچار سردرگمی شده اند. در اینجا باید به روان پاک مدافعان حرم درود فرستاد که با رشادت و پایمردی مقاومت می کنند و مظلومانه به شهادت می رسند که حضرت آقا در دیدار با خانواده های آنان ضمن تجلیل از این شهیدان ومدافعان حرم فرمودند اگر اینها در آنجا حضور پیدا نمی کردند باید الان در همدان و کرمانشاه با دشمن می جنگیدیم. در هر صورت ما امیدواریم خبرهای دلگرم کننده تر از راه برسد و دست دشمنان از کشورهای اسلامی و مسلمانان کوتاه گردد.

باش تا صبح دولتش بدمد     کاین هنوز از نتایج سحراست

 1. تذکرات پایانی
 • حضور چشمگیر مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال هم تجدید بیعت با نظام بود هم اتمام حجت با مسئولان هم مشت محکم بر دهان یاوه گویان و مخالفان داخلی و خارجی نظام بود.
 • حضور مردم در پای صندوق های رأی در ۷ اسفند نیز با همان خصوصیات و اهداف ان شاء الله انبوه تر و چشمگیر تر خواهد بود و باعث یأس دشمنان و تقویت و دلگرمی دوستان و حامیان انقلاب اسلامی خواهد شد.
 • با آغاز تبلیغات رسمی داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری، مردم ما خواهند توانست با گوش سپردن به سخنان و مواضع ایشان ، گزینش اصلح خود را داشته باشند تا ان شاء اله در این خصوص هم مجلس خبرگانی داشته باشیم در خور و شایسته و با آرایی بالا. البته اگر شناختی نداریم همانطور که حضرت آقا گفتند: با توجه به لیست های مورد اعتماد شما می توانید گزینش خودتان را داشته باشید.
 • در مورد نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی هم عرض می کنیم همه سعی کنند تا فضا را در عین گرم کردن، آرام و به دور از تنش نگه دارند هم خودشان هم طرفدارانشان از مرز قانون و ادب و نزاکت خارج نشوند و همه توجه کنند که تبلیغات و انتخابات به زودی پایان می یابد اما آثار و پیامدهایش ممکن است برای مدتها ادامه داشته باشد.

انتخابات، افتخارات، ابتلائات

 • یکی از آفت های این انتخابات و انتخابات گذشته می تواند چیزی به نام افشاگری باشد. باید مواظب بود زیر این نام، حرمت افراد شکسته نشود دروغ و تهمت و شایعه شکل نگیرد. وقتی امام صادق(ع) می فرمود: المؤمن اعظم حرمه من الکعبه- احترام مؤمن از کعبه هم عظیم تر است. تکلیف همگان روشن خواهد شد. راستی با چه بها و بهانه ای انسان به خودش اجازه دهد تا با درهم شکستن حیثیت دیگری بخواهد به صندلی و کرسی نمایندگی برسد حالا گیریم که رسید مگر چند سال دوام می آورد؟ این است که باید همه مواظب باشند جوگیر نشوند، سخنی نگویند و کاری نکنند که چه بسا باید هم در دینا و این دادگاه هم در آخرت و در دادگاه عدل الهی مؤاخذه شوند مگر نه این است که می گویند هرکاری حتی مثل حرکت دست هم باید مورد توجه قرار گیرد و هر سخنی باید مورد بررسی واقع شود. بالاخره یادمان باشد که فمن یعمل مثقال ذرّه خیراً یره و من یعمل مثقال ذره شرّاً یره.

امیرالمؤمنین (ع) فرمود: به خدا قسم این دنیای شما در نزد من از عطسه یک بز هم کم ارزش تر است. حالا ریاست بر کل دنیا چه ارزشی دارد تا یدک کشیدن عنوان نمایندگی باشد. همگی به هوش باشیم که خطر نزدیک است!!!

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*